Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Завдання II (міського, районного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії України 9 клас Варіант ІІ

Історія України

Для кого: 9 Клас

28.08.2019

1246

18

0

Опис документу:
олімпіадні завдання з історії України 9 клас ІІ варіант. Містять у собі хронологічне рівняння,та хронологічну послідовность ,завдання на співвідношення з портретом подані факти, що стосуються певної особистості. Робота документом,картою та візуальним джерелом.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Завдання II (міського, районного) етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії

2019-2020навчальний рік.

Підготувала вчитель історії ЗОШ І-ІІІ ст..№14 Покровської міської ради Рисай С.О. Варіант ІІ

9 клас

1. Вирішить хронологічне рівняння(10 б.: за кожний рік–1 б., за подію в історії світу–1 б. До дати події в історії України треба додати або відняти запропоновану цифру і до отриманої дати підібрати подію, що відбулася в історії світу)

Подія в історії України

Дата

(5б.)

+ – цифри для нової дати

Подія в історії людства за межами українських земель

(5б.)

Гайдамацьке повстання на Правобережжі

-102

Ліквідація Запорозької Січі

-108

Приєднання Росією Криму, ліквідація Кримського ханства

-62

Руський собор

-44

«Русалка Дністрова» Альманах

-21

Відповідь

Подія в історії України

Дата

(5б.)

+ – цифри для нової дати

Подія в історії людства за межами українських земель

(5б.)

Гайдамацьке повстання на Правобережжі

1750 р.

-102

1648 р. – Вестфальський мир

Ліквідація Запорозької Січі

1775 р.

-108

1667 р.- Андрусівське перемир`я

Приєднання Росією Криму, ліквідація Кримського ханства

1783 р.

-62

1721 р. – Північна війна

Руський собор

1848 р.

-44

1804 р. – Цивільний кодекс Наполеона

«Русалка Дністрова» Альманах

1836 р.

-21

1815 р. – Заснування Священного союзу

1(б) запишіть в хронологічній послідовності козацько-селянські повстання очолювані відповідно( за кожну правильну відповідь – 1 б.)

Буква

Подія

Цифра

Рік

А

І.Сулимою

Б

С.Наливайком

В

Т.Федоровичем

Г

К.Косинським

Д

М.Жмайлом

Відповідь:

Буква

Подія

Цифра

Рік

А

І.Сулимою

5

1635

Б

С.Наливайком

2

1594-1596

В

Т.Федоровичем

4

1630

Г

К.Косинським

1

1591-1593

Д

М.Жмайлом

3

1625

2. Визначте, чиї портрети зображені на світлинах. Співвіднесіть з портретом подані факти, що стосуються певної особистості. Одним реченням охарактеризуйте місце особистості в історії. (15 б.: за кожне правильне співвідношення – 1 б., за правильне ім’я – 1 б., за характеристику діяльності – 1 б.)

1) 2) 3)

4) 5)

А) Його роль в історії України вже три століття поспіль одержує протилежні, взаємовиключні оцінки. Це зумовлене його життям , яке схоже на авантюрний роман. Французький посол Жан де Балюза писав: «Він привернув козаків до себе твердою владою, великою воєнною відвагою, належить він до тих людей, які воліють або зовсім мовчати, або говорити й не казати».

Б) Оноре де Мірабо писав про нього: «Цей піде далеко, оскільки вірить усьому, що каже». Народ захоплювався його чесністю та називав Непідкупним.

В)Граф Російської імперії, президент Петербурзької академії наук, якому судилося стати останнім гетьманом України.

Г)»Жорстоко розправляючись з ворогами,він водночас не переносив помсту на членів їхніх сімей, виявляв рицарську великодушність. На відміну від багатьох опришків, прагнення до здобичі не відігравало визначної ролі в його вчинках. Значну частину захоплених багатств він роздавав бідним.

Д)

Портрет

(цифра)

Вислів

(буква)

Ім’я особистості

Коротка характеристика діяльності

1

Відповідь

Портрет

(цифра)

Вислів

(буква)

Ім’я особистості

Коротка характеристика діяльності

1

Г)

Олекса Довбуш

Олекса Довбуш – найбільш відомий ватажок опришків, які з` явилися згідно з історичними джерелами у ХУІ ст. Став символом волелюбності й нескореності духу українців Прикарпаття, Карпат і Закарпаття. Його ім я назавжди лишилося в пам` яті народу, живе в піснях, переказах, оповіданнях і легендах.

2

В)

Кирило Розумовський

Кирило Розумовський – останній гетьман України. Відновив традицію скликання старшинських рад, які набрали значення станово-представницького органу. Відновив Батурин, який знову став гетьманською резиденцією. В усіх полках відкривав школи для навчання козацьких дітей.

3

Б)

Максиміліан Робесп`єр

Максиміліан Робесп`єр – адвокат, депутат Генеральних т

Штатів від третього стану. Був першим за кількістю голосів депутатом від Парижа, обраним до Конвенту , де став один із лідерів монтаньярів.

4

А)

Іван Мазепа

Іван Мазепа – Гетьман України, докладав величезних зусиль для створення еліти козацької держави, усіляко опікувався культурою та освтою, що сприяло духовному розвитку України. За перехід на бік Карла ХІІ, йому було проголошено церковну анафему, яку було знято лише в 1994 році.

5

Д)

Устим Кармалюк

Устим Кармелюк — український національний герой, керівник повстанського руху на Поділлі у 1813–1835 роках проти національного і соціального гніту.

3. Зазначте причини та наслідки історичних подій та явищ (20 б.)

Причини

Подія, явище

Наслідки

2 б.

Контрреформація

2 б.

2 б.

Національно-визвольна війна проти іспанського існування в Нідерландах 1566-1609 рр.

2 б.

2 б.

Промислова революція(переворот ) в Англії в 70-80 ті рр.. ХУІІІ ст.

2 б.

2 б.

Північна війна.

2 б.

2 б.

Селянські повстання під проводом У.Кармалюка

2 б.

Відповідь

Причини

Подія, явище

Наслідки

У зв` язку з поширенням впливу протестантизму католицька церква розпочала власну реформу і вступила на шлях відродження. Криза в лоні католицької церкви. Католицькі монастирі зачинялися, їхнє майно переходило у власність королівської скарбниці.

Контрреформація

Вищому апостольському трибуналу Папа Павло Ш доручив боротися з поширенням єресі. Було створено «Індекс заборонених книг». Ативна протидія поширенню протестантських поглядів.Заново визначено доктрину католицизму і вдосконалено устрій католицької церкви.створення нових і реформування старих релігійних орденів. Заборона продажу посад та індульгенції.

Політика іспанської влади в Нідерландах мала характер національних обмежень. Незадоволення нідерландської влади тим, що її усували від керівництва країною. Жорстоке переслідування іспанською владою прихильників кальвінізму. Невідповідність іспанської політики економічним інтересам Нідерландів.

Національно-визвольна війна проти іспанського існування в Нідерландах 1566-1609 рр.

Знищено залежність від Іспанії, яка була політичною перешкодою для економічного розвитку Нідерландів. Створено умови для розвитку протестантської віри як ідейної підвалини нового суспільства. Почалося формування голландської нації. Поділ країни за релігійною ознакою став причиною того, що виникли два народи- голландський і фламандський, які розмовляють однією мовою, але сповідують різні релігії.

Зміни в сільському господарстві, основним змістом яких є становлення ринкових відносин. Дрібні селянські господарства ліквідуються, земля зосереджується в руках великих землевласників. Сукупність економічних, соціальних і політичних змін, пов`язаних із переходом від мануфактурного до машинного виробництва. Необхідність забезпечення промисловість дешевою робочою силою та необхідною сировиною. Зміни в техніці.

Промислова революція(переворот ) в Англії в 70-80 ті рр.. ХУІІІ ст.

Сформувався політичний устрій нової Англії. Промислова революція спряла формуванню нової економічної і соціальної структури. Поступове витіснення з ринку виробів ремісників і мануфактур. Старі соціальні верстви (феодали і селяни)поступилися місцем підприємцям і найманим працівникам. Новий клас -буржуазія уособлювало нову промислову Англію. Закінчувалося формування індустріального суспільства в Англії.

«Велике посольство» - подорож протестантськими країнами Курляндією, Бранденбургу, Голландією – справила на Петра І величезне враження. Молодий цар замислив перетворити Росію на цивілізовану державу, побудувати могутній флот і розгорнути торгівлю. Проте для цього потрібно було воювати проти Щвеції.

Північна війна.

Здобуті перемоги над шведами дали змогу Петру І розгорнути активну діяльність із закріплення Росії на Балтському узбережжі. Уклав низку договорів із правителями німецьких держав.Росія відкрила вихід у Балтійське море. Набрала ваги в європейських справах

У житті українських селян у складі імперій мав місце соціальний гніт. Його втіленням було кріпосне право. Колоніальна політика на українських землях призвела до посилення національного і соціального гніту. Криза феодально-кріпосницької системи господарювання

Селянські повстання під проводом У. Кармалюка

У.Кармалюк створив невеличкий селянській загін і почав нещадну боротьбу проти гнобителів. Селяни відмовлялися виконувати панщину, натуральні повинності. Ніякі каральні заходи і в`язниці не спроможні були примусити селян працювати на панів.За допомогою численних військових частин владі вдалося кривавими репресіями остаточно придушити повстанський рух.

4. Історична вікторина (10 б.: за кожне правильно визначене поняття –1 б.)

1. Організація українського козацтва, яка виникла і розвинулася за дніпровськими порогами в першій половині ХУІ ст.

2.Спеціальні козацькі військові знаки, регалії та атрибути.

3.Церковно-релігійні і суспільно-політичні течії, спрямовані проти католицької церкви.

4. Термін, яким позначають процес занепаду і спустошення України під час громадянської війни, гострої боротьби старшини за владу й постійної агресії сусідніх держав.

5. Світське вільнодумство епохи Відродження, що протистояло духовному пануванню церкви в суспільстві.

6. Вищий виборний законодавчий орден, у якому здійснюється представництво основних політично активних груп населення країни.

7. Об`єднання, союз. Може бути державною, персональною, релігійною.

8.Адміністратовно-територіальна одиниця Австрійської імперії у ХУІІІ- на початку ХХ ст.

9. Переселення людей, переміщення капіталів усередині країни та за її межі.

10.Нічим не обмежена влада особи,групи, що спирається на силу і певну державну структуру.

Відповіді

1.Запорозька Січ - організація українського козацтва, яка виникла і розвинулася за дніпровськими порогами в першій половині ХУІ ст.

2.Клейноди - спеціальні козацькі військові знаки, регалії та атрибути.

3.Реформація - церковно-релігійні і суспільно-політичні течії, спрямовані проти католицької церкви.

4. Руїна - термін, яким позначають процес занепаду і спустошення України під час громадянської війни, гострої боротьби старшини за владу й постійної агресії сусідніх держав.

5. Гуманізм - світське вільнодумство епохи Відродження, що протистояло духовному пануванню церкви в суспільстві.

6. Парламент - вищий виборний законодавчий орден, у якому здійснюється представництво основних політично активних груп населення країни.

7. Унія - об`єднання, союз. Може бути державною, персональною, релігійною.

8.Коронний край - адміністративно-територіальна одиниця Австрійської імперії у ХУІІІ- на початку ХХ ст.

9. Міграція - переселення людей, переміщення капіталів усередині країни та за її межі.

10.Диктатура - нічим не обмежена влада особи,групи, що спирається на силу і певну державну структуру.

5. Відповідно до умов якого договору на карті позначено територію Війська Запорозького (Гетьманщини)?Простежте за війнами другої половини ХVIII та першої половини ХІХ ст., які відбувалися на півдні українських земель за зазначеними цифрами на карті. Вкажіть коли, де він відбувся, його умови, коротко охарактеризуйте його результати. (15 б.: за правильне визначення дати – 2 б., за місце підписання мирного договору – 2б., визначення умов договору відносно українських земель – 7 б., його результати -4 б.)

А Зборівського, 1649 р.

Б Білоцерківського, 1651 р.

В Гадяцького, 1658 р.

Г Андрусівського, 1667 р.

Відповідь

назва

дата

місце

умови

результати

Збо́рівський до́говір угода, укладена після Зборівської битви між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром з одного боку і Військом Запорозьким на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким з іншого

18 серпня

1649 

поблизу м. Зборова

Король визнавав самоврядність Війська Запорозького, Гетьманщини, в межах Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств.

На землях Війська Запорозького влада належала гетьману, резиденція якого розміщувалась у Чигирині. Уряди всіх рівнів на території Гетьманщини мали право займати лише православні шляхтичі.

У контрольованій козаками Україні не мали права перебувати війська Речі Посполитої та євреї. Тільки козаки та православна шляхта мали права займати державні посади. Єзуїти не мали права утримувати освітні заклади.

Чисельність козаків Війська Запорозького обмежувалась реєстром у 40 000 осіб. Усі ті, хто не потрапив до козацького реєстру, мали повернутися до панів.

Проголошувалась амністія всім учасникам Хмельниччини, православним і католицьким шляхтичам, які примкнули до козаків і воювали проти урядових сил.

Православна Київська митрополія відновлювалася у своїх правах, а київський митрополит та двоє єпископів мали увійти до складу сенату Речі Посполитої. Питання про унію передавалось на розгляд сейму.

Під управління гетьм. адміністрації переходили Київ., Брацл. і Черніг. воєводства

Зборівський договір підсумував першу фазу в історії Хмельниччини, легалізував самоврядність українських козаків у межах Речі Посполитої. Ця самоврядність втілилася в козацькому державному утворенні — Війську Запорозькому, також відомому як Гетьманщина. Укладений мирний договір не задовольняв ні козаків Богдана Хмельницького, ні уряд Речі Посполитої. Обидві сторони почали підготовку до нового етапу війни.

6. Робота з документом (15б.)

Ознайомтеся з фрагментом документа і дайте відповіді на запитання.(15б.)

«Це явище, як форма активного протесту проти несприятливих умовин суспільного ладу, мало аналогічні собі явища і в житті деяких інших слов’янських народів, наприклад, у сербів, де «гайдуки» або «ускоки» вели партизанську боротьбу проти турецького панування. Таке саме явище знали також і західноукраїнські землі, Галичина і Буковина. Тут тільки цих партизанів названо інакше: «опришками» або «леванцями». (Історик Д.Дорошенко)

1. Про яке суспільне явище ХVIIIсторіччя йдеться в уривку? (1б.)

2. Проаналізуйте причини цього явища? (3б.)

3. Як називається повстання, яке стало найбільшим піднесенням народного супротиву в другій половині ХVIIIст.? Що послужило приводом до розгортання повстання? (3 б.)

4. Опишіть ці події, назвіть керівників, вкажіть території, які були охоплені повстанням (6б.)

5. Яке значення для розвитку суспільства мало це явище? (2б.)

Критерії оцінювання: Визначення явища – 1б. Аналіз причин – 3б. Характеристика події – 9б. Аргументований висновок про наслідки події, значення події в історії країни – 2б.

Відповідь

1. Гайдамацтво (гайдамацький рух).

2. У важкому становищі перебувало в ХVІІІ ст. українське населення Правобережжя і Галичини, які за польсько-турецьким договором 1714 р. знову опинилися під владою Польщі. Утвердившись у своїх старих володіннях, польські магнати продовжували політику колонізації й латинізації місцевого населення. Селяни, як і раніше, змушені були відбувати важку панщину, виконувати інші численні повинності. У феодальній залежності перебувала й дрібна шляхта. Тяжких утисків зазнавала православна віра. Усе це дратувало простих людей і викликало їхній опір. Вони палили й руйнували панські маєтки, костьоли, уніатські церкви, нападаючи на орендарів, лихварів – на всіх, хто гнобив чи допомагав магнатам і шляхті визискувати й грабувати українське населення. Таких людей стали називати гайдамаками.

3. «Коліївщина» (1768 р.). Її спричинило посилення економічних і соціальних утисків, до яких приєдналися національні та релігійні. У лютому 1768 р. під тиском російського уряду польський король Станіслав Понятовський підписав трактат про формальне зрівняння з католиками віруючих православної та протестантської церков. Це викликало невдоволення значної частини польської шляхти, яка утворила в м. Барі на Поділлі Барську конфедерацію проти короля. Конфедерати під гаслом захисту католицизму стали катувати і грабувати українське населення, руйнувати православні церкви та монастирі. Тоді російський уряд вислав на допомогу королеві свої війська, які почали боротьба з загонами конфедератів. Серед українського населення поширилася чутка, що війська прийшли захищати православних. Все це стало безпосереднім приводом до розгортання гайдамацького повстання на Правобережжі.

4. Навесні 1768 р. запорожець М. Залізняк сформував під Чигирином повстанський загін, його ядром були запорожці, навколо яких об'єдналися тисячі селян. На бік повсталих перейшов уманський сотник І. Гонта зі своїми козаками. Повстанці взяли Умань - міцну фортецю, одну з опорних точок польської шляхти в цьому регіоні, що стало переломним моментом у розгортанні Коліївщини. Повстання, охопивши Київщину, перекинулося на Поділля, Волинь і Полісся. У червні-липні 1768 р. на Правобережжі діяли близько 30 загонів на чолі з гайдамацькими ватажками А. Журбою, С. Нежинським, С. Лепехою, М. Швачкою та ін. На контрольованій ними території створювались органи самоуправління. Повстання загрожувало перекинутися на власне польські землі, Лівобережну Україну ьа на Запоріжжя.

Катерина II чудово розуміла, що в основі Коліївщини лежать не лише національно-визвольні змагання та релігійне протистояння. Важливою складовою цього руху була антифеодальна боротьба, і тому попадання на російський ґрунт навіть іскри гайдамацького руху спричинили б серйозні соціальні наслідки: російські селяни також могли піднятися проти феодалів. Непокоїла російський уряд й участь у гайдамацькому русі російських селян, міщан і навіть солдатів, які після повернення на батьківщину могли стати носіями небезпечних для правлячих кіл ідей, організаторами антиурядових акцій. До того ж тактика доброзичливого ставлення до гайдамаків ускладнила російсько-турецькі відносини, оскільки повстанці, переслідуючи шляхту і євреїв, перейшли кордон і спалили турецьке місто Балту. Цей інцидент викликав бурхливий протест турецького султана, кримського хана та молдавського господаря. Причому Туреччина загрожувала навіть війною, до якої Росія у той час не була готова. Усі ці фактори зумовили зміну тактики російського уряду стосовно гайдамацького руху — після зближення з Польщею Росія розпочинає в другій половині червня 1768 р. каральні акції проти повстанців. Підступно були схоплені М. Залізняк та І. Гонта. Протягом липня-серпня було розгромлено більшість гайдамацьких загонів, але остаточно Коліївщина була придушена лише навесні 1769 р.

Жорстоко і люто розправилася з повстанцями Польща. Лише в містечку Кодні (поблизу Житомира) поляки знищили 3 тис. осіб. І. Ґонту після жахливих тортур (здерто смуги шкіри) було порубано на частини, а його голову прибито до воріт Могилева. Що стосується гайдамаків - підданих Росії, то їхнє покарання мало характер демонстрації. Росія мусила переконати турків і поляків у своїй непричетності до виникнення Коліївщини. Саме тому частина вироків гайдамакам була здійснена або ж на польській території, або на турецькому кордоні. Водночас, чудово розуміючи, що жорстокі репресії проти повстанців зашкодять іміджу Росії в очах українців Правобережжя, російський уряд в останній момент замінює М. Залізняку та 250 гайдамакам смертний вирок довічним засланням до Сибіру.

5. Справедлива національно-визвольна боротьба на західноукраїнських землях у ХVІІІ ст. проти панського свавілля значно послабила підвалини кріпосницького ладу Речі Посполитої, прискорила її занепад, сприяла подальшому піднесенню руху українського народу за соціальне та національне визволення.

7. Робота з візуальним джерелом (15 б.)

Розгляньте уважно фотографії. Якій історичній події чи якому явищу, присвячений пам’ятник, зображений на фото? Що ви знаєте про зображену на фото архітектурну пам ятку з інших джерел інформації?

Критерії оцінювання:*Визначення події, дати та імен історичних осіб – 5б. *Знання епохи і вміння оперувати історичним матеріалом – 5б. *Загальна ерудиція – 2б. *Оціночне судження з аргументацією – 3б.

Відповідь

Та́дж-Маха́л — монумент, розташований за два кілометри від міста Аґра (Індія)? на березі річки Джамна. Збудований імператором Шах Джахан Мугалом як мавзолей для своєї перської дружини Мумтаз-Махал (в дівоцтві Арумад Бану Бегум), також відомої як Мутмаз-Ул-Замані, племінниці впливового царедворця при дворі індійського правителя. Будівництво зайняло 22 роки (з 1630 по 1652 рік). Висота Тадж-Махалу з маківкою досягає 74 м. В його основі лежить квадратна платформа зі сторонами понад 95 м. По кутах мавзолею розташовані чотири мінарети.

Більшість дослідників вважають, що Тадж-Махал побудовано з матеріалів, які привозилися з усієї Індії і Азії. Для транспортування будівельних матеріалів використовували понад 1000 слонів. Білий мармур привозили з Раджастану, яшму з Педжабу, нефрит і гірський кришталь з Китаю. Бірюзу завозили з Тибету, лазур з Афганістану, сапфіри з Шрі Ланки, сердолік з Аравії.

Ім'я архітектора невідоме, але поширена думка, що в розробці проекту брали участь найкращі архітектори Індії та інших країн Сходу на чолі з агрським архітектором Устад-Ісою. Не виключено, що одним з авторів був сам Шах Джахан, який мав високий художній смак.

Навколо Тадж-Махалу Шах Джахан висадив сад, причому сам мавзолей знаходиться на початку саду. В центрі саду є мармурове водоймище. Вздовж зрошувального каналу з фонтанами висаджені кипариси.

Напроти Тадж-Махалу, на іншому березі Джамни, Шах Джахан хотів побудувати ще одну гробницю, для себе, тієї ж форми, що й Тадж- Махал, але із чорного мармуру. Обидва мавзолеї повинні були з'єднуватись мостом. Та після того як син Аурангзеб усунув імператора від влади, плани не втілилися в життя. Після смерті Шаха Джахана поховали в одному склепі з Мумтаз-Махал. На їхніх могилах лежать плити, прикрашені орнаментом із золота та срібла.

На будівництво комплексу було запрошено більше 20 000 майстрів з усіх кінців імперії, а також майстри Середньої Азії, Персії та Близького Сходу.

Згідно з непідтвердженою легендою, на іншому березі річки мала розташовуватися будівля-близнюк з чорного мармуру, але вона не була добудована. З'єднувати ці дві будівлі повинен був міст з сірого мармуру.

Мавзолей має численні символи, приховані в його архітектурі та плануванні. Так, наприклад, на воротах, через які відвідувачі Тадж-Махалу заходять в парковий комплекс, що оточує мавзолей, висічені чотири заключних аяти з 89-ї сури Корану «Зоря» (Аль-Фаджр), звернені до душі праведника: "O ти, душа спочилих! Вернись до твого Господа задоволеною і здобувши достаток! Зайди з Моїми рабами. Зайди в Мій рай!"

Нещодавно в стінах Тадж-Махалу були виявлені тріщини. На думку вчених, поява тріщин може бути пов'язано з обмілінням річки Джамна, що протікає поруч. Зникнення річки призведе до зміни структури ґрунтів та осідання мавзолею, можливо, навіть до його руйнування. Також він почав втрачати свою легендарну білизну через забруднене повітря. Незважаючи на розширення паркової зони навколо Тадж-Махала і закриття ряду особливо брудних виробництв в Агрі, мавзолей все одно жовтіє. Його доводиться регулярно чистити за допомогою особливої ​​білої глини.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.