Заняття "Ознайомлення із літерою І та звуком І . Значення І у слові."

Математика

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

02.04.2020

467

6

0

Опис документу:
Познайомити дітей з літерою І та її звуковим значенням. Вчити співвідносити звук із буквою. Пояснити, що літера І позначає м’якість попереднього приголосного. Дати уявлення, що літера І може виступати окремим словом. Удосконалювати навички розрізняти голосні та приголосні (тверді та м’які) звуки, робити звуковий аналіз трьох фонемних слів. Вправляти у складанні графічної схеми речення. Сприяти розвитку фонематичного.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект заняття

з розділу «Елементи грамоти»

для дітей старшої групи

Тема: Ознайомлення із літерою І та звуком І . Значення І у слові.

Програмовий зміст: Познайомити дітей з літерою І та її звуковим значенням. Вчити співвідносити звук із буквою. Пояснити, що літера І позначає м’якість попереднього приголосного. Дати уявлення, що літера І може виступати окремим словом. Удосконалювати навички розрізняти голосні та приголосні (тверді та м’які) звуки, робити звуковий аналіз трьох фонемних слів. Вправляти у складанні графічної схеми речення. Сприяти розвитку фонематичного слуху, уваги, пам’яті. Виховувати бажання вчитись читати, уміння слухати одне одного.

Обладнання: м’яч, золотий кубик.

Демонстраційний матеріал: картинки «звукових чоловічків» (і, у, о, а, и, м), графічне зображення букви І.

Роздатковий матеріал: картки з буквами, фішки для звукового аналізу слова, зошит, простий та червоний олівець.

Попередня робота: ознайомилися з голосними звуками а, о, у, и, приголосним м, мають навики робити звуковий аналіз слова, знайомі з схемою речення.

Тип заняття: фронтальне

Вид заняття: комплексне

Хід заняття

1.Вступна частина

  • Організаційний момент

Вихователь: Доброго дня, діти!

Діти: Добрий день!

Вихователь: Цирк сьогодні вас вітає

До себе в гості закликає

Там клоунів є багато,

Що вони говорять

Спробуйте відгадати.

2. Основна частина

Дидактична вправа «Відгадай звук»

Вихователь : Перший номер на арені

Виступають міми веселі

На губки їх ти поглядай

Який звук вимовляють упізнай. (Дітям показують картинки «звукових чоловічків», а вони повинні визначити який звук вони вимовляють і підібрати відповідну літеру.)

Вихователь: Що спільного між цими звуками?

Діти: Це голосні звуки.

Вихователь: Що ви знаєте про ці звуки?

Діти: Можна проспівувати, позначаються червоними кружечками.

Вихователь: Які букви можуть бути окремим словом?

Діти: А, О.

Вихователь: Який приголосний вивчили?

Діти: М

Дидактична вправа «Продовж слово»

Вихователь: Другий номер на арені

Виступає клоун Женя

Ви йому допомагайте

Слова за першим складом визначайте.

Діти:

МА – мама, малина, Маша, мандарин, масло, малюнок, мавпа.

МО – молоко, морозиво, морква, мотузка, моряк, молоток, мотоцикл.

МИ – мир, миска, мило, миша.

Вихователь : Номер чудовий розпочинаєм

Букву нову ми вивчаєм

Зараз я буду слова називати

А ви будете однакові звуки шукати.

ІМ’Я, ІРИСКА, ІЗЮМ, ІВАН, ІНДИК, ІКРА, ІГРАШКИ.

Діти: Повторюється в кожному слові звук І

  • Ознайомлення з літерою та звуком І

Вихователь :Так, найчастіше зустрічається звук І, який на письмі позначають літеро І,і.

- На що вони схожі?

Діти: Ця літера схожа на свічку,або ж паличку

Вихователь : Чим відрізняється велика літера від маленької?

Діти: Відрізняються висотою, розміром

Вихователь : Намалюємо її в повітрі.

(Діти повторюють з вихователем )

Вихователь : Знайдіть її на картинці і розфарбуйте (робота на індивідуальних картках розмальовках).

Вихователь :У який колір розфарбовуємо?

Діти: Червоним кольором

Вихователь : Чому? Який звук вона позначає?

Діти: Позначає голосний звук

Вихователь : Яким кольором позначаємо її при звуковому аналізі?

Діти: Червоним кольором

Дидактична вправа «Визнач місце звука в слові»

Вихователь : Цей красивий кавалер

Найвідоміший жонглер

Він словечка підкидає

І місце звука і визначає

ДІМ, ІРИСКА, КОРАБЛІ, ІНДИК, ВЕДМЕДІ, ВІДРО.

(Діти визначають місце звука І у словах: на початку, в середині, в кінці).

Дидактична вправа «Прочитай»

Вихователь : Вийшли букви на арену

Хочуть заспівати

З ними будемо і ми

Пісеньки співати.

Діти: (діти проспівують звуки склади)

А, О, І, У, И, ІМ, АМ, УМ, ОМ, ІО, ІУ,ІА, МІ, МА, МО, МУ, МИ.

Фізкультхвилинка з м’ячем «Утвори склад»

Р – рі

М – мі

Д – ді

В – ві

З – зі

С – сі

Дидактична вправа «Порівняй слова»

Вихователь : Двоє артистів ще не виступали.

1. З своїм номером вони зачекали.

Дуже люблять вони виступати.

Хто ж вони спробуй ти відгадати.

Коло бабусі сидить дід у кожусі

Проти печі гріється, без водички миється.

Діти: Кіт

Вихователь : 2.Борознить він океан,

А з голови б’є фонтан.

Діти: Кит

Вихователь : Чим схожі ці слова?

Діти: Слова схожі звучанням

Вихователь : Скільки складів?

Діти: Один склад

Вихователь : Який перший (останній) звук?

Діти: Перший звук К, останній Т

Вихователь : Які голосні звуки?

Діти: Ми чуємо голосні звуки І та И

Вихователь : Як змінюється звук К у словах КИТ та КІТ?

Діти: Коли вимовляємо слово КИТ то важче (твердо), а коли слово КІТ м’яко.

Вихователь: Якщо після приголосного стоїть звук І, то приголосний стає пом’якшеним. (Показ «звукового чоловічка»), і тоді ми цей приголосний позначаємо двома рисками.

Вихователь : Тож зараз зробимо звукову модель слів, а саме КИТ ти КІТ

Діти виконують на своїх робочих місцях, а одна дитина біля дошки.

Дидактична вправа «Склади схему речення».

Вихователь : Літера І, як і інші голосні може у реченні бути окремим словом. Послухайте: Дресирувальник тренує тигрів і левів.

Вихователь : Порахуйте слова у реченні (рахуємо слова у реченні хлопками записуємо схему речення на дошці.)

Діти: у реченні 5 слів

Вихователь : А тепер ви придумайте речення, щоб у ньому було слово і.

Діти: Марійка і Сашко граються

Вихователь : Порахуємо спочатку скільки слів у реченні

Діти: У реченні 4 слова

Вихователь: Запишемо схему (записуємо схему речення на дошці.)

3. Підсумок

Вихователь: З якою новою літерою познайомилися?

Діти: Ми познайомилися з літерою І

Вихователь: Яким звуком позначається?

Діти: Позначає голосний звук

Вихователь: Що відбувається з приголосною позаду якої вона стає?

Діти: Звук І пом’якшує приголосний який стоїть перед ним

Вихователь: Де вона може знаходитись у слові?

Діти: Може знаходитися на початку, всередині і вкінці слова

Вихователь: Чи може існувати слово з літери І

Діти: Так І може існувати як слово

Вихователь: Діти, що найбільш сподобалося, запам’яталося?

Діти: Відгадувати загадки, співати склади, складати речення

Вихователь: Молодці! Ви гарно попрацювали! До побачення!

3

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.