Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.

Українська мова

Для кого: 3 Клас

16.03.2020

457

9

0

Опис документу:
Поглибити знання учнів про прикметник та його значення у мовленні ; вчити визначати прикметники за запитаннями та влучно підбирати їх до іменників ; розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, уяву, спостережливість ; виховувати любов і шану до рідної мови, бережливе ставлення до природи.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вовк Інна Станіславівна-

вчитель початкових класів

І кваліфікаційної категорії

Новокиївського навчально-

виховного комплексу(загальноосвітнього

навчального закладу І-ІІІ ступенів-

дошкільного навчального закладу)

Каланчацької селищної ради

Херсонської області

Формування екологічної культури в учнів початкових класів на уроках рідної мови

Природа – велика і різнобарвна. Навчити любити природу, відчувати її серцем – ось першочергове завдання вчителя початкових класів. Саме в початкових класах закладаються підвалини екологічної культури майбутніх громадян України. Проблеми з екологією набули загальнопланетарного характеру і створюють реальну загрозу виживання людства. Складається враження, що вже немає жодного місця на планеті, яке було б екологічно благополучним.

Екологічну освіту й виховання треба здійснювати повсякденно в сім’ї, дошкільних установах, школі, в післяшкільний період. Для успішного формування екологічної вихованості учнів велике значення має робота, що проводиться в молодших класах в цьому напрямі.

Опановуючи розділи з української мови, учні початкових класів одержують уявлення про мовні поняття, вчаться застосовувати їх на практиці. Для вивчення будь – якої теми української мови, я стараюсь використовувати цікавий матеріал природничого змісту. При цьому, виконуючи завдання, школярі не лише ознайомлюються з мовними поняттями при колективній, самостійній, груповій, індивідуальній роботі, вчаться грамотному письму, а й збагачують свої знання про навколишній світ, вчаться розуміти красу і чарівність рідної природи та бережно ставитись до природного довкілля. Тексти, які мають природниче спрямування дають змогу здійснювати екологічне виховання не тільки на тематичних уроках мови, а й сприяють вихованню такого стану душі, коли все суще на землі сприймається дитиною як частина її буття.

Тема. Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.

Мета. Поглибити знання учнів про прикметник та його значення у мовленні ; вчити визначати прикметники за запитаннями та влучно підбирати їх до іменників ; розвивати зв’язне мовлення дітей, пам'ять, уяву, спостережливість ; виховувати любов і шану до рідної мови, бережливе ставлення до природи.

Обладнання. підручник українська мова М.С. Вашуленко, предметні малюнки , картки з завданнями для дидактичної гри «Чарівна скринька(Здогадайся за ознаками)», скринька, демонстраційний матеріал, індивідуальні картки.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Клас: 3

Хід уроку

І. Організація класу

1.Вправа-вітання ,,Я люблю тебе за те,що …’’

Діти утворюють коло, по черзі передають одне одному сердечко зі словами : ,,Я люблю тебе за те, що ти добрий’’, ,,Я люблю тебе за те, що ти веселий’’ тощо.

2. Вправа «Пригадай правила роботи на уроці»

  • Говорити голосно і чітко

  • Уважно слухати один одного

  • Піднімати руку,якщо хочеш щось сказати

  • Підтримувати друзів посмішками та оплесками

3. Перевірка домашнього завдання(вправа 330)

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів

1. Мовна розминка. Інтерактивна гра «Карусель»

Що таке текст?

З яких частин складається текст?

Які є види текстів?

Що таке речення?

Які є види речень за метою висловлювання?

За інтонацією?

Синоніми – це…, антоніми – це….

З яких частин складається слово?

Які слова називають спільнокореневими?

Що таке закінчення, суфікс, префікс, корінь?

Молодці. Я думаю, що ви вже налаштувались на роботу, тому продовжимо.

ІІІ. Цілевизначення і планування

  1. Повідомлення теми уроку

На листочках записані слова, вам потрібно вставити пропущені букви, із вставлених букв сладемо слово, що є темою нашого уроку.

Па..уга, ..авлик,л..сиця,..онвалія,ли..он,мет..лик,дя..ел,пше..иця,жорж..на,..ріт.

Утворилось слово Прикметник

Отже, діти, сьогодні ми завітаємо в гості до найкращого друга іменника – прикметника. Тема нашого уроку:

«Прикметник як частина мови. Значення прикметника у мові».

2. Ознайомлення із завданнями уроку

Ви навчитесь:

виділяти прикметники з тексту;

добирати прикметники до іменників;

творчо підходити до виконання завдань;

закріпите знання про граматичні ознаки прикметника;

збагатите словниковий запас.

  1. Каліграфічна хвилинка(на дошці)

- Яка пора року закінчується?

- Яке з дерев є головною прикрасою зими? (ялинка)

Ялинка

- Складіть речення зі словом «ялинка»

4. Створення асоціативного куща «ялинка»

- Якою буває ялинка?(зелена, висока, пишна, крислата, одинока, лісова )

- Що ви або ваші батьки робили для того, щоб зберегти хвойні ліси нашої держави?

- Якою частиною мови є слово ялинка?

- Запишіть дібрані слова – ознаки ялинки, одночасно, добираючи до них інші іменники.

V. Повідомлення теми і мети уроку.

- До якої частини мови належать названі слова?(Прикметники).

- Що ми вже знаємо про прикметник?

Правило:Слова, що називають ознаки предметів, називаються прикметниками. Прикметники відповідають на питання який?, яка?, яке?, які?

- Тому сьогодні, ми продовжимо знайомство з прикметником»

Тема уроку: Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні.

VІ. Мотивація навчальної діяльності

- Перед нами постало питання: чи необхідні прикметники у нашому мовленні?

VІІ. Опрацювання нового матеріалу.

1.Робота в групах. Порівняння текстів. (Усно) Впр. 333

- Прочитайте текст.

- Чи зрозуміли ви, у яку пору року Івась прогулювався? Чому?

(відсутні слова-ознаки, які б описали усе довкола)

- Давайте уявимо, що події відбувалися навесні . Вставимо пропущені прикметники так, щоб усі це зрозуміли.

- Щоб завдання виконати швидше, звернемось до довідки і замість крапок впишемо прикметники.

Довідка:

Сонячного, весняним, посвіжілі, квітуча, зелена, простору, вузька, лісового.

Одного сонячного ранку Івась пішов на прогулянку. Іде весняним лісом. Навколо про щось стиха шумлять посвіжілі дерева. А он квітуча галявина. На ній – зелена трава. Через простору галявину, простелилась вузька доріжка. Куди вона веде? Мабуть до лісового озера. Саме його й шукає Івась.

- Про що розповідає другий текст?

- А чим відрізняються ці два тексти?

- Який текст вам сподобався більше і чому?

- Яка частина мови допомогла зробити текст виразним?

2. Інтерактивна технологія «Незакінчене речення».

- Продовжіть речення: «Прикметник потрібно вивчати для того, щоб...»

(Зробити усне і писемне мовлення виразнішим, точнішим, багатшим, емоційнішим. Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, складати тексти-описи. Без прикметника неможливо описати зовнішність людини. Роблять мовлення більш змістовним.)

(увиразнити нашу мову, зробити її багатшою, мелодійнішою)

- Діти, ви чудово справились із цим завданням, довели, що прикметник потрібний у мові.

3. Вправа «Дивуй»

1 учень. За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає 3 місце (після іменника та дієслова). Їх використання надає художню виразність нашій мові.

2 учень. У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. А в китайській та в’єтнамській мовах прикметник неможливо відрізнити від дієслова.

3 учень. Важлива дуже ця частина мови

Її всім знати слід обов’язково.

Слова ці цілий світ нам розкривають,

Іменників ознаки називають.

Якби не ці слова, ми б і не знали,

Що тато – мужній, сильний, нелукавий,

Що мама – рідна, ніжна і дбайлива,

Що серце – добре, щире, незрадливе,

Що світ – чудовий, а життя щасливе.

4.Фізкультхвилинка(Пісня «Проліски»)

5. Робота з деформованим текстом. Робота в парі.

До речі, які речення називають деформованими? ( у яких порушено зв’язок слів)

Давайте ознайомимось з текстом і відредагуємо його. На партах у вас текст на білих аркушах. Ото ж працюйте в парі.

Пролісок

Ось, мною, легкий,стоїть,пролісок, переді, тендітний. Його, схилилася ,голівка, біла, запашна, донизу. А,такі ж, поряд, скромні, ніжні ростуть, весни, вісники .

Це, справжня, весна, значить, що прийшла.

Усно відредагуйте текст. Зачитайте.

Ось стоїть переді мною легкий тендітний пролісок. Його біла, запашна голівка схилилася донизу. А поряд ростуть такі ж скромні, ніжні вісники весни.

Це значить, що прийшла справжня весна. (За В. Сухомлинським )

Робота з текстом

Читаючи кожне речення, утворимо словосполучення іменника з прикметником. (На дошці текст)

Пролісок (який?) … , … .

Голівка (яка?) … , … .

Вісники (які?) … , … .

Весна (яка?) … .

Висновок. Питання ставимо від іменника до прикметника.

Діти, а що ви знаєте про пролісок?

- Ранні весняні квіти ще називають першоцвітами.

- Які правила поводження з першоцвітами ви знаєте?

6. Вправа «Підбери ознаку»

П – пахучий, привітний;

Р – ранній, радісний;

О – особливий; обережний;

Л – лагідний,

І – інтересний;

С – стрункий, сонячний,світлий, симпатичний;

О – оригінальний;

К – красивий, казковий;

VIІІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Чарівна скринька»

( діти по черзі виймають смужки з записаними прикметниками, зачитують, називають відгадку):

- Білий, холодний, пухкий ( сніг)

- Весняний, дзюркотливий, прозорий(струмок);

- Яскраве, тепле, лагідне( сонце);

- Рання, тепла, квітуча(весна);

- Блакитне, чисте, безхмарне(небо);

- Духмяна, красива, весняна( квітка);

- Перелітний, втомлений, радісний(птах);

- Тендітний, ніжний, білий (підсніжник).

2. Інтерактивна вправа «Дослідники»

Виписати прикметники.

Масло, полуниця ,абрикосове, стрибати, фіолетові , випічка, павільйон, атомний, грається, літературний, подорожують, іноземні, наполеглива, завдання, оранжерея, активне, володіє.

Ключ. Щоб дізнатися назву одного із видів дельфіна, підкресліть у записаних словах перші букви.

Відповідь: афаліна.

Довідка. Найбільш відомий вид дельфіна – афаліна - є швидкоплаваючим морським ссавцем. Афаліна має куполоподібний лоб сіро-сталевого кольору й коротке рило.

Ці морські ссавці дуже товариські й розумні. Поміж собою вони спілкуються за допомогою різноманітних свистів. Можуть народжувати малят на глибині кількох сотень метрів та залишатися під водою до15 хвилин.

- Які ви можете назвати причини зникнення морських жителів?

VII. Підсумок уроку

1.Вправа «Мікрофон»

2. Гра « Павутинка»

- У мене на столі є слова, виберіть з них ті, які найбільше підходять до нашого сьогоднішнього уроку. (Вибирають кілька дітей)

Цікавий, зелений, незвичайний, корисний, пізнавальний, червоний, малий, чудовий, успішний, прямокутний, весняний

На мою думку, виховання екологічної культури має бути активним, цікавим, раціональним, максимально наближеним до життя, а у навчальному матеріалі не повинно бути перенасиченості технічною інформацією, яку діти не спроможні належним чином сприйняти. Тому навчально-пізнавальну діяльність учнів в екологічному матеріалі будую в такій послідовності: цікаво → знаю → вмію. Саме ж навчання та виховання прагну зробити не простим, а зрозумілим. Через це у своїй роботі використовую завдання, привабливість яких забезпечується не зовнішніми прийомами, а самим їх змістом. Тому моїм професійним кредом стали слова: «Лише той Учитель, хто живе так, як навчає», а девізом роботи:

Кожній дитині - світло екологічних знань,

кожній дитині - світло любові,

віри в сили свої без вагань –

як запорука щасливої долі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.