Заняття на тему: "Зимуючі та перелітні птахи"

Опис документу:
Дане заняття дає можливість за допомогою дидактичних ігор закріпити знання дітей про зимуючих та перелітніх птахів. Важливого значення надається екологічному та моральному вихованню. А в основі спілкування дошкільників з природою лежить ставлення до живої природи. Частково використаний матеріал з інтернету.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема заняття: «Зимуючі та перелітні птахи»

Мета: узагальнити та поглибити знання дітей про перелітних та зимуючих птахів, продовжувати знайомити дітей з їх зовнішнім виглядом, повадками, способом живлення; розвивати пізнавальні здібності, довести до свідомості дітей необхідність збереження різних видів зимуючих птахів, виховувати бажання допомогти пташкам у важливих для них час.

Матеріал: картинки птахів, іграшковий Їжачок та Зайчик

Хід заняття:

Сьогодні до нас в гості завітали наші знайомі Зайчик і Їжачок, щоб ми їм допомогли. Ще у вересні місяці вони побували на пташиному базарі, де почули розмову ластівочок, які збиралися на проводах, та обговорювали свою подорож до теплих країв. Їжачок дуже здивувався, що птахам потрібно кудись відлітати. А Зайчик повідав Їжачкові проте, що взимку він не чує співу соловейка, щебетання ластівочки, а лише часто чує стукіт дятла та скрекотання сороки. Та Зайчик не може назвати птахів, які відлітають до теплих країв, а які – ні, а Їжачок не знає, бо восени він впадає в сплячку, аж до самої весни. То ж, давайте допоможемо тваринкам. Хлопчики відберуть птахів, які відлітають у теплі краї і викладуть на кубах із зеленим фоном, а дівчатка – на кубах із синім фоном викладуть птахів, що зимують.

(Діти працюють. Вихователь просить назвати птахів, яких вони відібрали та причини відльоту пташок у теплі краї).

Дидактична гра: «Впізнай птаха за описом»

 1. Ця пташка може годинами носитися в небі і ловити комарів, мошок, а коли втомиться сідає зі своїми подругами на дроти та відпочиває, чистить пір'ячко. Крильця у цих птахів довгі, вузькі, хвіст вилочкою, самі чорні, грудка біла, горло червонувато-коричневе. Гніздо вони в'ють в селах під дахом. Саме гніздо складається з глини, змішаної зі слиною і сидять потім в такому гнізді як в чашці, де й виводять своїх пташенят. (Ластівка)

 2. Цей птах великий та гарний. Живе у наших краях весною та літом. Гніздиться поблизу людських осель.  Його розміри можуть сягати одного метра. Розмах крил теж дуже широкий. Тіло вкрите пір’ям білого кольору, а кінці крил чорні. Він має великий червоний дзьоб. Ним ловить поживу. Також його клацанням птахи спілкуються між собою. Дві ноги тонкі та довгі, щоб діставати поживу з озера. Птах часто полюбляє стояти на одній нозі.

 3. А ці птахи дуже легко переносять холод. Більше того, чим міцніше морози, тим краще вони себе почувають. У них чорні голівки, хвостики та кінцівочки крил. У самців груди червоного кольору, а решта черевця білі, а самочки – сіренькі. Під час морозу вони завжди сидять нерухомо на гілках, ніби надуті. Насправді у них настовбурчене пір’я, що допомагає птахам зігріватися. Птахи дуже полюбляють ласувати горобиновими ягодами, також шукають собі сухі насінини. (Снігурі)

 4. Оперення цих великих птахів за своїм забарвленням буває або чисто біле, сірого або чорного кольору. Оперення щільне і водонепроникне. Шия довга, великі дзьоби. Вони плавають у водоймі і в ній ловлять риб, жаб, різні молюски та водорості. Як стає холодно – відлітають у теплі краї. (Лебеді)

 5. За пташка за розміром трохи крупніше галки, з красивим оперенням. Голова, крила і хвіст у неї чорні, із зеленуватим відливом, а черево, плечі і окремі місця на крилах (боки) білі. Хвіст довгий, ступінчастий, служить їй кермом при різких рухах на землі і в польоті. Вони живуть на узліссі, чагарникові в зарості в заплавах річок, гаях, садах, парках. В кінці лютого, перед розмноженням, вони поводяться шумно, ганяються один за одним, розпускаючи віялом свої хвости, і влаштовують танці. Однак літають птахи не дуже добре, воліючи перестрибувати з місця на місце. (Сорока)

 6. Це красивий птах. У неї на голові чорна шапочка, щоки білі, на горлі чорна смуга - краватка, крила і хвіст сірі, спина жовто-зелена, а черевце - жовте. (Синиці.)

 7.  У цієї птиці красиве строкате оперення. Верх тіла - чорний, на голові та шиї білі плями, складених на крилах білі смуги, підхвістя і тім'я червоні. Дзьоб міцний і гострий, ним він витягає комах, що завдають шкоди дереву. Адже не дарма його називають «доктором лісу». (Дятел) http://pedkopilka.com.ua/blogs/anzhelika-ginter/konspekt-zanjatija-dlja

Дидактична гра: «Ми - пташки» - https://naurok.com.ua/urok-zanyattya-u-sviti-ptahiv-85215.html (з авторською обробкою)

(Вихователь показує дітям зображення пташки, уточняє її назву та чи відлітає вона у теплів краї).

Діти закривають очі і кажуть такі слова:

 • Раз, два, три – ми пташки! (після цих слів очі відкривають)

 • Хто ви? (Вихователь показує пташку)

 • Ластівки!

 • Ластівки, а чи летите ви в теплі краї?

 • Так.

 • Полетіли! (Діти оббігають коло, зупиняються і закривають очі).

 • Раз, два, три – ми пташки!

 • Хто ви? (картка із зображенням горобця)

 • Горобчики!

 • Горобчики, а ви відлітаєте у теплі краї?

 • Ні! (руки ховають за спину)…

Гра «Спіймай зимуючу пташку оплеском» (горобець, ворона, ластівка, зозуля, сорока, дикі гуси, лебеді, дика качка, дятел, снігур, одуд, синичка, шишкар тощо)

 • Як ви думаєте, чи легко живеться птахам взимку?

 • Зима для птахів це найважчий період. І не тільки тому, що взимку холодно, а найстрашніше всього – голод. За короткий зимовий день птахи ледве встигають втамувати його. Адже під снігом не видно і зерняток, ні шишечок, ні комах. А під час ожеледиці утворюються льодові кірки, які покривають гілки дерев і в них не можна знайти комашку, а на снігу утворюється міцна кірка, яка ускладнює птахам добування корму. В зимову холоднечу голодні і знеможені птахи легко замерзають. У сувору зиму з десяти синиць виживає тільки одна. Тому необхідно допомогти птахам в цей важкий для них час. 
  - Чим можемо допомогти зимуючим птахам?

 • Який корм можна сипати в годівнички?

 • Так, пам'ятайте, що птахам потрібні насіння соняшнику, насіння кавуна, дині, гарбуза, шматочки несолоного сала, крихти хліба. 

Дидактична гра: «Хто зайвий» (Діти працюють за схемами):

 • Горобець, синиця, ластівка, снігур. (Спочатку ряд викладає вихователь, а потім такі ряди викладають діти, інші шукають зайвого птаха).

Вихователь: Ми багато розповіли про птахів для наших знайомих Їжачка та Зайчика. Давайте, ще раз назвемо перелітних та зимуючих птахів (Діти називають). Тепер, Їжачок може спокійно відпочивати взимку, а весною знову ж слухати пісні шпака, соловейка, ластівочки… А Зайчику і вам, друзі я пропоную завтра вранці вивісити годівнички та насипати в них зерняток. Нехай птахи смакують!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»