Заняття для старшої групи
«Цінуймо хліб»
Мета: Збагатити знання дітей про хліб; ознайомити з різновидами хлібобулочних виробів.
Розвивати у дітей уявлення про цінність хліба; дрібну моторику пальців рук за допомогою ліплення з тіста; розширити словниковий запас слів дітей.
Виховувати в дітей шанобливе ставлення до хліба, повагу до людей які вирощують та виготовляють хліб. Спонукати дітей висловлювати свою думку. Закріпити правила поводження з хлібом.
Обладнання: вишитий рушник, хлібина, картинки та ілюстрації, тісто, загадки, прислів’я, вірші, пісня про хліб «Хліб - усьому голова».
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Вихователь:
Доброго ранку, доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Працюють голівки.
Усім я бажаю здоров’я й добра!
Вихователь: (Вихователь пропонує відгадати загадку)
Хоч не солодкий,
Та дуже смачний,
Хоч сам маленький,
Проте дорогий.
Сядемо обідати – він на столі,
Люблять його дорослі й малі. (Хліб)
В кожнім місті і селі,
Головний він на столі. (Хліб)
Вихователь: Малята ви вже, мабуть, здогадалися, що сьогодні ми будемо говорити про хліб. Про його значення в житті людини. Проте, що дає нам життя і наснагу, здоров’я і силу.
Хліб – це символ життя, праці та достатку. З давніх часів люди з великою пошаною ставилися до нього, щоб виростити зерно пшениці потрібно багато праці: виорати землю, посіяти, доглянути, а потім зібрати врожай. Кожна крихітка хліба – це результат людських рук, тепла, сонця й сили землі. У народі кажуть: «Хліб – усьому голова», «Без солі і хліба немає обіду». З хлібом пов’язано багато звичаїв та традицій.
Вихователь: (Дитина розповідає напам’ять вірш про хліб, вихователь пропонує дітям послухати)
Візьму я в руки хліб духмяний,
Він незвичайний, він святий.
Ввібрав і пісню й працю в себе
Цей хліб рум’яний на столі.
Йому до ніг вклонитись треба,
Він скарб найбільший на землі.
Вихователь: (Діти розглядають хліб на столі та грають в мовленнєву гру)
Мовленнєва гра «Який буває хліб?»
Діти, який хліб? (Гарний, запашний, духмяний, свіжий, смачний, апетитний, схожий на сонечко);
Якщо хліб спечений із пшениці, то який він? (Пшеничний, білий);
А якщо хліб спечений із жита? (Житній, чорний);
А щойно спечений хліб? (Свіжий, м’який, пахучий);
А якої форми буває хліб? (Круглий, овальний, прямокутний);
Які види хліба ви знаєте? (Відповіді дітей)
Вихователь: Так, хліб має багато родичів: калач, коровай, паляниця, бублики, пиріжки. (Показ ілюстрацій).
Словесна гра «Нові слова від слова «хліб»
1. Назви хліб лагідно (хлібчик);
2. Квас з хліба називається…? (хлібний);
3.Посуд для зберігання хліба? (хлібниця);
4.Пристрій для різання хліба? (хліборізка);
5.Хто вирощує хліб? (хлібороб);
6. Як називається завод, де випікають хліб? (хлібозавод).
Вихователь: Багато людей працюють, щоб на нашому столі був хліб, тому і ставлення до нього має шанобливим і бережливим.
(Читання оповідання І. Сенченка «Хліб святий»)
Принесла баба хліб з магазину. Катруся не голодна була. Покуштувала і аж ніс зморщила: — Фе, який поганий! Бабуся розсердилася і почала навчати внучку: — Так ніколи не можна говорити на хліб. Коли він чомусь не подобається, кажуть: «Хліб так негарно випечений...» — А Юрчик теж не шанує хліба,— насупилася Катруся. — Не доїв надворі кусочка і кинув на землю. Потім із Сергієм почали його футболити... — Ай, як негарно! — розгнівалася бабуся. І сказала внучці: — І сама ніколи так не роби, і Юрчикові не дозволяй. Не доїла — однеси у хлібницю поклади, пізніше доїси. А коли хтось кине на землю — накажи підібрати.
Топтати хліб не можна. Хліб дає людям життя. Без хліба ж — голод, смерть. Скільки на світі людей перемерло без хліба! Хліб святий. Катруся задумалася. Потім притулилася до баби: — Я більш ніколи не буду погано казати про хліб і не розкидатиму. І Юрчикові не дозволю. Тільки не треба сердитися на мене. Приголуб мене...
Бабуся поклала руку на голову внучці і пригорнула до себе.
Вихователь: (Запитання до дітей)
Як ставилися діти до хліба?
Що розповіла бабуся Катрусі про хліб?
Вихователь: (Вихователь пропонує дітям пригадати правила поводження з хлібом)
Не кидати хліб на землю.
Не кришити хліб.
Їсти хліб чистими руками.
Не наступати на хліб ногами.
Не їсти хліб лежачи, щоб не подавитись.
Вихователь: А чи бачив хтось із вас як печуть хліб? А хтось із вас допомагав мамі, чи бабусі пекти хліб? (відповіді дітей). Я бачу ви справжні помічники. Тож я вам пропоную пограти в гру «Маленькі пекарі» (діти миють руки).
Гра «Маленькі пекарі»
(Музичний супровід пісня «Хліб - усьому голова»). Діти з допомогою вихователя, починають виробляти з тіста (приготовленого заздалегідь) хлібобулочні вироби, а саме: бублики, булочки. Кожен з дітей бере по шматочку тіста та робить свій виріб.
Вихователь: Дуже гарні вироби у вас вийшли, ми їх віднесемо на кухню, там вони спечуться, і ними ви зможете поласувати на обід. Ви чудові пекарі!
Вихователь: Ми повинні цінувати хліб, шанувати працю тих, хто його вирощує і пам’ятати, що без хліба немає життя.
Пам’ятаймо ж цю дорогу від поля до столу,
І шануймо цю хлібину, як цінність коштовну,
Бо в сім’ї у кожній хаті,
Тоді буде справжнє свято,
Як на білій скатертині,
Буде сяяти хлібина.
Вихователь: А поки наші хлібобулочні вироби печуться, пропоную вам посмакувати шматочками житнього хліба (приг




















