Знімання мірок для побудови викрійки спідниці. Правила знімання мірок. прибавки

Цю сторінку створено користувачем «Всеосвіти», якщо її вміст порушує ваші авторські права, надішліть скаргу у службу підтримки, ми оперативно відреагуємо.

This page was created by the website user. If its content violates your copyright, you can submit a takedown request to our support team, and we will respond promptly.

Поскаржитися / Report
Опис документу:
Мета: дати початкові знання про різновиди спідниць; освоїти побудови креслення прямої спідниці; навчати знімати мірки і виконувати креслення викрійки основи прямої спідниці; систематизувати знання про побудову креслення виробу в масовому пошитті; розвивати у школярів уміння виділяти головне, робити висновки й узагальнення, аналізувати побудову креслення, розвивати просторову уяву, конструкторські здібності;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Клас. 9-А

Тема: Знімання мірок для побудови викрійки спідниці. Правила знімання мірок. прибавки

Мета: дати початкові знання про різновиди спідниць; освоїти побудови креслення прямої спідниці; навчати знімати мірки і виконувати креслення викрійки основи прямої спідниці; систематизувати знання про побудову креслення виробу в масовому пошитті;

розвивати у школярів уміння виділяти головне, робити висновки й узагальнення, аналізувати побудову креслення, розвивати просторову уяву, конструкторські здібності;

удосконалювати естетичне виховання, становлення до існуючих технологій, бажання раціоналізувати процес, виявляти самостійність у процесі побудови креслення виробу, виховувати пошану до національного одягу.

Обладнання: інструкційні карти; креслярські інструменти.

Інструменти та матеріали: сантиметрова стрічка, олівець, лінійка

Тип заняття: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Яке призначення одягу?

2. Як розрізняють одяг за призначенням?

3. З чого починають виготовлення швейного виробу?

4. Які позначення необхідно нанести на креслення викрійки?

5. Які мірки необхідно зняти для пошиття спідниці?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

До сучасних поясних виробів належать спідниці, спідниці-брюки та брюки. Поясні вироби можуть бути самостійним видом одягу або частиною костюма..)

За силуетом розрізняють спідниці прямі, розширені донизу, трапецієподібні, завужені донизу. За покроєм спідниці бувають прямі, клинові, конічні.

Фасони спідниці (зі складками, у зборку, на кокетці) розробляють на основній викрійці. Для холодної пори року спідниці шиють із цупких, теплих, вовняних однотонних, картатих або смугастих тканин. Для літнього сезону тканину підбирають легку, щоб добре пропускала повітря (шовкову, бавовняну, лляну).

Обирають фасони спідниці і шиють їх, враховуючи естетичні, гігієнічні та експлуатаційні вимоги, що ставляться до одягу.

До естетичних вимог належать: відповідність моді, фігурі й віку, правильний добір тканини за кольором і візерунком, вибір оздоблення, дотримання пропорцій між частинами одягу.

До гігієнічних вимог належать: здатність тканини вбирати вологу (гігроскопічність) і пропускати повітря (повітропроникність), теплозахисні властивості.

Експлуатаційні вимоги передбачають: зручність у користуванні, міцність, зносостійкість, здатність зберігати форму.

Спідниці прикрашають оздоблювальними строчками, тасьмою, ручною і машинною вишивками; застосовують тканину з облямівкою, візерунком.

Оздобленням можуть бути пояс і закріпки із м’якої шкіри, канти, оборки, волани тощо.

Під час конструювання і моделювання одягу застосовують конструктивні пояси, які допомагають сконцентрувати увагу на основних лініях і точках фігури людини. Конструктивні пояси – це основні горизонтальні лінії, які умовно ділять фігуру по горизонталі через основні опорні точки.

За допомогою конструктивних поясів визначають стильові особливості моделі ескізу, силует і його форму, положення і характер декоративно-конструктивних ліній, розміщення, розміри й форму деталей.

Виготовлення швейного виробу починають з його конструювання – розробки базових креслень деталей виробу. Конструювання одягу ґрунтується на багатьох чинниках, але одним із основних є врахування особливостей фігури людини. Для правильної побудови креслення виробу треба визначити розмірні ознаки фігури людини. За знятими мірками будують креслення основи виробу, за яким моделюють будь-який виробу.

Перед зніманням мірок фігуру тіла людини перев’язують по лінії талії злегка натягнутою стрічкою, стежачи за тим, щоб вона була розміщена чітко горизонтально. Сантиметрову стрічку під час вимірювання не можна дуже натягувати або тримати занадто вільно. Мірки знімають у певній послідовності зверху вниз. Для поясних виробів знімають такі мірки:

  • півобхват талії (Ст.) – стрічка проходить по найвужчому місцю фігури людини;

  • півобхват стегон (Сс) – вимірюють у горизонтальній площині по найбільш виступаючих точках сідниць, а спереду – на рівні виступу живота;

  • довжина виробу (Дв) – сантиметрова стрічка проходить від лінії талії по найбільш виступаючих точках сідниць до рівня бажаної довжини виробу.

Під час побудови креслення викрійки поясного виробу необхідно враховувати прибавки на вільне облягання, щоб забезпечити вільність рухів, дихання людини. Прибавки позначають великою літерою П, а ділянку прибавки – малою літерою поряд з літерою П. Наприклад, Пт – прибавка по півобхвату талії, Пс – стегон. Невеликі прибавки дають і на товщину підкладки, їх називають технічними. Величина прибавок залежить від призначення одягу, напрямку моди і виду тканини (інструкційна карта 2).

Для побудови викрійки необхідно побудувати базисну сітку.

Базисна сітка – сукупність допоміжних горизонтальних та вертикальних ліній, що визначають загальні розміри основних частин будь-якого виробу (інструкційна карта 3, рис.1а,п. 1-9).

IV. Практична робота.

1. Вступний інструктаж: запис у зошит.

Тема. Побудова креслення прямої спідниці.

Детально ознайомившись із інструкційними картами 1-3, учні знімають мірки, проводять розрахунки згідно з формулами і виконують креслення викрійки спідниці.

2. Поточний інструктаж:

здійснювати контроль за правильним виконанням побудови креслення; допомагати у виконанні допущених помилок, заохочувати учнів.

3. Заключний інструктаж:

завершити роботу в термін; указати на допущені помилки, причини їхнього виникнення і шляху усунення; роз’яснити можливості застосування знань на практиці.

V. Узагальнення знань.

1. Назвіть конструктивні пояси фігури людини, які враховують при пошитті поясних виробів.

2. Які мірки потрібні для побудови основи спідниці?

3. Назвіть лінії базисної сітки спідниці.

4. Як визначати ширину базисної сітки?

5. Як визначати ширину заднього полотнища спідниці?

VІ. Підведення підсумків.

1. Загальна характеристика заняття.

2. Демонстрація кращих робіт.

3. Повідомлення оцінок.

Домашнє завдання. вивчити конспект, скласти інструкційну карту побудови клинової спідниці.

Інструкційна карта 1. Зняття мірок.

Мірка

Умовні позначення

Спосіб вимірювання

Півобхват талії

Ст

Сантиметрова стрічка проходить горизонтально навколо тулуба по талії

Півобхват стегон

Сс

Сантиметрова стрічка проходить по найвищих точках сідниць і з’єднується спереду з урахуванням опуклості живота

Довжина виробу

Дв

Сантиметрова стрічка проходить від лінії по найбільш виступаючих точках сідниць до потрібної довжини

Інструкційна карта 2. Прибавка на облягання

Ділянка

Умовні позначення

Прибавки на облягання

щільне

середнє

вільне

Півобхват талії

Пт

0,5-0,7

1

1

Півобхват стегон

Пс

1

1,5-2

2,5-3

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.