Заняття з елементами тренінгу «Європейські цінності – запорука процвітання українського суспільства»

Опис документу:
Заняття євроклубу з використанням вправ "Голосування ногами", "Євробарометр", "Ідеал європейця", тощо, з метою сприяти усвідомленню спільних європейських цінностей, удосконалювати навички самостійного здобування та критичного аналізу інформації.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заняття з елементами тренінгу

«Європейські цінності – запорука процвітання українського суспільства»

Мета: сприяти усвідомленню спільних європейських цінностей, удосконалювати навички самостійного здобування та критичного аналізу інформації.

Перебіг заняття

І. Вступ.

  1. Привітання.

  2. Опрацювання правил.

  3. Очікування.

ІІ. Основна частина.

  1. Вправа «Асоціативний кущ» (виконується в групах)

На дошці написано слово «Європа»

Тренер. Пропоную записати слова та фрази, які спадають вам на думку, коли вони чують слово «Європа».

(Коли всі думки записані, діти презентують свої думки та встановлюють зв'язки між словами.)

  1. Вправа «Голосування ногами»

(на протилежних стінах написи «Так» та «Ні».)

Тренер. Чи хотіли б ви жити в Європі? Прошу «проголосувати ногами», зайнявши місце біля відповідного напису, та пояснити, чому.

(діти займають місця та пояснюють свою думку)

  1. Робота в парах або трійках. Визначення європейських цінностей.

Тренер. «Для багатьох Європа виглядає привабливою через високий рівень життя, гідні доходи. В основі економічного та соціального процвітання Європи лежить перш за все культура. Європа - це континент різних культур, релігійних та правових традицій, але, водночас, спільних цінностей. Ці цінності сприймає, а відтак і захищає Європейський Союз. Він заохочує співробітництво між європейськими кордонами, сприяє єдності при збереженні розмаїття»

Сьогодні Європейський Союз – це сім’я демократичних європейських країн, що спільно працюють за ради миру та процвітання. ЄС заснований на принципах верховенства закону й демократії. Намагаючись інтегруватися в європейське співтовариство, Україна приєднується до тих цінностей, яких дотримуються в ЄС.

Ужгородський прес-клуб вирішив здійснити невеличке опитування, запитавши у респондентів, які європейські цінності є їм найбільш близькими. Що вони почули у відповідь, зазначено на картах.  Пропоную вам попрацювати у парах (трійках), прочитати текст на картках та визначити спільні цінності.

Картка 1.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог: 
"У суспільстві - це повага до людини, порядок, діючі закони, нетерпиме ставлення до корупції, відкритість і толерантність до нового. Якщо людина робить щось незвичне, її не засуджують, не таврують, а дають можливість бути собою. 
У людей - усвідомлення важливості свого здоров'я, піклування про нього, що включає і базові знання з харчування, і необхідність фізичної активності, і відмову від шкідливих звичок, і регулярні обстеження у лікарів. 
Це економне ставлення до навколишнього середовища, недопустимість викидання сміття на вулиці та на природі, сортування сміття. 
Це доброзичливе ставлення до оточуючих людей, усмішки як норма в спілкуванні". 

Картка 2.

о. Павло Худ, директор Школи журналістики Українського католицького університету:
"Нам дійсно бракує розуміння цінності верховенства права. Вважаю, що права загалом мають дотримуватися усі учасники суспільного простору. А якщо збоку влади є незаконний неправомірний тиск, то саме верховенства права нас зобов'язує вийти на вулиці.
За цим поняттям слідує і дотримання прав людини у широкому розумінні – прав жінок, дітей, людей з обмеженими можливостями, гідна оплата праці, пенсійне забезпечення. Отже, загалом все крутиться довкола права як такого. 
І особливо б я звернув увагу на право у контексті приватного життя – там, де нас не видно, тобто там, де ми схильні йти на компроміс із самим собою, бо нібито нас ніхто не бачить. 

Дотримання права схоже на снігову лавину, чим більше людей його дотримуються, тим масштабнішим стає цей процес – те, що ми вкладаємо у поняття правова країна. І навпаки, чим більше людей нехтують правами іншим, тим швидше це набуває масових руйнівних масштабів. Якщо верховенство права є за замовчуванням, то всі необхідні у житті суспільства речі повинні б також відбуватися за замовчуванням". 

 

Картка 3.

Богдан Зубач, помічник адвоката, Прага, Чехія: 
"Мабуть, слід почати тим, що трьома фундаментальними основами європейської цивілізації є іудейсько-християнський монотеїзм, грецька філософія і римське право. На мою думку, домінантною серед згаданих основ є римське право, яке забезпечує непорушність загального суспільного договору. Влада закону (
rule of law), яка потужно закоренилася у європейських країнах, є запорукою максимального унеможливлення зловживань і надмірних посягань з боку державного репресивного апарату. Передбачуваність та невідворотність застосування законної норми забезпечує максимальну міру загально громадського спокою. 
Важливою особливістю європейського суспільства є загальна повага до закону, усвідомлення його важливості для гармонійного співіснування. 
Не менш важливою рисою є загальне визнання важливості та пієтет перед якісною освітою та наукою. Крім того, європейці масово прагнуть до спорту та різностороннього саморозвитку". 

 

Картка 4.

Іванка Войтович, художниця: 

"Для мене – це насамперед повага один до одного і щоб ця повага починалася змалечку, щоб дорослий поважав дитину, щоб школа поважала учня, щоб суспільство толерантно відносилося до вибору іншого, щоб цінували роботу іншого… 
Для мене як художника важливим є момент, щоб було розуміння творчості і самого процесу, якраз в Європі людей до цього привчають змалечку. Щоб попри економічні моменти не забували про духовність, естетику і красу у правильному, не «зіпсованому» розумінні прекрасного". 

 

Картка 5.

Олександр Солонтай, політик, експерт: 

"Для мене дуже цінними є верховенство права та повага, гідність людини. Вважаю, що це одні з ключових європейських цінностей, які зробили Європейський Союз одним з світових лідерів та це те, що варто нам запозичити. В Україні гідність та повага до кожної людини є тільки декларацією, а доступ до правосуддя майже відсутній. В нас процвітає право сили, а нам потрібна сила права!". 

Картка 6.

Анжеліка Пащенко-Висіч, спеціаліст з нерухомості, переможниця першого в Україні конкурсу краси:

"Найважливіше для мене – це те, наскільки бережно у Європі ставляться до всього, що нас оточує, до природніх ресурсів, а це і є наше життя. Натомість у нас в країні, як бачимо, найчастіше люди переймаються тільки сьогоденням, щоб одноразово щось вхопити, заробити. 
Навіть питання сортування сміття у Європі вражає. Більше знаю про Швейцарію, так от там сміття можна викидати тільки у пакетику, який коштує майже 10 франків і нікому й в голову не прийде викинути якось інакше. Воним мають можливість пити якісну воду з крану, а цієї весни я взагалі зробила для себе відкриття, що раз у рік мер міста виходить до річки Ліммат і п'є воду безпосередньо з ріки, щоб продемонструвати чистоту русла. 

Думаю, що це найважливіше і просто безцінне. Нам слід вчитися. Крім того, мені дуже подобається, як ставляться люди один до одного, які вони тактовні, навіть у сусідній Угорщині відчувається разюча різниця, починаючи з мовлення. У нас, на жаль, нецензурну лексику можна почути не те що на вулиці, а й у мові бізнесменів, а це навіть енергетично шкідливо людині. Тому я дуже поважаю європейців за їх вихованість". 

Джерело: https://zaholovok.com.ua/jevropeiski-tsinnosti-yaki-same-zakhoplyuyut-nas-naibilshe

  1. Вправа «Євробарометр» (виконується в групах).

Тренер. (роздає конверти з написами європейських цінностей) Прошу об’єднатися в групи з тими учасниками, з якими ви ще не працювали. Розмістіть цінності від найціннішої. (діти виконують завдання)

Тренер. Дослідження продемонструють, що верховенство права є найбільш затребуваною цінністю. Верховенство права спонтанно згадали в усіх групах. 
При цьому варто зауважити, що йдеться якраз не про тотальну законослухняність, а навпаки це принцип, за яким права людини вищі за закон.
На принципі верховенства права працює, наприклад, Європейський суд з прав людини - він може ухвалити рішення на користь громадянина у суперечці з державою, навіть якщо держава не порушила власний закон, але якщо цей закон порушує права людини, прописані в Європейській конвенції з прав людини.
Рівність перед законом. Тут йдеться переважно про невідворотність покарання за правопорушення, без огляду на посади, регалії чи достаток. 
Разом з тим, усі учасники груп погоджуються, що шлях до реалізації зазначених цінностей буде тривалим, адже, на їхню думку, в нашій державі відсутні справедливі суди; корупція сягнула шалених масштабів і охопила практично усі сфери життя; законодавча система вкрай недосконала; у свідомості громадян немає ані поваги, ані страху перед законом.

Права людини. При чому найчастіше згадуються права дітей. 
Йдеться про заборону фізичного і психічного насильства щодо них. Наступною групою, яка асоціюється із поняттям прав людини є жінки. Вважається, що в Європі жіноцтво більшою мірою захищене від домашнього насилля, майнової дискримінації та сексуальних домагань. Окремо було згадано про дотримання прав людей з інвалідністю. Ілюструючи цінність прав людини, респонденти згадували також: 

  • право на демонстрації, 

  • право на гідну оплату праці,

  • право на здоров'я і пенсійне забезпечення.

Третім стовпом європейського суспільства респонденти вважають демократію
Доволі часто респонденти асоціюють демократію із свободою слова та правом на протест.

Мир як прийнятна та важлива цінність була також згадана на усіх групах, що ще раз говорить про незадоволеність в українців різних регіонів базових цінностей та потреб, наприклад, таких, як потреба у фізичній безпеці.

Рівність. Рівність у якості європейської цінності згадали понад половини груп. Її сприйняття також є надзвичайно багатоплановим. Воно включає у себе: відсутність дискримінації за гендерною чи расовою ознакою, рівність можливостей, відносну майнову рівність, рівність усіх перед законом, рівні можливості для людей з інвалідністю. Згадана цінність особливо близька респондентам і не викликає жодної критики.

Свобода віросповідання. На думку учасників груп, тут йдеться про терпимість до різних релігій, право обрання віри на власний розсуд та відсутність дискримінації за релігійною ознакою. 

Особиста свобода. Її спонтанно назвали на усіх групах прихильників євроінтеграції, а також її противники. Тобто Європа асоціюється не лише із цінностями, які регулюють співжиття, але й з цілком індивідуалістичними.

Самореалізація індивіда. Учасники усіх груп відмітили, що така потреба є не лише прийнятною, але необхідною. Респонденти вважають, що в державі повинні бути створені умови для її реалізації. У цілому, європейський світогляд і цінності визнаються респондентами як гідний ідеал для наслідування.

Вправа. «Ідеал європейця» (виконується в групах)

Тренер. А зараз пропоную вам у групах попрацювати та обміркувати, яким має бути гідний європеєць – ідеал для наслідування та намалювати, описати, зобразити у будь-який інший спосіб.

ІІІ. Підведення підсумків.

Рефлексія. Створення гасел-закликів про європейські цінності.

Тренер. Сьогодні ми багато дізналися про європейські цінності. І зараз я пропоную створити заклики на підтримку спільних цінностей. Наприклад, «Ми – за мир!» або «Шануймо європейські цінності!»

Вправа. «Сподобалось – не сподобалось»

Тренер. А зараз прошу на стікерах написати, що вам сподобалось, що ні протягом нашого тренінгу, та наклеяти стікери на дошку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00