Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема : Збірка Ліни Костенко « Річка Геракліта»
Мета : ознайомити учнів із збіркою Ліни Костенко « Річка Геракліта», допомогти учням зрозуміти особистість поетеси ; дослідити особливості її творчої манери ; розвивати вміння визначати проблеми , порушені у поезіях , розкривати настрої та почуття ліричного героя , формувати та вдосконалювати комунікативно-творчі компетентності учнів ; виховувати повагу до особистості митця . почуття прекрасного . формувати громадянську свідомість та високу духовність.
Обладнання : портрет Ліни Костенко , збірка «Річка Геракліта» , диск із записами поезій із збірки у виконанні поетеси , мультимедійна дошка.
Я дерево , я сніг , я все , що я люблю.
І може , це і є моя найвища сутність.
Хід заняття
Мотиваційний етап.
Звучить поезія Ліни Костенко « Осінній день , осінній день , осінній!» на тлі звучання бандури ( Соната Чимороза №1 )
Слайд №1
.
Слово вчителя.
Кожна пора наснажена власним неповторним магнетизмом. Кожна людина має свою улюблену пору року , суголосну із душевними настроями. Якщо П. Тичина був поетом весни , М. Вінграновський обожнював тепле і сонячне літо , то Ліна Костенко – жриця цариці-осені. І це не дивно. Осінь – надзвичайно таємнича, загадкова пора. Пора філософських роздумів, осмислення власної суті та буття на землі як такого. Це дивна пора прозрінь і потрясінь.
Сьогодні наша зустріч у « Літературному кафе» присвячена збірці Ліни Костенко Річка Геракліта» .
Цілевизначення та планування.
Сьогодні ми відчинимо двері у неповторний та дивовижний світ поезії , спробуємо осягнути справжні істини , знайти та відкрити для себе важливе , торкнутися душею прекрасного.
На занятті спробуємо відповісти на проблемне питання :
Які думки хотіла донести до нас Ліна Костенко рядками поезій із збірки « Річка Геракліта»?
Підсумком нашої роботи буде поетичний щоденник , укладений за збіркою.
Сьогоднішня зустріч базується на випереджувальних завданнях : на минулому занятті ви отримали завдання вибрати для декламації напам’ять поезії , що сподобалися , і виокремити квітесенції творів , які , на вашу думку , можуть стати афоризмами. Для зручності у роботі вибрані цитати ви повинні були передати нашому технічному редактору.
На мультимедійній дошці – пам’ятка « Мотивація навчання».
Слайд №2
Пам’ятка « Мотивація навчання»
Хочу :
дізнатися більше про поетесу ;
обмінятися думками про твори;
запам’ятати основні етапи життя письменниці;
висловити власну думку з приводу того , що обговорюється;
продемонструвати власні здібності декламації творів ;
спробувати себе в якості дослідника;
отримати естетичну насолоду від спілкування з прекрасним.
За пам’яткою пропоную укласти таблицю , ліву частину якої ви заповните зараз , а праву – протягом заняття.
ХОЧУ | ВДАЛОСЯ |
1. | |
2. | |
3. | |
4. |
Актуалізація суб’єктивного досвіду.
Перед тим , як причаститися живлющим , свіжим , як вітер, словом поетеси, пропоную укласти асоціативний кущ до ключового поняття « Ліна Костенко».
Укладання асоціативного куща.
Практична робота.
Багато людей веде щоденник, повідаючи йому найпотаємніші думки.
На вашу думку, щоденник ведеться лише для встановлення подій, що відбуваються, чи має ще завдання?
(Осмислити , осягнути суть подій, встановити причиново - наслідкові зв’язки, спроба заглянути у власну душу.)
Декілька слів про те, як виникла збірка. Упорядником є дочка Ліни Костенко – Оксана Пахльовська.У передмові вона зазначила, що книжка виникла стихійно. « У світі відчуження, що нас оточує, - це книжка зустрічей, закодованих діалогів.»
« Словом, книжка ця від інтимізму кожної миті буття – до самопочуття глобального : «\ Я на планеті дерево людське», від перепливання людини через власну Річку Геракліта – до космічної проекції Землі, зануреної в свою Ріку Часу…»
Слайд №3
Розділи книги :
«Осінні карнавали»
«Сліпучий магній снігових пустель»
«Весна підніме келихи тюльпанів»
«Що в нас було ? Любов і літо»
Насолоджуючись магнетизмом поезій, ми попливемо Рікою Часу, шукаючи для себе рятівні причали. Наступна поезія звучить у виконанні Ліни Костенко.
( Звучить поезія « Ті журавлі і їх прощальні сурми…» у виконанні Ліни Костенко.)
Слайд №4
До поетичного щоденника :
« Зіграй мені мелодію любові…»
Де ж народилася та мелодія любові, звідки родом Ліна Костенко?
Учениця. Я хочу запропонувати вашій увазі поезію « Я виросла у Київській Венеції…»
Слайд №5
Рядки до поетичного щоденника :
« Я виросла у Київській Венеції…»
Учениця. Потім розпочалася війна, обпаливши душу малої дівчинки. Кажуть, що люди, які у дитинстві бачили біду, рано дорослішають. На мою думку, це стало однією із причин такого глибокого осягнення світу поетесою.
Учитель. Ліна Костенко увійшла у власну Річку Геракліта, шукаючи власні береги.
( Звучить поезія Ліни Костенко « І засміялась провесінь :- Пора!» у виконанні наступної учениці.)
Слайд №6
Рядки до поетичного щоденника :
« І що зорю ? Який засію лан ?»
Учитель. Річка Геракліта – це час, який кожен зорює своїм плугом, за плугом залишаються наші слова, щирі чи нещирі, наші вчинки, добрі чи недобрі. У словах та у вчинках Ліна Костенко була завжди відповідальною та принциповою. Слово дослідникам творчості поетеси.
(Розповідь дослідників.)
Слайд №7
Збірки Ліни Костенко :
« Проміння землі» -1957 рік ;
« Вітрила»- 1958 рік ;
« Мандрівки серця» -1961 рік ;
« Зоряний інтеграл» -1963 рік ( розсипана ) ;
« Княжа гора» -1976 рік ( розсипана ) ;
« Над берегами вічної ріки» -1977 рік ;
« Маруся Чурай» -1979 рік ;
« Сад нетанучих скульптур» -1987 рік ;
« Вибране» -1987 рік ;
«Гіацинтове сонце» -2010 рік ;
Роман « Записки українського самашедшого» -2011 рік ;
« Річка Геракліта» -2011 рік.
Учитель. Чи пошкодувала Ліна Костенко хоч раз про вибрану долю? Нехай вона сама нам відповість.
( Звучить поезія « Ти знов прийшла, моя печальна музо…» з голосу поетеси.)
Слайд №8
Рядки до поетичного щоденника :
« Поети ж є і кращі, й щасливіші.
Спасибі, що ти вибрала мене.»
Учитель. Ліна Костенко дякує долі за те, що вибрала саме її, і ніщо у житті не змусить зійти з обраного шляху. Історію наступної поезії досліджувала наша учениця.
Учениця. Поезія «Карташинський лиман…» писалася у 1968 році. Із спогадів Оксани пахльовської : «…мене з батьками дорогою до причорноморських лиманів спостигла звістка про ввід радянських військ до Чехословаччини. \Тато – солдат, що пройшов війну, - не мав сили мамі про це сказати. Сказала я – мама мов закам’яніла… На зворотній дорозі – поночі – мама повела мене до могили Шевченка. Лише ставши дорослою, я зрозуміла, що мама прощалася зі мною. Бо чекала арешту. Потім прийшла до Спілки письменників і сказала : « Я проти вводу військ до Чехословаччини. Якщо хоч одна людина проти, це означає, що не всі українські письменники – за.»
( Звучить поезія « Карташинський лиман…»)
Слайд №9
Рядки до поетичного щоденника :
« Мені горло болить од печалі цих слів
з не моїми горбами покори.»
Учитель. Чи було важко? Так, було. Інколи сніги лягали не лише на землю, інколи вони лягали на душу. У важкі хвилини так хотілося тепла, сонця, хотілося весни.
( Звучить поезія «Лежать сніги. Я виглядаю весну».)
Слайд №10
Рядки до поетичного щоденника :
« Лежать сніги. Я виглядаю весну.»
Учениця. Після зими завжди приходить весна, щоб принести сонце, щастя і любов… Я хочу презентувати вашій увазі поезію « Щасливиця, я маю трохи неба…»
Слайд №11
Рядки до поетичного щоденника :
« Весна підніме келихи тюльпанів.»
-Із весною завжди приходить любов. За словами дочки, Оксани Пахльовської, за віршами про любов завжди стояв її батько. « А я досі бачу, як мама іде мені назустріч під руку з татом – магнетична і загадкова, в чорному костюмі, прошитому блискучою темно-синьою ниткою. І світиться до мене блакитним сяйвом між вечорових верб над річкою Леглич. А «той силует у вікні золотому» : все життя бачитиму татовий силует – він завжди зустрічав – і назавжди зустрічає – нас із мамою з усіх наших близьких і далеких доріг.» Вашій увазі пропонуються поезії про кохання.
Звучить поезія « Двори стоять у хуртовині айстр…»
Слайд №12
Рядки до поетичного щоденника :
« Але чому я думаю про вас ?»
Учениця. Не може залишити байдужою поезія « Недумано, негадано…»
Слайд №13
« А я тебе ,
А я тебе ,
А я тебе
Люблю !»
Учитель. Як же народжуються слова, що так зачаровують людську душу? Спробуємо осягти таємницю народження. Вашій увазі пропонується поезія «Вночі із хаосу безсоння…» у виконанні наступної учениці.
Слайд №14
Рядки до поетичного щоденника :
« І хтось диктує з-понад світу непередбачені слова.»
Учень А час летить… У нього темпи – шалені .Проте справжнє завжди залишається справжнім у поезії « Шалені темпи…»
Слайд №15
Рядки до поетичного щоденника :
« Душа належить людству і епохам.»
Учениця. У річці Геракліта, пливучи часом, людина шукає себе і у моменти прозріння – усе – як вперше у поезії « Буває мить якогось потрясіння…»
Слайд №16
Рядки до поетичного щоденника :
« З облич спадають маски. Зі всього світить суть речей.»
Учень. Де людина повинна черпати сили ? Відповідь – у природи. Саме про це йдеться у поезії « Обступи мене, ліс…»
Слайд №17
Рядки до поетичного щоденника :
« Нахилися до мене і дай мені жменьку суниць…»
Учениця. Чому у природи ? Бо вона – мудра. Пропоную вашій увазі поезію « Природа мудра. Все створила мовчки.»
Слайд №18
Рядки до поетичного щоденника :
« природа мудра. Все створила мовчки».
Учитель Як же жити так, щоб жити правильно ? Ліна Костенко каже, що потрібно уміти бути вдячними за все : за кожну мить, за кожен погляд і кожне слово. Я пропоную нам усім разом подякувати долі за те, що ми є, іза тих, хто біля нас, за друзів і ворогів, за життя навколо нас. Подякувати рядками поезії « Вечірнє сонце, дякую за день». ( Кожен читає по рядку, учитель – останні рядки.)
Слайд №19
Вечірнє сонце, дякую за день!
Вечірнє сонце, дякую за втому.
За тих лісів просвітлений Едем
І за волошку в житі золотому.
За твій світанок і за твій зеніт,
І за мої обпечені зеніти.
За те, що завтра хоче зеленіть,
За те, що вчора встигло оддзвеніти.
За небо в небі, за дитячий сміх.
За те, що можу, і за те, що мушу.
Вечірнє сонце, дякую за всіх,
Котрі нічим не осквернили душу.
За те, що завтра жде своїх натхнень.
Що десь у світі кров ще не пролито.
Вечірнє сонце, дякую за день,
За цю потребу слова, як молитви.
5. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Учитель. Заповнюємо таблицю, запропоновану на початку заняття.
Яких відповідей більше ?
Що для себе кожен відкрив сьогодні ?
Пропоную укласти поетичний щоденник Ліни Костенко.
Слайд №20
Рядки із поетичного щоденника:
« Я виросла у Київській Венеції…»
« І що зорю ? Який засію лан ?» «Мені горло болить од печалі цих слів
З не моїми горбами покори .»
« Поети ж є і кращі , й щасливіші.
Спасибі , що ти вибрала мене.»
« Лежать сніги. Я виглядаю весну.»
« Весна підніме келихи тюльпанів…»
« Але чому я думаю про вас ?»
« А я тебе , А я тебе ,А я тебе Люблю !»
« І хтось диктує з-понад світу
Непередбачені слова.»
« Душа належить людству і епохам.»
« З облич спадають маски. Зі всього світить суть речей.»
« Нахилися до мене і дай мені жменьку суниць…»
« Природа мудра. Все створила мовчки.
Росинку поту втерла на чолі…»
Учитель. Кожен із нас перепливає власну кічу Геракліта. Важливо – випливти самому, перебороти течію. Не менш важливо – допомогти тому, кого течія зносить. Завжди, де б ви не були, пам’ятайте рідні береги. Повертайтесь до них, до рідних джерел, лише тоді ви будете завжди сповненими сил та щасливими.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»