Втілені мрії про Незалежність

Історія України

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас

05.08.2021

1858

180

1

Опис документу:
Як бути тим, хто давно мріє про Незалежність? Мріє і не раз вже малював собі картину майбутнього? Вихід один - йти до своєї мети, продовжувати мріяти, але не сходити зі шляху.Матеріал містить шлях України до власної Незалежності . Розкриті етапи розвитку нашого народу. Доцільно використовувати як на урокаї історії так і на інших предметах з 5 по 9 класи.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Втілені мрії про Незалежність

Мета: Ознайомити учнів з періодами історичного розвитку Української держави. Проаналізувати етапи боротьби за незалежність. Сприяти становленню активної позиції громадянина України.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання :картки ( історичні довідки), ментальні карти.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

2 Актуалізація опорних знань.

Добрий день!

Сьогодні ми з вами будемо мандрувати сторінками історії нашої держави. Розглянемо який шлях вона подолала перш ніж стала вільною, сильною, незалежною державою. Про що мріяли українці на шляху творення власної держави…

3 Вивчення нового матеріалу:

Фронтальне опитування:

 • Скільки областей має наша держава?( 24)

 • Назвіть сусідів нашої держави?

 • Які символи є в нашій державі?

Загальна площа території України становить 603 548 км²,хоча тривалий час територія постійно змінювалась.

Давайте з вами на деякий час стенемо дослідниками, спробуємо проаналізувати етапи розвитку нашої держави. А допоможуть нам у цьому історичні довідки.

Учні поділяються на 4 групи, кожна з яких отримує історичну довідку. До довідки додаються картки з ключовими поняттями періоду, серед яких учні мають визначити пріоритетні, після опрацювання матеріалу діти мають причепити їх на дошку біля свого періоду

Стародавній світ

сві

сві

Середні віки

Нова історія

Новітня історія

Певно ви знаєте що вся історія поділяється на 4 великі періоди : Стародавній світ

Середні віки

Нова історія

Новітня історія

Наша держава йшла цим тернистим шляхом, долаючи кожен період. І в кожен час змінювались події, кордони…незмінним залишалось одне – прагнення до самостійності.

Історична довідка періоду 1 - Стародавній світ( 1млн р. т. - V ст)

 • Перша людина з’явилась в України близько 1 млн р. т., на території Західної україни с. Королеве.

 • Первісні люди займались збиральництвом, полюванням

 • Згодом на нашій території почали селитися племена, кожне з яких мало свою назву. Найвідомішими поселеннями були Трипільці. Вони мали кольоровий глиняний посуд, селилися вздовж річок та лісів, займалися землеробством. Мали багату духовну культуру

 • Пізніше на нашій території люди обєднувалися в племена кожне з яких мало свою назву Волиняни, поляни, тиверці, уличі…в світі їх називатимуть східними слов’янами. Самоназва слов’яни означає ті що володіють словом та зрозумілою мовою. Іншими словами словяни це люди які заселяли центральну Європу, оскільки наша держава знаходиться на Сході, то племена що тут проживали називали східними

Люди що проживали на нашій території в стародавні часи постійно відбивали напади кочівників, намагалися захистити власну територію. Удосконалювали військову справу, та засоби існування.

Картки : ( учні мають обрати найважливіші поняття, на їх погляд, які б охарактеризували життя людей на території України)


Історична довідка період 2 – Середньовіччя ( V ст – XVст)

 • В цей період на нашій території виникає могутня держава Київська Русь

 • Князі завойовували нові території, розширюючи кордони власної держави.

 • В цей час було запроваджено християнство, створено першу бібліотеку, перший в Європі збірник законів « Руська Правда»

 • Це була перша держава яка утворилася на території східних слов’ян, з центром у Києві.

 • Князі намагалися усіма силами втримати владу в своїх руках, і не дозволити ворогам зруйнувати могутню державу

 • Але так сталося що у 12 ст. Київська Русь розпадається і українські землі ввійшли до складу новоствореної держави Речі Посполитої.

 • Саме в період середньовіччя сформувалася окрема українська культура, мова, і саме в період підпорядкування новій державі українці починають боротьбу за власну незалежність

 • Це були протести, невдоволення, повстання, зрештою формування нової верстви суспільства - козацтва, яка продовжила боротьбу за самостійність..

Картки( учні мають обрати найважливіші поняття, на їх погляд, які б охарактеризували становлення першої держави на території України)

Історична довідка період 3 – Нова історія ( XV – 1914 )

Козаки зробили вагомий внесок в розвиток нашої держави

 • Вони створили першу Українську державу - Гетьманщину( хоча й не надовго) на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким

 • Хмельницький мріяв про самостійну могутню державу, яка буде складатися виключно з Українців, де пануватиме українська мова, культура, і керуватимуть цією державою виключно українці

 • Продовжив справу Хмельницького видатний гетьман – Пилип Орлик, який перший в світі уклав проект Конституції України( на жаль цей документ залишився лише проектом, оскільки його не дозволили втілити в життя)

 • В цей період Українці продовжують боротися за свої права, культуру, мову, самовизначення….

 • З 18 по 20 століття українські землі входили до складу іноземних держав – Російської імперії, Австро – Угорщини, які постійно пригнічували українську культуру, та більше того Російська імперія намагалася всілякими способами знищити, заборонити вживання української мови, продовження українських традицій, ця держава хотіла щоб українці взагалі забули про існування власної держави..

Українці продовжували боротьбу і не покидали думки про створення власної держави, не дивлячись ні на що.Картки (учні мають обрати найважливіші поняття, на їх погляд, які б охарактеризували юридичне та практичне оформлення Української держави)

Історична довідка період 4 – Новітній час ( 1914 - сьогодення)

Це найважчий період боротьби за становлення нашої держави

 • У 1914 році починається перша світова війна і саме в цей період було сформовано першу українську армію – Українських Січових Стрільців

 • Після війни українці продовжують мріяти про самостійну державу, продовжують боротися, закликають , агітують обєднатися, стверджуючи, що разом ми – сила.

 • В цей час була сформована українська держава, але незалежності вона не мала, оскільки входила до складу Союзу Радянських Соціалістичних Республік, і ні про яку самостійність мови йти не могло.

 • Але у 1991 році могутня держава – Радянський союз розпадається – в Україні з’явився шанс втілити свою багатовікову мрію – стати Незалежною

 • Позачергова сесія Верховної Ради 24 серпня 1991 року розглянула важливе для майбутньої долі українського народу питання про політичну ситуацію в республіці, а також ухвалила історичний Акт проголошення незалежності України. Це надзвичайне рішення започаткувало новий етап у сучасній історії держави. Постання суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР

 • Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної Української держави.

Картки(учні мають обрати найважливіші поняття, на їх погляд, які б охарактеризували створення Незалежної України)наприклад:Стародавній світ

сві

сві

Середні віки

Нова історія

Новітня історія

1млн р.т київська Русь проект Конституції Розпад

с.Королеве Руська правда Гетьманщина 24 серпня 1991 р.

племена козаки боротьба Акт проголошення

слов’яни боротьба за самостійність

захист територій

4 Узагальнення та систематизація знань учнів

запитання до таблиці:

 • В якому періоді сформувались уявлення про власну державу?

 • Коли українці почали боротьбу за самостійність?

 • Які методи застосовували у боротьбі?

 • Про що мріяли українці?

 • Що важливого зробив Богдан Хмельницький та Пилип Орлик?

 • Які держави пригнічували культуру, мову, традиції?

 • Коли мрії українців здійснились?

 • Які документи це підтверджували?

5 Підсумки

Отже, ми з вами бачимо, що протягом всього розвитку наша держава боролася за самостійність, за можливість розмовляти власною мовою. Українці мріяли продовжувати свої звичаї,традиції, культуру.

Багато століть ми мріяли мати те, що нам належить по праву – Незалежність. І саме нам пощастило, що ми живемо у вільній державі, можемо вільно висловити власну точку зору, можемо вільно розмовляти української мовою( доречі зараз це дуже престижно), можемо вільно обирати що робити і коли.

І хоча в цьому році нашій державі виповнилось лише 30 років, вона зарекомендувала себе як гідна європейська держава на всіх рівнях. Україна продовжує втілювати свої мрії, продовжує зростати, а з нею зростає і нове покоління українців

Домашнє завданя:

Написати ессе на тему: « мої мрії про Україну»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.