Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

Змінюю дієслова за часами. Аналіз уроку.

НУШ

Для кого: 3 Клас

19.09.2021

123

7

0

Опис документу:

Конспект уроку з української мови для 3 класу. Автор підручника К. Пономарьова.

формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про дієслова, вчити розрізняти часові форми дієслів, змінювати дієслова за часами, розуміти функцію дієслів.

Тип уроку: урок розвитку компетентностей.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Змінюю дієслова за часами.

Освітня мета:

формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про дієслова, вчити розрізняти часові форми дієслів, змінювати дієслова за часами, розуміти функцію дієслів.

формування ключових компетентностей: удосконалювати уміння усно і письмово висловлювати свої думки, чітко, аргументовано пояснювати факти, виховувати усвідомлення і дотримання правил природоохоронної поведінки, розвивати навички визначення власних навчальних цілей, продовжувати формувати навички працювати самостійно і в групі, дотримуватись здорового способу життя, вчити ідентифікувати себе як громадянина України, розвивати ініціативність, вміння організовувати свою діяльність для власних цілей.

Розвиваюча мета: розвивати критичне мислення, увагу, уяву, мовлення, спостережливість, пам'ять, кмітливість.

Тип уроку: урок розвитку компетентностей.

Міжпредметні звязки: інтегрований курс «Я досліджую світ»

Обладнання: ноутбук, коло настрою, прищіпки, картки, карта України.


Хід уроку


І. Вступна частина.

1. Емоційне налаштування. Вправа «Кольоровий настрій».

На ватмані намальоване коло, розділене на сектори: червоний – активність, синій – сум та тривога, жовтий – спокій та задоволення, зелений – задумливість, мрійливість.

- Діти, прислухайтесь до себе. Що ви відчуваєте: радість чи сум, спокій чи тривогу? Чому? Якого кольору ви уявляєте свій настрій?

- Візьміть свою прищіпку і прикріпіть її на той сектор кола, який відповідає вашому настрою. Бажаю вам, діти, і собі, щоб в кінці уроку наш настрій був лише радісним!


2. Мотивація навчальної діяльності

- Діти, а для чого нам потрібно вивчати рідну мову, учити частини мови?

- Правильно, щоб бути грамотними, розумними, поповнити свій словниковий запас, правильно складати словосполучення, речення, висловлювати власні думки тощо. Адже в нашій мові дуже багато слів. І крім наявних, повсякчас народжуються нові й нові слова. І на сьогоднішньому уроці ми будемо збагачувати свої знання.

3. Актуалізація опорних знань. Вправа «Інтелект-карта» (фронтально).

- Які частини мови ви знаєте? (іменник, прикметник, числівник, дієслово)

- Яку частину мови ми вивчаємо зараз? (дієслово)

- Пропоную створити «Інтелект-карту» наших знань про дієслово на фліпчарті.


4. Перевірка домашнього завдання (самоконтроль).

- Час перевірити домашнє завдання (с. 113, вправа 7). Розкрийте зошити і дайте відповідь на мої запитання.

- Про що йдеться в тексті? (про паркан)

- Уздовж дороги паркан що робить? (простягається) У якому часі вписане дієслово? (у теперішньому)

- Квітами, листям його що зробили? (розписали) Час? (минулий)

- Петриківський розпис прикрашав, чи прикрашає світ неповторною красою? (прикрашає) Час? (теперішній).

5. Повідомлення теми уроку.

- Для того, щоб дізнатись тему уроку, вам потрібно об’єднатись в групи за кольорами карток, які ви виберете з торбинки.

- Перегорніть кольорові картки і складіть у групі пазли. Презентуйте по черзі свої картинки і здогадки щодо теми уроку.



1 група

Минуле Сьогодні Майбутнє

Ми сьогодні будемо говорити про часи дієслова (здогадки дітей)

  • Молодці, діти, ми будемо не лише говорити, а й виконувати різні вправи на визначення часових форм дієслів.

2 група

Поговоримо про козаків, їх традиції (здогадки дітей).

- Молодці, так, ми дізнаємось про те, хто такі козаки, чим вони займались, про спосіб їхнього життя і традиції.

3 група

Будемо говорити про різні види спорту (здогадки дітей)

  • Так, ми дізнаємось, якими видами спорту займались козаки і порівняємо їх із сучасними спортивними секціями, поговоримо, для чого людині займатися спортом. Також дізнаємося про Дніпровські пороги. Що це таке і як вони повязані з козаками.


6. Гімнастика для очей.

https://www.youtube.com/watch?v=8G87kg9s1HM


ІІ. Основна частина.

1. Хвилинка каліграфії.

- Сядьте рівненько, розкрийте зошити, запишіть сполучення букв і складіть з них слово.

Кк ко оз за ак козак

  • Хто ж такий козак? (версії дітей)

  • За тлумачним словником

Козак – У 15-18 ст. – вільна озброєна людина, що жила на півдні України та брала участь у військових діях проти загарбників; нащадок такої людини.

розм. Відважний, завзятий, хоробрий чоловік; молодець.

- Пропоную скласти речення зі словом козак. І позначити в ньому головні слова.

Здавна відважні козаки захищали нашу рідну землю.

  1. Робота за підручником.

2.1. Вступна бесіда. Вправа 1, с. 113.

  • Сьогодні наша геолокація – Південь річки Дніпро. Давайте поглянемо на карті. Що ви знаєте про Дніпро? (відповіді дітей)

  • Так, це найбільша річка України, Дніпро ще називають Славутичем. Вона поділяє нашу країну на Західну і Східну частини. Загальна довжина річки 2201 км, у межах України – 981 км. Впадає у Чорне море.

  • Як ви гадаєте, чому наша сьогоднішня геолокація саме на півдні річки Дніпро?

  • Молодці, тому що там проживали козаки. Прочитайте повідомлення Ґаджика на с. 113, впр. 1 самостійно і скажіть, що слугувало для козаків захистом від нападників?


2.2. Бліц-опитування.

- Отже, козаків захищали Дніпровські пороги. Що таке пороги річки? (кам’яні скелі)

  • Скільки порогів перетинали Дніпро у давні часи? (9)

  • Яка висота порогів? (7-9 метрів)

  • Де селилися козаки? (на островах за порогами)

  • Як ви вважаєте, чи можемо ми побачити сьогодні Дніпровські пороги? (відповіді дітей)

  • Дніпро́ві поро́гимілководні кам'янисті ділянки в руслі Дніпра між сучасними містами Дніпро і Запоріжжя. Після побудови у 1932 році Дніпрогесу їх затоплено водами Дніпровського водосховища.

    1. Вправа «Мікрофон» (перегляд відео «Дніпро помирає»).

  • На жаль, замість порогів на річках сьогодні видніються скелі сміття, яке люди викидають просто у воду, заводи і фабрики всі відходи також зливають у річки. Пропоную переглянути відео і сказати, що чекає українців через декілька років, якщо ми не зупинимось.

https://www.youtube.com/watch?v=BaTPpSutv7A (00-1.33)

  • Так, Українці можуть втратити питну воду, а водою з Дніпра харчуються 2/3 українців. Пригадайте, скільки відсотків нашої планети займає вода? (70%)

  • Чи це все прісна вода? (ні, прісна лише 3%)

  • Що ви, як найменші громадяни держави, можете зробити, щоб покращити ситуацію? (не смітити, прибирати, повчати інших, розповідати про небезпеку, сортувати сміття…)

  • (Якщо діти не сказали про сортування сміття, підштовхуємо їх до цього) Чи сортуєте ви сміття і для чого? (в класі збираємо макулатуру, здаємо і отримуємо гроші, за які можемо щось придбати тощо…)

  • Отже, яка користь сортування сміття для нас? (заробляємо кошти, милуємось чистим довкіллям тощо)

  • Погляньте в підручник на картину Сергія Світославського «Дніпровські пороги», у якому стані річка? (чиста, бурхлива…)

  • Який настрій вона у вас викликає?

    1. Виконання вправи 1-3, с. 113-114 (робота в парах).

  • Повертаємося знову до вправи 1. Пригадайте, як ми визначаємо часову форму дієслова? (за запитаннями)

  • Випишіть з повідомлення Ґаджика в колонку виділені дієслова. Визначте їх час.

  • Уявіть, що події, описані в тексті про пороги, відбуваються зараз. Як тоді звучатимуть дієслова? Запишіть їх у другу колонку, визначте час.

  • Поставте виписані дієслова у формі майбутнього часу. Запишіть їх у третю колонку.

Троє учнів по черзі зачитують по одній колонці слів, визначають час, всі інші перевіряють свою роботу, оцінюють правильність написання.

Таблиця 1

Минулий час

Теперішній час

Майбутній час

перетинали

перетинають

перетинатимуть

селилися

селяться

селитимуться

перепливав

перепливають

перепливатимуть


    1. Виконання вправи 6, с. 114 (самостійна робота).

  • Читалочка знайшла іншу інформацію про козаків. Прочитайте її, змінивши слова, що в дужках. Спишіть текст. Визначте і напишіть часову форму дієслів.

Очевидці (розповідати), що козаки були відважними, чесними, справедливими. Усі рішення (ухвалювати) спільно. (Голосувати) шапками. Якщо вгору (злітати) більшість шапок, значить питання було вирішене.

  • Обміняйтесь зошитами і виконайте взаємоперевірку. (Відредагований текст на дошці, учні обмінюються зошитами і перевіряють правильність виконання вправи.)

    1. Виконання вправи 4, с. 114. Прийом Т-таблиця (фронтально)

- Прочитайте у вправі 8 розповідь давнього мандрівника про козаків, змінюючи часи дієслів так, щоб це була розповідь про минулі часи, і скажіть, як козакам вдавалося тримати себе в бездоганній фізичній формі?

- Так, козаки займалися різними видами спорту. Пропоную скласти Т-таблицю і порівняти спортивні секції, які ви відвідуєте і козаків.

Таблиця 2

Козаки

Учні 3-Б

Їзда на конях

Стрільба з пістолів

Фехтування

Плавання

Риболовля

Карате

Хореографія

Флор-бол

Футбол

Плавання

Полювання з татом

  • Бачимо, що ви, діти, також дбаєте про здоровя свого тіла. То чи можете ви назвати себе козаками? Чому?

  • Ким були козаки за переконаннями? (патріотами)

  • Аргументуйте! Хто такі патріоти? ( відповіді дітей)

  • Чи можете ви себе назвати патріотами? Чому? (так, любимо нашу країну, розмовляємо рідною мовою)

3.Фізкультхвилинка «Маленький козачок»

https://www.youtube.com/watch?v=pRBue_kzlUc&t=276s (з 3.30 хв.)

ІІІ. Заключна частина.

  1. Узагальнення вивченого. «Сенкан» (робота в групах).

  • Щоб узагальнити вивчене, пропоную скласти Сенкан до слова «Козак». Працюйте в групах, у вас є 2 хвилини.

Сенкан (зразок)

Козак.

Мужній, відважний.

Захищає, любить, бореться.

Патріот своєї рідної землі.

Гордість.

  • - Представник кожної групи зачитує вірш.

  1. Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення» (фронтально).

  • Сьогодні на уроці я дізнався/дізналася…

  • Сьогодні на уроці я навчився/навчилася…

  • На уроці я запам’ятав/запам’ятала…

  • Найкраще мені вдалося…

  • Найбільше мені сподобалося…

  • Труднощі виникали…

  • Пропоную підійти до кола настрою і поставити свою цеглинку на той колір, якому настрою він відповідає.

  1. Домашнє завдання.

  • На домашнє опрацювання вправа 10 на с. 115. Вам потрібно списати текст, розкриваючи дужки, виділене слово виписати і змінити за часами.

  • Дякую за урок!

Самоаналіз уроку

ПІП вчителя: Сойма Юлія Дмитрівна.

Освітній заклад: Тернопільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8, 3-Б клас.

Предмет: Українська мова

Дата проведення: 10 березня 2021 року

Тема: Змінюю дієслова за часами.

Освітня мета:

формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про дієслова, вчити розрізняти часові форми дієслів, змінювати дієслова за часами, розуміти функцію дієслів.

формування ключових компетентностей: удосконалювати уміння усно і письмово висловлювати свої думки, чітко, аргументовано пояснювати факти, виховувати усвідомлення і дотримання правил природоохоронної поведінки, розвивати навички визначення власних навчальних цілей, продовжувати формувати навички працювати самостійно і в групі, дотримуватись здорового способу життя, вчити ідентифікувати себе як громадянина України, розвивати ініціативність, вміння організовувати свою діяльність для власних цілей.

Розвиваюча мета: розвивати критичне мислення, увагу, уяву, мовлення, спостережливість, пам'ять, кмітливість.

Тип уроку: урок розвитку компетентностей.

Міжпредметні звязки: інтегрований курс «Я досліджую світ»

Форми: фронтальна, індивідуальна, робота в парах, групах.

Методи: «Інтелект-карта», бесіда, «Сенкан», «Т-таблиця», «Незакінчені речення».

Прийоми: «Бліц-опитування», «Мікрофон».

Обладнання: ноутбук, коло настрою, цеглинки Lego, картки, карта України, Т-таблиця, тлумачний словник.

Очікувані результати:

  • дитина об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;

  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;

  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;

  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;

  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;

  • усвідомлює і свідомо дотримується правил природоохоронної поведінки;

  • знає правила здорового способу життя і намагається їх дотримуватись;

  • ідентифікує себе як громадянина України;

  • розрізняє часові форми дієслів;

  • змінює дієслова за часами;

  • розуміє функцію дієслів у власному мовленні.


Хід навчального заняття


Етапи навчального заняття

Розподіл часу

Види діяльності вчителя

Види діяльності учнів

І. Вступна частина

9 хв.



1. Емоційне налаштування. Вправа «Кольоровий настрій».

1 хв.

Короткий інструктаж.

Визначаються з настроєм.

2. Мотивація навчальної діяльності.

1 хв.

Ставить запитання, підсумовує.

Відповідають на запитання.

3.Актуалізація опорних знань. Вправа «Інтелект-карта».

2 хв.

Керує класом.

Озвучують все, що знають про дієслово.

4. Перевірка домашнього завдання.

1 хв.

Ставить запитання.

Відповідають, самоконтроль.

5. Повідомлення теми уроку.

3 хв.

Організовує роботу в групах.

Визначають і озвучують тему уроку.

6. Гімнастика для очей.

1 хв.


Виконують.

ІІ. Основна частина.

24 хв.



1. Хвилинка каліграфії.

3 хв.

Записує на дошці, озвучує завдання.

Пишуть, відповідають.

2. Робота з підручником.




2.1. Вступна бесіда. Вправа 1, с. 113.

3 хв.

Оголошує тему бесіди.

Відповідають, читають текст вправи.

2.2. Бліц-опитування.

2 хв.

Ставить чіткі запитання.

Швидко відповідають.

    1. 2.3. Вправа «Мікрофон» (перегляд відео «Дніпро помирає»).

4 хв.

Формулює проблему, вмикає відео.

Аналізують, шукають вихід з ситуації.

2.4. Виконання вправи 1-3, с. 113-114.

3 хв.

Інструктаж.

Працюють в парах, самоперевірка.

2.5. Виконання вправи 6, с. 114.

4 хв.

Інструктаж

Виконують вправу, взаємоперевірку.

2.6. Виконання вправи 4, с. 114. Метод Т-таблиця.

4 хв.

Інструктаж, заповнює таблицю, ставить запитання.

Працюють фронтально, відповідають на запитання, роблять висновки

3. Фізкультхвилинка «Маленький козачок»

1 хв.


Руханка.

ІІІ. Заключна частина.

7 хв.



1. Узагальнення вивченого. «Сенкан».

3 хв.

Інструктаж.

Працюють в групах, презентують роботу.

  1. 2. Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення».

3 хв.

Зачитує першу частину речення.

Відповідають.

3. Домашнє завдання.

1 хв.

Інструктаж.

Записують в щоденник, ставлять запитання.


Тема, мета, тип і зміст уроку взаємопов’язані і відповідають вимогам навчальної програми. Структура уроку відповідає його типу – урок розвитку компетентностей та реалізовує ідеї компетентнісного навчання: розвиток предметних і ключових компетентностей та наскрізних умінь.

Зокрема враховано і включено в структуру уроку ключові компетентності, які вчитель обовязково має формувати на кожному уроці:

  • екологічна компетентність (2.3. Вправа «Мікрофон» (перегляд відео «Дніпро помирає»);

  • громадянські та соціальні компетентності (2.6. Виконання вправи 4, с. 114. Прийом Т-таблиця);

  • підприємливість та фінансова грамотність (2.3. Вправа «Мікрофон» (перегляд відео «Дніпро помирає»).

Я застосувала різні форми (фронтальна, індивідуальна, робота в парах, групах), методи («Інтелект-карта», бесіда, «Сенкан», «Т-таблиця», «Незакінчені речення»), прийоми («Бліц-опитування», «Мікрофон») роботи на уроці, добирала текстовий, відео матеріал, що становить певний інтерес для учнів, враховуючи їх вікові та індивідуальні, особливості, прагнучи забезпечити всебічний і гармонійний розвиток та активну інтелектуальну роботу здобувачів на уроці.

Важливо, на мою думку, те, що учні показали вміння та навички визначати часову форму дієслів та змінювати дієслова за часами, отже предметна компетентність сформована.

Належна увага на уроці надавалась розвитку мовленнєвої діяльності учнів (читанню, говорінню, письму), а також збагаченню словникового запасу. Доцільно використано наочність і ІКТ.

На уроці школярі оволоділи такими способами особистісного розвитку: ефективного спілкування, співпраці і взаємодопомоги, самодисципліни. Під час уроку учні здійснювали такі види оцінювання: самооцінювання і взаємооцінювання.

Відхилень від плану не було. Поставлені завдання вдалося реалізувати. Вважаю, що мета уроку була досягнута.

Урок сприяв здійсненню в процесі оволодіння знаннями саморозвитку, самоосвіти, самовираженню кожного учня, розвитку його критичного мислення.


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.