Закріплення звукового значення букви "Ї"

НУШ

Для кого: 1 Клас

17.08.2020

181

7

0

Опис документу:
Опрацювання вірша Ганни Чубач "А живу я в Україні". Розвиток мовлення за віршем Олесі Василенко "Я - українка". Метою уроку є: створити сприятливі умови для закріплення вивченої букви «ї» та її звукового значення; забезпечити умови для розвитку в учнів фонетичного слуху, зв’язного мовлення, уваги, пам’яті; сприяти формуванню навички виразного читання; виховувати почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину, своє місто.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Закріплення звукового значення букви «ї». Опрацювання вірша Ганни Чубач «А живу я в Україні». Розвиток мовлення за віршем Олесі Василенко «Я – українка».

Мета: створити сприятливі умови для закріплення вивченої букви «ї» та її звукового значення;

забезпечити умови для розвитку в учнів фонетичного слуху, зв’язного мовлення, уваги, пам’яті;

сприяти формуванню навички виразного читання;

виховувати почуття патріотизму, гордості за свою Батьківщину, своє місто.

Обладнання: слайди, предметні та сюжетні малюнки; портрет Т.Г.Шевченка.

Хід уроку

І. Організація класу

1. Музичне привітання.

2. Розспівування.

3. Слово вчителя.

- Сьогодні ми з вами проведемо цікавий урок, бо він буде поєднувати в собі два предмети: навчання грамоти (читання) та музичне мистецтво.

4. Створення позитивного настрою.

- То ж давайте візьмемо з собою посмішку, увагу, активність, працьовитість та не забудемо про гарний настрій.

5. Ознайомлення з планом уроку.

- Подивіться на план уроку. На уроці в нас буде:

1. Розспівування

2. Повторення вивченого матеріалу

3. Ігри

4. Робота з підручником

5. Виконання пісень

6. Цікавинки

7. Фізкультхвилинка

8. Слухання музики

9. Підсумок

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Підготовча робота.

  • Ми поведемо розмову про найцінніше, що є в кожної людини. А про що саме, ви дізнаєтесь, прослухавши пісню.

  1. Слухання пісні.

Звучить пісня «Моя країна Україна» (пісня від дитячого журналу «Пізнайко»)

  1. Бесіда.

  • Про яку країну ви прослухали пісню? (Про Україну)

  • Що для нас є Україна? (Батьківщина, Вітчизна, рідний край)

  • То хто ж ми з вами? (українці)

  • Українці мають свої народні символи. Одним із них є віночок із різнокольоровими стрічками.

  1. «Віночок завдань»

  • У нас також є віночок, але відсутні стрічки. Вони будуть з’являтися лише тоді, коли ви будете давати правильні відповіді на поставлені питання.

  1. Назвіть державні символи України.

  2. Продовжіть речення:

Українська мова солов’їна, …. (мелодійна, співуча, різнобарвна, батьківська, материнська)

  1. Які міста ви знаєте?

  2. .

  3. .

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

  • Отже, дітки, про що ж ми будемо говорити на уроці? (Про Україну)

  • А ще будемо співати, гратись та танцювати.

  • Саме ця тема допоможе закріпити звукове значення букви «ї». Опрацюємо вірші Ганни Чубач «А живу я в Україні» та Олесі Василенко «Я – українка».

  • А також ближче ознайомимось із музичним китом-танцем.

Результати очікування

  • Кому буде цікаво – плесніть в долоні.

  • Кому буде корисно – тупніть ногою.

  • Хто буде творчим – стукніть по парті.

ІV. Актуалізація опорних знань

  1. Читання слів із буквою «ї» (слайд №1 «Читання слів із буквою Ї»)

  • Увага на екран! Читають лише хлопчики (Читають записані слова синім кольором, які поступово з’являються на екрані)

ВІ МО

ЗМІ Ї ЖАК - Увага! Читають дівчатка. (Читають слова

ЛІЛІ ХАТИ червоного кольору, що з’являються)

  • Дякую за читання.

  • Що спільного в усіх словах? (Буква «ї»)

  • На що вказує буква «ї» вкінці слова? (На велику кількість)

  • Що знаєте про цю букву? (Завжди позначає два звуки: (й) та (і) (Слайд №2)

  • Що скажете про звук (й)? (Завжди м’який)

  1. Робота в групах.

1 група

Доповнити кожен склад до слова.

У-кра-ї-на

2 група

Яка звукова схема відповідає малюнкам?

ПОЇЗД ЇЖА ЇЖАК

(-о/=о--) (=о/-о) (=о/-о-)

3 група

Вставити пропущені букви

Ки*в

при*хали

*вга

Ра*са

4 група

Із букв слова «сироїжка» утворити нові слова

5 група

Записати звукову схему слова «їжачиха»

  1. Перевірка виконаних робіт.

V. Засвоєння нових знань, вмінь та навичок.

1. Робота за букварем (с. 142)

- Відкрили букварі.

1). Робота зі стовпчиками слів

  • Читання слів «Луною» за вчителем.

  • Вибіркове читання

  • Прочитайте односкладове слово. (край)

  • Зачитайте двоскладове. (Київ)

  • Трискладові. (країна, київський)

  • Чотирискладові. (Україна, Миколаїв)

  • Що вказує на кількість складів? (Кількість голосних звуків)

  • Читання слів по одному «Ланцюжком»

  • Складання речень зі словами (за рядами)

Мій рідний край.

Моя країна – Україна.

Україна – квітуча держава.

Київ – столиця України.

Київський торт дуже смачний.

Миколаїв – місто України.

  • Вживання великої букви

  • Поясніть, чому деякі слова записані з великої букви.

  • Коли ми пишемо слова з великої букви?

  • Промовляння вірша про вживання великої букви

2). Творча робота за малюнком

- Кого зображено на малюнку? (Хлопчика й дівчинку)

- Дайте дітям імена. (Василько та Галинка)

- Який мають одяг? (Українські вишиванки)

- На фоні якої рослини відпочивають діти? (Калина)

3). Виконання пісні «Ой єсть в лісі калина»

Яку пісню про калину ви знаєте?

4). Робота з прислів’ям

- Назву цієї рослини ви зустрінете у прислів’ї, якщо будете правильно рухатись за вказаним напрямком стрілок.

Без верби й калини немає України.

  • Як розумієте зміст прислів’я?

Верба і калина народні символи України.

Говорять: «Де вода, там і верба».

Дівчата прикрашали цвітом калини волосся.

Ягодами оздоблювали весільний коровай.

Не існує кращих ліків від застуди, як калиновий чай.

Для загоєння ран застосовують відвар із верби.

5). Робота над віршем Г.Чубач «А живу я в Україні»

- Щоб гарно й виразно читати вірш, нам потрібно потренуватись у вимові слів, що зустрічатимуться у тексті.

- Увага на екран! (Слайд №3 «Пірамідки»)

  • Читання пірамідок слів за вчителем

  • Лексична робота

  • Що означає слово «блакить»?

блакить – небо

  • Настанова до слухання вірша

  • Послухайте вірш і скажіть, які почуття він у вас викликав.

  • Читання вчителем (піднесено)

  • Які почуття у вас викликав вірш? (Радісні, веселі, почуття гордості)

  • Самостійне читання «бджілками»

  • Думайте, які слова будете виділяти голосом, де потрібно робити менші паузи, а де більші.

  • Читання учнями вголос (2-3 дитини)

  • Аналіз змісту

  • Чи всі слова, вислови вам зрозумілі?

  • Поясніть вислів:

Далини ясна блакить – ясне небо вдалині

  • Зачитайте, як поетеса називає Україну? (Рідна, мила сторона)

  • Як змальовано сонечко? (ніжне, усміхається)

  • А який вітер? (вільний)

  • До чого закликає природа у рідному краї? Як про це говорить поетеса? (…щоб радіти і хотілось в світі жить.)

  • Як ви вважаєте, від чийого імені авторка розповідає про Україну? (Від імені дитини: ровесника чи ровесниці, хлопчика чи дівчинки одного з вами віку)

  • Чому радіє дитина?

  • Виразне читання учнями

6). Словесне малювання

- Розгляньте малюнок праворуч від вірша.

- Що на ньому зображено? Кого?

- Чи відповідає малюнок настрою вірша?

- Що нагадують вам рядки вірша Ганни Чубач та малюнки у підручнику? ( Рідні краєвиди)

- Яку назву має наше місто? (Малин)

2. Перегляд відео зйомки про Малин.

3. Короткий підсумок

- Кому було цікаво – плесніть.

VІ. Організація учнів до роботи

1. Вірш(промовляння вірша «Вже дзвінок сигнал нам дав»)

2. Створення позитивного настрою.

- То ж давайте на уроці ми будемо: (Слайд №4. «Урок»)

Уважні!

Розумні!

Організовані!

Кмітливі!

VІІ. Засвоєння нових знань

. Фізкультхвилинка

. Робота за букварем (с. 143)

- Який регіон України змальовано? (Карпати)

- Що на це вказало? (Вбрання дівчини. На задньому плані видно гори, вкриті лісами)

. Опрацювання вірша Олесі Василенко «Я – українка»

1). Підготовка до читання вірша

Читання стовпчиків слів (разом )

- Як ви поясните слово «гордість»? (Почуття піднесення, радості)

- Слово «мелодія»? (Звуки музики)

- Білосніжний? (Дуже білий)

2). Словникова робота

- У вірші зустрінуться слова:

Ставки – штучні водойми, створені людиною в тих місцях, де немає річок.

Долини – рівна місцевість, розташована між узвишшями гір.

Лани – поля.

Неосяжні – безмежні або ті, що не мають кінця-краю.

3). Бесіда

- Пофантазуйте, про що буде вірш Олесі Василенко?

- Чому має таку назву?

- Послухайте вірш. ( Слайд №5)

4). Читання вірша вчителем

- Чи здійснились ваші припущення?

- Є незрозумілі слова?

5). Читання «Буксиром» за сильнішими учнями

6). Читання окремими учнями

7). Робота над змістом

- Чим гордиться поетеса? (Розмовляє рідною мовою, вміє писати слова й вірші складати)

- Яким словом пише авторка? (Шевченковим словом)

- Хто такий Шевченко? (Великий український поет, письменник, художник. Національний герой)

- Поясніть вислів: «Я володію Шевченковим словом». (Вільно розмовляю мовою Великого Кобзаря)

- У світі до 45 млн людей володіють українською мовою.

- Який знак стоїть в кінці першого речення? (знак оклику)

- Як його треба читати? (Голосно, гордо)

(Зразок: Я/ - українка/)

8). Зразкове читання

9). Вибіркове читання

- Відшукайте рядок, де сказано, які слова у нашій мові. (Мелодійні)

- В яких рядках говориться про нашу Батьківщину? Яка вона? (Вільна і єдина)

- Які картини природи описано у вірші? (Глибокі ставки, лани неосяжні. І цвіт білосніжний у лузі калини.)

10). Знайдіть рими:

Радію – володію

Писати – складати

Садки – річки, ставки

VІІІ. Підсумок уроку

  • Ви – це Україна! Тож своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її славу і культуру.

  • Гра «Продовж речення»

Наша країна - … (Україна)

Столиця - … (Київ)

Третя буква у назві столиці… (ї)

Буква «ї» завжди позначає… (два звуки)

Найбільше мені сподобалось…

Україні я хочу побажати…(миру, злагоди, добра)

  • Пісня «Молитва за Україну»

  • - Кому було цікаво – плесніть.

  • Для кого урок пройшов з користю – тупніть.

  • Хто працював творчо – стукніть по парті.

  • Подяка учням за роботу на уроці



Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.