Сьогодні відбувся
Кабінет психолога:
«
Плітки. Конфлікти
»
Взяти участь Всі події

Всеукраїнська учнівська олімпіада з економіки для 11 класу

Економіка

Для кого: 11 Клас

11.06.2019

475

4

0

Опис документу:
Додаковий матеріал для уроку економіки. Творча робота, четвертого етапу чотирнадцятої Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки для учнів одинадцятого класу. (Творче завдання та відповіді на нього)
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ІV етап

V Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки

11 клас

Відповіді на творчі завдання

Творче завдання № 1 (10 балів)

На зборах акціонерного товариства було вирішено цього року не виплачувати дивідендів, щоб спрямувати прибуток на розвиток виробництва. На думку членів Правління АТ, це обов’язково сприятиме підвищенню курсу акцій, тому що вкладання коштів у розвиток товариства означає зростання дивідендів у майбутньому. Однак курс акцій цього акціонерного товариства на фондовій біржі різко знизився. Поясніть, чому це відбулося.

Відповідь

Курс акції – ринкова ціна акції, що встановлюється на вторинному ринку цінних паперів.

Курс акції знизиться при зменшенні попиту або збільшенні пропозиції. Зокрема, факторами попиту та пропозиції можуть бути: збільшення доходності акцій інших АТ та облігацій; зростання банківської процентної ставки; збільшення земельної ренти; економічної та екологічної кризи; інвестиційного клімату; додаткової емісії акцій цього АТ; змін в нормативно-правовому регулюванні діяльності АТ, очікування майбутніх цін та доходів тощо.

Курс акції визначається за формулою:

Наведена ситуація дозволяє з’ясувати вплив чинника часових переваг на курс акцій. Йдеться про схильність людей оцінювати поточне споживання вище, ніж майбутнє, внаслідок чого вони згодні відмовитися від частини поточних доходів, сподіваючись отримати більші доходи в майбутньому.

Рішення щодо невиплати дивідендів у поточному році, сформувало негативні очікування, що призвело до падіння попиту на акції компанії серед потенційних акціонерів та зростання пропозиції акцій з боку фактичних акціонерів.

ІV етап

V Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки

11 клас

Відповіді на творчі завдання

Творче завдання № 2 (10 балів)

Яких змін у сукупному попиті та сукупній пропозиції слід очікувати в зв’язку із посиленням гривні відносно світових валют? Що відбудеться із рівноважним рівнем цін та обсягом виробництва? Чи правильними будуть дії держави, спрямовані на «закріплення успіху» шляхом «політики дорогих грошей», зокрема, за допомогою підвищення ставки рефінансування?

Відповідь

Сукупний попит складається із споживчого, інвестиційного, державного попиту та чистого експорту.

AD = C + I + G + NX, де NX = Ex – Im.

Якщо гривня зміцніє, тобто її курс зросте по відношенню до іноземних валют, то експорт зменшиться, а імпорт збільшиться. Внаслідок зменшення чистого експорту зменшиться сукупний попит. При цьому крива сукупного попиту зміститься ліворуч. В точці нової рівноваги загальний рівень цін та обсяг реального ВВП можуть зменшитись або залишитись сталими. Це залежить від того, на якому відрізку кривої сукупної пропозиції встановиться макроекономічна рівновага (див. рис.).

Якщо Центральний банк підніме ставку рефінансування, то ставка банківського процента збільшиться, що призведе до зменшення споживчого та інвестиційного попиту. Внаслідок цього крива сукупного попиту зрушиться ліворуч, що може призвести до подальшого зменшення обсягів національного виробництва (див. рис.).

Таким чином, дії держави можуть призвести до:

- зменшення загального рівня цін за незмінного обсягу реального ВВП (на вертикальному відрізку сукупної пропозиції);

- зменшення загального рівня цін та обсягу реального ВВП (на проміжному відрізку сукупної пропозиції);

- зменшення обсягу реального ВВП за незмінного загального рівня цін (на горизонтальному відрізку сукупної пропозиції).

ІV етап

V Всеукраїнської учнівської олімпіади з економіки

11 клас

Відповіді на творчі завдання

Творче завдання № 3 (15 балів)

Відомо, що для визначення рівня суспільного добробуту в світі прийнято використовувати реальний ВВП на одну особу. Згідно з даними статистичної служби ООН, цей показник в Україні в 2009 р. становив 2569 дол. США. Через економічну кризу він зменшився до рівня 2006 р. Але навіть докризовий рівень 2008 р. - 3914 дол. на одну особу був помітно меншим рівня країн-лідерів. У маленьких європейських країнах Ліхтенштейн та Люксембург ВВП на одну особу перевищує 100 тис. дол.

Чи означає це, що українці живуть у 40 разів гірше за жителів зазначених країн? Доведіть, що пересічний українець не такий бідний, як свідчать наведені статистичні дані.

Відповідь

Слід погодитися з тим, що ВВП є досить важливим показником. Водночас показник ВВП на одну особу не відображає повною мірою добробут українців. Так, наприклад:

1. Показник ВВП може бути обчислений в доларах США за обмінним курсом, а не за паритетом купівельної спроможності. Використовувати офіційний валютний курс для переведення ВВП у долари некоректно, адже він залежить від багатьох чинників, зокрема, політичних. Набагато об’єктивніше вимірювати ВВП в доларах за паритетом купівельної спроможності.

2. Показник ВВП не враховує вартості товарів та послуг, вироблених в тіньовій економіці. Українці отримують доходи у тіньовій економіці, тому їх реальні доходи вищі за офіційні статистичні показники.

3. Показник ВВП не враховує товари та послуги, що не мають ринкової вартості (продукція домашніх господарств, вироблена для власного споживання). В українському селі досі поширене натуральне господарство. Але навіть якщо родина не має власного саду-городу, то до національних звичок слід віднести приготування їжі вдома - й борщу на обід, й заготовок на зиму, а також прибирання власної оселі, прання та інші роботи.

4. Показник ВВП не враховує доходів українців, які працюють за кордоном. Ці доходи подекуди становлять значну частку доходах українських родин.

5. Показник ВВП є показником потоку, він дозволяє оцінити, наскільки збільшилися доходи протягом року, але добробут українців залежить також і від нагромадженого у попередні роки багатства (запасу).

6. Показник ВВП не враховує трансфертні платежі (отримані, але не зароблені доходи).

Таким чином, незважаючи на те, що показник ВВП в Україні є нижчим за відповідні показники європейських країн, це не означає, що українці живуть у 40 разів гірше за жителів зазначених країн.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.