Вступ до історії України. 5 клас. Тема " Пам'ятки культури новітньої доби. Україна незалежна" Конспект уроку

Історія України

Для кого: 5 Клас

18.06.2019

1341

63

2

Опис документу:
Конспект до уроку за новою програмою, найбільше підійде до підручника Власов В.С. До уроку є розроблена презентація з додатковими відеофрагментами, що гармонійно, всебічно і комплексно допомагають висвітлити тему. Також розроблена вправа Коректор, яку можна роздрукувати для кожного учня.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Підготувала:

вчитель Богородчанської ЗОШ І-ІІІ ст №2

Кіпещук Любов Степанівна

Урок 23 Тема. Пам’ятки культури новітньої доби. Україна незалежна.

Очікувані результати:

Розумію: пам’ятку історії як скарб, гордість і надбання народу; поняття «історична пам’ять», «пам’ятка історії», «пам’ятник», як і навіщо турбуватися про пам’ятки історії рідного краю.

Умію: розпізнати історичні пам’ятки і пам’ятники; описати пам’ятку історії; показати на карті місцевість, де розташовані вказані вчителем пам’ятки історії України; визначити епоху, в яку вони виникли; відшукати (у бібліотеці, за допомогою електронних ресурсів) і впорядкувати (поставити запитання, скласти план) інформацію про пам’ятки і пам’ятники, що встановлені в Україні, у рідному краї;

Хід уроку

 1. Організаційний етап (написати на дошці)

Щоб не просто слухали, а чули.

Не просто дивилися, а бачили.

Не просто відповідали, а міркували.

Дружно і плідно працювали.

 1. Актуалаізація опорних знань.

Що таке візуальні джерела? (це різновид історичних джерел, у яких інформація передаєтьсяі з допомогою зображень

Які ще історичні джерела Вам відомі?(речові, писемні, усні )

ІІІ Перевірка домашнього завдання.

 1. Співвіднесіть дати та події:

  1939-1945

  Вибух на Чорнобильській АЕС

  09.05.1945

  День Перемоги

  26.04.1986

  Друга світова війна

 2. Розповісти про пам’ятки, приурочені подіям ІІ світової війни та радянської епохи:

 • А) На слайді зображені пам’ятки в Бабиному Яру, присвячені трагічним подіям ІІ світової війни. Бабин Яр – це урочище, незаселена територія, що знаходиться на північно-західній околиці Києва. На екрані пам’ятник радянським громадянам і військовополоненим, розстріляним гітлерівськими загарбниками у 2 світовій війні. Ліворуч пам’ятник розстріляним євреям «Менора». Бабин Яр — одне з найвідоміших пам'ятних місць, пов'язаних із людською трагедією. У роки Другої світової війни 1939—1945 — місце нацистського геноциду. Тут починаючи з кінця вересня 1941 і до жовтня 1943 гітлерівські окупаційні власті знищили понад 100 тис. осіб. Усього за час окупації розстріляно й знищено понад 50 тис. євреїв. Загалом, у Бабиному яру та поблизу нього встановлено 25 пам'ятників.

 • Б) Пам’ятник Батьківщина-мати (матеріал підручника, учні читають самостійно).

 • В) Національний музей історії України у Другій світовій війні у Києві входить до складу величезного меморіального комплексу, що на схилах Дніпра на Печерську. Розташований він у п'єдесталі Батьківщини-Матері – одного з найвідоміший символів Києва та найбільших монументів світу. Кожен із експонатів є частиною, свідком кровопролитної світової війни. Тому цей музей варто відвідати аби зрозуміти масштаби тих жахливих подій. У музеї Музей має розкішну колекцію експонатів – близько 400 тисяч. Зібрання зосереджені в 16 залах загальною площею 5 тисяч квадратних метрів. Тут виставлено більше 17 000 предметів, при цьому акцент зроблено на символіку та образи, що сприймаються на рівні почуттів. Піднімаючись від одного поверху до іншого, відвідувачі начебто переживають усі етапи війни. Працює музей з 1974 року.

І ще кілька слів про пам’ятники, споруджені у нашому місті. (Пам’ятник героям, полеглим у Другій світовій війні, знаходиться у центрі нашого містечка. )

ІV Вивчення нового матеріалу

Продовжуємо вивчати історію нашої країни.

Тема: Пам’ятки культури новітньої доби. Україна незалежна. Сьогодні наш урок проходитиме у формі усного журналу.

Сторінка 1. Проголошення незалежності.

Вправа «Коректор» (реставрація пошкодженого тексту). Перед вами стаття з нашого журналу «Шлях до незалежності», проте коли я друкувала, виявилося, що деякі слова пропущені. Треба рятувати ситуацію. Потрібна ваша допомога. Ознайомтеся з сторінками підручника 154-155 і вставте пропущені слова в текст.

Давайте разом перевіримо і запишемо до нашого журналу втрачені слова.

Завдання - відео

Відео, яке я Вам продемонструю є унікальним джерелом і свідком тих подій. Уважно подивіться (Проголошення незалежності.)

Запитання до відео:

 1. Які слова скандували демонстранти і які прапори вони тримали в руках? (незалежність).

 2. З яким настроєм був прийнятий Акт незалежності України? Які емоції переважають? Як український народ сприйняв це рішення?

 3. Який предмет внесли у ВРУ? Чи знаєте ви людину, яка внесла цей предмет? (В’ячеслав Чорновіл)

 4. Яку пісню співали депутати? (Ой у лузі червона калина)

Пам’яткою, що виражає ці події у нашій державі є Монумент Незалежності у м. Київ.

Монуме́нт Незале́жності — тріумфальна колона в Києві, присвячена незалежності України. Розташована у центрі міста на Майдані Незалежності.

Стилістично являє собою суміш українського бароко та ампіру. Монумент споруджено в композиційному центрі Майдану Незалежності у Києві на честь десятиріччя незалежності України у 2001 році. Являє собою колону, увінчану фігурою жінки (Берегині) з калиновою гілкою в руках, висота монументу — 61 метр. Як модель для статуї Берегині автор Анатолій Кущ вибрав свою дочку, художницю зі світовим ім'ям Христину Катракіс.

Колона, облицьована білим італійським мармуром, стоїть на постаменті у вигляді християнського храму в стилі українського бароко, прототипом якого є Брама Заборовського. На колоні стоїть статуя Оранти України — дівчини, одягненої в український національний костюм, яка тримає в руках калинову гілку. Окремі елементи скульптури — калинова гілка, орнамент на одязі й стрічки вінка покриті золотом. Маса скульптури з литої бронзи — близько 20 тонн.

Щоб гарантувати безпеку монумента за будь-яких можливих природних катаклізмів інженери при будівництві статуї використовували технічні механізми схожі з тими, що використовувалися в монументі Батьківщина-Мати. Щоб через вітрові навантаження або внаслідок землетрусу не порушилася стійкість скульптури, під нею в середині колони підвішений своєрідний маятник вагою півтори тонни, який гасить коливання, коли вона піддається зовнішньому впливу. Монумент, із залізобетонним каркасом всередині, може витримати й ураган, що здатний зривати дахи будинків та перевертати автомобілі. У середині колони — гвинтові сходи.

Сторінка 2. Що означає жити в незалежній державі.

(Схема – складаємо і записуємо на дошці думки учнів)

Сторінка 3. Від помаранчевого майдану до європейського.

Незважаючи на незалежність, нашим громадянам не раз доводилося відстоювати свої права, свій суверенітет.

2003-2004 – події помаранчевої революції.

На відміну від нещодавніх подій, тоді це була мирна демонстрація, яка в результаті змусила поступитись старим порядкам Кучми.

2013-2014 – революція Гідності і Свободи. Це політичні та суспільні зміни в Україні. Опір народу був покликаний відходом керівництва від європейського курсу, а також надмірними повноваженнями тодішнього президента Януковича.

Оскільки ці події трапились нещодавно, то мабуть вони ще у всіх на вустах.

Запитання:

Хто такі герої Небесної сотні?

Вправа шкала часу:

Розставте зазначені події на шкалі часу:

24 серпня 1991 року

28 серпня 1996 р

2003-2004

2013-2014

У нашому містечку шанують пам’ять про ці події.

Один з небагатьох пам’ятників, присвячених подіям помаранчевої революції 2004 року споруджений у 2005 році по вул. Шевченка, біля Палацу культури.

24 серпня 2014 року, під час відзначення Дня Незалежності, у Богородчанах урочисто відкрили алею «Небесної Сотні». Тут проводять поминальні віча, згадують тих, хто віддав своє життя на Майдані та вшановують пам’ять воїнів АТО. Серед них – воїни АТО, наші земляки: Андрій Карабінович з с. Дзвиняч, Володимир Байдюк з с. Глибоке, Володимир Суслик з с. Монастирчани, Григорій Семанишин з с.Горохолина. Днями після важкої хвороби помер Ігор Рожко з села Похівки, який теж брав участь в зоні проведення АТО. Нещодавно, 20 лютого відбувся поминальний захід  і поминальна панахида.  Учасник Революції Гідності житель селища Солотвин, який був важко поранений на Майдані, Василь Максимів ще раз нагадав присутнім про ті неспокійні події зими 2013 – 2014 років.

Сторінка 4. Гордість країни.

Ми маємо чимало людей, яким ми завдячуємо добробутом, спокоєм. Які всупереч труднощам прославляють нашу державу на весь світ. Хто вони:

Спортсмени:

Спорт завжди був пріоритетом здорової нації. Олімпійські чемпіони Оксана Баюл у фігурному ковзанні однією з перших відкрила Україну світові. Незважаючи на травму ноги і накладені шви на ногу, вона зціпивши зуби ідеально прокатала свою програму. Маємо золоту рибку Яну Клочкову – чемпіонку з плавання, рекорд у потрійному стрибку олімпійської чемпіонки Інеси Кравець, який досі залишається непобитим, абсолютну чемпіонку з гімнастики Лілію Підкопаєву

Легкоатлет Сергій Бубка здобув 35 рекордів світу і його стрибок з жердиною 6м14см у висоту на відкритому стадіоні досі залишається недосяжним для атлетів усього світу. До речі, цьому спортсмену в рідному місті Донецьку спорудили у 1999 році прижиттєвий пам’ятник.

Легендарні брати-боксери Віталій та Володимир Клички не один рік залишалися чемпіонами, починаючи з 1996 року. Вони здобули в 2011 всі 11 чемпіонських поясів у супер важкій вазі.

Футболіст Андрій Шевченко здобув золотий м’яч як кращий футболіст Європи, а збірна України з футболу на чемпіонаті світу показали рекорд - Олександр Шовковський жодного м’яча не пропустив у серії пенальті. Наші брати-важкоатлети богатирі Василь та Роман Вірастюк.

Співаки:

Співачка Руслана у 2004 перемогла з колоритною піснею з народними мотивами «Дикі танці».

У 2016 перемогла Джамала, що ділилася своїм болем про втрачену батьківщину, незважаючи на те, що вона співала рідною кримсько-татарською, а не популярною англійською.

Маленька Анастасія Петрик у 10 років своїм голосом на дитячому Євробаченні з піснею «Небо» завоювала перемогу.

Космонавт: наша гордість – єдиний космонавт незалежної країни Леонід Каденюк (помер 31.01.2018). Пономарьов Руслан у свої 19 став наймолодшим шахістом в історії

Зараз наші солдати виборюють для нас омріяну віками свободу

Науковці, медики, винахідники, інженери …

Відео Гордість країни

Закріплення матеріалу.

Гра «Історичне лото».

 1. Дата прийняття акту проголошення незалежності України (24 серпня 1991 р.)

 2. Грошова одиниця України. (Гривня).

 3. Автор слів Державного Гімну України.(П. Чубинський).

 4. Скільки областей має Україна? (24).

 5. Коли було прийнято Конституцію України? (28 червня 1996 року).

 6. Один із державних символів (Тризуб).

 7. Коли відбувалась Революція Гідності (2013-2014 рр.)

 8. Основний закон країни, прийнятий у 1996 році. (Конституція).

 9. Під керівництвом цього гетьмана Україна вела Національно-визвольну війну проти поляків? (Богдан Хмельницький)

 10. «Батько» української історії, відіграв велику роль в революції 1917-1921 рр, громадський та політичний діяч? (М.Грушевський)

 11. Наймасштабніша війна в історії людства, у ній брали участь 80% населення Землі (Друга світова війна).

 12. Штучно організований масовий голод проти українських селян 1932-1933 роках. (Голодомор).

 13. Одне з найвідоміших пам'ятних місць, пов'язаних із людською трагедією. У роки Другої світової війни 1939—1945 — місце масових розстрілів. (Бабин Яр).

 14. Пам’ятник вражає своєю грандіозністю. Скульптура жінки зі щитом і мечем (загальна висота – 102 м, вага близько 500 т). (Батьківщина-мати).

 15. Пам’ятка у нашому містечку, присвячена вшануванню пам’яті загиблих на Майдані 2013-2014 років. (Алея Небесної Сотні).

 16. Перший космонавт незалежної України. (Леонід Каденюк)

24 серпня 1991 року

Гривня

П.Чубинський

24

28 червня 1996 року

Тризуб

2013-2014

Конституція

Богдан Хмельницький

М.Грушевський

Друга світова війна

Голодомор

Бабин Яр

Батьківщина-мати

Алея Небесної сотні

Леонід Каденюк

Підсумок, завершення.

Сторінка 5.

Чиста сторінка, яку заповните ви. Саме ви впишете сюди свої досягнення, від Вас залежить, якою бути нашій країні.

Домашнє завдання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.