Збірник корисних порад для батьків з музичного виховання дитини

Опис документу:
У збірнику містяться відповіді на такі запитання: як навчити дитину любити музику; як розвивати в дитині музичні здібності; як організувати домашнє дитяче свято; які пісні співати перед сном; яку музику найкраще слухати дитині та інше.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вплив музики на дитину

Музика володіє сильним психологічним впливом на людину. Вона впливає на стан нервової системи( заспокоює, розслаблює чи, навпаки, розбурхує, збуджує), викликає різні емоційні стани(від умиротворення), спокою і гармонії до занепокоєння, пригніченості або агресії). У звязку з цим важливо звернути увагу на те, яку музику слухаєте ви і ваші діти.

Збудлива, гучна музика, що виражає агресивний настрій, позбавляє людину ( і дорослого, і дитину) стану врівноваженості, спокою, а при певних умовах (наприклад на рок-концертах), спонукає до рішучих дій. Особливо протипоказана така музика гіперзбудливим дітям із слабким контролем, тому що вона підсилює прояви негативних властивостей у поведінці дитини.

Спокійна музика, що викликає відчуття радості, спокою, любові здатна гармонізувати емоційний стан як великого, так і маленького слухача, а також розвивати концентрацію уваги. Музику можна використовувати перед сном, щоб допомогти дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже у ліжко, увімкніть спокійну, тиху, мелодійну, м’яку музику і попросіть її закрити очі і уявити себе в лісі, на березі моря, в саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає в неї позитивні емоції. Зверніть увагу дитини на те,як розслабляється і відпочиває кожна частина її тіла.

Ще з давніх часів люди помітили, що людський голос і звук взагалі володіють сильним впливом. Так, звук східного духового інструменту панга вводить змію в стан, подібний гіпнозу. Вібрації людського голосу в одному випадку мають лікувальну дію, а іншому – заподіюють людині шкоду.

Мова людини є найсильнішим чинником впливу, як на оточуючих, так і на самого мовця. Наш внутрішній стан, наші думки, ставлення до світу виявляються у змісті мови і в її інтонаційному забарвленні. А те, що ми говоримо і як це вимовляється, в свою чергу відкладає відбиток на психологічний стан слухача, впливає на наші відносини з ним.

Наприклад, грубий, різкий голос дорослого може викликати у дитини сильний переляк і стан заціпеніння. Постійно роздратований, незадоволений голос мовця породжує у слухача відчуття, що його не люблять і не приймають як особистість. А відмова в чому-небудь, виголошена спокійним, мяким, співучим голосом допомагає дитині легше примиритися з незадоволеністю її бажання.

Як навчити дитину любити музику

Залучення дитини до музики починається ще під час вагітності, коли малюк і мама є єдиним цілим. Малюк вже тоді чує звуки і реагує на них. Тому батьки є першими, хто познайомить малюка з музикою і занурить в її прекрасний і казковий світ. Ось декілька порад як зробити знайомство з музикою захоплюючим і корисним заняттям, розвиваючи музичні здібності вашого малюка.

Супроводжуйте ігри та забави дитини потічками і примовками. Вони прості у виконанні і дуже цікаві, допоможуть розвеселити дитину зайняти увагою. Наприклад, відома майже кожному потішка « Ладусі» і примовка «Тілі-тілі-тілі-бім, загорівся кицін дім»;

Ваш малюк напевно дуже любить малювати. А малювати під звучну музику йому буде ще цікавіше. Особливо добре включати запис класичної музики. Для дитини старшого віку можна дати завдання намалювати звучну музику.

Спів колискових вашій дитині знайоме з перших днів його життя. Він до цього вже звик. Спробуйте співати колискову улюбленій ляльці або ведмежаті. Якщо ваш малюк ще невиразно вимовляє слова – співайте, а він нехай заколихує іграшку в такт вашого співу. Звертайте увагу дитини на те – як по-різному може звучати колискова, залежно від того, хто її співає (Ведмедиця, Зайчиха або Мишка).

Активно використовуйте лічилки. Намагайтеся не просто проговорювати, а наспівувати. Вони добре розвивають не тільки відчуття ритму, а й слух дитини.

До того ж легко допоможуть уникнути сварки між дітьми у визначенні того хто водить перший, а хто другий.

Гуляючи по парку або перебуваючи за містом, звертайте увагу дитини на звуки природи, на те як співає зозуля(«ку-ку» на різних звуках), як шумить струмочок(«ш-ш-ш»), як цвірінькають горобці (наспівуючи мелодійно «чів-чів-чів»), просите повторити почуте. Це відмінно розвиває музичну увагу, слух і музичну пам'ять.

Грайте з малюком у «Відгадайте мелодію». Дорослий наспівує уривок знайомої дитині пісеньки, а після того,як малюк її впізнав – виконаєте цю пісеньку разом із ним. Зтворюя дитячі свята, неодмінно подбайте про музику. Нехай яскраві, веселі дитячі пісеньки, супроводжують ігри та спілкування дітей.

Як розвивати в дитині музичні здібності?

Ваш малюк справляє враження музичної дитини? Він обожнює дитячі мелодії, співає по дорозі в дитячий садок? Просить купити йому піаніно, а не ляльку або машинку? Можливо, ви – батько майбутнього великого музиканта! Як же розгледіти й розвинути унікальні здібності в дитині, які ознаки вказують на його музикальність?

ОЗНАКИ:

 • Дитина із задоволенням слухає музику, може по памяті наспівати почуті мелодії;

 • Він дуже чутливий до тембру голосу оточуючих. Верескливий, неприємний голос може запросто вивести його з рівноваги.

 • У малюка зявляються свої музичні уподобання, він просить включити йому певні музичні твори;

 • Якщо у дитини є іграшкові музичні інструменти, він намагається на них грати. Крихта не безцільно стукає по клавішах маленького піаніно чи барабанить різними предметами по пластинках металофона, намагається відтворити почуту раніше мелодію.

Як допомогти розвитку здібностей. Для підтримки та розвитку музичних здібностей дитини видите його на концерти і театральні вистави. Якщо ви граєте на якомусь музичному інструменті – це чудово! Проте не забувайте і про інших інструментах. Для повноцінного музичного розвитку дитини необхідно слухати твори, які звучать по-різному. Це збагачує його слуховий досвід.

Купуйте дитині простий у використанні магнітофон і диски з музикою(дитячої, з мультиків чи класичної).

Співайте самі, тільки не спотворює мелодію. Дитина, яка захоплюється музикою, обов’язково буде вам підспівувати. Акомпанує собі на дитячих інструментах: бубні, трикутнику, дзвіночках, металофоні. Розповісти дитині про музичні інструменти можна за допомогою простої гри «Хто на чому грає». Крім того, що ця гра дозволяє запам’ятати назви музичних інструментів, вона розширює кругозір і розвиває логіку дитини.

Приготуйте картинки, на яких зображені люди, що грають на різних музичних інструментах. Розгляньте їх дуже уважно, промовляючи все, що на картинках зображено. Потім рухайте руками, наче граєте на барабані, і запитуйте: «На чому я граю?» Якщо дитина не здогадалась відразу, підкажіть їй. Потім продемонструйте гру на піаніно, гармоні, гітарі, арфі. Якщо малюк на всі питання відповідає вірно, трохи змінить правила. Нехай тепер він виконує ваші завдання. Наприклад, нехай зобразить, як грають на сопілці, на ін.. Коли ви розповідаєте казки, вірші або співаєте пісеньки дитині, робіть це образно і з виразом. У вашому голосі він повинен чути різні звуки: гучні і тихі, ритмічні і безладні, плавні і уривчасті. Іноді говорите малюку, що не можете згадати, як треба співати чи грати на музичному інструменті, дозвольте йому повчити вас. Якщо дитина вивчив нову пісеньку чи підібрав якусь мелодію на музичному інструменті, запропонуйте йому виконати це перед бабусею чи татом. Але не змушуйте його виступати, якщо він соромиться. Якщо малюк захоче сам, запишіть його в музичну школу або танцювальну студію.

І не забувайте грати з дитиною в музичні ігри. Ігри розрізняються за віковими можливостями. Зовсім маленькі дітки можуть лише підспівувати і плескати. А старші діти здатні на більш серйозне музикування.

Поради батькам щодо музично-естетичного виховання дітей

 • Співайте разом зі своєю дитиною вдома колискові, забавлянки, пісні-небелиці тощо;

 • Слухайте разом із дитиною музику в живому виконанні, аудіо записі;

 • Музикуйте з дитиною на музичних інструментах: справжніх, іграшкових чи виготовлених власноруч;

 • Імітуйте голоси персонажів під час читання з дитиною казок;

 • Влаштовуйте вдома імпровізовані танцювальні виступи;

 • Готуйте разом із дитиною музичні номери, виступи-сюрпризи до родинних свят;

 • Грайтеся з дитиною в музичні ігри;

 • Поєднуйте діяльність дитини в побуті з творчістю;

 • Підтримуйте розмову з дитиною, коли вона ділиться своїми музично-естетичними враженнями;

 • Поповнюйте домашню музичну фонотеку музичними казками, дитячими піснями, мюзиклами тощо.

Як організувати домашнє дитяче свято

У батьків, які вирішили самостійно організувати дитячу вечірку, крім турбот, чим розважити і нагодувати гостей обов’язково виникне питання – як провести свято, щоб все пройшло гладко, без сліз і розчарувань. Ось декілька порад:

 • Будуйте розваги так, щоб діти «грали проти поля», а не змагалися один з одним. Спільні пошуки скарбів, колективне заробляння призів на команду згуртує дітей краще, ніж суперництво.

 • Не вимагайте, щоб всі діти виконували кожне завдання. Це затягує захід, інші гості нудьгують, когось доводиться вмовляти. Так що нехай 1-2 добровольця візьмуть участь у конкурсі і переходити до наступної гри.

 • Приготуйте призи та подарунки для всіх гостей. Краще однакові. Якщо ви збираєтеся давати призи за перемогу в конкурсах, обов’язково придумайте, як і за що ви будете нагороджувати тих, хто програв.

 • Ігор і розваг повинно бути з запасом, але не прагнете продемонструвати гостям всю продуману програму.

 • Між конкурсами та іграми робіть паузи.

 • Не намагайтеся перекричати дитячий гамір, а вичікуйте, коли малюки заспокояться і подивляться на вас в очікуванні продовження.

 • Будьте обережні з музикою. Багато дітей сприйнятливі до різких звуків. Крім того, навіть ненав’язливий звуковий фон погано діє на збудливих дітей. Тому музику, як і мультфільми, включайте, але не надто голосно і ненадовго.

 • Придумайте кілька справ для «пустельників» - дітей, які не зможуть або не захочуть влитися в колектив. Мультфільм, цікава розмальовка, конструктор, виробний набір допоможуть дитині не відчувати себе самотнім.

 • Якщо дитяча компанія розбушувалася – відразу ж запропонуйте їм спокійне заняття: зробити браслет з намистин, розсортувати з закритими очима геометричні фігури, пограти в «Море хвилюється» або «Зіпсований телефон».

Співайте діткам перед сном

«Котику сіренький….» Скільки теплих і ласкавих слів знаходить матуся, заспокоюючи свою дитинку. Скільки любові і ніжності у колискових піснях! Малюк, ще не вміючи розмовляти, не розуміючи жодного слова, почувши колискову одразу заспокоюється, затихає, засипає! Саме колискові пісні вважаються першими в житті вашого малюка, вони сприймаються з магічною силою, тому, що співає їх найрідніша в світі людина – матуся!

Ритм колискових зазвичай відповідає серцебиттю, ритму дихання матері і малюка, відіграє важливу роль у духовному розвитку дитини. Саме завдяки колисковим, дитина отримує перші уявлення про навколишній світ: тварин, пташок, оточуючі предмети.

Котику сіренький Дитя буде спати

Котику біленький, Котик воркотати,

Котку волохатий. Ой на кота воркота

Не ходи по хаті, На дитину дрімота!

Коли дитина підростає, їй співають колискові казкового змісту, в текстах яких вирішується психологічні питання. В багатьох колискових піснях перед дитиною розвертається перспектива про його майбутню самостійність. Таким чином, колискові дають дитині уявлення про навколишній світ, знайомить з головними принципами побудови світу.

Але найголовніше в колискових – це материнська ніжність, любов, що надає впевненості кожній дитині. Пісні показують, що життя прекрасне, але в теперішній нелегкий час, почуття захищеності для дитини дуже важливе, адже наш світ складний і непередбачуваний!

Дуже важливе і саме спілкування матері і дитини! Чудово, якщо у вашій сімї зберігаються традиції, як спів колискових, читання казок перед сном, задушевні розмови про головне! А сон, як відомо, дається людині не тільки для відпочинку, а й для глибинної обробки тої інформації, яку отримала ваша дитина на протязі дня. Довірливі відносини, які виникають в моменти такого спілкування, відіграють важливу роль для дитини не тільки ясельного віку, а й надалі, коли дитина дорослішає! І навіть тоді, коли ваша дитина подорослішає, вона буде знати, що у нього є та людина, яка його завжди вислухає, зрозуміє, підтримає, з якою так приємно спілкуватися просто покласти голівку на плече.

Співайте діткам! Не соромтесь! Адже саме ви – найкращий співак і приклад для своєї дитини!

Рученьки, ніженьки,

Лагідні очі!

Спокійної ночі!

Скінчилася гра!

Рученьки, ніженьки,

Спокійної ночі!

Спати пора!

Цікаво знати. Музика, яка лікує

Щодня ми суємо музику і навіть не підозрюємо, що звуки можуть допомагати людям при лікування різних захворювань. Одним з перших, хто пояснив лікувальний ефект музики був Піфагор. Він стверджував, що музика підкоряється вищому закону(математиці) і відновлює в організм людини гармонію. А давньогрецький лікар Гіппократ лікував музикою безсоння та епілепсію. Пізніше вчені зробили висновки, що музика може знімати втому й заряджати людину енергією, позитивно впливати на систему кровообігу та дихання.

СЛУХАЙТЕ!

Музикотерапевти відзначають, що для кожного конкретного пацієнта треба підбирати індивідуальні мелодії, але існують універсальні «мелодії - цілителі» для певного психічного стану чи захворювання.

Для поліпшення настрою слід слухати:

«Рондо в турецькому стилі» В.А. Моцарта

«Хабанеру» з опери «Кармен» Ж.Бізе

«Тріумфальний марш» з «Аіди» Д.Верді

Забути про неприємності та проблеми вам допоможе:

«Аве Марія» Ф. Шуберта

«Колискова» Й. Брамс

Сонливість проженуть:

Концерти та сонати А. Вівальді

Серенади Ф.Шуберта

Відчуттям ранкової свіжості наповнять душу

«Ранковий настрій» Е. Гріга

«Ранок» Р. Штрауса

Симфонічний ескіз «Море» К. Дебюссі

«Пробудження птахів» О. Мессіна

Під час депресії рекомендовані елегії, ноктюрни, колискові.

При перевтомі слід послухати записи:

Елвіса Преслі

Луї Армстронга

Дюка Веллінгтона

При порушенні сну зможуть допомогти:

П’єси П.І. Чайковського

Мелодії К. Глюка

Твори Р. Шумани

Релігійна музика полегшує біль, дарує відчуття спокою.

Головний біль, пов'язаний з емоційним перевантаженням, зміниться, коли у вас буде звучати:

«Венгерська рапсодія» Ф. Ліста

Сюїта «Маскарад» А. Хачатуряна

«Дон Жуан» В.А. Моцарта

Краще слухати музику у зручному положенні із заплющеними очима 10-15 хвилин. Музика допомагає саме тоді, коли її пропускають через себе, заповнюючи музикою свої думки та свідомість.

ГРАЙТЕ!

Почуватися краще людині допомагають не лише певні мелодії, але й певні інструменти. Доведено, що арфа гармонійно впливає на роботу серця і здійснює ефективну дію на флегматиків.

Барабан допомагає хворому серцю нормалізувати ритм.

Звуки скрипки лікують душу та допомагають у самопізнанні людині. Цей інструмент благотворно впливає на меланхоліків.

Кларнет виведе вас з пригніченого стану.

Орган гармонізує діяльність хребта та «наведе лад у голові».

Піаніно нормалізує роботу щитовидної залози.

Флейта очищує легені.

СПІВАЙТЕ!

Вчені стверджують, що спів теж може лікувати хвороби. У стародавньому Єгипті співом хору лікували безсоння. Сьогодні фахівці радять батькам, діти яких страждають на заїкання, віддати їх на хор. Хоровий спів також допомагає тим, хто не вимовляє певні звуки. Загалом спів нормалізує фізичний стан людини. Під час цього процесу активно задіяний весь організм – активно б`ється серце, дихають легені, виконуються рухові функції. Після 5-10 хвилин власного співу покращується настрій, підвищується активність. Тож слухайте музику, грайте на музичних інструментах і співайте!

Дихайте на повні груди і будьте здорові!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»