Все про колір та гармонійне поєднання кольорів

Опис документу:
Кожному народу, кожній місцевості, властиві не тільки орнаментальні традиції, а й свої кольорові поєднання. Колорит узору, тобто багатство та характер кольорових відтінків, об’єднаних в один основний тон, може бути візитною карткою цілого регіону або окремого села.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Все про колір

Кожному народу, кожній місцевості, властиві не тільки орнаментальні традиції, а й свої кольорові поєднання. Колорит узору, тобто багатство та характер кольорових відтінків, об’єднаних в один основний тон, може бути візитною карткою цілого регіону або окремого села.

Гармонійне поєднання кольорів та їх відтінків відіграє дуже важливу роль у всіх видах народної творчості. Не досить визначити необхідну форму і візерунок майбутнього виробу, важливо знати таке поєднання кольорів, при якому кожен колір буде створювати враження головного й основного. Щоб усі кольори були пов’язані між собою та з тлом виробу, необхідно знати основні закони кольорознавства. Познайомимося з деякими з них.

Різноманітні кольори, які ми бачимо навколо себе, можна поділити на дві групи :

хроматичні, (у перекладі з грецької «хроматичний» – кольоровий, забарвлений ) та ахроматичні, або безбарвні.

До першої групи належать усі барви сонячного спектра: червоний; оранжевий; жовтий; синій; зелений і фіолетовий.

Основними кольорами спектра є червоний, жовтий і синій. Додатковими – оранжевий, зелений і фіолетовий, які виникли від змішування двох основних кольорів: оранжевий – червоного і жовтого; зелений – жовтого та синього; фіолетовий – червоного та синього.

До другої групи належать білий (світло), чорний (темрява) та сірий кольори. Їх іще називають нейтральними, тобто такими, які не мають яскраво виражених ознак.

Хроматичні кольори поділяються на теплі та холодні. До теплих відносяться яскраві кольори, які передають відчуття тепла й сонця – червоний, оранжевий, жовтий а також зелені, коричневі, бордові кольори з відтінками перших трьох: жовто-зелені, оранжев-коричневі, бордово – червоні тощо. До холодних належать сині, зелені, фіолетові та блакитні, малинові, рожеві, коричнево-сині, бордово – фіолетові та ін. Найбільш теплий колір – червоний, а найхолодніший – синій. В залежності від насиченості кольори можуть бути темні й світлі.

При поєднанні різних кольорів існує поняття контрастність барв. Це сполучення двох кольорів з яких один світлий, а другий темний. Завжди красиві контрастні сполучення білого з червоним, червоного з сірим, коричневого з рожевим тощо. Гарно доповнюють один одного кольори, що прослідковуться у таблиці 2.5.1.

У народній творчості відомі монохромні (від грецького монос - один; хрома – колір), тобто однобарвні, оздоблення виробів та поліхромні – багатобарвні (від грецького полі – багато).[7]

Додаткові кольори складаються з різних, але гармонійно поєднаних груп фарб, посилюючих одна другу, або змішаних однієї з іншою та утворюючих широкий спектр відтінків сірого і коричневого. Такі кольори розміщуються на протилежних сторонах кольорового кола: синій – оранжевий, червоний –зелений, жовтий – фіолетовий.

Поєднання кольорів.

Таблиця 1.

Колір

Гармонуючі кольори

Червоний

чорний, жовтий, сірий, коричневий, бежевий, помаранчевий, синій

Жовтий

коричневий, чорний, бежевий, червоний, сірй, голубий, синій, фіолетовий

Зелений

темно-жовтий, лимонний, салатний, сірий, бежевий, коричневий, жовтий, помаранчевий, золотистий, чорний

Фіолетовий

бузковий, бежевий, сірий, коричневий, жовтий, золотистий, чорний

Синій

сірий, блакитний, бежевий, коричневий, жовтий, вохристий, червоний

Коричневий

бежевий, жовтий, чорний, рожевий, лимонний, червоний, голубий, синій, помаранчевий, бузковий, золотистий, сірий, зелений

Кожний колір має теплий і холодний відтінок, це показано у таблиці 2. та на кольорові ілюстрації Рис.1.

Відтінки кольорів

Таблиця2.

Колір

Холодний відтінок

Теплий відтінок

Жовтий

лимонний, цинковий, жовтий

кадмій, солом’яний

Синій

голубий, лазурний

ультрамарин

Червоний

малиновий, фуксин. кармін, темно-червоний

червоний кадмій, розо вий, кіноварний

Змішування двох споріднених кольорів часто дає дуже цікавий результат. Наприклад поєднання лазурі з ультрамарином при зображенні неба. Для створення живого червоного кольору бажано використовувати кіновар тапомаранчевий. Залите сонцем листя можна намалювати трав’янисто – зеленим та жовтим кадмієм.

Рис.1 Спектр.

Червоний колір доданий до зеленого виразить його. А ось краплинки червоного, додані в смарагд ний колір пригасять, або зовсім нейтралізують.

Для створення живих тіней використовують сині та фіолетові тона, а не коричневі та чорні, що можуть зробити малюнок дуже тьмяним та похмурим.

Зелені кольори часто виглядають дуже яскравими, але додавши невелику кількість додаткового кольору ( червоний: коричневий: фіолетовий) ефектно поглиблюється тон, що зображено на рисунку 2.

Рис.2 Поеднання кольорів.

ПРИМІТКА: Той факт, що холодні відтінки мають тенденцію до потухання, а теплі прагнуть до виразності, можна, при точному підборі фарб, використовувати для створення ефекту та глибини у вашому малюнку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»