Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Жива і нежива природа. Рукотворні тіла
Мета: -розширювати знання учнів про різноманітність природи;
-розвивати вміння групувати об'єкти неживої та живої природи, порівнювати об'єкти живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними;
-формувати поняття «рукотворні тіла»;
-розвивати пізнавальну активність учнів, увагу, кмітливість, мовлення та мислення;
-сприяти вихованню дбайливого ставлення до природи.
Обладнання: комп’ютер, презентація «Жива і нежива природа», нетбуки, набори зелених та коричневих кружечків, підручник «Природознавство. 1 клас» /автор Гільберг Т.Г., Сак Т.В./ Київ, «Генеза», 2012.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Клас: 1-й
Хід уроку
— Який сьогодні день — ясний, хмарний, похмурий?
— Яке небо?
— Які опади?
— Який вітер?
— Яка температура повітря?
— Що змінилося порівняно з минулим тижнем?
II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні ми говоритимемо про те, що нас оточує, про світ, у якому ми живемо. Ви здогадалися, що йтиметься про природу. Дорослі називають це словом довкілля, навколишній світ.
— На уроці ви дізнаєтеся, що належить, а що не належить до природи, навчитеся розрізняти живу і неживу природу та рукотворні тіла.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Читання вірша з екрана і перегляд картинок
Подивися і скажи,
Що навколо бачиш ти?
Ось тут небо голубе,
Ось тут сонце золоте.
Вітер з квіточками грає,
Хмарка в небі пропливає.
Поле, річка і трава,
Пустелі, гори та моря,
Звірі, птахи в небесах,
Грім, тумани і роса.
І комахи, і людина,
І блакитні чисті води –
Це називається ПРИРОДА.
2. Висновок із побаченого: (роблять учні з допомогою вчителя)
- Отже, природа – це все, що нас оточує, крім того, що зроблено руками людини.
- Природа буває жива і нежива.
3. Перегляд відеокліпу «Жива природа».
- То що ж належить до живої природи?
(Рослини, тварини, люди)
4. Розповідь учителя:
- Але жива природа (організми) не може існувати без світла, тепла,повітря, води, поживних речовин.
5. Релаксаційна пауза
— Сядьте зручніше, заплющте очі. Я хочу запросити вас у мандрівку на хмаринці.
Звучить музика.
— Уявіть, що ви стрибнули на білу пухнасту хмаринку, схожу на м’яку гору із подушок. Відчуйте, як ваші ноги, спина зручно розташувалися на цій великій подушці. Мандрівка починається. Наша хмаринка повільно піднімається у синє небо. Відчуваєте, як вітерець обвіває обличчя? Тут, високо в небі, усе спокійно і тихо…
6. Перегляд відео кліпу «Нежива природа»
Розплющте очі. Як красиво! Розкажіть, що ви бачите. (На моніторі – об`єкти неживої природи.)
— Сонце, Місяць, зірки, повітря, вода, ґрунт — це нежива природа.
7.Висновок:
8. Пояснення вчителя
– Увага на екран! Рукотворні тіла – це те, що зроблено руками людини. Вони до природи не належать.
– Назвіть інші приклади рукотворних тіл.
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Гра «Що зайве?»
— Розгляньте малюнки на екрані. Який малюнок «зайвий»? Чому?
• Гриби, Місяць, лебідь, дівчинка.
• квітка, дерево, церква, песик.
• Ящірка, каміння, зорі, вулкан.
• Лялька, споруда, лілія, м`яка іграшка.
2. Гра «Піймай слово»
Учитель упереміш називає об’єкти живої природи і вироби: м’яч, собака, телевізор, трактор, хмара, сумка, сніжинка, річка, ложка, бурулька, ранець, піщинка, гойдалки тощо. Діти плескають в долоні, коли чують назву виробу, і розводять руки всторони, коли чують термін, що характеризує об’єкт природи (не зроблений руками людини).
3. Гра «Я знаю три предмети...».
— Наведіть по три приклади об’єктів живої та неживої природи.
Учитель пропонує учням відгадати загадки і визначити, що з відгадок належить до живої природи, що — до неживої, а що — до рукотворних тіл. Діти обов’язково пояснюють, чому вони визначили приналежність певного предмета до певної групи.
• Лиш торкнись до колючок —
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати? Це... (їжак).
• В небі хмарка пролітала,
Білий пух розсипала.
Він на землю міцно ліг.
Називають його... (сніг).
• Цю найпершу в школі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш... (буквар).
5. Робота в групах. Гра-змагання між хлопчиками і дівчатками
На індивідуальних нетбуках завантажена гра «Сортувальник». На моніторах різноманітні картинки (веселка, сонце, соняшник, лев, місяць, вишня). Потрібно швидко визначити до якої з двох груп: жива чи нежива природа вони належать.
6.Робота з підручником ( с. 7)
— Допоможи Тарасу дійти до школи. Накрий тіла живої природи зеленими кружечками, а тіла неживої природи – коричневими.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що таке природа?
— Якою буває природа?
— Що належить до живої природи?
— Що належить до неживої природи?
— Чим жива природа відрізняється від неживої?
— До якої природи належить людина?
— Як взаємопов’язані жива і нежива природа?
— А що до природи не належить?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»