! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Засідання «Сімейного ліцею» на тему: «Виховання моральних рис характеру дитини починається з нас» (КВЕСТ)

Опис документу:
У даному доробку розкривається тема роботи з батьками з морально-етичного виховання дошкільників. Гра"квест для батьків" за творами В.О. Сухомлинського підводить їх до розуміння того, що саме вони ведуть дитину в доросле життя, формуючи морально-етичні якості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Засідання «Сімейного ліцею» на тему: «Виховання моральних рис характеру дитини починається з нас» (КВЕСТ)

Мета: у практичній роботі з батьками дати їм зразки формування морально-етичних якостей дітей за допомогою творів В.О. Сухомлинського.

Керівник засідання:

  • Доброго дня всім! Сьогодні, під час засідання «Сімейного ліцею» ми хочемо розкрити досить важливе питання щодо морально-етичного виховання дітей. Багато педагогів вивчали це питання. А просвітницьку роботу серед батьків розпочав Василь Олександрович Сухомлинський. Його твори для дітей виховують цілу низку важливих моральних якостей: ввічливість, доброту, співчуття, переживання, справедливість, правдивість тощо.

Але перепусткою до нашого залу є сердечка: червоні та рожеві. Візьміть собі по сердечку. (Батьки беруть по одному сердечку червоного чи рожевого кольору і сідають на стільчики).

Правду в народі кажуть: «Посієш вчинок — пожнеш звичку, посієш звичку — пожнеш характер, посієш характер — пожнеш долю».

Як навчити наших дітей норм культурної поведінки та морально-етичних навичок у повсякденному житті? Ці питання цікавлять, як педагогів, так і батьків. І сьогодні ми спробуємо знайти відповіді на ці запитання, використовуючи твори великого педагога та розв’язуючи поставлені завдання.

Пам’ятаєте легенду, коли батько із сином свого старого немічного дідуся відвезли до прірви, адже корисні з нього не було ніякої. І як хлопчик хвилювався, щоб батько не скинув у прірву возика, адже коли той постаріє, то не буде на чому вивезти і його старого, до тієї ж прірви. Так, це тільки легенда, але скільки в ній моралі!? Нас з вами наслідують діти: наші вчинки, наші розмови, нашу поведінку… Недаремно, Василь Сухомлинський «серце дарував дітям», тому що, як в народі кажуть: «Як аукнеться, так і відгукнеться».

Для подальшої роботи я пропоную поділитися на дві групи. Одна група, в якої сердечка червоного кольору сідає біля столу із зображенням червоного серця, а друга – із рожевими сердечками – біля столу, де зображене рожеве серце. (Батьки займають місця).

Я пропоную вам розв’язати ситуації, які можуть зустрітися кожному з нас. Перед вами на столах конверти, по-черзі відкриваємо їх, зачитуємо завдання та розв’язуємо ситуацію.

Команда «Червоних сердечок»:

«А тобі серце нічого не наказало?».

Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл. Чекає обіду.

  • А тата відвезли в лікарню, - каже мати. - Занедужав батько.

Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний.

Мати великими очима дивилась на Андрійка.

- А нам завтра до лісу йти, - каже Андрійко. - Завтра ж неділя. Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.

- То куди ж ти підеш завтра? - запитала мати.

- До лісу... Як наказала вчителька.

- А серце тобі нічого не наказало? - спитала мати й заплакала.

http://lesyakosmovska.at.ua/news

(Обговорення твору).

Команда «Рожевих сердечок»:

  1. «Іменинний обід»

Оповідання

У Ніни велика сім’я: мати, батько, два брати, дві сестри й бабуся.

Ніна найменша: їй восьмий рік. Бабуся — найстарша: їй вісімдесят два роки. У бабусі тремтять руки. Несе ложку бабуся — ложка дрижить, крапельки падають на стіл.

Скоро день народження Ніни. Мама сказала, що на її іменини у них буде святковий обід. На обід Ніна хай запросить подруг.

Ось і настав цей день. Мама накриває стіл білою скатертиною. Ніна подумала: це ж і бабуся за стіл сяде. А в неї ж руки тремтять. Подруги сміятимуться. Розкажуть потім у школі, що в Ніниної бабусі руки тремтять.

Василь Сухомлинський, Іменинний обід, оповідання для дітей Ніна тихенько сказала мамі:

— Мамо, хай бабуся сьогодні за стіл не сідає.

— Чому? — здивувалася мама.

— В неї руки тремтять. Капає на стіл.

Мама зблідла.

Не сказавши й слова, вона зняла зі столу білу скатерть і сховала її в шафу.

Довго сиділа мовчки, потім сказала:

— У нас сьогодні бабуся хвора. Тому іменинного обіду не буде. Поздоровляю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: будь справжньою людиною.

За матеріалами: "Веселка". Книга для читання в дошкільних закладах. Упорядники: В.Д. Крушинська, Л.В. Кремсал, Л.В. Гураш. Художник Л. П. Гніппель. Київ, видавництво "Радянська школа", 1989, стор. 317.

(Обговорення твору).

Керівник засідання:

Моральні переконання, погляди, звички - все це тісно пов'язано з почуттями. Почуття - це образно кажучи, цілющий ґрунт для високоморальних вчинків. Там, де немає чуйності, сердечності, розуміння, там виростають бездушні, безсердечні люди. Чуйність, вразливість душі формується в дитинстві. Якщо втрачені дитячі роки - упущеного ніколи не наверстаєш», так вважав Василь Сухомлинський.

Це була для команд розминка. А зараз ми пограємо в гру, про яку часто чуємо та бачимо по телебаченню – квест. (Пояснюю).

Вашим завданням – виконувати вказівки, шукати підказки, збирати твори, а їх буде 5. Кожен твір містить букву-код. Після того, як всі п’ять творів будуть у вас, ви повинні визначитися до якої моральної якості вони підходять. А моральні якості вивішені у нас на дошці. Зверніть увагу, що у кожному творі є виділена буква. При правильному розташуванні творів, відповідно моральних якостей, з виділених слів складеться слово-код. Виграє та команда, яка перша прочитає слово- код.

Для виконання цього завдання я для кожної команди даю конверт. У ньому буде підказка, де шукати предмет, в якому знаходиться твір Сухомлинського та наступна підказка. (Для полегшення проведення квесту для обох команд визначаються однакові завдання, але команди про це не знають)

Конверт 1.

«Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я гадав, що всі так само добрі, як мої Дідусь та Бабуся. Але виявилося, що у цьому світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі. Бажаю Вам успіху у Вашій подорожі». (Батьки відгадують, що мова йде про Колобка й шукають картинку чи іграшку Колобка, там конверт з твором та завданням).

Конверт 2.

Твір (в якому виділена буква У) та наступне завдання.

Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ 
Сьома дочка

Було у матері сім дочок. Ось поїхала одного разу мати в гості до сина, а син жив далеко-далеко. Повернулась додому аж через місяць.

Коли мати ввійшла до хати, дочки одна за одною почали говорити, як вони скучали за матір'ю.

— Я скучила за тобою, немов маківка за сонячним променем, — сказала перша дочка.

— Я ждала тебе, як суха земля жде краплину води, — промовила друга дочка.

— Я плакала за тобою, як маленьке пташеня за пташкою, — сказала третя.

— Мені тяжко було без тебе, як бджолі без квітки, — щебетала четверта.

— Ти снилась мені, як троянді сниться краплина роси, — промовила п'ята.

— Я виглядала тебе, як вишневий садок виглядає соловейка, — сказала шоста.

А сьома дочка нічого не сказала. Вона зняла з ніг матусі взуття й принесла їй води в мисці помити ноги.

Завдання: Виставивши правильно за номерами слова знайдеш підказку:

(сумка)

Шукають підказку - сумку, в якій знаходиться новий твір та завдання:

Конверт 3

Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ 
А
серце тобі нічого не наказало?

Андрійко прийшов зі школи і побачив заплакану матір. Він поклав книжки й сів за стіл. Чекає обіду.

— А тата відвезли в лікарню, — каже мати. — Занедужав батько.

Вона чекала, що син занепокоїться, стривожиться. Та син був незворушний, спокійний. 
Мати великими очима дивилась на Андрійка.

— А нам завтра до лісу йти, — каже Андрійко. — Завтра ж неділя. Учителька наказала, щоб усі прийшли до школи о сьомій ранку.

— То куди ж ти підеш завтра? — запитала мати.

— До лісу... Як наказала вчителька.

— А серце тобі нічого не наказало? — спитала мати й заплакала.

Завдання: Шукай укчивакур. (Слово написане задом наперед)

Рукавичка. Батьки з кожної команди шукають рукавичку.

Конверт 4

Твір

Ледача подушка

Маленькій Яринці треба рано-рано вставати, щоб до школи йти, а не хочеться, ой як не хочеться! Ввечері питає Яринка у дідуся:

— Дідусю, чому вранці вставати не хочеться? Навчіть мене, дідусю, спати так, щоб хотілося вставати і йти до школи.

— Це подушка в тебе ледача, — відповів дідусь.

— А що ж їй зробити, щоб не була ледачою?

— Знаю я таємницю, — пошепки сказав дідусь. — Ото саме тоді, як вставати не хочеться, візьми подушку, винеси на свіже повітря, добре вибий її кулачками — вона й не буде ледачою.

— Справді? — зраділа Яринка. — Я завтра так і зроблю.

Ще дуже рано, а треба збиратись до школи. Не хочеться вставати Яринці, але ж треба нарешті подушку провчити, лінощі з неї вибити!

Схопилась Яринка, швиденько одяглася, взяла подушку, винесла на подвір'я, поклала на лавку — та кулачками її, кулачками.

Повернулася до хати, поклала подушку на ліжко — та й умиватися. А дідусь у вуса посміхається.

Завдання: назва наступного предмету розрізана на кусочки. (Подушка).

(Кожна група знаходить подушки (бажано, щоб вони були різні).

Твір:

Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ 
Соловей
і Жук

У садку співав Соловей. Його пісня була дуже гарна. Він знав, що його пісню люблять люди. Того й дивився з погордою на квітучий сад, на синє небо й на маленьку дівчинку, що сиділа в саду й слухала його пісню.

А коло Соловейка літав великий рогатий Жук. Він літав і гудів.

Соловей припинив свою пісню та й каже:

— Перестань гудіти. Ти не даєш мені співати. Твоє гудіння нікому не потрібне. Та й краще, аби тебе, Жуче, зовсім не було.

Жук гідно відповів:

— Ні, Солов'ю, без мене, Жука, неможливий світ, як і без тебе, Солов'я.

— Ну й мудрець! — всміхнувся Соловей.— Виходить, що й ти потрібен людям? Ось запитаємо дівчинку, вона скаже, хто потрібен людям, а хто ні.

Полетіли Соловей і Жук до дівчинки та й питають:

— Скажи, дівчинко, кого треба залишити в світі — Солов'я чи Жука?

— Хай собі будуть і Соловей, і Жук,— відповіла дівчинка. Тоді подумала й додала: — Як же можна без Жука?

Завдання: Ребус: СУК -ЖУК

(Шукають малюнки чи іграшки жука. Біля жука новий конверт).

Конверт 5

Василь СУХОМЛИНСЬКИЙ

Як Миколка став хоробрим

Миколка прийшов сьогодні до школи дуже рано. На лавці під високою тополею сиділо двоє дівчаток. Вони дивилися на дерево. Щось зацікавило їх там. В очах дівчаток хлопчик помітив тривогу.

Коли це знялася пташка, забилася, запищала тривожно. І тої ж миті перед лавкою щось упало.

Миколка зрозумів: пташеня випало з гнізда, а мати його тепер у розпачі.

Одна дівчинка взяла пташеня й каже:

— Якби ж це хто сміливий був зараз у школі... він би поліз на дерево й поклав пташеня в гніздо.

Миколка був дуже боязкий, але слова дівчинки вразили його. Невже вона вважає його боягузом?

— Я полізу,— сказав Миколка.

— Ти? — запитали дівчатка й з подивом глянули на хлопчика.

Миколка поклав пташеня за пазуху й поліз на тополю. Від страху в нього тремтіли руки й ноги, але він ліз усе вище й вище. Поклав Миколка пташеня в гніздо, а сам спустився додолу.

Дівчатка дивилися на нього захоплено.

(Твори В.О. Сухомлинського взяті з інтернету).

(Коли всі твори зібрані, батьки їх читають та розміщують під написаними якостями: під якістю - розміщують твір.

ТУРБОТЛИВІСТЬ БАЙДУЖІСТЬ ЛІНЬ

«Сьома дочка» «А серце тобі нічого не наказало» «Ледача подушка»

У С П

ЗАЗНАЙКУВАТІСТЬ ХОРОБРІСТЬ

«Соловей і жук» Як Миколка став хоробрим

І Х

Виберіть виділені літери та складіть слово-код: УСПІХ

Виграє та команда, яка перша викладе слово. А для команди, яка не встигла викласти слово-код, дати зрозуміти, що їх спільна робота вже і є запорука успіху.

Лише разом, спільними зусиллями, вірою в себе і в того, хто поруч, ви змогли справитися із завданнями. Назвіть моральні риси, які допомагали вам під час гри, під час розв’язування завдань, під час вашого успіху. (Батьки називають риси: товариськість, дружба, бажання перемогти, допомога, ввічливість тощо).

Ось і підходить до кінця наша зустріч. Як бачите, кожен з Вас може використати твори В.О. Сухомлинського для розвитку моральності і духовності вашої дитини. Його ідеї, його напрацювання є актуальними і на даний час. Дитина виросте такою, якою Ви її навчите бути в родині.

А зараз прошу всіх Вас, як нашу велику родину, стати в коло і передаючи ось це сердечко висловити побажання одне одному, дитячому садочку, собі. А червоні й рожеві сердечка залишити собі на згадку про нашу зустріч.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн
590 грн
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись