і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »
 • Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Засідання краєзнавчого гуртка «Спадщина». Краєзнавчий калейдоскоп «Мій Кривий Ріг – моя свята земля »

Засідання краєзнавчого гуртка «Спадщина». Краєзнавчий калейдоскоп «Мій Кривий Ріг – моя свята земля »

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Засідання краєзнавчого гуртка «Спадщина».

Краєзнавчий калейдоскоп «Мій Кривий Ріг – моя свята земля »

Мета: ознайомити дітей з найвидатнішими місцями Кривого Рогу; розвивати пізнавальний інтерес до історії рідного краю, застосовувати отримані знання на практиці; виховувати спостережливість, бережливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: карта Кривого Рогу, мультимедійна презентація,фотовиставка, книжкова виставка, комп’ютер, проектор.

Хід заняття:

І. Організаційний момент. Вступне слово вчителя географії

Бесіда про екскурсії. Демонстрація слайдів

Екскурсія на фабрику «ROSHEN», м. Кременчук

1 учень.

Під час захоплюючої екскурсії ми побачили процес виготовлення солодощів – роботу сучасного обладнання і професійну працю майстрів - кондитерів. А після екскурсії нас чекав приємний сюрприз – дегустація кращих солодощів і цікавий подарунок від ROSHEN. Після подорожі в світ солодощів відбулася екскурсія по місту Кременчук,

Екскурсія в Петриківку

2 учень.

26 березня 2014 року побували в селищі Петриківка, що славиться своїм чудовим і неповторним розписом, збереженими традиціями рідного краю  і культурою. Петриківський розпис за більш ніж столітню історію свого існування пройшов шлях від виникнення художньої традиції, до внесення у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО (2013). Творчість петриківців сприяла широкому визнанню народного розпису далеко за межами нашої країни й стала мистецькою візитівкою України

3 учень.

У Петриківці  відвідали музей Петриківського розпису, де почули захоплюючу розповідь екскурсовода про виникнення цього виду художнього розпису, про символіку кольорів, про багатство творчої уяви митців та про легенди, пов’язані  з образами картин. Відвідувачі мали змогу опанувати початкові навички на майстер-класах з петриківського розпису і придбали сувеніри на пам’ять.

4 учень.

Продовження екскурсії відбулося на місцевий конезавод, що є одним з найкращих в Україні. Це було неперевершено! Коні - красавці, справжні загони та обладнання, цікава розповідь робітників . А потім ми побачили і павичів, і фазанів, і кроликів, і овець, і весь тваринний світ українських фермерських угідь.

5 учень.

Під час подорожі ми перенеслися у далеке XIX століття.  Кінним завзятим ескортом,  хлібом-сіллю зустрічали гостей господарі козацького зимівника на хуторі  Галушківка.  Ми дізналися про спосіб життя хутірників – козаків-гречкосіїв: обробку землі, зберігання врожаю, розваги, звичаї й традиції, обов’язки.

Екскурсія на АВК м Дніпропетровськ

6 учень.

Під час екскурсії ми дізналися про історію походження шоколаду, долучилися до виробництва кондитерських виробів, спробували тільки-но виготовлені цукерки одразу з конвеєрної стрічки. Взяли з собою пам’ятний подарунок від кондитерської компанії “АВК”. Після кондитерської фабрики ми відвідали Дніпропетровську телестудію і зоологічний музей

Екскурсія по місту Кривий Ріг

7 учень.

Усі учасники екскурсії переконалися в тому, що в нашому місті є безліч невідомих, дуже цікавих об’єктів, вартих уваги та збереження. 

Сьогодні ми спробуємо це довести.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

8 учень.

Мій рідний край, моя земля

Прекрасна, загадкова….

Твоїм садам, твоїм ланам

дивуюсь знову й знову.

В Кривому Розі я живу:

тут затишно і чисто.

І розквітає і росте

моє сталеве місто!

Учитель географії.

Сьогодні освіченій людині, патріоту української держави прикро не знати історичного минулого рідного краю, його легенд.

Світ, у якому ми живемо складає дивовижну скарбницю досвіду багатьох поколінь і народів. Заглиблюючись в історію Криворіжжя, ми отримуємо можливість зазирнути у власне минуле - Трипільська, Киммерійська культури, хвилюючі таємниці Скіфського царства.

Землі Криворіжжя заселені зі стародавніх часів, протягом тисячоліть через широкі простори хвилями прокотилися різні племена і народи. І жоден з них не зник безслідно. Сотні поселень, курганів, святилищ, а також легенди, народні пісні дісталися нам у спадщину.

Відео про походження назви міста Кривий Ріг.

9 учень.

Сучасний Кривий Ріг – це велике індустріальне місто, де розташований один з найбільших в світі металургійних заводів, який посів 6-те місце в світі по виробленню залізорудної сировини. Кривий Ріг – ще й найдовше на нашому континенті місто. Сучасний Кривий Ріг – це місто-богатир. За довжиною займає друге місце в світі, поступаючись лише Ванкуверу в Канаді. Загальна довжина трас – 1195 км. Місто витягнулось вздовж Інгульця з півночі на південь на 126 км. Але гігант по стрічковій забудові він має дивну «осину талію», яка ледь сягає 20км в ширину. Адміністративний поділ міста включає 7 районів, 5 селищ і місто в місті – Інгулець. Усі разом вони займають площу в 450кв.км. Чисельність населення міста Кривого Рогу на 1.01.2014 становить 653 тис осіб.

10 учень.

Вам відомі чудеса світу, а ми вас познайомимо з чудесами Кривого Рогу..

 1. Скелі Мопра – це справжній музей під відкритим небом та природний геологічний памятник. Скелі складаються з двох масивів, які називають Великою і Малою Орлинкою. Скеля «Орлине гніздо» висотою 30 м, з якої за легендою красуня Рудана кинулась у річку. Висота Малої Орлинки становить 10 м, і особливо цікава розташованими недалеко древніми печерами і гротами, в яких ще 3000 років тому – скіфи, 1000 років тому слов’яни-уличи добували залізну руду, а в 16-18 століттях тут була скарбниця козаків, укріплена й захищена з усіх боків. Назва походить від одноіменного гірницького селища, абревіатура МОПР «Международная организация помощи борцам революции»

11 учень.

Залізорудний кар’єр «Південний гірно-збагачувальний комбінат» один з найбільших в світі, довжина якого 3 км, ширина – 2,5 км, а глибина досягає 400 м. Подивитися на рукотворне чудо приїздять туристи з різних куточків світу.

12 учень.

Парк Правди.

Парк культури та відпочинку імені газети «Правда» в Кривому Розі вважається першим парком міста. Його відкриття відбулося в 1932 році. Тут росте більше 40 сортів декоративних рослин, серед яких зустрічаються рідкісні види. Основними пам’ятками парка є старовинні арки, підвісні мости, з яких відкривається вид на перехрестя річок Інгулець і Саксагань, і найчарівніша в Україні «Човникова станція».

13 учень.

Квітковий годинник.

Квітковий годинник у парку героїв на проспекті Металургів у місті Кривому Розі – споруда надзвичайної архітектури та краси. Діаметр циферблата – 22 м, довжина хвилинної стрілки до 12 м. Тут висаджено 22 тис. квітів 6-ти видів. Хід стрілки забезпечує часовий механізм, розташований під спорудою. Вдень кожна година супроводжуватися мелодійним дзвоном, а вночі годинник підсвічується.

14 учень.

Ботанічний сад.

Криворізький ботанічний сад – творіння рук людських займає 52,4 га. Сад є державною бюджетною установою, перебуває у віданні Національної Академії Наук України. Зараз в ньому росте більше 3500 видів дерев, кущів, квітів.

15 учень.

Георгіївська Дзвіниця.

На сьогодні Кривий Ріг є єдиним містом в Україні, який до ювілею Перемоги звів подібну споруду. Пам'ятна дзвіниця є найвищою культовою спорудою Дніпропетровщини. Восьмикутна двоповерхова споруда висотою 52 метри з трьома арочними входами. Оглядовий майданчик з дзвонами розташований на висоті 30 метрів від землі. Загальна вага дев'яти дзвонів 130 тонн, а в фундамент забито понад 120 12-метрових паль. Вартість будівництва склала близько 12-13 мільйонів гривень.

16 учень.

У Кривому Розі статус ботанічної памятки отримало 300–річне дерево – «Старовинна груша на Карнаватці». Диво-груша знаходиться на території приватної садиби, її стовбур в обхваті складає 3,8 м, висота – 13,5 м. Груша досі приносить гарні врожаї.

17 учень.

Фонтан Криворізького міськвиконкому

Справжньою окрасою Кривого Рогу став світло-динамічний фонтан, що на площі перед будівлею Криворізького міськвиконкому. 28 травня 2011 року на честь 236-річчя з дня заснування Кривого Рогу біля міськвиконкому був відкритий новий світло-динамічний і музичний фонтан. Фонтанний комплекс побудований у вигляді величезного компаса, а вмонтовані в тротуарну плитку металеві стрілки вказують на чотири сторони світу.

18 учень.

Вулиця Невська

Якщо Кривий Ріг відомий тим, що являє собою найдовше місто , то вулицю Невську на «Ставках» можна вважати найширшою вулицею в Європі. Між парними та непарними її сторонами знаходяться ці самі Ставки.

Важко уявити, що колись на цьому місці було просто поле. Після війни на ньому стали з'являтися перші житлові будинки. Будувались вони на кошти рудника імені XX Партз'їзду, і квартири в них отримували робітники цього ж підприємства.

Розташовувались будинки по обох сторонах ставків. Дві сторони на вулиці Невській колись називалися провулком Невського. На деяких будинках до сих пір залишилася відповідна табличка. Якого саме Невського мали на увазі творці вулиці, невідомо. Спочатку з'явилася непарна сторона.

19 учень.

Вулиця Ногіна

В Жовтневому районі нашого міста є вулиця Ногіна. Вона чиста, затишна і гарна та, напевне, подобається усім тим, хто живе на ній, працює чи просто проїжджає повз. Від інших вулиць Кривого Рогу вона відрізняється тим, що має власні топоніми, які витіснили із вживання її офіційну назву. Якщо хто хоче визначити місцевість, де знаходиться вулиця Ногіна, то про цього самого Ногіна рідко хто згадує. Говорять, що потрібно добратися до «Сухої Балки» чи «Ставків», або Будинку культури імені Фрунзе, або, як говорили років сорок тому, до «нового тресту», але тільки не на вулицю Ногіна.

Знайома нам вулиця була заснована в 50-ті роки минулого століття. До цього на її місці було порожньо. На іншому боці Сухої балки колись існувало гірницьке селище Ворошилівка. У селищі була лікарня імені Крупської (сучасний пологовий будинок).

З початком забудови нова вулиця отримала свою назву, яка виявилася цілком у дусі того часу. Вулиця носить ім'я Віктора Ногіна, радянського революціонера, прибічника Леніна, радянського партійного і державного діяча. Але жителям Кривого Рогу потрібно знати, що в нашому місті жив і свій Ногін, котрий не менше відомого партійного діяча заслужив, щоб його ім'ям називалась криворізька вулиця.

Мова йде про Петра Семеновича Ногіна, криворізького журналіста та письменника, котрий свої твори підписував під псевдонімом Панас Ногін. Він став першим криворізьким літератором, який був прийнятий до Союзу письменників України. Було б цілком справедливо, якщо б в нашому місті існувала вулиця саме Панаса Ногіна, людини, котра знала і любила наше місто, напевне, більше, ніж радянський революціонер.

Учитель інформатики.

Сучасні it-технології з кожним днем зачіпають і покращують життя звичайної людини. Сьогодні є можливість знаходиться, наприклад, в США, а через веб-камеру спостерігати, що відбувається в Кривому Розі.
Online камери встановлені в багатьох людних місцях. Вони дозволяють у режимі онлайн дивитися все те, що відбувається в реальності. Тому криворіжці часто шукають в інтернеті веб-камери, щоб побачити себе, важливі події та інше http://krivoyrogfoto.at.ua/

Список веб камер Кривого Рогу, що транслюються постійно :
Центр 95-го кварталу http://webcam.guru.ua/city/krivoj_rog/113/
Піцерія «Пілот» http://webcam.guru.ua/city/krivoj_rog/114/
Площа Горького http://webcam.guru.ua/city/krivoj_rog/26/
Камера в Центрально-міському районі http://webcam.guru.ua/city/krivoj_rog/112/
Мікрорайон Індустріальний videoprobki.ua/our-cameras?c=Kriviyrig
Перетин вул. 200-річчя Кривого Рогу та вул. Коротченко - videoprobki.ua/our-саmeras?c=Kriviyrig

Космічні знімки широко використовуються у різних областях людської діяльності : дослідження природних ресурсів, моніторинг стихійних лих і оцінка їх наслідків, вивчення антропогенного впливу на навколишнє середовище, будівельні та проектно-вишукувальні роботи, міський та земельний кадастр, планування та управління розвитком територій, містобудування, геологія та освоєння надр, промисловість, сільське і лісове господарства, туризм і т.д. Сучасні геоінформаційні технології і створення карт різних масштабів також неможливі без використання супутникових знімків.

Тепер ви можете знайти різні об'єкти міста, при цьому шукати можна не тільки за адресами, а й просто за назвами цих об'єктів, наприклад, стадіон Металург (Демонстрація супутникової карти)

Учитель географії

Хто з нас не любить книжок? Дійсно, важко уявити таку людину. У народі кажуть: "Хто багато читає, той багато й знає". Я щиро вважаю, що телебачення та сучасні it-технології ніколи не зможуть повноцінно замінити щасливих годин спілкування з книгою. Книга — джерело усіляких знань.

Слово надається бібліотекарю школи Клочек М. І.

Бібліотекар.

Шановні друзі ! Я сьогодні завітала до вас на засідання краєзнавчого гуртка невипадково. Краєзнавча робота є одним із пріоритетних напрямків роботи шкільної бібліотеки, характерна риса часу, коли українське суспільство приділяє велику увагу патріотичному вихованню, вивченню вітчизняної історії та культури.

Мій Кривий Ріг – наша гордість і слава.

Праця гірнича – скарбниця руди.

Вільна моя українська держава

Буде гордитись тобою завжди !

Саме ці рядки знаної криворізької поетеси Раїси Маренич подарували нам назву книжкової виставки, яку ви бачите перед собою.

Криворіжжя... Безкраї твої степи. Ти дивишся синню ставків, тихо шепочеш степовою ковилою. Про що розповідаєш ти, мій рідний краю? А рідний край розповідає нам різні легенди, які бережливо передаються із покоління в покоління. Вони дають можливість нам краще, глибше пізнати рідний край, героїчні сторінки його історії. Тому всім , хто цікавиться легендами, я пропоную прочитати книгу «Історичний фольклор Криворіжжя».

По нашій землі низкою пройшли різні народи : кіммерійці, скіфи, сармати, готи, гуни, печеніги, половці. І тільки слов` яни затримались тут назавжди, стали господарями наддніпрянської землі. Історія рідного краю через жіночі долі представлена в книзі «Амазонки Дніпра». Тут ви можете прочитати легенду про те, звідки пішли назви річок Інгулець і Саксагань.

Історія Криворіжжя налічує декілька тисячоліть. Археологи довели, що перша людина з'явилася тут 40 тисяч років тому. Територія нашого міста входила до складу Київської Русі. Але нашестя татаро-монголів на довгі роки перетворило край на «Дике поле". Стисло з історією рідного краю можна познайомитись в книзі « Історія Криворіжжя»

«Історична енциклопедія Криворіжжя. Т.1» Складається з двох розділів. В першому розділі розповідається про Криворіжжя сучасне, про його здобутки та кращих людей. В другому розділі охоплено історію землі, на якій зараз існує Кривий Ріг задовго до його заснування, а закінчується 1941 роком.

Унікальним виданням є двотомник «Енциклопедія Криворіжжя». Небайдужий читач знайде інформацію про кожну площу, вулицю, сквер, школу, пам’ятник і т.д. Зі сторінок енциклопедії постають життєві долі наших земляків – робітників, інженерів, вчених, керівників підприємств. Видання присвячено 230-річчю з дня заснування Кривого Рогу.

В історії нашого міста особливо знаменне XIX століття. Саме з середини XIX століття Кривий Ріг поступово перетворюється на сільскогосподарчий і торговий центр півдня України. Населення його зростає. Але це все ще глухий закуток Херсонської губернії. І тільки коли було піднято на поверхню першу тонну залізної руди, розпочалася справжня історія міста. Жителям сучасного Кривого Рогу важко уявити, яким було наше місто сто років тому. Допоможе в цьому книга « Кривой Рог в конце XIX- начале XX века ». Листівки, фотографії, документи, зібрані в цьому виданні, дають нам можливість побачити архітектуру міста, почитати листи громадян, подивитись в їх обличчя. Книга призначена для всіх, хто цікавиться історією рідного міста.

В українській історії є чимало сумних і навіть трагічних сторінок, які тільки за часів незалежної України ми починаємо відкривати і осмислювати. На основі документів центральних державних архівів та інших різноманітних джерел подається хроніка голодоморів 1921-1923 та 1932-19333 років. Автор книги «Голод» – відомий криворізький історик Олександр Мельник.

Головне багатство, окраса міста Кривого огу - Р Рогу – це, звичайно, люди, його жителі. Тільки завдяки їм невеличка поштова станція за два століття змогла перетворитись у велике індустріальне місто – центр гірничо-рудної і металургійної промисловості. Та серед наших громадян є люди, які зробили особливий внесок у розвиток міста. Саме про таких людей розповідають книги «Кто есть кто в Кривом Роге».

Літературне життя Кривого Рогу сьогодні досить жваве. У місті діють дві потужні письменницькі організації : літературне об’єднання «Саксагань» та Асоціація криворізьких літераторів. В Кривому Розі досить велика кількість письменників та поетів. З їх творами ви можете познайомитись на сторінках літературно-художніх та публіцистичних журналів «Кур’єр Кривбасу», «Артефакт», «Саксагань». Особисто мені альманах «Саксагань» подобається тим, що в ньому друкуються не тільки літературні твори, але й роботи криворізьких художників, скульпторів, фотографів, дослідження істориків. На криворізькому каналі «Рудана» вже багато років виходить телевізійна програма про книжки

« Книжкова полиця». Популяризація творів місцевих авторів відбувається на інтеренет –ресурсі www. krivbass.in.ua . З творами криворізьких авторів ви можете познайомитись із книг, представлених вашій увазі на книжковій виставці.

А зараз я хочу зупинитись на двох іменах, напевно, найвідоміших із наших сучасників. Криворіжцем вважається видатний український поет-гуморист, сатирик Павло Глазовий, хоча на нього з таким же успіхом претендують Миколаївщина та й сам Київ. Але не будемо з ними сперечатися, кому належить Павло Прокопович, адже свої твори він дарував нам усім. Народився на Миколаївщині, а в 30-ті роки сім`я переїхала на Криворіжжя. Учасник Великої Вітчизняної війни. Після війни навчається у Криворізькому педагогічному інституті. Саме тут його запримітив Остап Вишня і допоміг талановитому юнакові перевестися до Києва, поближче до видавництв. Глазовий залишив після себе більш ніж два десятки книг сатири та гумору і творів для дітей. Його вірші висміювали недоліки людського характеру, погану поведінку та звички. Глазовий писав: « Гумор – це велика справа. Але в житті не завжди весело. Хоча я і вважаю себе щасливою людиною. Адже пройшов пекельними дорогами війни і залишився живим ( А статистика свідчить : зі ста виживає троє). На війні було не до жартів. А по війні увесь час смішу людей. Хоча буває, рикошетом і самому дістається. Але нічого – писав, пишу і буду писати, якщо люди читають». Великого сатирика не стало 10 років тому.

Демонстрація буктрейлера на книгу П.Глазового «Школярикам гуморески, баєчки».

Друге, ім`я, на якому я хочу зупинитися, це Олексій Старіков. Народився в Підмосков`ї. З 1951 році – в Кривому Розі. Освіта вища . Закінчував наш гірничо-рудний інститут. Кандидат технічних наук, доцент. Поет. Єдиний із сучасних криворізьких письменників , хто входив до Спілки письменників СРСР. Член Національної спілки письменників України. Писав як на російській, так і на українській мовах. Постійний автор журналів «Пізнайко», «Радуга», «Січеслав», «Саксагань» (Україна) та «Веселые каритинки», «Мурзилка», « Кукумбер» та других (Росія). За книгу «Здравствуй, день» , яку ви бачите перед собою , Старіков отримав літературну премію як автор кращої книги для дітей 2007 року в Росії. Книга призначена для дошкільнят, а також дітей молодшого шкільного віку. Старіков є автором 15 книг для дітей. На жаль, в травні цього року дитячого письменника не стало.

Демонстрація буктрейлера на книгу О.Старікова «Здравствуй, день».

Отож, шановні друзі, двері нашої бібліотеки завжди відкриті для вас. Приходьте,читайте, пізнавайте і шануйте свій рідний край.

Відео «Кривий Ріг. Місто довжиною в життя ».

Використані джерела

 1. http://www.0564.ua/news

 2. https://1kr.ua/

 3. http://krnews.ua/content/view/48390/92/

 4. http://kryvyirih.dp.ua/

 5. Бухтіяров В.П. Енциклопедія Криворіжжя : 230-річю з дня заснування Кривого Рогу присвячується. – У 2-х т. / В.П. Бухтіяров. – Кр. Ріг : « ЯВВА», 2005. Т.1. – 704 с.

 6. Мельник О.О., Балабанов С.В. Істрична енциклопедія Криворіжжя /О.О. Мельник. – Кривий Ріг : Видавничий дім, 2007. – 604 с.

 7. Рукавицын И.А.Кривой Рог в конце XIX – XX . – К. : « Р.К. Мастер-принт», 2013, - 128с.

 8. Символ : Культорологічний альманах. Випуск перший. – Кривий Ріг : Видавничий дім, 2010 – 208 с.

 9. Мельник О.О., Степаненко О.В. Історичний фольклор Криворіжжя / О.О. Мельник. – Кривий Ріг : І.В.І, 2001. – 368 с.

 10. Комаров В.О. Історія Криворіжжя. Навчальний посібник /В.О. Комаров. – Дніпропетровськ : Січ, 1992. – 165 с.

 11. Весна творчості. Збірка творів лауреатів конкурсу. – Кривий Ріг : Видавничий дім, 2007. – 160 с.

9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • Додано
  24.02.2018
 • Розділ
  Географія
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  5854
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  2
 • Номер матеріала
  WT205985
 • Вподобань
  0
Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
390 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь