Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
4 клас.
Тема. Вживання іменників з прийменниками і без прийменників.
Мета. Розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; розширювати знання учнів про відмінкові закінчення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання. Девіз уроку (на плакаті), вирізки з журналу «Барвінок», картки для самостійної роботи, таблиця з назвами відмінків, Іменникове дерево, діаграми Венна, комп’ютер, магнітофон, аудіозапис (В.Косенко “Дощик»)
Тип уроку. Інтерактивний.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Усміхнімось сонечку:
Здрастуй, золоте!
Один одному всміхнімось,
Погляньмо ласкаво!
Хай сьогодні в кожне серце
Сонечко додасть тепла!
А ми гостям усміхнімось,
Побажаємо добра!
Девіз сьогоднішнього уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно усім працювати.
Тому для нашого уроку потрібна голова. Ми будемо думати і міркувати.
Очі – ми будемо дивитись, бачити, приглядатись.
Губи та язик – ми будемо розмовляти, висловлювати свою думку.
Вуха – ми будемо слухати, чути, прислухатися.
Руки – щоб писати, малювати.
Ноги – щоб ходити, танцювати.
Все взяли? А тепер закрийте очки, нагостріть вушка і будете виконувати те, що я скажу. Тільки говорити я буду тихо-тихо - пошепки.
Закрили очки міцно-міцно, повернулись до сусіда по парті, взялись за руки, посміхнулись і… А тепер відкрийте очі і запам’ятайте цю мить.
З таким веселим настроєм почнемо наш урок.
ІІ. Мотивація. Технологія «Опрацювання газет і журналів»
У вас на партах вирізки з дитячого журналу «Барвінок», в яких виділені маркером слова. Ознайомтеся з текстами, подумайте, що ми будемо вивчати на уроці.
Яку частину мови ми продовжуємо вивчати? Як ви вважаєте, що нового ми дізнаємося?
Отже, сьогодні продовжимо працювати над іменником. Свої спостереження будемо записувати у таблицю, а в кінці уроку зробимо висновок.
ІІІ. Оголошення, представлення теми.
Тема сьогоднішнього уроку «Вживання іменників з прийменниками і без прийменників.» Сформувати мету уроку зможе кожен з вас, адже подібне формулювання ми мали на минулому уроці. Скориставшись фразою «Цей урок навчить мене…»
IV. Надання необхідної інформації.
Актуалізація опорних знань.
А) Що цікавого ви можете розповісти про цю частину мови?
(Повідомлення учнів)
Учені дослідили, що половина всіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назви усьому, що нас оточує. А світ такий велетенський. До того ж іменник – незрівнянна порівняно з іншими частина мови за можливістю поповнення новими словами. От і виходить, майже кожне друге слово в нашій мові – іменник.
Спостереження показали, що іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей. Малят оточує світ речей, і вони жадібно прагнуть дати назви всьому, що бачать.
Ще іменник – найсамостійніше частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко прислухається в речення до інших слів. Іменники мають свою основну форму, пряму, а також непряму, відмінну від прямої. Ці відмінні форми від прямої й утворили категорію відмінка.
Б) Побудова Іменникового дерева ( асоціативний кущ).
2. Кодування.
ІНСТРУКЦІЯ
У словосполученні визначте відмінок іменників.
Після виконання завдання вам буде повідомлено код.
Підставте букви відповідно до коду.
Прочитайте утворене слово.
Пишається калинонька | Н.в. | Ц | Ц |
Пов’язано з дисципліною | О.в. | Н | У |
Запитав у товариша | Р.в. | У | Ц |
Йде по коридору | М.в. | Я | Е |
Витерла телефон | З.в. | Е | Н |
Віддала Йосипу | Д.в. | Ц | Я |
Запишіть у таблицю, з якими відмінками вживалися прийменники.
Називний Відмінок | Родовий Відмінок | Давальний відмінок | Знахідний Відмінок | Орудний відмінок | Місцевий відмінок |
- | У | - | - | З | По |
- | З | - | - | Поза | На |
| до | В | За - | ||
Каліграфічна хвилинка
Урок продовжимо ми без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Цу Уц цен Ен ня Цуценя
Яка орфограма в цьому слові? (Іменники середнього роду на означення живих істот мають суфікс –ен з одним «н») Придумайте речення з цим словом.
V. Інтерактивна вправа.
1. Робота в парах. Фразеологізми.
- Уточніть значення висловів. Визначте відмінок виділених слів. Заповніть таблицю.
Ані пари з вуст дуже скоро має статися
Мурашки поза плечима не завжди у житті бувають лише приємні речі
Висить на носі мовчати
Пальчики оближеш вичитувати, сварити
Знімати стружку страшно, лячно
Не все котові Масляна щось дуже смачне
Гра зі словами-двійниками.
Як пишуться іменники з прийменниками? Зараз ми перевіримо, як ви виконуєте це правило. Запишіть під диктовку.
Летять птахи за небокрай,
Осиротів наш рідний край.
Аби розвіяти досаду,
Пішов з Трезором я до саду.
Осіннім садом я блукав
І яблука в траві збирав.
Перевірка: обмін зошитами, оцінювання за шкалою грамотності. (Вивести вірш на монітор ком’ютера)
Визначте відмінки іменників. Заповніть таблицю.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Дощик»
Усі разом промовляємо:
Дощик, дощик –
Ти вже злива!
Плаче грушка, плаче слива.
Ти періщить заходився…
Мить… І чарівною паличкою ми дощик-зливу перетворимо у приємний дощик. Світить сонечко і падають краплинки. Вони несуть у собі різні кольори веселки.
Ось краплинка виграє червоним світлом. Для нас вона несе спокій. Спокій і тишу. Її наздоганяє жовтогаряча. Вона горить, виблискує і дарує нам багато-багато соковитих апельсинів. Ми їх їмо, смакуємо. Аж ось на носика падає краплинка жовтенька, мов сонечко. Несе вона тепло. Далі наші долоньки ловлять зелену, голубу, синю краплинки. Вони несуть з собою свіжість, приємні пахощі квітів. І нарешті прямо до ротика потрапляє фіолетова краплинка.
Ми смакуємо дощиком. Дощиком теплим, запашним, цілющим. Дощиком, який зібрав усі кольори веселки.
Відкрийте очі і подаруйте один одному посмішку.
Вправа «Біном фантазії»
Яке слово писали на каліграфічній хвилинці? Про що була фізкультхвилинка?
Об’єднаємо ці два слова у словосполучення.
Цуценя і дощик
Цуценя під дощиком
Дощик по цуценяті
Дощик з цуценят
Дощик в цуценяті
Складіть невеличке оповідання, використавши ці словосполучення.
Дощик і Цуценя
Потоваришували Дощик і Цуценя. Цуценя бігало під дощиком, веселилося, гралося з друзями. Дощик весело стрибав по Цуценяті. Одного разу Цуценя відкрило рота і Дощик попав всередину Цуценяті. «Ой, що це? Чому мій животик підстрибує?» - злякалося Цуценя. А то ж Дощик так розігрався у животі! Мама Хмаринка стала кликати всіх діточок додому. Дощик став краплинкою і побіг на небо. Цуценя з нетерпінням чекало повернення свого друга.
Які прийменники з іменниками використали? У яких відмінках вони вжиті? Заповніть таблицю.
Робота з вирізками. Доповнення таблиці.
Творче завдання.
Спишіть, вставляючи потрібні прийменники. Визначте відмінок. Заповніть таблицю.
… рецепту … базарі Змайстрував мій братик Гриць
Дятел вибрав окуляри. Гарну хаточку … птиць.
Натягнув собі … ніс, Он … дереві вона,
Полетів трудитись … ліс. … садку … вікна.
(по, на, на, в) (для, на, у, біля)
Висновок.
Дивлячись на таблицю сформулюйте правило про вживання прийменників з іменниками.
Діаграми Венна.
Н.в. Р.в., Д.в., М.в.
З.в., О.в.
Підбиття підсумків. Рефлексія.
Скільки відмінків існує в українській мові?
Чи можна провідміняти іменник, не знаючи запитань відмінків?
Який відмінок завжди вживається без прийменників? Який – з прийменниками?
Назвіть відмінки, що вживаються з прийменниками і без них.
Всі ми разом міркували,
Й самостійно працювали,
І старанно всі писали,
Помилок не припускались,
Постарались всі – це факт,
Вийшов добрий результат!
Ось і скінчився урок,
І дзвенить для вас дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
ІНСТРУКЦІЯ
У словосполученні визначте відмінок іменників.
Після виконання завдання вам буде повідомлено код.
Підставте букви відповідно до коду.
Прочитайте утворене слово.
Пасуться у лузі | |||
Лежить чернетка | |||
Вкрита асфальтом | |||
Побачив у ведмедя | |||
Зупинив коня | |||
Зрадів велосипеду |
Називний Відмінок | Родовий Відмінок | Давальний відмінок | Знахідний Відмінок | Орудний відмінок | Місцевий відмінок |
| |||||
Ані пари з вуст дуже скоро має статися
Мурашки поза плечима не завжди у житті бувають лише приємні речі
Висить на носі мовчати
Пальчики оближеш вичитувати, сварити
Знімати стружку страшно, лячно
Не все котові Масляна щось дуже смачне
Варіант 1 Варіант 2
… рецепту … базарі Змайстрував мій братик Гриць
Дятел вибрав окуляри. Гарну хаточку … птиць.
Натягнув собі … ніс, Он … дереві вона,
Полетів трудитись … ліс. … садку … вікна.
(по, на, на, в) (для, на, у, біля)
ІМЕННИК
ВЛАСНІ
ЗАГАЛЬНІ
НАЗВИ ІСТОТ
НАЗВИ НЕІСТОТ
РІД
ЧОЛОВІЧИЙ
ЖІНОЧИЙ
СЕРЕДНІЙ
ЧИСЛО
ОДНИНА
МНОЖИНА
ВІДМІНОК
НАЗИВНИЙ
РОДОВИЙ
ДАВАЛЬНИЙ
ЗНАХІДНИЙ
ОРУДНИЙ
МІСЦЕВИЙ
КЛИЧНИЙ
ЧЛЕН РЕЧЕННЯ
ПІДМЕТ
ДРУГОРЯДНИЙ
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»