Закріплення вивченого про прикметник. Позакласне читання «Вірші про мову»

Опис документу:
Систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, формувати вміння змінювати прикметники за родами, числами та відмінками, знаходити прикметники у текстах, удосконалювати читацькі навички; розвивати вміння дітей аналізувати та робити висновки, мовленнєву компетенцію; виховувати любов до рідної землі, мови, повагу до народних символів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українська мова

4 клас

Тема. Закріплення вивченого про прикметник. Позакласне читання «Вірші про мову»

Мета. Систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови, формувати вміння змінювати прикметники за родами, числами та відмінками, знаходити прикметники у текстах, удосконалювати читацькі навички; розвивати вміння дітей аналізувати та робити висновки, мовленнєву компетенцію; виховувати любов до рідної землі, мови, повагу до народних символів.

Обладнання. Підручник для 4 класу «Українська мова» М. Д. Захарійчук, А. І. Мовчун (Київ: Грамота, 2015), інтерактивна дошка (слайди з матеріалами до уроку), картки, конверти з прислів′ями.

Тип уроку. Інтегрований

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Є багато країн на землі,

В них – озера, річки і долини…

Є країни великі й малі

Та найкраща завжди – Батьківщина.

Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій і мальовничій землі, у нашій славній Україні. Тут жили наші діди, прадіди, тут живуть наші батьки. Де б ми не були, нам завжди хочеться повернутись до рідної домівки, почути рідне слово.

Учні.

Солов′їну, барвінкову,

Колосисту навіки –

Українську рідну мову

В дар дали мені батьки.

Берегти її, плекати,

Буду всюди й повсякчас,

Бо ж єдина, так, як мати, -

Мова кожного із нас.

Не цурайтесь мови, люди,

Рідного джерельця,

Хай вона струмочком буде,

Хай дійде до серця!

Хай вона в піснях лунає,

Кожен день і в свято.

Соловейком хай співає

В українській хаті.

Бо ж вона така багата

І така чудова.

Неповторна і крилата

Українська мова!

Наша мова калинова

І ласкава, і медова,

І багата, і не бідна -

От що наша мова рідна!

Розцвітай же, слово!

І в родині, і у школі,

Й на заводі, і у полі,

Пречудесно, пречудово -

Розцвітай же, слово!

Давайте підпишемо цей слайд (Україна – наша Батьківщина)

Кожен народ має свої символи . А які ви знаєте українські рослинні символи ?(калина, верба, барвінок, чорнобривці)

Вони уособлюють красу України ,засвідчують любов до рідної землі. На сьогоднішньому уроці ми поповнимо свою скарбничку знань, дізнаємося багато цікавого ще про один рослинний символ України . Хочете дізнатися який?

Відкрийте свої зошити і запишемо дату і «Класна робота». І почнемо наш пошук.

ПРАВИЛА РОБОТИ НА УРОЦІ (слайд)

  1. Ми поважаємо свою думку і думку інших.

  2. Ми не сміємося над чужими помилками.

  3. Ми маємо право на помилку, адже вчимося.

  4. Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.

  5. Ми завжди допомагаємо одне одному.

  6. Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, за потреби – запитуємо.

  7. Ми цінуємо здобутки інших.

  8. Ми намагаємося виконувати роботу якнайкраще.

ІІІ . Актуалізація опорних знань

  1. Робота в зошиті

Я пропоную за допомогою стрілочок поєднати слова. Почнемо зі слова «соняшники» (слайд)

золотаві. .рідна

.соняшники

поля . .земля

.безмежні .

Яку букву отримали? (у). Символічна буква. Яке слово починається з цієї букви?(назва нашої країни)

Каліграфічна хвилинка

Уу Сс Україна

безмежні поля, рідна земля, золотаві соняшники

Спробуйте скласти з цими словосполученнями речення

(На безмежних полях рідної землі ростуть золотаві соняшники.)

  • Запишіть речення.

  • Підкресліть головні члени речення.

  • Визначте, якою частиною мови є кожне слово.

Чи здогадались ви , про який рослинний символ дізнаємось багато цікавого на сьогоднішньому уроці?

Так, це соняшник.

А, який соняшник?(високий,золотавий,ніжний,гарний,чудовий)

Яка частина мови допомогла вам описати соняшник?(прикметник)

ІV. Оголошення теми та завдань уроку

На сьогоднішньому уроці ми з вами повторимо вивчене про прикметник, будемо читати напам′ять вірші про мову, збагатимо свої знання про рослини- символи.

V. Закріплення й узагальнення вивченого матеріалу

1.Колективна робота з таблицею «Прикметник» (слайд)

На які питання

відповідає?

Як змінюється?

Член речення

Який? Яка? Яке? Які?

За родами, числами та відмінками

Другорядний член речення

2.Правило (прикметник)

3.Робота за підручником

Вправа 249 (с.108)

  • Прочитайте слова.

  • Випишіть спочатку прикметники з основою на твердий приголосний, а потім – на м′який.

  • Позначте в дужках рід.

  • Правило

Білий (чол. р.), добрий (чол.р.), щедра (жін. р.), світле (сер.р.), вузький (чол.р.), близький (чол.р.).

Вечірня (жін. р.), пізній (чол.р.), синє (сер.р.), давній (чол.р.), літній

(чол.р.), колишній (чол.р.), торішня (жін. р.).

Фізкультхвилинка

4.Чи вірне твердження?

Гра «Так чи ні» (слайд)

1)Прикметники чоловічого роду мають закінчення -е,-є (ні)

2)Прикметники жіночого роду мають закінчення -а,-я (так)

3)Прикметники середнього роду мають закінчення -ий,-ій (ні)

4)В множині прикметник має закінчення-і (так)

5)Прикметники-синоніми - це спорідненні слова (ні)

6)Прикметники- антоніми – це слова,протилежні за значенням (так)

5.Робота в парах

Вдома ви, в парах, готували завдання до позакласного читання: вивчали вірші, читали прислів’я та приказки про рідну мову.

Конкурс «Кращий декламатор»

Учень з кожної пари декламує вірш.

РІДНА МОВА
По-своєму кожна
Пташина співає,
По-своєму кожен
Народ розмовляє.
У мене й народу  мого
Українська є мова чудова,
Своя, материнська.

По світу її,
Як святиню, нестиму
Допоки живу,
В чистоті берегтиму,
З Любов’ю сердечною,
Вірністю сина.
Ця мова для мене,
Як мати, єдина.
С. Жупанин

РІДНА МОВА
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «будь ласка», 
Вдячне «спасибі», 
«Вибач» тремтливе, — 
Слово у серці — 
Як зернятко в ниві. 
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!» — 
Щедро даруй ти 
Людям, дитино! 
Мова барвиста, 
Мова багата, 
Рідна і тепла, 
Як батьківська хата.
В. Гринько

ВСЯ МОЯ РОДИНА
Мати, мова, Батьківщина - 
От і вся моя родина.

Батьківщина, мати, мова - 
Три цілющих, вічних слова.

Батьківщина, мова, мати - 
Нас повік не роз'єднати.
М. Сингаївський


РІДНА МОВА
Велична, щедра і прекрасна мова. 
Прозора й чиста, як гірська вода, 
Це України мова барвінкова, 
Така багата й вічно молода.

Рідна мова, мов гірська вода, 
Рідна мова вічно молода, 
Рідна мова, в серці з ранніх літ 
Гордо лине мова у політ!

Вона, як ніжна пісня колискова, 
Заходить в серце й думи з ранніх літ, 
Це мова, наче пташка світанкова, 
Що гордо лине у політ!
Ю. Косинська

ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ
Мова — краса спілкування, 
Мова — як сонце ясне, 
Мова — то предків надбання, 
Мова — багатство моє.

Мова — то чиста криниця, 
Де б'є, мов сльоза, джерело, 
Мова — це наша світлиця, 
Вона як добірне зерно.

Мова — державна перлина, 
Нею завжди дорожіть: 
Без мови немає країни — 
Мову, як матір, любіть!
Ф. Пантов

До чого закликають нас автори віршів? (Любити рідну мову, берегти її, гордитися нею)

6.Робота за підручником

Провідміняйте виділені прикметники

Н.в. білий (сніг) торішня (груша)

Р.в. білого торішньої

Д.в. білому торішній

Зн.в. білий торішню

Ор.в. білим торішньою

М.в. на білому на торішній

7.Вправа «Мозковий штурм»

Що ви знаєте про соняшник? Послухаємо двох учнів

-Привіт! Марійко!

-Доброго дня! А як тебе звати, диво-квітка?

-Я квітка Сонця! І звати мене Соняшник!

- Ім’я у тебе справді сонячне, а до того ж – прозоре, зрозуміле кожному. Виходить, що ти не чужинець?

- Ні, я чужинець, мексиканець. А привіз мене мореплавець Христофор Колумб із Північної Америки в Європу-Іспанію, як дивовижну квітку, яка повертає голову за сонцем. У 1510 році мене посіяли в Мадрідському ботанічному саду серед інших квітів і милувалися мною. Так я – квітка – увійшла в моду спочатку в Іспанії, а потім в інших землях Європи. Мене дарували вельможам і світським дамам, мене ставили в дорогоцінні вази, прикрашали мною сади і палаци. Садівники намагалися зробити все для того, щоб я – квітка – ставала все пишнішою, запашнішою.

- А як ти, «сонячно квітко», потрапила до нас?

- Цар Петро І навчався в Голландії корабельної справи, коли побачив мене. Він надіслав моє насіння до Петербурга, наказавши вирощувати цю «заморську квітку» в квітниках. Так я потрапив спочатку на панські клумби, а потім на селянські городи.

-А чому ж ти став символом України?

-Мабуть тому,що мене полюбили не тільки за красу,а й за мої чудові якості. Тепер із мене виробляють олію , яка є найкращим харчовим продуктом, макуха-поживний корм для худоби і приманка для риби(рибалки), насіння соняшника - споживають люди, халва - солодощі. Україна займає друге місце після Росії, як виробник соняшникового насіння. Моє стебло використовують для виготовлення паперу .

Коли я цвіту — бджоли збирають мед.

-А й справді,Соняшнику, зараз ми не уявляємо собі рідної землі без ваших чудових великих золотавих голівок, що кланяються сонцю, дають нам смачне насіння, чудову олію, солодощі.

8. Вправа «Асоціативний кущ»

На дошці прикріплено малюнок соняшника.

Які асоціації виникають у вас, почувши слово «соняшник»?

( Асоціації. Соняшник)

Згадайте,що виробляють з соняшника?(олію, макуху (поживний корм для худоби й приманка для риби), халву, папір зі стебла, бджоли збирають мед)

Український народ склав багато загадок про соняшник. Спробуйте їх поєднати і записати одну з них. (Слайд )

На сонечко я схожий і

сонце я люблю а в тій хатинці повно людей.

Стоїть палиця, до нього повертаю голівоньку

на палиці хатинка, свою.

9.Розвиток зв’язного мовлення

Робота над текстом. Вправа 250 (с.108)

  • Прочитайте текст. Перекажіть.

Словникова робота

Коноплянка – це пташка. Живе на материках Євразії та Африки. Гніздиться на лісових узліссях і садах. Гнізда на кущах: у кладці 4-6 яєць. Харчується і вигодовує пташенят насінням. Корисна знищенням бур′янів.

  • Складіть план тексту. Запишіть.

План

1.Великий і гарний садок.

2.Маленька коноплянка.

3.Віддалений куточок саду.

4.Добрий Велетень.

Отже ,яка роль прикметників в мовленні? (слайд)

Допомагають точно описувати предмети. Роблять українську мову більш багатою, поетичною, неповторною. А мовлення більш точним, конкретним, зрозумілим.

  1. Робота в групах (4 групи)

У пелюстках соняшника заховались конверти для роботи у групах. Із слів, що знаходяться в конвертах, потрібно скласти прислів’я.

Зачитайте складені прислів’я, назвіть прикметники.

1 група

Рідна мова дорога людині, як саме життя.

2 група

Від теплого слова і лід розмерзається.

3 група

Ласкаве слово – що весняний день.

4 група

Гостре словечко коле сердечко.

  1. Розбір прикметника як частини мови. Робота за підручником

Проаналізуйте виділений прикметник як частину мови за схемою розбору, яка подана на форзаці підручника.

Схема розбору прикметника як частини мови (слайд)

1.Аналізоване слово.

2.Частина мови.

3.На яке питання відповідає?

4.Початкова форма (називний відмінок однини чоловічого роду).

5.Рід (чоловічий, жіночий, середній) визначаємо в однині, у множині не визначаємо.

6.Число (однина, множина).

7.Відмінок (визначається відмінком іменника, від якого залежить прикметник).

Зразок

Під ранішнім сонцем заграла блискуча роса.

Блискуча – прикм., яка?, поч.ф. – блискучий, жін. р., одн., Н. в.,

другорядний член речення.

Рожевим – прикм., яким?, поч. ф. – рожевий, чол. р., одн., Ор. в.,

другорядний член речення.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Гра «Доповніть речення»

Прикметник називає…

Відповідає на питання…

У реченні зв′язаний…

Змінюється за…

У множинні прикметники мають закінчення…

Робимо висновок (слайд)

П а р а № 1

П а р а № 2

П а р а № 3

Ми поглибили знання про нашу рідну мову, слово. Ми пишаємося тим, що українці. Нашу мову потрібно берегти, зміцнювати, вивчати. (слайд)

VІІ. Домашнє завдання

1.Проаналізувати виділені слова з вправи 251 як частину мови за схемою розбору, яка подана на форзаці підручника.

2.Повторити вивчене про прикметник.

3.ПЧ. Читати твори про весну.

Дякую за увагу

12

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.