і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Заняття з пошуково-дослідницької діяльності « Чарівна сила магніту»

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Дошкільний навчальний заклад комбінованого типу (ясла – садок) №1 «Олімпієць» Голопристанської міської ради Херсонської області

Заняття з пошуково-дослідницької діяльності у старшій логопедичній групі №7 «Веселка»

Тема :« Чарівна сила магніту»

Вихователь: Милосердова Т. Ю.

м. Гола Пристань 2015 н. р.

Тема: « Чарівна сила магніту»

Програмовий зміст: Сформувати у дітей уявлення про магніт і його властивості притягувати предмети; з'ясувати, через які матеріали впливає магніт; познайомити про використання магніту людиною. Розвивати розумові операції, уміння висувати гіпотези, робити висновки, активізувати словник дітей.
Розвивати прагнення до пізнання через творчо-експериментальну діяльність.
Сприяти вихованню самостійності, ініціативності, розвитку комунікативних якостей.

Обладнання: конверт з листом; картинки героїв мультфільму «Фіксіки»; таблиці-схемі для занесення результатів експериментів; магнітний конструктор, магнітна дошка для малювання, магнітні шашки і шахи, букви і цифри, вудочка з рибками,магнітний театр, магнітики на холодильник; магніти різних розмірів; магнетичні предмети (кнопки, цвяхи, скріпки, гвинтики,ключі, деталі конструктора та ін. ) і немагнетичні предмети (папір, картон, пластик, тканина, дерево, скло); склянка з водою; скляна тарілочка; пластикова пляшка з зерном; ємкості з сухим та мокрим піском; картонна картка з доріжками і залізна машинка; рукавичка з магнітом всередині ; компас; розмальовки з фіксіками.

Словникова робота: магнетизм, магнетичні і немагнетичні предмети, магнітна сила, магнетит.

Методичні прийоми: сюрпризний момент, бесіда, досліди, запитання-відповідь,

Художнє слово: легенда про магніт, загадка.

Попередня робота: самостійно дізнатися,коли магніт буває шкідливим, а коли корисним.

Організаційний момент:

Встаньте, діти, всі рівненько, Посміхніться всі гарненько. Посміхніться ви до мене, Посміхніться й до гостей, Привітайтесь: «Добрий, день!»

Хід заняття:

Сьогодні заняття в нас незвичайне, а експериментальне, Тож приготуйтеся, малята, Будемо світ пізнавати.

Зранку в садочок я йшла, І конверт без адреси знайшла.

Вихователь читає листа:

Добрий день! Пишу листа тим дітям, Які люблять пізнавати все в світі. Їх цікавить все навколо, І труднощі не лякають ніколи.

Знаю, в садочку малята Дивляться мультфільмів багато, Сподіваюсь всі мене впізнають Та імя моє згадають.

Вихователь дістає з конверта фото мультиплікаційного героя.

Так, звичайно, ДімДімич я, І в мене трапилась біда. З Фіксіками я дружив, Але десь їх загубив. Допоможіть, будь ласка, мені Знайти друзів- гвинтиків.

До лабораторії Фіксіків поспішайте У конверті підказку шукайте.

Допомогти згодні ми Перешкоди всі пройти, А а хто буде сумувати Можемо з собой не брати.

Пропоную всім пройти в лабораторію Фіксіків.

- Ось підказка (загадка)

Загадка: Буває важким, буває твердим, Буває великим і навіть малим Дружить з залізом він неодмінно Навіть сліпий з ним може голку у сіні знайти. (Магніт)

Ось перед вами звичайний магніт, Багато секретів зберігається в нім.

Фіксік Дідусь - володар стародавніх знань і звичаїв, залишив вам стару легенду про магніт

Легенда про магніт

У давні часи на горі Іда пастух на ім'я Магнас пас овець. Він звернув увагу на те, що його сандалі, підбиті залізом і дерев'яна палиця з залізним наконечником, липнуть до чорних каменів, які рясно лежали під ногами. Камінь назвали магнетитом. Пастух перекинув палицю з наконечником вгору і переконався, що дерево не притягується до дивних камінців. Зняв сандалі і побачив, що босі ноги теж не притягуються. Магнес зрозумів, що ці дивні камені не визнають інших матеріалів крім заліза. Пастух захопив кілька таких каменів додому і вразив цим своїх сусідів. Від імені пастуха і з'явилася назва «магніт».Вчені вважають, що назва «магнетит» походить і від назви міста, поблизу якого його знайшли - Магнезія. Люди робили з нього прикраси: сережки, браслети, намисто. Навіть, вважали, що він володіє лікувальними властивостями, заспокоює і додає сили. Так само вони виявили незвичайну властивість магнетиту - притягувати залізо. Шматочки магнетиту називають природними магнітами, але людина навчилася виготовляти магніти штучним шляхом і використовувати їх для різних цілей.

- Чи знаєте ви, в яких предметах людина використовує магніт? Чи є у вас вдома магніт? У нас в групі?

Отже, перед вами знаходяться магнітний конструктор, магнітна дошка для малювання, магнітні шашки і шахи, букви і цифри, вудочка з рибками, магнітний театр і магнітики на холодильник. Дія у всіх цих іграшках одна: тяжіння магніту до металу. Наприклад, розглянемо вудку. Діти розглядають гру «Рибалка» та розповідають,що замість гачка прив'язаний маленький магнітик, а в роті кожної рибки залізний гвинтик. Магніт притягується до залізного гвинтика. Рибка спіймана!?

- Який ми можемо зробити висновок? ( Магніт притягується до залізного гвинтика) - Такий ефект і у магнітних шашок. Кожна фігурка має магнітик, і залізо є у дошці. Ще магніти використовують в магнітофонних колонках - динаміках, в холодильниках,в компасі.

- Давайте зясуємо , а чи правда, що магніт притягує тільки метали?

- Проведемо експеримент, розкажемо і покажемо.

А щоб було нам все зрозуміло, ми будемо відзначати це у таблиці-схемі для занесення результатів експериментів.

Експеримент важлива справа Кожен момент у ньому цікавий. Щоб всі змогли попрацювати Кожен місце повинен зайняти

Досліди з магнітом ми проведемо І гвинтики ДімДімичу знайдемо.

Я буду допомагати вам, а ви мені

Діти пригадують правила роботи в лабораторії.

Щоб в лабораторії працювати, Треба правила безпеки знати:

- Не шуміти - Не стрибати - Старшого не перебивати - Без дозволу нічого не брати - І уважно слухати і пізнавати.

Завдання

- Що ж таке магніт? редмет,який притягує металеві предмети) - Як називаються предмети, які притягує магніт? (Такі предмети називаються магнетичними) - Предмети, з яких матеріалів, магніт не притягує? (Дерево, тканина, пластик, гума, папір і ін.) - це немагнетичні предмети. - Діти, коли Фіксіки ховаються, в що вони перетворюються? (В гвинтики) - А гвинтики з чого виготовлені? (З заліза)

Я пропоную вам провести випробування магніту і знайти Фіксіків.

Дослід 1: «Перевірити, які педмети магніт притягує через повітря» - У вас на столах знаходяться предмети з різних матеріалів: заліза, дерева, пластмаси, паперу та тканини. Візьміть магніт і за допомогою нього розділіть ваші предмети на дві групи: в першій групі у вас будуть предмети, які притягуються магнітом, а у другій групі - предмети, які не притягуються магнітом. (знайшли 1-го Фіксіка) - З чого зроблені предмети, які притягуються магнітом? (Із заліза) - З чого зроблені предмети, які не притягаються магнітом? (З дерева, пластмаси і т. д.) Висновок: магніт притягує до себе залізні предмети, через повітря. Ця властивість називається магнітною силою.

–Так, у магніта є сила! Зараз ми спробуємо це довести.

Дослід 2: « Перевірити , чи впливає розмір магніту на його силу» - Подивіться, діти, у мене в руках два магніта. – Як ви гадаєте,який з них володіє більшою силою, великий чи маленький? - Давайте спробуємо перевірити? (проводимо дослід із скріпками) . Розкладемо скріпки на дві купки з однаковою їх кількістю. Діти беруть два магніта різного розміру і з відстані підсовують до купок. Простежити,з якої відстані магніт швидше притягне скріпки і який з магнітів більше їх притягне. Висновок: великий магніт володіє більшою силою, так як притягнув більше скріпок. Великий магніт притягує скріпки з довшої відстані.

- Зараз я запрошую вас пограти в гру з Фіксіком «Притягне – не притягне». Обережно виходимо з лабораторії і зустрічаємося на килимі.

Гра з м'ячем «Притягне - не притягне» М'яч - це магніт, діти – предмет, який називає вихователь. Діти повинні визначити, вони притягуються магнітом чи ні, відповідно - ловлять або не ловлять м'яч. - Молодці, добре пограли, але нам треба далі продовжити пошуки.

- А як ви думаєте, чи може магніт, притягувати предмети через перешкоду? (відповіді дітей).

Дослід 3: « Перевірити, чи діє магніт через перешкоди» 1) Для цього візьмемо магніт, наблизимо його до залізного предмета, який лежить на скляній тарілці і спробуємо його пересунути до краю тарілочки. Висновок: магніт впливає через скло. 2) Для наступного досліда одягнемо на руку перчатку або рукавичку і сховаємо в неї магніт. Уявимо себе людиною, яка притягує предмети. Над металевими предметами проводимо руками і вони притягують залізні предмети. Висновок: магніт впливає через тканину. 3) - У вас лежить картка з різними доріжками. Спробуємо по цих доріжках рухати залізний предмет (машинку) за допомогою магніту через картон. Для цього машинку покладіть зверху на доріжку, а магніт прикладіть знизу. Потрібно рухати машинку за допомогою магніту як можна точніше, не сходити з наміченого шляху. Висновок: магніт впливає через картон. 4) Проводиться дослід з пластиковою пляшкою . Насипаємо в пляшку зерно і гвинтик, кладемо на стіл. Спробуємо за допомогою магніту знайти гвинтик в зерні і витягнути його з пляшки. (знайшли 2-го Фіксіка) Висновок: магніт впливає через пластик.

Дослід 4: «Як дістати гвинтик з води не замочивши рук» В стакані з водою лежить гвинтик. Виникає питання як дістати гвинтик з води, не замочивши рук при цьому. Після того як дітям вдається витягнути гвинтик з води за допомогою магніту з'ясовується, що магніт діє на залізні предмети і у воді теж. Висновок. Вода не заважає дії магніту. Магніти діють на залізо і сталь, навіть якщо вони розділені із ним водою. (знайшли 3-го Фіксіка)

Дослід 5: « Перевірити, чи діє магніт через мокрий та сухий пісок»

Діти, уявіть, що ви йшли додому й загубили ключі. Мабуть ви б дуже засмутилися? Але на допомогу нам може прийти магніт. Перевіримо?

В ємкості з піском заховані ключі. - Зможемо знайти ключі через пісок? Чи діє магнітна сила в цьому випадку?

-Діти, який пісок насипаний в ємкості? (Сухий) - Давайте візьмемо лупу і розглянемо крізь неї пісок. Розглянувши пісок, діти під дією магнітної сили відшукують ключ і гвинтик. (знайшли 4-го Фіксіка) Висновок: магніт впливає через сухий пісок. – Тепер розглянемо мокрий пісок. - Чи подіє сила магніту в цьому випадку? Діти перевіряють магнітну силу. Роблять висновок, що магніт не впливає через мокрий пісок.

- Діти, чи приніс магніт нам користь? - В яких випадках магніт може бути корисним? За допомогою картинок діти розказують про те, коли магніт буває корисним. Магніт буває корисним: в надшвидкісних поїздах замість звичайних коліс і рейок людина придумала використовувати магніт. Завдяки своїй здатності притягувати під водою, магніти використовують при будівництві та ремонті підводних споруд. З їх допомогою зручно тримати інструменти. Магніт володіє лікувальними властивостями.За допомогою магнітиків зручно зберігати заміточки на холодильниках.

- Чи завжди магніт може бути корисним? (Припущення дітей) Діти розказують про те, що магніт шкідливий для багатьох приладів, залізо або сталь яких можуть намагнититься і почати притягувати різні залізні предмети. З-за цього свідчення таких приладів стають неправильними. Магніт шкідливий для аудіо - та відеокасет: і звук, і зображення на них можуть зіпсуватися. Для людини теж шкідливий дуже сильний магніт, оскільки і у людини, і у тварин в крові є залізо, яке магніт діє, хоча цього і не відчувається. Магніт шкідливий для телевізора. Якщо сильний магніт піднести до екрану включеного телевізора, то зображення спотвориться, можливо, пропаде колір. Після того, як магніт приберуть, і те, і інше має відновитися.

Треба звернути увагу на те, що такі експерименти небезпечні для здоров'я телевізора ще й тому, що магнітом можна ненавмисно подряпати екран або навіть розбити його. «Фокуси» з магнітом шкідливі для компаса - його свідчення «збиваються» (тому краще для цього експерименту взяти тільки один компас).

Дослід 6: «Коли магніт шкідливий на компас» Нехай діти висловлять свої припущення про те, що станеться, якщо до компасу піднести магніт? - Що буде зі стрілкою? Чи змінить вона своє становище? - Перевіримо припущення експериментально. Піднісши магніт до компасу, діти побачать, що стрілка компаса рухається з магнітом. Висновок: магніт, який наблизився до магнітною стрілкою, впливає на неї, свідчення компаса «збиваються» .

Підсумок:

- Ви задоволені своїми експериментами? - Що вам сподобалося сьогодні робити? - ДімДімич дякує вам за загублені гвинтикі. Ми іх складемо у сірникову коробку і вони потім перетворяться у Фіксіків. А в подарунок залишив розмальовки з Фіксіками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Сформувати у дітей уявлення про магніт і його властивості притягувати предмети; з'ясувати, через які матеріали впливає магніт; познайомити про використання магніту людиною. Сприяти вихованню самостійності, ініціативності, розвитку комунікативних якостей.
  • Додано
    12.08.2018
  • Розділ
    Дошкілля
  • Клас
    Дошкільнята
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    350
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    10
  • Номер матеріала
    RQ878676
  • Вподобань
    0
Курс:«Google сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
700 грн
390 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь