Заняття №3 гуртка Діагональки

Опис документу:
Сценарій заняття шашкового гуртка

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Гурток «Шашкова азбука»

(початковий рівень, перший рік навчання)

Заняття №3 (тривалість 60 хв.)

Тема заняття: Ні кроку назад (Як ходять шашки). Запис ходів у партії. Повна нотація. Бити обов’язково (правила бою). Про правила поведінки під час гри.

Мета: Ознайомити гуртківців з основними правилами бою в шашках.

Обладнання: демонстраційна магнітна шашкова дошка і фігури на магнітах, роздатковий матеріал.

Хід заняття

І Перевірка домашнього завдання і обговорення результатів його виконання ( 2 хв.)

ІІ Повторення матеріалу попереднього заняття (5 хв.)

Пригадайте, діти, що ми вивчали на минулому занятті. (Відповіді учнів).

ІІІ Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)

Сьогодні ми дізнаємося, про основні правила гри в шашки. Дізнаєтесь як ходять прості шашки і дамка.

Кожний шашкіст зобов'язаний добре знати правила шашкової гри і регламент проведення змагань.

Виклад нового матеріалу (15 хв.)

Тепер, коли пройдено перший вогненний рубіж, повернемось до армій білих і чорних, які приведені в бойову готовність. Стрункими шеренгами розмістились противники – 12 білих проти 12 чорних. Повна матеріальна рівність. В шашковій грі білий колір дає право на перший хід, але це зовсім нічого не означає – просто комусь треба починати партію. Щоб зберегти справедливість, якщо партнери грають декілька партій, то другу партію грає білими той, хто в першій грав чорними, третю грають в тому порядку, як і першу четверту - як другу, весь час поперемінно міняючи кольори. Перший хід в партії роблять білі. Таким чином, суперники роблять перший хід по черзі. Ходити двічі підряд забороняється.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 1

Правило: Шашка (проста) ходить по діагоналі тільки вперед на одне поле, якщо воно не зайняте іншою шашкою. Ходити назад шашками заборонено!

Гляньте на діаграму 1. Червоними стрілками позначені можливі ходи білих шашок, синіми – чорних шашок.

Біла шашка стоїть на полі d2. У білих 2 можливих ходи: c3, e3. Вони можуть вибирати. Тепер гляньте на білу шашку h4. Вона бортова і в неї тільки один хід – g5.

Чорна шашка b6 має 2 можливості – походити a5 або с5. А в чорної бортової h8 єдиний хід на g7. В неї вибору немає.

Сьогодні ми дізнаємося про основні правила бою в шашках.

Якщо при своїй черзі ходу сусіднє (по діагоналі) перескочити через шашку противника, а останню зняти з дошки. Такий хід на відміну від тихого називається ударним. В записі взяття замість тире ставиться двокрапка.

Взяття, якщо воно можливе, обов’язкове. При тихому ході шашки пересуваються тільки вперед. Ударний хід можна зробити як вперед, так і назад.

Якщо для взяття є два або декілька напрямків, то вибір напрямку залежить від гравця.

Мета гри – знищити шашки противника або позбавити їх ходу (заперти їх).

Таким чином, партію виграє той, хто першим забере всі шашки противника або позбавить їх ходу; якщо ж ніхто із гравців не зможе досягти виграшу, то партія вважається нічийною.

Одним ходом можна і треба брати стільки шашок, скільки їх є на шляху взяття.

Правило: Якщо шашка суперника стоїть впритул до Вашої шашки (на сусідньому по діагоналі полі), а за нею є вільне місце, то ви зобов’язані побити шашку суперника, якщо ваш хід. Побита шашка знімається з дошки після завершення ходу.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 2

Зрозуміло, що бити можна тільки шашки суперника. Свої шашки бити не можна і перестрибувати через них теж не можна.

Гляньте на діаграму 2. Білі своїм наступним ходом зобов’язані побити шашкою с5 шашку чорних b6,тобто перестрибнувши через неї, стати на поле a7, а потім забрати шашку чорних з дошки. Якщо ж хід чорних, то їх шашка b6 зобов’язана побити білу шашку с5 і стати на поле d4, потім шашка білих з дошки забирається.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 3

Якби на полі a7 стояла б чорна (або біла) проста шашка, то ударний хід білих був би неможливий (дивіться діаграму 3). Якби на полі d4 стояла б біла проста шашка, то ударний хід чорних теж був би неможливий, бо поле, на яке повинна переміститися шашка – зайняте.

А тепер гляньте на шашки білу g5 і чорну f4. Кожна при своєму ході може побити іншу! Але вони розміщені одна позаду другої? А ходити назад не можна?

Правило: Ходити назад не можна! А побити назад можна! Треба!

При своєму ході біла проста шашка g5 перемістилася б на поле е3, а чорна шашка f4 – на поле h6.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 4

А якщо у Вашого суперника декілька шашок розміщені по діагоналі так, що між ними по одному вільному полю? Ви повинні побити всі шашки суперника (діаграма 4). Як це відбувається?

Біла шашка a3 повинна побити 2 чорних шашки, перестрибнувши спочатку через одну, на поле c5, потім через другу, на поле e7. Коли біла проста виявиться на полі e7 – хід білих завершено.

Біла шашка g5 теж може побити чорні прості шашки f4 і d2, але бити буде назад. І переміщуватися спочатку на поле e3, а потім на поле c1.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 5

Розглянемо ситуацію на діаграмі 5. Чорні шашки d2, f4, і f6 розташовані не на одній діагоналі. Оскільки на полі e7 шашок немає, то біла проста шашка c1 має право їх всі побити за один хід.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 6

Правило: Якщо після того, як Ви побили одну шашку, Ваша шашка знову виявилася перед шашкою суперника, яка стоїть з Вашою на одній діагоналі і за шашкою суперника є вільне місце, то і ця шашка суперника повинна бути побита. Якщо знову виникає така ж ситуація, але дія продовжується вже з розворотом на іншу діагональ, то всі шашки повинні бути побиті, незалежно від кількості шашок і кількості розворотів.

А як же це правило діє?

Правило: Ударний хід учасник повинен виконувати, чітко позначаючи стрибки своєю шашкою, щоб супернику було зрозуміло, які шашки поб’ються. Знімати шашки з дошки дозволяється тільки після останнього завершального стрибка шашки.

На діаграмі 6 добавилося ще 2 чорні шашки d2 і b2. Біла проста проводить взяття спочатку по прямій лінії, а потім «зигзагом», здійснюючи маршрут: c1:e3:g5:e7:c5:a7, збираючи всі шашки чорних.

Таке взяття складне по конструкції і побачити його при наявності на дошці ще декількох шашок, як білих, так і чорних, буває дуже складно.

Розміщення на дошці будь-якої кількості шашок, при якому їх всіх можна побити за один хід, називається «решето».

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 7

Якби між якими-небудь двома чорними шашками на діаграмі 6 стояла б ще одна чорна шашка, то взяття всіх шашок суперника у білих не вийшло б – вони попали б в «засаду».

В прикладі 7 у чорних в «засаді» стоїть шашка c5. Хід білих закінчується на полі e7, де проста шашка білих (вона намальована) сама попадає під бій чорної шашки d6 і буде побита. Відповідний хід чорних позначений синьою стрілочкою.

8

7

6

5

4

3

2

1

a

b

c

d

e

f

g

h

Діаграма 8

Ситуація на діаграмі 8 нагадує діаграму 5, тільки шашки зсунулись на одну горизонталь вище и з’явилася біла шашка c1. Що ж змінилося? В процесі взяття – нічого. Ось тільки біла проста шашка, здійснивши взяття і досягнувши останньої горизонталі, вступила на дамкове поле. Вона зразу ж перетворюється в дамку.

Правило: Проста шашка, досягнувши дамкового поля, перетворюється в дамку. Це може відбутися як тихим ходом (пересування шашки с 7-ої горизонталі на 8-у для білих або з 2-ої на 1-у для чорних), так і ударним ходом.

Але про дамку ми поговоримо на наступному занятті.

Що таке запис шашкової партії?

Для того, щоб відрізнити одну шашку від іншої, використовують позначення кліток шашківниці. Позначення кожної клітки ігрового поля (так звана шашкова нотація) складається з двох символів – букви і цифри. Записувати ходи можна повною нотацією, скороченою і короткою. Записуючи повною нотацією, вказують поле, де шашка стояла, ставлять тире (а якщо цей хід – взяття, то дві крапки) і потім вказують поле, куди шашка пішла. Ходи нумеруються, причому хід білих і відповідь чорних пишуться з одним і тим самим номером. При взятті одним ходом декількох шашок запис ходу виконується так: спочатку записується поле, з якого шашка почала свій хід, потім ставиться двокрапка і позначається поле, на яке вона стала після бою.

Знаком оклику відзначаються ходи, які виділяються своєю силою, красою, а знаком питання – помилкові ходи. Знак «Х» означає «і виграють».

Отже, запис шашкової партії - це повість, розповідь, невеликий роман про коротке, але таке цікаве шашкове життя, в якому були боротьба, атака і захист, вдалі і невдалі ходи, балансування на краю прірви, смак перемоги і гіркота поразки.

Кожний серйозний шашкіст завжди записує партію, фіксуючи як свої ходи, так і у відповідь ходи супротивника.

Переміщення шашок відтворюється на листі паперу з вказівкою «адреси» пересування тієї або іншої шашки з одного поля на інше. Слід записувати всю партію від початку і до кінця. Удома, на дозвіллі ти зможеш проаналізувати зіграну тобою партію і зрозуміти в спокійній обстановці, один на один . сам з собою, причини отриманої тобою перемоги або поразки. Коли в навчальній і спеціальній шашковій літературі аналізують партію зіграну, як правило, відомими майстрами, то роблять коментарі, тобто примітки до тексту. В коментарях знайомий «!» позначають сильний хід, напівжирним шрифтом - основний варіант, знайомий «?» - слабий хід.

При тренуваннях в назві ходів краще не просто ставити шашку на те або інше поле, а пересувати її згідно правилам, пропонуючи гуртківцям називати ходи, які ви робите на демонстраційній дошці.

А зараз дозвольте представити вам і сам шашковий кодекс. Знання цих правил дозволить вам допускати менше помилок в товариських і турнірних партіях.

Латинське слово «кодекс» означає «книга». Що це ж за книга? Про що вона і для чого написана?

Шашковий кодекс регулює відносини між спортсменами, що ведуть боротьбу на шашківниці. Його дотримання обов'язкове, але перш, ніж вам доведеться підкорятися його законам, необхідно їх сумлінно вивчити і твердо запам’ятати. Тоді між суперниками, що знають один і той же кодекс, - а інших правил гри немає, вони єдині для всіх шашкістів світу, - не буде ніяких підстав для пересудів і непорозуміння.

Гру завжди починають білі, потім роблять хід чорні і т. д.

Питання про те, кому з противників грати білими, вирішується жеребом. В офіційних змаганнях це питання вирішується за допомогою спеціальних таблиць розкладу черги гри в турнірах.

Ходом називається пересування шашки вперед на сусіднє чорне поле по діагоналі. Такий хід (він називається тихим) можливий в тому випадку, коли вказане поле не зайняте своєю шашкою або шашкою противника.

Мета гри – знищити шашки противника або позбавити їх ходу (заперти їх).

Таким чином, партію виграє той, хто першим забере всі шашки противника або позбавить їх ходу; якщо ж ніхто із гравців не зможе досягти виграшу, то партія вважається нічийною.

В шахах і в шашках існує справедливе правило «торкнувся – ходи!». Якщо гравець, якому належить черга ходу, торкнеться рукою до однієї із своїх шашок, він повинен нею зробити хід, якщо це можливо. Гравець може поправити розташування шашок на дошці, тільки наперед попередивши партнера про свій намір, сказавши «поправляю». Якщо це слово не сказано, то при доторканні до однієї або декількох шашок свого кольору він повинен піти першою, до якої доторкнувся, а якщо це шашка партнера, то узяти її, якщо це можливо;

при доторканні до шашок, які не мають можливих ходів і не можуть бути побиті, гравець може виконати будь-який хід.

Хід вважається зробленим, коли гравець, перемістивши на вільне поле шашку, забрав від неї руку.

V. Фізкультхвилинка (2 хв.)

Щось не хочеться сидіти.

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз.

По вертикалі потягнись.

Руки в боки враз розклали,

Як на дошці горизонталі.

Вище руки підніміть.

А тепер їх опустіть.

Протягнути руки далі,

Подібно діагоналі.

Плигніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд.

ІV. Закріплення нового матеріалу (25 хвилин)

Робота в групах.

Виконай переможні удари

Діаграма 1 Діаграма 2

Діаграма 3 Діаграма 4

З якого поля почати удар?

Діаграма 1 Діаграма 2

На якому полі завершити удар?

Діаграма 1 Діаграма 2

Зроби найкращі ходи

Діаграма 1 Діаграма 2

Прояви трохи фантазії

Діаграма 1 Діаграма 2

Займи вигідну позицію

Діаграма 1 Діаграма 2

Діаграма 3 Діаграма 4

Діаграма 5 Діаграма 6

Знайди швидкий виграш

Діаграма 1 Діаграма 2

V. Видача домашнього завдання (3хв.)

Домашні завдання видаються на картках.

Твої перші переможні ходи

(Білі починають і виграють)

VІ. Підсумок заняття. (5 хв.)

Отже, підведемо підсумки вивченого матеріалу:

1. Шашка ходить по діагоналі тільки вперед на одне поле, якщо воно не зайняте іншою шашкою. Ходити назад шашками і перестрибувати через свої шашки заборонено!

2. Якщо шашка суперника стоїть впритул к Вашої шашки (на сусіднім по діагоналі полі), а за нею є вільне місце, то Ви зобов’язані побити шашку суперника, якщо Ваш хід. Побита шашка забирається з дошки після завершення ходу. Бити можна як назад, так і вперед. Взяття своїх шашок забороняється!

3. Якщо після того, як Ви побили одну шашку, Ваша шашка знову виявляється перед шашкою суперника, яка стоїть з Вашою на одній діагоналі і за шашкою суперника є вільне місце, то і ця шашка суперника повинна бути побита. Якщо знову виникає така ж сама ситуація, але дія продовжується вже з розворотом на іншу діагональ, то всі шашки повинні бути побиті, незалежно від кількості шашок і кількості розворотів.

4. Ударний хід гравець повинен провести, чітко показуючи стрибки своєю шашкою, щоб супернику було зрозуміло, які шашки будуть побиті. Знімати шашки з дошки дозволяється тільки після останнього завершального стрибка шашки.

5. Шашка, досягнувши дамкового поля, перетворюється в дамку. Це може відбутися як простим (тихим) ходом, так і ударним.

Повторюйте ці правила кожний раз перед тим, як сідати грати. Знання їх Вам обов’язково допоможе в суперечливих ситуаціях. Про решту правил ми поговоримо на наступному занятті.

19

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
4
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!