Заняття з дітьми старшого дошкільного віку на тему: «Українські обереги»

Опис документу:
- Навчити дітей створювати обереги, використовуючи скарбницю народних знань; - Виховувати почуття прекрасного, бережливого ставлення до природи, української народної творчості; - Розвивати фантазію, творче мислення, уяву, естетичний смак; бажання відтворювати і продовжувати традиції рідного краю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Комунальний заклад освіти

« Дошкільний навчальний заклад ( ясла-садок) № 331»

Дніпропетровської міської ради

Дон Світлана Олексіївна

Заняття

з дітьми старшого дошкільного віку

на тему: «Українські обереги»

м. Дніпро

2020 рік

Заняття

з дітьми старшого дошкільного віку

на тему: «Українські обереги»

Мета. 

  • Навчити дітей створювати обереги, використовуючи скарбницю народних знань;

  • Виховувати почуття прекрасного, бережливого ставлення до природи, української народної творчості;

  • Розвивати фантазію, творче мислення, уяву, естетичний смак; бажання відтворювати і продовжувати традиції рідного краю.

Обладнання: виставка оберегів; зразки оберегів; інструктивна карточка до практичної роботи.

Матеріал: картонолівці, клей, ножиці, пензлики, насіння та плоди рослин, елементи оберегів.

Завдання: створити оберіг, розширити знання про рослини, про їх символіку.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Організаційний момент.

Мотивація навчальної діяльності

Людина — це часточка природи, і тому життя в гармонії з нею допомагає зрозуміти своє місце у цьому світі. Як природа допомагає нам, так і ми повинні допомагати природі: обробити землю, посадити дерева, квіти, прочистити джерело. Наші предки знали, що життя підпорядковане природним ритмам. Вони розуміли, яку важливу роль для людини відіграє середовище в якому вони живуть. Воно повинно охороняти людину, не завдавати її шкоди. Тому попередні покоління і створили багато переказів, звичаїв, обрядів, пов'язаних з вірою у те, що нас оберігають земля, вода, вогонь, а також обереги, створені нами самими: вишивка, вінок, пісня, хліб, рушник, оберіг з насіння рослин, плодів, солоного тіста. Виготовляючи обереги, вкладаючи у їх творення свою душу, добираючи відповідні орнаменти, ми тим самим і робимо їх магічними.

Будьмо у гармонії з собою із тим світом, який нас оточує.

Вихователь:

Дорогоцінна, повна чаша,

Щоб була домівка ваша

І біди обминали Ваш поріг,

Вам допоможе оберіг.

  • Що таке обереги ?

  • Які бувають обереги?

  • З чого виготовляються обереги?

  • Чим вони прикрашаються ?

  • Які рослини використовуються для створення оберегів?

Вихователь:

Що ми з вами робитимемо на занятті ?

- з’ясувати значення оберегів для життя людини;

- ознайомитися з рослинним природним матеріалом для створення оберегів;

- виконати власний оберіг, як символ збереження свого родоводу, історії,

культури; як дарунок для рідної людини.

- виконати презентацію власної роботи;

Чому кожна родина прагне мати оберіг ?

- для збереження добробуту; благополуччя в сім’ї ;

- для миру, достатку та тепла родинного вогнища;

- для міцності здоров’я;

- для забезпечення родючості землі,

- для любові і щастя в родині.

Вихователь: -

  • Я Вам розповім одну легенду:

« З глибокої давнини дійшов до нас звичай наших пращурів прикрашати своє житло оберегами - виробами з природних матеріалів, символів здоров'я, добробуту, захисту від нещастя і біди, у них закладена мудрість людини.

Найдавніший зразок оберегу - жіноче божество, яке було поширено практично у всіх народів. З ним пов'язане і значення слова «оберіг» і походить воно від слова «берегиня», що означає із грецького - земля - Берегиня мати всього живого, божество - захисник людини, Богиня родючості, природи та добра.

Ще в язичницькі часи, коли люди поклонялися природі то вірили, що обереги здатні захистити їх і житло від злих духів, бід та хвороб, це сили які приноситимуть везіння і здоров'я.

Та й нині оберіг можна побачити чи не в кожному українському домі.

Обереги - добрі охоронці нашої оселі, бережуть, щоб до хати не заходили домовики, які, за повір’ям, приносять лихо … Без верби на покуті та хрещеної ікони, без пучка зілля, старої підкови та вишитого рушника, ляльки – мотанки та віничка наші пращури не уявляли свого життя. Ці речі супроводжували їх від першого крику до останнього подиху, уособлювали добро й силу, захищали від усяких негараздів. Вони були не лише корисними, їх наділяли особливими властивостями і свято вірили в їхню надприродну таємничу силу.

Обереги були хатніми та такими, що брали в дорогу, їх розміщували на подвір’ї, у хліву та полі, вони могли бути жіночими, чоловічими та дитячими. Існували обереги від злих сил та хвороб, обереги шлюбу та щасливого життя, родинного захисту. Спільним у всіх цих речей було от що: вони трималися на сильній людській вірі, заряджалися нею, вони були в душах людей, котрі щиро вірили в їхню надприродною силу. Особливою силою наділяються речі які переходить від покоління до покоління. Досить часто сімейним оберегом стає весільний рушник. Коли одружується молода пара, їй обов'язково стелять під ноги рушник. Традиція вимагає зберігати такі рушники, не брати їх у щоденний вжиток. Якщо родина жила добре, в злагоді, заможно, то й рушник ставав своєрідним оберегом вже й для їх дітей. Люди вірили: ми створили родину на цьому рушничку, самі добре прожили, то й діти наші будуть так само в злагоді жити. От і передають від матері до доньки такі національні обереги.

У наш час до оберегів люди ставляться більше як до сувенірів, але можна спробувати зробити оберіг саме з метою захисту. А раптом вийде? З одного боку, це буде просто казка, адже ми давно не віримо в стародавніх богів і в їх силу, але з іншого боку, ми віримо в силу природи, в те, що вона здатна допомагати людині і захищати його.

 Правила створення оберегів

Запрошуючи вас у таїнство створення оберегів маю познайомити з обов’язковими правилами:

- для себе оберіг робити не можна;

- У роботі по створенню оберегу ваші думки мають бути чистими, світлими, добрими;

- Кожний елемент майбутнього оберегу прикріплюйте із знанням їх символічного змісту та власними добрими побажаннями;

- Оберіг має складатися не менше чим з семи елементів;

Практична робота.

Підсумок заняття.

Ось і готовий оберіг - гарний і незвичний подарунок на всі випадки життя день народження, весілля, новосілля і просто на добру згадку гарним людям і у власне помешкання.

Допомогти в скрутній ситуації, а також захистити людину від негараздів могли не тільки предмети, а й слова. Наші пращури слово теж вважали оберегом. Воно могло зцілити і захистити. Молитви, замовлення, побажання, благословення – усе це словесні обереги. Словесні і матеріальні обереги потрібно поєднувати, щоб стати ще сильнішими. І найпростіші слова – обереги всім добре знайомі ! Це такі слова, як «Спасибі», «До побачення», «З Богом», «Бувайте здорові».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
2
міс.
0
1
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!