Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості адаптації та модифікації освітнього процесу в контексті інклюзивного навчання
»

Значення і будова шкіри. Терморегуляція.

Біологія

Для кого: 8 Клас

06.03.2021

134

1

0

Опис документу:
Тема. Значення і будова шкіри. Терморегуляція. Мета. Ознайомити учнів із будовою і функціями шкіри, з’ясувати її значення; встановити залежність функцій від будови; розширити знання про терморегуляцію.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Значення і будова шкіри. Терморегуляція.

Мета. Ознайомити учнів із будовою і функціями шкіри, з’ясувати її значення; встановити залежність функцій від будови; розширити знання про терморегуляцію.

Матеріали та обладнання: таблиці, схеми, картки, слайдова презентація.

Основні поняття та терміни: епідерміс, дерма, підшкірна клітковина, терморегуляція, волосся, нігті, сальні залози, потові залози, меланін.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, урок-подорож.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

Повідомлення теми, мети уроку

Визначення теми і завдань уроку.

Завдання: -

- сформувати знання учнів про будову і функції шкіри;

- установити взаємозв’язок між будовою шкіри та її функціями;

- розкрити роль шкіри як зовнішнього бар’єра в обміні речовин організму з навколишнім середовищем;

- удосконалювати вміння користуватися лупою

- навчити проводити спостереження за власною шкірою з метою виявлення її властивостей;

ІІ. Актуалізація опорних знань

1)Яка тканина рослин виконує захисну функцію? А) твірна б) провідна; в) покривна.
2)Як називаються аналогічні тканини у тварин, що виконують таку ж функцію?а)епітеліальна; б) м’язова; б) сполучна.
3) Які органи належать до органів виділення? а)нирки; б)легені; в)печінка; г)шкіра; д)кишечник.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя:

Сила краси безмежна… Вона здатна перевернути відчуття, надихнути на нові звершення та подарувати низку приємних вражень. Можна милуватися і захоплюватися звичайними речами: сходом сонця, квіточкою кульбабки, посмішкою незнайомця чи навіть незвичайною формою камінчика на дорозі. Можна отримувати від усього цього позитивні враження і дарувати їх іншим. 

Як ви уявляєте зовнішню красу людини?

Відповіді учнів….

Отже чиста шкіра,доглянуті нігті і волоси, здоровий блиск в очах…

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати Особливий орган

- який найважчий…2.5кг

- він розстилається по всьому тілу як найтоншою оболонкою площею 1,5–2 м2.

Може розтягуватись у 5 разів

- число складних структур, що є на кожному сантиметрі , починаючи з потових залоз і закінчуючи нервами, справді фантастичне.

Про цей орган кажуть що він постійно вмирає і народжується

Він має свою імунну систему…

Здогадались про що йдеться?

Так це шкіра!

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Шкіра є зовнішнім покривом людського тіла, що здійснює взаємозв’язок із навколишнім середовищем

1. Епідерміс — це шар клітин, що представлений багатошаровим плоским епітелієм. Його товщина залежить від ділянки тіла. Для прикладу, товщина епідермісу на долонях становить близько 1,5 мм, а на повіках — близько 0,05 мм. Епідерміс поділяється на два шари — роговий і ростковий. Його глибокі шари складаються з клітин, які розмножуються й мають назву росткового епітелію. Наближаючись до поверхні шкіри, клітини стають плоскими, зроговівають, злущуються та відпадають (зроговілий шар). Саме роговий шар захищає шкіру від механічних, хімічних пошкоджень, проникнення води й мікроорганізмів усередину тіла (мозолі — потовщений роговий шар), забезпечує регенерацію шкіри та очищення шкіри.

У ростковому шарі міститься пігмент меланін, який надає шкірі забарвлення й поглинає ультрафіолетові промені, захищаючи цим організм. Цей шар бере участь у синтезі вітаміну D. В епідермісі містяться чутливі нервові закінчення.

2. Дерма (власне шкіра) — це шар щільної сполучної тканини завтовшки 4 мм. У ній виділяють сосочковий і сітчастий шари.

а) Сосочковий шар складається з пухкої сполучної тканини й утворює сосочки, які впинаються в епідерміс. Відповідно до них на поверхні шкіри утворюється рельєфний малюнок із ліній різної конфігурації. Їхня форма й розташування індивідуальні (дерматогліфіка). Цим широко користуються в криміналістиці та судово-медичній практиці (дактилоскопія). Сполучна тканина цього шару крім клітин містить галогенові й еластичні волокна, які зумовлюють міцність і пружність шкіри. Шар пронизаний кровоносними та лімфатичними судинами, нервовими волокнами та закінченнями. Тут розташовані клітини з пігментом, м’язові клітини. Вони беруть участь у підніманні волосся, у виділенні секретів шкірних залоз, підтримують пружність шкіри. Сосочковий шар здійснює живлення епідермісу, у якому немає кровоносних капілярів.

б) Сітчастий шар — еластичні й колагенові волокна — створює переплетення. Завдяки своїй еластичності шкіра не перешкоджає рухам людини. У цьому шарі залягають сальні і потові залози, волосяні сумки, рецептори.

3. Потові залози мають вигляд трубочок, що починаються щільно закрученим клубочком, вивідна протока відкривається на поверхні шкіри отвором. Клубочки обплетені капілярами, крізь стінки яких із крові в потові залози потрапляє вода з мінеральними солями, сечовиною та іншими речовинами. Так утворюється піт, який за своїм складом подібний до сечі, але значно меншої концентрації. За добу в спокої виділяється 500 мл поту. Потові залози розміщені по всьому шкірному покриву, за виключенням кайми губ; особливо багато їх на шкірі долонь, підошов, чола.

Сальні залози розміщені біля коренів волосся, виділяють жир, який змащує волосся та шкіру — попереджуючи тим самим від пересихання, надмірного випаровування води й мікроорганізмів. За добу виділяється до 20 г шкірного сала. Багато сальних залоз є на шкірі обличчя, але вони не пов’язані з волосяними мішечками (2 млн).

4. Підшкірна жирова клітковина — найглибший шар шкіри. Представлена пухкою сполучною тканиною, волокнами й великою кількістю жирових клітин. Товщина шару різна (наприклад на очній повіці вона повністю відсутня, на животі, сідницях може досягати 10 см) і залежить від способу життя, харчування, стану здоров’я та обміну речовин. Крізь клітковину в дерму проходять кровоносні судини та нерви. Її функції: збереження тепла, пом’якшення ударів (амортизаційна функція), захист внутрішніх органів, депо жиру, зв’язок шкіри з внутрішніми тканинами тіла.

V . Рефлексія.

  • Що ми робили для досягнення цілей уроку?

  • Чи задоволені ви результатом?

  • Що у нас виходить добре?

  • Що поки ще не вдається?

ІV .Домашнє завдання

-Параграф 22 вивчити терміни.

- складання правил догляду за власною шкірою

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.