Загальнокультурна компетенція

Опис документу:
Загальнокультурна компетенція стосується розвитку культури особистості та суспільства у всіх її аспектах. Це коло питань, в яких учень повинен бути добре обізнаний, мати пізнання та дуже широкий досвід діяльності: це особливості національної та загальнолюдської культури, духовно-моральні основи життя людини й людства,

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Криворізький Покровський ліцей

Криворізької міської ради

Дніпропетровської області

Загальнокультурна компетенція  

вчителя обслуговуючої праці

вищої кваліфікаційної категорії

Криворізького Покровського ліцею

Цвіток Віти Борисівни

Кривий Ріг - 2018 рік

1. Загальнокультурна компетенція  стосується розвитку культури особистості та суспільства у всіх її аспектах. Вона, насамперед, передбачає вміння:

- аналізувати й оцінювати найважливіші досягнення національної та світової науки й культури, орієнтуватися в культурному та духовному контекстах сучасного українського суспільства;

- застосовувати засоби й технології інтеркультурної взаємодії;

- користуватися рідною мовою та іноземними мовами, застосовувати навички мовлення та норми відповідної мовної культури; використовувати рідну й іноземні мови у активній взаємодії;

- спрямовувати самовиховання на єдність індивідуальних, національних і загальнолюдських цінностей;

- реалізовувати моделі толерантної поведінки в умовах культурних, мовних, релігійних та інших відмінностей між народами і країнами.

2. Загальнокультурна компетентність учнів - це коло питань, в яких учень повинен бути добре обізнаний, мати пізнання та дуже широкий досвід діяльності: це особливості національної та загальнолюдської культури, духовно-моральні основи життя людини й людства, окремих народів, культурологічні основи сімейних, соціальних, суспільних явищ і традицій, роль науки та релігії в житті людини, їх вплив на світ, компетентності в побутовій і культурно-дозвіллєвій сфері, наприклад, володіння ефективними способами організації вільного часу. До цього ж відноситься досвід засвоєння учнем наукової картини світу, що розширюється до культурологічного й загальнолюдського розуміння світу.

Структура загальнокультурної компетентності

З метою визначення культурних цінностей учнів, їм було запропоновано дати відповідь на запитання анкети. зміст якої запропоновано

Запитання анкети:

1) У чому ви бачити головне призначення мистецтва у наш час?

2) Що вас більше всього приваблює у художніх творах?

3) Ваш улюблений художник, письменник, композитор. Чим вони вам подобаються?

4) Якщо б вам запропонували у вільний час подивитися цікавий спектакль, переглянути фільм, телепередачу, почитати цікаву книгу, відвідати філармонію, художню виставку, чому б саме ви віддали перевагу?

5) Назвіть авторів книг, які ви прочитали, читаєте, хотіли б прочитати.

6) Чи змогли б ви взяти участь у ліцейському конкурсі з будь-якого виду творчості? Якщо так, то в якому?

7) Які риси, з вашої точки зору краще всього характеризують культурно виховану людину?

Аналіз результатів анкети показав, що зіткнення з мистецтвом у 60% старшокласників просто поліпшує настрій; 30% не замислювались над його призначенням, а 10% учнів вважають, що "краса врятує світ". У художніх творах 40% учнів цікавить захоплюючий сюжет, 40% взагалі не люблять читати, і тільки у 20% старшокласників художні твори викликають переживання, роздуми, емоції, сприяють формуванню ідеалу.

Відповідь на третє запитання вказує на те, що улюблених художників в учнів зовсім немає, композиторів-класиків ніхто не назвав, а сучасні улюблені композитори названі 65% учнів; у 5% є улюблені поети, а у 30% - письменники сучасного детективу.

Лідером серед «культурних занять» залишається перегляд телепередач і відеофільмів (45,2 %) , проведення часу за комп'ютером (42,9 %), потім слід відвідування видовищних заходів ( 29,7 %). У порівнянні з цими цифрами вельми скромно виглядають показники різних видів художньої і технічної творчості ( 18,9 %) , участь у клубах за інтересами ( 13,3 %), читають лише 15% учнів. Кілька вирівнюють ситуацію особисті захоплення (26,5 % ) - фотографія , музика , танці , рукоділля, малювання і т.п. Однак , майже половина опитаних ( 45%) не займаються творчою діяльністю , не мають хобі і не відчувають у цьому потреби.

У конкурсі художників можуть взяти участь 4% учнів; музикантів - 7%; літераторів - 5%; останні учні ніяких талантів у собі не знаходять.

Досить скромні пізнання учнів навіть у загальних сферах. Так, в ході одного з експериментів учням було запропоновано ідентифікувати персоналії за родом діяльності

  1. Уайльд

Англійський філософ, естет, письменник, поет ірландського походження.

  1. Моне

Французький живописець-пейзажист, один із засновників імпресіонізму.

  1. Фелліні

Італійський кінорежисер. Володар п'яти премій «Оскар»

  1. Неру

Один з політичних діячів світу, був лідером лівого крила індійського національно-визвольного руху.

  1. Ключевський

Видатний російський історик

  1. Скрябін

Музичний проект українського музиканта Андрія Кузьменка.

  1. Стравінський

Російський, французький (громадянство з 1934) і американський (громадянство з 1945) композитор, диригент і піаніст, один з найбільших представників світової музичної культури XX століття.

  1. Ріхтер

Радянський і російський піаніст і громадський діяч. Народний артист СРСР

  1. Флобер

Французький письменник, якого часто називають творцем сучасного роману.

  1. Кустодієв

Російський художник.

10 прізвищ знаменитих українських і зарубіжних політиків, діячів науки, мистецтва, в якому учні повинні були ідентифікувати персоналії за родом діяльності, але які не включені до шкільної програми та не часто представляються у засобах масової інформації. Результати дослідження дозволяють стверджувати, що загальнокультурна ерудиція молоді за межами хрестоматійного шкільного знання значною мірою хаотична. При цьому, виявилося істотне розходження в рівнях культурної ерудиції у учнів. В цілому невеликі показники незнання виявилися за такими персоналіями, як Уайльд, Моне, Фелліні, Скрябін трохи більше учнів не знають Неру, Ключевського, Стравінського, Ріхтера і деякі навіть взагалі не чули про Флобера, Кустодієва.

Щодо якостей, які характеризують культурну вихованість людини, учні визначають такі: обізнаність у мистецтві, розуміння прекрасного, наявність естетичних норм і естетичного смаку, уміння бачити, чути прекрасне, давати йому оцінку, творчі здібності.

Розпливчастість уявлень молоді про внутрішню культуру, відсутність стійкого образу «людини культурної» актуалізує проблему розробки ефективної моделі розвитку загальнокультурних компетенцій учнів у період їх навчання, моделі, яка включала б у себе мету, зміст і технології, що містять оптимальні форми, методи і засоби досягнення поставленої мети в сучасних умовах переходу вищої освіти на багаторівневу систему професійної підготовки.

Культурний рівень

1

Відвідую музеї, виставки, театри не рідше одного разу на місяць.

4

3

2

1

0

2

Серед телевізійних передач дивлюся навчальні, пізнавальні фільми (з життя рослинного і тваринного світів, передачі, присвячені життю і діяльності письменників, артистів кіно ...) Слухаю не тільки сучасну музику, естрадну, але і класичну.

4

3

2

1

0

3

Стежу за своєю мовою, не допускаю, щоб при моїй присутності говорили грубо, некоректно, нецензурно.

4

3

2

1

0

4

Дотримуюся правил поведінки в громадських місцях (у тому числі транспорті)

4

3

2

1

0

5

Вважаю себе культурною людиною

4

3

2

1

0

Розрахунок робити по кожному пункту.

Дітям сказати: "Прочитайте запитання анкети і постарайтеся довго не замислюватися . Дайте відповідь на них , оцінюючи себе за 5-бальною шкалою. ( Розшифровка дана на дошці ) "

• "0" - завжди немає або ніколи.

• "1" - дуже рідко , частіше випадково.

• "2" - частіше ні, ніж так , іноді згадую .

• "3" - частіше так, ніж ні , іноді забуваю .

• "4" - завжди так, постійно .

Результати одного пункту складаються і діляться на 20 (максимальна к-ть балів) ( 3 +4 +3 +4+2+1) / 20

• До 0,5 - низький рівень вихованості

• 0,6 - рівень культури нижче середнього

• 0,7 -0,8 середній рівень культури

• До 0,9 рівень культури вище середнього

• 1 - високий рівень культури

Потім складаються показники кожного учня і діляться на кількість учнів , отримуємо рівень культури класу.

Рівень культури я взяла з методики діагностичних програм, розроблених Н.П. Капустіним, М.І. Шилової та ін

• Низький рівень : слабке , нестійке позитивну поведінку , яке регулюється в основному вимогами дорослих та іншими зовнішніми стимулами і побудниками , самоорганізації та саморегуляції ситуативні.

• Середній рівень: властива самостійність , прояв самоорганізації та саморегуляції , відсутня громадська позиція.

• Хороший рівень: позитивна самостійність у діяльності та поведінці , громадська позиція ситуативна .

• Високий рівень: стійка і позитивна самостійність у діяльності та поведінці , проявляється активна громадська і громадянська позиція.

Додаток: Анкета для учнів старших класів

Анкета № 1

для учнів 11-х класів

Культурний рівень

1

Відвідую музеї, виставки, театри не рідше одного разу на місяць.

4

3

2

1

0

2

Серед телевізійних передач дивлюся навчальні, пізнавальні фільми (з життя рослинного і тваринного світів, передачі, присвячені життю і діяльності письменників, артистів кіно ...) Слухаю не тільки сучасну музику, естрадну, але і класичну.

4

3

2

1

0

3

Стежу за своєю мовою, не допускаю, щоб при моїй присутності говорили грубо, некоректно, нецензурно.

4

3

2

1

0

4

Дотримуюся правил поведінки в громадських місцях (у тому числі транспорті)

4

3

2

1

0

5

Вважаю себе культурною людиною

4

3

2

1

0

Прочитайте запитання анкети і постарайтеся довго не замислюватися . Дайте відповідь на них , оцінюючи себе за 5-бальною шкалою

• "0" - завжди немає або ніколи.

• "1" - дуже рідко , частіше випадково.

• "2" - частіше ні, ніж так , іноді згадую .

• "3" - частіше так, ніж ні , іноді забуваю .

• "4" - завжди так, постійно .

Результати одного пункту складаються і діляться на 20 (максимальна к-ть балів) ( 3 +4 +3 +4+2+1) / 20

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
3
міс.
2
4
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!