і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Вступ. Що таке історія.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

План-конспект уроку історії України у 5 класі.

Тема: Історія – як наука та навчальний предмет.

Мета:

  • засвоєння учнями нових знань про історію, як науку та шкільний предмет; знайомство учнів з поняттями: «історія – наука про минуле», «історик – дослідник історії», «підручник з історії»;

  • формування первинних предметних вмінь;

  • виховання шанобливого ставлення до історії., як науки про минуле людства, загалом та українського народу, зокрема.

Основні поняття: історія, підручник з історії, історик.

Обладнання: відеоролик «Історичні пам’ятки України», мультимедійна презентація «Історія - наука про минуле».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати:

  • пояснювати, що таке історія, хто такі історики, висловлювати судження щодо вивчення історії свого народу і країни, історичної науки у збереженні пам'яті про минуле.

  • розповідати про діяльність українських істориків (два-три на вибір);

План

    1. Значення слова «історія».

    2. Історія – наука про минуле людства.

    3. Історик – вчений, який знає найбільші секрети минулого.

ХІД УРОКУ


I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель. Сьогодні, діти, ви розпочинаєте вивчення нового для вас предмета, який називається «історія». Предмет для вас новий, але слово, я сподіваюся, ви чули у своєму житті не раз. Скажіть, на яких уроках у початковій школі вам траплялося слово «історія»?

Діти відповідають.


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Сьогодні ми з вами пізнаємо всі таємниці звичного, на перший погляд слова «історія» та перш ніж ми розпочнемо пізнавати таємниці історії пропоную поглянути на екран.

Перегляд відеоролика «Визначні пам’ятки історії України».

Учитель. Прекрасні церкви та замки, залишки будівель стародавніх міст та військових укріплень – все це є свідченням цікавої та насиченої історії нашого народу. Я гадаю, що коли ви переглядали відео, то у багатьох з вас виникали у думках питання: «Коли, чому, як ?» це все з’явилося на нашій землі. Саме на ці запитання дасть відповідь історія , яку ви починаєте вичати сьогодні.

Кожен урок буде ставити вам нові запитання, крок за кроком ми будемо розкривати цінність історії. Але найголовніше в цій науці те, що вона дозволяє побачити справи людини, зрозуміти, що ця людина собою являє.


IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Значення слова «історія».

Учитель. У 5-му класі ми розпочинаємо вивчати новий предмет — історію України. Допоможе нам у цьому підручник.
Бесіда
1. Як називається ваш підручник?
2. Хто його автори?
3. Розгляньте малюнки на обкладинці підручника та на початку розділів. Як ви гадаєте, про що розповідає історія?
Доцільно ознайомити учнів зі структурою підручника, його змістом, побудовою.
Історія — самостійна наука. Наука про минуле людства. Слово "історія" з грецької означає «дослідження», «повідомлення», «оповідь про події».
Історія — наука про минуле людства.
Учні записують визначення поняття в зошити.
Історія — одна з найцікавіших, але й одна з найскладніших наук. Історію називають вчителькою життя.
Учитель пропонує учням висловити свої думки про те, як вони розуміють цей вислів.
Учитель. Слово «історія» може вживатися в різних значеннях.

Завдання
- З'ясуйте, у якому значенні вжито слово «історія» в нижченаведених реченнях. 1. Історія про капітана Гранта багата на пригоди.
2. Тернистий шлях історії нашого народу.
3.  «Знаєш, друже, — вихопилось в балакучого хлопчика, — ну й історія зі мною сталась».
4. Історія досліджує, яким було життя людей у минулому.

2. Історія – наука про минуле людства.

Історія завжди була наукою, яка вивчала життя і діяльність людей у минулому. Зверніть увагу на перше слово. Наука — це те, що дає нам знання, досвід, повчає. Математика вивчає числа і те, як з ними працювати. Біологія вчить, все, що пов'язано з рослинним і тваринним світом. Науки бувають різними. Що ж виокремлює історію з-поміж інших наук?
Робота зі схемою
За допомогою учнів учитель складас схему.

                                                          Історія

Пов'язана з людьми

Вивчає минуле

Вивчає діяльність людей

Учитель. Що дає людині історія? Вона відповідає на такі запитання:

  •  Де?

  •  Коли?

  •  Як жили?

  •  Що робили люди?

  •  Як діяли?

Учитель пропонує дітям записати в зошити схему та основні запитання, які постають у процесі пізнання історії.

Хвилинка відпочинку.

«Австралійський дощ»

Піднімається вітер (потираємо руки).

Падають перші краплини дощу(клацаємо пальцями).

Почалася справжня злива (плескаємо долонями по стегнах).

Злива перетворюється на бурю(тупцюємо).

Ось буря стихає (плескаємо долонями по грудях).

Стихає злива(плескаємо долонями по стегнах).

Закінчується дощ, падають останні краплі(клацаємо пальцями).

Шумить тільки вітер(потираємо долонями).

Австралійський дощ скінчився. Сонце!(усі разом піднімають руки вгору)

3.Історик – вчений, який знає найбільші секрети минулого.

Що, де і коли відбулося — головні питання, які перед нами ставить сива давнина. Чому так сталося, що відбулося після цього? Питання можуть бути найрізноманітніші, відповіді ж на них інколи доводиться шукати роками і десятиліттями. А на деякі питання людство не може відповісти вже тисячі років.

Шукачами відповідей на запитання історії є люди, які все життя присвячують цій нелегкій, але дуже цікавій справі. Такими людьми є вчені-історики.

Першою людиною у світі, яка присвятила своє життя пізнанню таємниць минулого був давньогрецький учений Геродот, його називають «батьком історії»

Історична довідка.

Геродот — грецький історик V століття до н. е. Праця, яку він написав, називається «Історії».

Геродот був талановитим оповідачем. Його описи містять багато цікавих дрібниць . Вони містять чимало подробиць, без яких, з його погляду, історія була б неповною. Праця Геродота є унікальною ще й тому, що, описуючи події, історик не міг спиратися на офіційні державні літописи, адже такі рідко велися.

У давні часи мало хто докладав зусиль, щоб увічнювати історію, хіба що хтось прагнув звеличити власні видатні досягнення. Тоді про них карбували написи на пам’ятниках. Геродот описував події на основі власних спостережень, традиційних знань і свідчень інших людей. Щоб зібрати інформацію, Геродот багато подорожував. Він виріс у грецькій колонії Галікарнас (тепер місто Бодрум на південному заході Туреччини) і побував у багатьох місцях Греції.

  Він здійснив далекі подорожі на північ до Чорного моря та Скіфії (до земель сучасної України) і на південь до Палестини і Верхнього Єгипту. На сході він, очевидно, дійшов аж до Вавилона, а закінчив свої дні на заході, ймовірно, у грецькій колонії, що лежала на півдні сучасної Італії. Хоч би куди ішов Геродот, він уважно за всім спостерігав. Також він про все розпитував і записував інформацію, отриману від людей, котрим, на його думку, можна було довіряти.

Наскільки достовірною була інформація, записана Геродотом? Його розповіді про краї, які він відвідав, і про побачене на власні очі вважаються точними. Геродот описав невідомі грекам звичаї, скажімо, обряди поховання скіфських правителів чи бальзамування єгиптян. Ці описи певною мірою узгоджуються зі знахідками археологів. Оцінюючи значення поданих Геродотом відомостей про Єгипет, дехто стверджує, що вони «перевершують усе написане про цю країну в стародавні часи».

Однак нерідко єдиним джерелом інформації для Геродота були чиїсь сумнівні свідчення. До того ж люди за його днів вірили, що язичницькі боги втручаються у людське життя. Через це не всі описи Геродота відповідають нормам сучасної історичної науки. Все ж Геродот намагався відокремлювати факти від легенд. Він виявляв розсудливість і казав, що не вірить усьому почутому. Історик робив висновки лише після ретельного аналізу і порівнювання джерел.

Можна сказати, що праця «Історії» була справою усього життя Геродота. З огляду на наявні в його часи джерела, ця праця — справді видатне досягнення.

Ми ж з вами починаємо вивчати історію України тож нам варто дізнатися хто ж був «батьком української історії», а для цього звернімось до підручника.

Робота з підручником.

Учні разом з учителем, за методом коментованого читання опрацьовують пункт параграфа №1 підручника Історія України (Вступ до історії): підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. / В. С. Власов.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  • Бесіда
    1.  На які питання надає відповідь історія?
    2. Кого з істориків ви знаєте?

Гра «Оплески»

Учитель називає поняття, терміни, прізвища. » Якщо поняття або термін використовували на уроці, підтвердьте це оплесками, якщо ні — мовчанням.
Історія — наука, село, історія капітана Гранта осінь, математика, М. Грушевський. зірка, народ, «оповідь про події»,визначні постаті.

Інтерактивна вправа «Ромашка».

Учні відповідають на блок запитань з теми виконуючи інтерактивну online-вправу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку
  • Додано
    13.08.2018
  • Розділ
    Історія України
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    388
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    ZT861226
  • Вподобань
    0
Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь