Вступ. Мова – скарбниця духовності народу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

7 клас

Тема: Вступ. Мова – скарбниця духовності народу

Мета: розширити знання семикласників про рідну мову, пояснити духотворчу роль мови, її значення у формуванні й удосконаленні духовної сутності кожного мовця; виховувати патріотичні почуття, почуття національної гідності, повагу до рідної мови; розвивати логічне й образне мислення, увагу, пам’ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, картки, тлумачний словник

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Знайомство з новим підручником.

  • Читання передмови.

  • Ознайомлення з використаними в підручнику умовними позначеннями (знаками-символами).

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

Робота біля дошки. Записати речення, пояснити лексичне значення слів душа, дух, духовний, духовність. Визначити в словах орфограми, пояснити написання слів.

 

Рідна мова... Вона прекрасна, мелодійна, милозвучна. Недаремно її називають солов’їною. Мов пісня, вона ллється живлющим струмочком, надихає, збагачує, облагороджує. Великим і щедрим має бути народ, який володіє таким неоціненним багатством, такою невичерпною скарбницею духовності й культури.

За М.Красуцьким.

Мова - це пісня душі, покладена на слова (Д.Білоус.) Слово – прихисток і душі, і духу. (П.Мовчан.) «Мова — жива схованка людського духу»,— писав класик нашої літератури Панас Мирний. «Мова народу — це його дух, а дух народу — це його мова», — писав мовознавець і філософ Вільгельм фон Гумбольдт. (З підруч.)

Словник. Душа - внутрішній психічний стан людини з її настроями, переживаннями та почуттями. Дух - свідомість, мислення; внутрішній стан, моральна сила людини (колективу). Духовність – спрямованість свідогляду, в основу якого покладено відстороненість від усього матеріального, приземлено-практичного; специфічно людська якість, недосяжна як для тварини, так і для машини. Пронизує всі форми людської свідомості: моральну, політичну, релігійну, художню тощо. У християнстві Д. пов’язана з внутрішньою чистотою, скромністю, порядністю. Культура - сукупність матеріальних та духовних цінностей, а також способи їх створення, вміння використовувати для людського прогресу, передавати з покоління в покоління.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

* Пояснення вчителя.

Наша мова – скарбниця духовності народу.

Мова промовляє до нас із народної пісні, казки, дарує нам мудре народне прислів’я і життєдайне дотепне слово народної усмішки.

Мова промовляє до нас зі стародавніх писемних пам’яток – літописів, хроні, що зберігають пам'ять про історію народу.

Мова озивається до нас із радіо- і телеефіру, Інтернету, з газет і журналів. А які мовні скарби дарує нам сучасна книжка!

Запис у зошити

мова усної народної творчості.

Скарбниця духовності народу мова стародавніх писемних пам’яток

сучасна літературна мова

V. Виконання вправ на закріплення.

  1. Списати текст, визначити стиль мовлення. Підготуйте усний переказ.

Походження назви Україна

Власна назва Україна походить від праслов’янського слова украй – «відрізок землі»

Від іменника украй за допомогою суфікса іна утворилася назва україна. Праслов’янські племена ділили між собою територію, чітко розмежовували її. Відділена частина території племені. Або окрема земля, окремий край – це й була україна. З часів козачини (із ХVІ ст.) назва Україна набула конкретного географічного значення як власна назва Козацької держави. Одна з перших памяток, у якій засвідчено слово Україна, датована 1187 р.

  1. Гра «Хто більше»

Клас ділиться на команди. Учні протягом декількох хвилин записують відомі їм прислів’я, приказки, вислови про мову. Після цього аркуші вивішуються на дошку, записи зачитуються. Виграє та команда, яка згадала і записала більше висловів про мову, у яких лаконічно узагальнюються народні погляди на культуру мовлення, значення слова в житті людини.

  1. Попереджувальний диктант.

Бережімо й любімо свою українську мову! Любімо її в усьому: у книжці, у пісні, у розмові. Ніколи не цураймося своєї рідної мови, де б то не було: чи в себе вдома, чи серед чужих! І не вільно ніде ховатися з рідною мовою, заступаючи її без потреби іншою. Рідна мова – то душа народу, і хто цурається її – той душі своєї цурається! (З журналу.)

  1. Творча робота.

Закінчити речення: «Мова для мене – це …2

V. Підсумок уроку.

Пояснити слова поета:

І тільки Слово береже в основі безсмертя української душі (Б.Олійник.)

Домашня робота. Підготувати усний твір- роздум у художньому стилі на тему «Душа народу – у слові». Скласти кросворд , взявши за основу словосполучення «Рідне слово»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
9
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!