Мета уроку:
сформувати поняття учнів про значення дихання та особливості будови системи органів дихання; формувати ключові та предметні компетентностіі;
розвивати здатність порівнювати і узагальнювати, розвивати логічне мислення, продовжити формування в учнів наукової картини світу,
виховувати емоційно-цілісне ставлення до себе та живої природи; готовність до оцінки наслідків діяльності людини;
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма: лекція з елементами бесіди
Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія.
Внутрішньопредметні зв’язки: зоологія, екологія.
Методи навчання: частково-пошуковий, інформаційно-репродуктивний, дослідницький.
Форми організаційної діяльності учнів: фронтальна, парна.
Терміни і поняття: дихання (зовнішнє та внутрішнє), носова порожнина, носоглотка, гортань, надгортанник, голосові зв’язки, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, легені, плевра, альвеоли, грудне, черевне та змішане дихання.
Обладнання та матеріали: таблиця «Органи дихальної системи», презентація уроку, 2 склянки, вапняна вода.
Хід уроку
І Організація початку уроку
Налаштування. Притча «Все в твоїх руках»
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Майже через 90 років, на світанку 15 квітня 1875 року, три французькі аеронавти здійснили політ на повітряній кулі «Зеніт». Вони піднялись на висоту понад 8000 м. Тільки один з аеронавтів залишився живим, але й він опустився на землю в дуже тяжкому стані. Умови існування людини на великих висотах тоді ще не були відомі, і загибель повітроплавців стала поштовхом до вивчення цих питань. Російський учений І. Сєченов тоді вперше встановив причину того, що сталося з аеронавтами.
Перед вами картинка. Що на ній зображено. І як вона пов’язана з попереднім випадком
Це вершина світу – гора Еверест, висота якої 8848 м. Мільйони альпіністів мріють скорити її, і вже більше 4000 людей побували на ній, незважаючи на шалену вартість підйому = 60 тис доларів та складні умови.
Самий складний участок - останні 300м, його називають «Найдовша миля світу». В чому складність? Висока розрідженість повітря і як наслідок дуже низький вміст кисню, гранично допустима норма.
Перед вами фото української альпіністки з Мукачево, Ірини Гулай, яка в цьому року першою серед українок підкорила Еверест.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. В носовій порожнині знаходяться чотири мигдалики
2. Кашель — це різкий рефлекторний видих через рот.
3. Гортань — орган голосоутворення.
4. Передня стінка трахеї прилягає до стравоходу.
5. У людини налічується 4 голосові зв’язки.
6. Між голосовими зв’язками є голосова щілина.
7. Трахея утворена з хрящових півкілець.
8. Задня стінка трахеї утворена щільною сполучною тканиною.
9. Висота голосу залежить від довжини голосових зв’язок.
10. Найменші складові бронхів називаються бронхіолами.


















