+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

Вправи з набивним м"ячем

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

 • 22.02.2018
 • Фізична культура
 • 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас
 • Інші методичні матеріали
 • 10315
 • 0
 • 29
 • Стежити
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Дарницька районна в місті Києві

державна адміністрація

Управління освіти

Гімназія «Київська Русь»

Н. Ю. Максимович

ВПРАВИ З НАБИВНИМ М’ЯЧЕМ

методичні рекомендації

Київ - 2014

УДК 796.012.57:373

ББК 74.267.5

М 17

Рекомендовано міським методичним об’єднанням викладачів фізичного виховання вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації м. Києва

Рецензенти:

Коробейніков Г.В. – професор кафедри фізіології спорту Національного університету фізичного виховання та спорту України, доктор біологічних наук.

Дяченко В.Ф. – доцент кафедри теорії та методики фізичного виховання Національного лінгвістичного університету, кандидат педагогічних наук.

М 17

Максимович Н. Ю. Вправи з набивним м’ячем: Методичні рекомендації. – К.: Гімназія «Київська Русь», 201438 с.

Вправи з набивним м’ячем входять до арсеналу найбільш поширеної групи гімнастичних вправ, що мають назву загальнорозвиваючих. Загальнорозвиваючі гімнастичні вправи, в тому числі і з набивним м’ячем, є основою оздоровчих видів гімнастики, головним завданням яких є – всесторонній розвиток і зміцнення здоров’я людей. Вправи з набивним м’ячем широко використовуються не тільки як оздоровчі, але як і спеціально-підготовчі у багатьох видах спорту. Це пояснюється їх всестороннім впливом, надзвичайною різноманітністю, варіативністю та емоційністю.

В запропонованих методичних рекомендаціях вправи з набивним м’ячем розподілені у відповідності до прийнятої в практиці класифікації – за їх призначенням та впливом на організм займаючихся.

Методичні рекомендації розраховані на вчителів фізичної культури, методистів ЛФК, студентів коледжів та інститутів фізичної культури.

ББК 74.267.5

© Максимович Н. Ю., 2014

© Гімназія «Київська Русь», 2014

Вступ

Вправи з набивним м’ячем входять до арсеналу найбільш поширеної групи гімнастичних вправ, що мають назву загальнорозвиваючих. Загальнорозвиваючі гімнастичні вправи, в тому числі і з набивним м’ячем, є основою оздоровчих видів гімнастики, головним завданням яких є – всесторонній розвиток і зміцнення здоров’я людей. Вправи з набивним м’ячем широко використовуються не тільки як оздоровчі, але як і спеціально-підготовчі у багатьох видах спорту. Це пояснюється їх всестороннім впливом, надзвичайною різноманітністю, варіативністю та емоційністю.

В запропонованих методичних рекомендаціях вправи з набивним м’ячем розподілені у відповідності до прийнятої в практиці класифікації – за їх призначенням та впливом на організм займаючихся.

Методичні рекомендації розраховані на вчителів фізичної культури, методистів ЛФК, студентів коледжів та інститутів фізичної культури.

Характеристика вправ

При виконанні вправ з набивним м’ячем, включаються в активну роботу великі м’язові групи і активізується діяльність всіх систем організму. Вправи передбачають різнобічні рухові дії: поштовхи, кидки, передачі, ловіння м’яча. Це забезпечує швидкий перехід від напруження м’язів до їх розслаблення при поштовхах і кидках м’яча і від розслаблення до напруги м’язів при його ловінні. Крім того, набивні м’ячі вагою від 1 до 6 кілограм використовуються як засіб обтяження при виконанні загальнорозвиваючих вправ, як одиночних, так в парах і групах. Надзвичайна різноманітність вправ з набивним м’ячем забезпечує вибірковий вплив на окремі групи м’язів, суглоби і системи організму учнів, дозволяє точне формування фізичного навантаження з урахуванням статі, віку та фізичної підготовленості.

Різноманітні рухи, пов’язані з переміщенням м’яча від одного положення в інше нерідко замислуватими способами, збагачує руховий досвід. При цьому активізується діяльність не тільки рухового аналізатора, що контролює і регулює рухи, а і зорового. Тому вправи з набивним м’ячем є ефективними для формування вміння розрізняти просторові і силові характеристики рухових дій. За їх допомогою вдосконалюється вміння керувати рухами рук, що надзвичайно важливо як для трудової, так і повсякденної діяльності людини.

Під час занять гімнастикою, набивний м’яч треба використовувати не тільки як засіб обтяження, але і для поштовхів, кидків, передач, ловіння, перекочування, що активізує діяльність учнів, підвищує емоціональність занять. Вправи типу естафет, ігрові і змагальні завдання підвищують інтерес в учнів до занять фізичною культурою. Деякі вправи з набивним м’ячем носять змагальний характер: кидок на дальність, точність і т. д. Більшість вправ з набивним м’ячем прості і доступні для різних контингентів – від дітей до осіб старшого шкільного віку. Вправи з набивними м’ячами у всіх формах занять, індивідуальних і групових, виконуються у вигляді комплексів, що являються складовою частиною уроків з фізичної культури в масових школах, занять з фізичного виховання в коледжах, а також в спеціально-тренувальних заняттях окремих видів спорту та на заняттях з лікувальної фізичної культури.

Класифікація вправ

Вправи з набивним м’ячем прийнято ділити, виходячи з педагогічних завдань і методичних доцільностей, на наступні групи:

І. Загальнорозвиваючі вправи, в яких набивний м’яч використовується як засіб обтяження для підвищення ефективності виконуваних рухів, направлених на розвиток м’язової сили і гнучкості. Ці вправи можуть бути індивідуальні, парні і групові.

ІІ. Кидкові вправи, до яких входять поштовхи, кидки і ловіння м’яча. По способу виконання ці вправи діляться на такі різновиди:

а) підкидання і ловіння м’яча;

б) перекидання м’яча назустріч один одному по підлозі в різні сторони, перекидання ногами;

в) перекочування і передачі м’яча;

г) кидки м’яча в ціль, на дальність.

ІІІ. Рухливі ігри і естафети:

а) ігрові завдання і ігри;

б) естафети з використанням ігрового і змагального методу.

Термінологія

З метою стислого і точного пояснення вправ з набивним м’ячем, основною ознакою прийнято називати положення м’яча і напрямок його руху. Наводимо окремі термінологічні назви основних положень і рухів м’ячем.

Основна стійка (о.с.) – положення відповідає відповідній стройовій стійці, при якій м’яч знаходиться:

а) в правій руці обхватом, як правило при ходьбі, бігу;

б) м’яч внизу, тримати двома руками перед виконанням загальнорозвиваючих вправ.

Стійка вільно – стійка ноги нарізно, м’яч в правій руці обхватом, ліва рука на поперек.

М’яч вперед – м’яч утримується двома прямими руками вперед.

М’яч вгору – м’яч утримується прямими руками вгорі, голова прямо. При утриманні м’яча на одній руці вказується: м’яч вгору на правій, лівій.

М’яч вправо, вліво – м’яч утримується двома руками у вказаному напрямку на висоті плеча.

М’яч на груди, на голову, за голову, м’яч ззаду, до плеча – утримується зігнутими руками, а м’яч назад – утримується прямими руками, відведеними назад.

Колові рухи – коло, дуга, напівнахили, нахили, випади, повороти, упори (стояти, лежати) вказуються по початковому рухові з вихідного положення в відповідності з загальними правилами термінології. При утриманні м’яча на одній руці, вказується положення руки, наприклад:

М’яч на правій вгору, м’яч на правій вперед, м’яч на правій праворуч тощо.

Термінологічні назви вправ

Підкидання – кидок м’яча вгору і ловіння його різними способами.

Перекидання – кидок м’яча партнеру різними способами.

Передача м’яча – передавання м’яча із рук в руки без фази польоту.

Стрибок над м’ячем виконується різними способами із різних вихідних положень: стійка перед м’ячем, м’яч зліва, справа або ззаду.

Загальнорозвиваючі вправи з м’ячем

Індивідуальні вправи з набивним м’ячем займають значне місце у всіх формах занять. На кожного учня бажано мати по одному м’ячу. З метою безпеки треба уважно слідкувати за точністю рухів. Ряд вправ зручно виконувати в колоні по чотири, по одному або двох колах.

Роздають м’ячі учням, коли вони проходять мимо місця, де лежать м’ячі. Сюди ж м’ячі (мимохідь) і складаються після виконання вправ.

Вправи для рук і плечового поясу

1. В. п. – м’яч на груди, лікті в сторони. Обертання м’яча кистями рук в вертикальній площині.

2. В. п. – м’яч вперед. Повороти м’яча кистями в горизонтальній площині; піднімання; опускання м’яча кистями; колові рухи м’яча (кистями) в обидві сторони.

3. В. п. – м’яч вниз. Згинаючи і розгинаючи руки, піднімати і опускати м’яч на груди, вперед, вгору. Дуги і коло в лицевій площині.

4. В. п. – м’яч вниз.

1 – крок правою праворуч, м’яч на груди,

2 – м’яч вгору,

3 – м’яч на груди,

4 – приставити праву, м’яч вниз.

Те саме, але з лівої ноги.

5. В. п. - о. с. – почергове піднімання на пальці ніг та опускання на п’яти.

6. В. п. - те ж саме.

1 – стрибком широко стійка ноги нарізно, м’яч на груди,

2 – зігнути праву ногу м’яч вгору,

3 – розігнути праву ногу, м’яч на груди.

7. В. п. – м’яч вниз. Напівприсід на одній нозі, друга в сторону, назад і одночасно піднімати м’яч на груди, вперед, вгору.

8. В. п. – те ж саме. З випадом правою, ліва вперед, в сторону, піднімати м’яч вперед, вгору, за голову.

9. В. п. – лежачи на спині, м’яч на стегнах. Піднімання м’яча вгору, і, згинаючи руки, торкнутися ним підлоги за головою.

10. В. п. – те ж саме. Вправи виконуються як і вправа 9, але прямими руками.

11. В. п. – лежачи на спині, м’яч вперед. Колові рухи м’ячем ліворуч та праворуч.

12. В. п. – лежачи на спині, ноги нарізно, м’яч вперед. Розвести руки, м’яч на правій вправо. Те саме, але з лівої руки.

13. В. п. – м’яч вгору. Опускання м’яча ліворуч та праворуч на одній руці, підкинути його вгору і спіймати.

14. В. п. – стійка ноги нарізно (сід), м’яч внизу. Піднімання м’яча на груди, на голову, за голову, вгору.

15. В. п. – стійка ноги нарізно (сід), м’яч вниз (на груди). Колові рухи навколо голови, шиї, тулуба.

16. В. п. – стійка ноги нарізно (разом), м’яч вниз (вперед, вгору).

17. В. п. – те ж саме, м’яч вниз. Піднімання м’яча вперед, вгору, ліворуч і праворуч. Те ж саме в протилежних напрямках.

18. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз (ззаду). Рухи м’ячем назад, ліворуч, праворуч, згинаючи руки, м’яч на лопатки.

19. В. п. – м’яч вниз. Колові рухи м’ячем ліворуч та праворуч.

20. В. п. – м’яч вгору. Горизонтальні кола м’ячем над головою (ліворуч та праворуч).

21. В. п. – два м’ячі до плечей. Почергове і одночасне випрямляння рук уперед, угору. Те ж саме з одним м’ячем.

22. В. п. – м’яч уперед. Розведення рук в сторони, м’яч в лівій і правій руці.

Вправи для тулуба

1. В. п. – стійка ноги нарізно (на колінах, сід), м’яч на груди (на голову, за голову, до правого або лівого плеча, за спиною). Нахили тулуба вперед, назад і в сторони.

2. В. п. – те ж саме. Нахили з рухами м’ячем вперед, назад, вгору.

3. В. п. – те ж саме. Повороти тулуба з одночасним випрямленням рук.

4. В. п. – стійка ноги нарізно. Колові рухи тулубом вліво, вправо з різним положенням зігнутих або прямих рук.

5. В. п. – сід, м’яч ззаду, руки до плечей (за голову). Нахили назад до торкання попереком м’яча.

6. В. п. – те ж саме. Нахили назад до торкання м’яча лопатками, руки в сторони.

7. В. п. – сід, ступні ніг на м’ячі. Упор лежачи ззаду.

8. В. п. – сід, ноги нарізно, м’яч між ступнями. З м’ячем сід кутом, сід зігнувши ноги.

9. В. п. – лежачи на спині, м’яч між ступнями. Піднімання і опускання прямих (зігнутих) ніг з м’ячем.

10. В. п. – сід (лежачи з опорою на передпліччя). Колові рухи ногами з м’ячем в різні сторони.

11. В. п. – сід, м’яч між ступнями. Лягти на спину, підняти м’яч прямими ногами, покласти на підлогу за головою; далі – в. п. – лягти на спину, захватити м’яч стопами – в. п.

12. В. п. – лежачи на спині, руки за головою, м’яч між ступнями. Згинати ноги в колінах і притиснути м’яч до грудей.

13. В. п. – лежачи на спині, руки на попереку, м’яч між ступнями, ноги зігнуті, коліна біля грудей. Розгинання і згинання ніг у колінах.

14. В. п. – лежачи на спині, руки вгору, м’яч між ступнями. Зігнутися в кульшових суглобах, притиснути коліна до грудей. Розігнути ноги до вихідного положення.

15. В. п. – лежачи на спині, руки за голову, м’яч між ступнями. Згинання і рогинання ніг у колінах.

16. В. п.- лежачи на спині, руки на попереку, м’яч між ступнями. Піднімання і опускання ніг до прямого кута.

17. В. п. – лежачи на спині, м’яч між ступнями. Зігнутися в кульшових суглобах і торкнутися м’ячем за головою. Розігнутися у вихідне положення.

18. В. п. – сід, ноги зігнуті навхрест, м’яч на колінах. Повороти тулуба праворуч та ліворуч, руки вперед.

19. В. п. – стоячи на колінах, м’яч вгору. Повороти праворуч та ліворуч з торканням м’яча п’ят.

20. В. п. – стоячи на колінах, м’яч вгору. Нахили тулуба вперед, назад, праворуч та ліворуч.

21. В. п. – стійка на колінах, м’яч вгору. Колові рухи м’ячем праворуч та ліворуч.

22. В. п. – стійка на колінах, м’яч на груди. Нахил назад, руки вгору.

23. В. п. – стійка на колінах, м’яч на груди. Відставити ліву (праву) ногу в сторону на носок з одночасним нахилом, м’яч на прямих руках.

24. В. п. – стоячи на колінах, м’яч вгору. Нахил назад, торкнутися м’ячем підлоги.

Вправи комплексного впливу

1. В. п. – м’яч на груди (за головою, на голові, за спиною). Присідання з рухами м’яча вперед, назад, вгору.

2. В. п. – м’яч на груди. Нахили в сторони без згинання і з згинанням різнойменної ноги.

3. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Колові рухи м’ячем з нахилами праворуч та ліворуч.

4. В. п. – сід на п’ятах, м’яч на груди, носки ніг закріплені за рейки гімнастичної стінки. Нахили назад, м’яч вгору.

5. В. п. – вис на перекладині, м’яч між ступнями. Піднімання і опускання м’яча прямими ногами до прямого кута.

6. В. п. – вис на перекладині, м’яч між ступнями. Колові рухи ногами з м’ячем ліворуч та праворуч.

7. В. п. – лежачи на грудях, м’яч за головою. Прогинання тулуба з відведенням м’яча вгору.

8. В. п. – вис лицем до гімнастичної стінки, м’яч між ступнями. Піднімання м’яча якомога далі назад.

9. В. п. – сід ноги нарізно, м’яч вгору. Пружні нахили вперед, ліворуч та праворуч.

10. В. п. – те ж саме. Нахилитися вперед, покласти м’яч на підлогу за стегнами. Випрямитись, нахилитись і підняти м’яч з підлоги.

11. В. п. – м’яч вниз. Упор присівши, упор лежачи, упор присівши, встати.

12. В. п. – м’яч вгору. Змах правою (лівою), м’яч вперед, ногою торкнутися м’яча.

13. В. п. – упор лежачи, руки на м’яч. Згинання і розгинання рук.

14. В. п. – стійка на одному коліні, м’яч на груди. Нахили назад, м’яч вгору.

15. В. п. – стійка на колінах м’яч вниз. Сісти на п’яти, м’яч вгору, стати на коліна, м’яч вниз.

16. В. п. – сід ноги нарізно, м’яч на груди. Нахили вперед, торкаючись підлоги м’ячем (руки прямі).

17. В. п. – сід, м’яч вгору. Нахили ліворуч та праворуч з торканням м’яча підлоги.

18. В. п. – лежачи на спині, м’яч вгору. Колові рухи м’ячем ліворуч та праворуч.

19. В. п. – м’яч за головою. Відставлення лівої і правої ноги назад на носок, м’яч вгору.

20. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на груди. Нахили до лівої і правої ноги, руки прямі, торкатися підлоги м’ячем.

Підстрибування

1. В. п. – м’яч на підлозі (перед учнями).

1-2 – два підстрибування на двох ногах,

3 – стрибок ноги нарізно (м’яч між ногами),

4 – стрибок ноги разом уперед,

5-8 – те ж саме, але з просуванням спиною уперед.

2. В. п. – те ж саме. Підстрибування на обох ногах навколо м’яча ліворуч та праворуч.

3. В. п. – м’яч на підлозі.

1-2 – два підстрибування на місці,

3 – стрибок, згинаючи ноги над м’ячем,

4 – стрибок з поворотом кругом.

4. В. п. – м’яч вниз.

1 – стрибок на двох ногах, м’яч ліворуч,

2 – стрибок на двох ногах, м’яч угору,

3 – стрибок на двох ногах, м’яч праворуч,

4 – стрибок в. п.

5. В. п. – м’яч вниз.

1 – стрибок ноги нарізно, м’яч на груди,

2 – стрибок ноги разом, м’яч вгору,

3 – стрибок ноги нарізно, м’яч на груди,

4 – стрибок в. п.

6. В. п. – м’яч вниз.

1 – стрибок ноги нарізно, м’яч вперед,

2 – стрибком права схресно, м’яч на груди,

3 – стрибок ноги нарізно, м’яч вперед,

4 – стрибком в. п.

7. В. п. – м’яч за голову.

1-2 – два стрибки на двох ногах,

3 – стрибок ноги нарізно, м’яч вгору,

4 – стрибком в. п.

8. В. п. – м’яч вниз.

1-2 – два стрибки на двох ногах,

3 – стрибок ноги нарізно, м’яч вгору,

4 – стрибком в. п.

Вправи на спритність

1. В. п. – лежачи на спині, м’яч на груди.

1-2 – м’яч кинути вгору-вперед і піймати його ногами,

3-4 – кинути м’яч ногами і піймати руками.

2. В. п. – лежачи на спині, згрупуватися, м’яч на груди.

1-2-3 – перекласти м’яч з однієї руки в другу навколо ніг.

3. В. п. – сід на підлозі, м’яч між ступнями.

1-2 – різко енергійно нахилитися назад і кинути м’яч за голову.

4. В. п. – лежачи на спині, згрупуватися, м’яч за голову.

1-2 – енергійно випростатись і, нахиляючись, кинути м’яч із-за голови вперед.

5. В. п. – стоячи на колінах, нахил вперед, спиратися м’ячем на підлогу.

1-2-3 – енергійно занести м’яч за голову, зберігаючи нахил тулуба,

4 – в. п.

6. В. п. – стоячи спиною до стіни, на відстані двох кроків до неї, м’яч на груди. Нахилитися назад, кинути м’яч у стіну і впіймати його після відскоку.

7. В. п. – стоячи на правому коліні, спиною до стіни, м’яч на лівому коліні. Нахилитися назад, кинути м’яч у стіну і впіймати його після відскоку.

8. В. п. – сід ноги нарізно, спиною до стіни на відстані одного кроку, м’яч на груди. Нахилитися назад, кинути м’яч у стіну і впіймати його після відскоку.

9. В. п. – м’яч на правій долоні біля стегна. Не торкаючись тулуба, перекласти м’яч з правої руки в ліву за спиною, та з лівої руки в праву перед собою.

10. В. п. – нахил вперед, м’яч вниз. Перекидаючи м’яч з одної руки в другу, обвести його навколо ніг.

11. В. п. – стійка ноги нарізно, руки зігнуті у ліктях, м’яч на одній із рук. Перекидати м’яч з одної руки в другу.

12. В. п. – руки напівзігнуті в сторони, на кожній з них по м’ячу. Ходьба з поступовим прискоренням кроку протягом 40-60 секунд.

13. В. п. – нахил, руки на поперек, м’яч за голову. Ходьба протягом 40-60 секунд.

14. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз. Нахилитися вперед, кинути м’яч між ногами, повернутися кругом і піймати його.

15. В. п. – м’яч між ступнями. Стрибком кинути м’яч вгору і піймати його.

16. В. п. – м’яч на груди. Підкинути м’яч вгору і старатися спіймати м’яч колінами.

17. В. п. – напівприсід, м’яч між ступнями. Стрибком кинути м’яч через перешкоду – мотузку, планку.

18. Те ж саме виконати назад.

19. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на правій руці праворуч. Кидком над головою перекинути м’яч ліворуч і піймати його лівою рукою.

20. В. п. – стійка ноги нарізно, в кожній руці по м’ячу. Підкидати м’ячі вгору та ловити їх.

Кидкові вправи

До кидкових відносяться вправи в передачах м’яча, перекиданнях, підкиданнях та перекочуванні, штавханні та ловінні м’яча. Для виконання вказаних вправ, учнів слід розмістити в шеренгах, обличчям один до одного. Відстань між учнями в шеренгах залежить від їх фізичної підготовленості, але не перебільшує 3-4 метри. При виконанні кидкових вправ, треба уважно слідкувати за точністю їх виконання на заданий рахунок.

Вага м’яча не повинна перевищувати 3-4 кілограми. При виконанні кидкових вправ в парах, положення учнів можуть бути: лицем один до одного, лицем в одному напрямку, спиною один до одного, боком один до одного. Виконувати вправи можна стоячи, стоячи на колінах, сидячи і лежачи.

Кидки і ловіння м’яча

1. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на груди. Підкидання м’яча вгору і ловіння м’яча. Вправи бажано ускладнювати: ловіння м’яча після оплесків долонями, з поворотом кругом, з нахилами, з ставанням на одне коліно, тощо. Необхідно, щоб вправа виконувалась одночасно, в одному ритмі.

2. В. п. – м’яч вперед-вгору. Випустити м’яч і спіймати його на рівні попереку, потім грудей.

3. В. п. – м’яч вгору-вперед, але м’яч ловити на рівні колін.

4. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на груди. Кинути двома руками м’яч вгору і піймати його на рівні грудей, попереку.

5. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на груди. Ловити м’яч після півоберту та оберту кругом. Вправи можна виконувати поштовхом і ловінням однією рукою. Кидок м’яча вгору правою рукою, а піймати лівою і навпаки.

6. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз. Поворот наліво, кинути м’яч назад через голову і, повернувшись направо, піймати його.

7. В. п. – те ж саме. Енергійно нахилитися вперед, і кинути м’яч між ногами вгору. Випростатись і піймати його.

8. В. п. – м’яч затиснутий колінами. Випростатись і підкинути м’яч вгору двома ногами та піймати його.

9. В. п. – те ж саме, але м’яч затиснутий ступнею. Кинути м’яч вгору і піймати його.

10. В. п. – лежачи на спині, м’яч на груди. Кинути м’яч вгору і піймати його.

11. В. п. – м’яч на груди. Кинути м’яч вгору, присісти, встати і піймати м’яч.

12. В. п. – те ж саме. Кинути м’яч вгору, підстрибнути та в стрибку піймати м’яч.

13. В. п. – те ж саме. Кинути м’яч вгору, сісти і піймати м’яч сидячи.

14. В. п. – сід м’яч на груди. Кинути м’яч вгору, стати і піймати його.

15. В. п. – те ж саме, але піймати м’яч за спиною.

16. В. п. – те ж саме, але після ловіння м’яча, кинути м’яч з-за спини через голову вперед.

17. В. п. – стійка ноги нарізно, руки в сторони, м’яч у правій руці. Кинути м’яч вгору правою і піймати лівою рукою.

18. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на правій зігнутій руці. Штовхнути правою рукою м’яч вгору і піймати лівою рукою.

19. В. п. – лежачи на спині, м’яч на підлозі за головою. Кинути м’яч вперед і піймати його.

20. В. п. – м’яч у правій руці. Кинути його під лівою рукою вгору та піймати його. Те ж саме виконати з лівої руки.

21. В. п. – кинути м’яч однією рукою з-за спини вгору та піймати його двома руками.

22. В. п. – стоячи спиною до стіни на відстані одного двох кроків. Кинути м’яч, повернутися і піймати його після відскоку.

23. В. п. – стійка ноги нарізно, нахили вперед. Кинути м’яч між ногами назад вгору, повернутися кругом і піймати його.

24. В. п. – те ж саме, але кинути м’яч через голову вперед і піймати його.

25. В. п. – стійка на лівій нозі, праву вперед. Кинути м’яч правою рукою під ноги, та піймати його двома руками.

26. В. п. – нахил вперед, м’яч між ступнями. Випростовуючись, кинути м’яч прямими ногами назад.

27. В. п. – те ж саме, але в стрибку.

28. В. п. – лежачи на спині, м’яч між ступнями. Піднімаючи ноги, кинути м’яч вгору і піймати його.

29. В. п. – напівприсід на носках, руки напівзігнуті м’яч між ступнями. Кинути м’яч назад-вгору через голову та піймати його руками.

Перекидання м’яча

Група розміщається в дві шеренги з інтервалом 1-2 метра та дистанцією 3-5 метрів.

1. В. п. – о. с. Обличчям один до одного, м’яч вниз. Перекидання одного або двох м’ячів, ловити напівзігнутими руками.

2. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч на груди. Енергійний кидок м’яча партнеру (лікті розвернуті назовні, долоні вперед). Партнер ловить м’яч і повертає таким же способом.

3. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч за головою. Кидок м’яча партнеру з-за голови. Те ж саме можна виконувати сидячи, стоячи на колінах.

4. В. п. – стійка ноги нарізно, в потилицю один одному на відстані двох кроків. М’яч вниз. Кидок м’яча партнеру прямими руками вгору назад.

5. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз. Кидок м’яча збоку з напівобертом тулуба ліворуч і праворуч.

6. В. п. – стійка ноги нарізно в колоні. Відстань між учнями два кроки. Кидок м’яча партнеру назад між ногами. Ловіння м’яча, повороти кругом, кидки і ловіння м’яча таким же способом.

7. В. п. – стійка ноги нарізно спиною один до одного, м’яч вниз, або вперед. Кидки м’яча з поворотом направо, не сходячи з місця. Вправу можна виконувати стоячи на колінах, сидячи.

8. В. п. – стійка лівим боком до партнера. Кидок правою рукою від плеча, ловіння двома руками і кидок правою рукою. Те ж саме лівою рукою.

9. В. п. – стійка ноги нарізно лицем один до одного, м’яч вниз. Кидки м’яча двома руками збоку з поворотом тулуба і відведенням м’яча праворуч. Ловіння м’яча двома руками, кидок з поворотом тулуба і відведенням м’яча ліворуч.

10. В. п. – стійка ноги нарізно, лицем один до одного, м’яч вгору. Кидок м’яча вперед двома руками через голову з нахилом уперед.

11. В. п. – стійка лицем до партнера, м’яч між ступнями. Кидок м’яча з стрибком, ловіння двома руками. Можливе виконання прямими або зігнутими руками.

12. В. п. – стійка в потилицю один до одного в рядах. М’яч між ногами в партнера, що стоїть попереду. Кидок м’яча срибком, згинаючи ноги, ловіння двома руками, поворот кругом, кидок і ловіння таким же способом.

13. В. п. – стійка лицем один до одного, м’яч на груди. Кидок м’яча стрибком, те ж саме, але кидок знизу, так само, але з поворотом в стрибку. Ловіння виконується, стоячи на підлозі, або в стрибку. Цю вправу можливо виконувати одночасно з двома м’ячами, вгадуючи при цьому, хто кидає вище.

14. В. п. – стійка лицем один до одного. Кидаючи м’яч однією рукою, стрибком лівою і правою. Ловіння однією або двома руками.

15. В. п. – стійка лицем один до одного, ноги нарізно, м’яч на підлозі, біля ніг одного із партнерів. Кидок прямими руками в нахилі вперед. Ловіння двома руками і кидок таким же спобом.

16. В. п. – сід зігнувши ноги м’яч на ступнях. Кидок м’яча назад прямими ногами, лягаючи на спину і швидко піднімати ноги. Ловіння, сидячи з поворотом і кидок таким же способом.

17. В. п. – стійка лицем один до одного. Перекидання м’яча носками ніг правою і лівою почергово.

18. В. п. – стоячи один до одного боком на відстані двох кроків. Перекидання м’яча під час бігу. Те ж саме з використанням двох м’ячів.

19. В. п. – сидячи ноги нарізно один проти одного на відстані трьох метрів. Перший кидає м’яч з-за голови, другий ловить і повертає м’яч партнерові.

20. В. п. – перший стоїть спиною до другого на відстані п’яти метрів присівши, м’яч на колінах. Стрибаючи вгору та прогинаючись назад, кинути м’яч назад-вгору. Другий у стрибку ловить м’яч і повертає партнерові.

21. В. п. – лежачи на спині, головою один до одного, м’яч між ступнями. Підняти м’яч і перекинути його у руки партнера.

Перекочування і передача м’яча

Учні розраховуються на перший і другий, шикуються у дві шеренги лицем один до одного.

1. В. п. – стійка ноги нарізно, лицем один до одного. Перекочування м’яча двома руками, присідаючи і нахиляючись уперед. Те ж саме однією рукою. Те ж саме, сидячи на підлозі, ноги нарізно, те ж саме двома м’ячами одночасно.

2. В. п. – стійка на колінах лицем один до одного. Перекочування м’яча правою і лівою рукою збоку і з поворотом тулуба.

3. В. п. – стійка ноги нарізно, спиною один до одного. Перекочування м’яча один одному двома руками між ногами з нахилом вперед, те ж саме однією рукою правою і лівою, те ж саме двома руками.

4. В. п. – стійка лицем один до одного. Перекочування м’яча один до одного ногами (лівою і правою), те ж саме вліво, вправо, стоячи боком один до одного внутрішньою і зовнішньою стороною ступні.

5. В. п. – сід лицем один до одного. Перекочування м’яча один до одного поштовхами однією і двома ногами.

6. В. п. – стійка ноги нарізно, спиною один до одного на відстані одного кроку, м’яч вниз. Передача м’яча над головою з нахилом назад. Зворотна передача між ногами з нахилом уперед.

7. В. п. – те ж саме. Передачі м’яча з поворотом ліворуч, прийом м’яча з поворотом праворуч і зворотна передача м’яча з поворотом ліворуч.

8. В. п. – те ж саме, але стоячи на колінах.

9. В. п. – лежачи на спині, головою один до одного, руки вздовж тулуба, м’яч між ступнями. Передача м’яча ногами і повернення один одному. На випадок падіння м’яча на лице, підстрахуватися руками.

10. В. п. – стійка ноги нарізно, лицем один до одного, на відстані двох кроків, м’яч вниз. Передача м’яча з нахилом вперед прогином. Те ж саме в зворотному напрямку.

11. В. п. – коло. Передачі м’яча один одному по колу. Те ж саме, стоячи на колінах, сидячи.

Наведені вправи можна удосконалювати в сполученні рухів рук і ніг, поворотами, зміною вихідних положень, з використанням двох м’ячів одночасно. Вправи необхідно виконувати під заздалегідь визначений рахунок.

Групові вправи

При виконанні групових вправ з набивним м’ячем явно прослідковується взаємозв’язок партнерів при виконанні кожної вправи.

Групові вправи виконуються в різних шикуваннях: шеренгах, колонах, колах з різними інтервалами і дистанціями, з різних вихідних положень (стійок, на колінах, сидячи, лежачи). При виконанні групових вправ необхідно слідкувати за точністю рухів учнів і чіткістю дій, адже порушення вказаних вимог може призвести до травм і зниження ефективності впливу вправ на організм людини.

Групові вправи з набивним м’ячем емоційні, підвищують інтерес учнів до фізичної культури.

1. В. п. – в колонах по одному, дистанція один крок, стійка ноги нарізно, м’яч вниз у направляючого. Нахиляючись назад і піднімаючи м’яч вгору, передати його партнеру, що стоїть ззаду. Цей бере м’яч і, нахиляючись назад, передає м’яч сусіду. Вправу можна проводити у вигляді естафети. В цьому випадку, замикаючий в колоні взявши м’яч, якомога скоріше біжить назовні від своєї колони, стає першим і передає м’яч вказаним способом. Цю вправу можна виконувати сидячи, стоячи на колінах.

2. В. п. – в колоні по одному, стійка ноги нарізно, м’яч вниз у направляючого. Відстань між учнями 1-2 кроки. Передача м’яча між ногами.

3. В. п. – те ж саме. Передачі м’яча з поворотами ліворуч та праворуч.

4. В. п. – стоячи в шерензі або в колі. Передача м’ча ліворуч та праворуч до кінця шеренги, або по колу.

5. В. п. – сидячи в колі один за одним. Передача м’яча з нахилом назад. Виконання цих вправ можна ускладнити, для цього слід одночасно використати два або три м’яча.

Комплекси корегуючої гімнастики

І. Вправи для виправлення сутулої спини.

1. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз. Нахил назад, м’яч вгору і повернення у в.п. Повторити 5-6 разів.

2. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Нахили праворуч та ліворуч. Слідкувати за положенням м’яча. Повторити 4-5 разів у кожну сторону.

3. В. п. – стоячи біля стінки на відстані одного метра м’яч за голову, спертися на стіну. Спертися на м’яч, випростатись, прогнутись. Повернутись у в. п. Повторити 8-10 разів.

4. В. п. – стоячи на колінах, м’яч на підлозі. Прогнутися, голову назад – тримати 5 секунд. Повторити 6-8 разів.

5. В. п. – сидячи на п’ятах, м’яч вперед. Встати на коліна, м’яч вгору. Повторити 6-8 разів.

6. В. п. – лежачи на животі, м’яч вгору. Прогнутися, м’яч назад, дивитись на м’яч. Повторити 8-10 разів.

7. В. п. – сід, м’яч на лопатках. М’яч вгору, прогнутись, дивитися на м’яч. Повторити 7-9 разів.

8. В. п. – нахил вперед, м’яч вгору. Обертові рухи ліворуч та праворуч. Повторити по 4-5 разів в кожну сторону.

9. В. п. – м’яч вниз. присісти, м’яч вгору. Повторити 8-10 разів.

10. В. п. – сидячи на підлозі, м’яч ззаду. Спираючись на м’яч, нахил назад, прогнутися. Повторити 8-10 разів.

Вправи для виправлення плоскої спини

1. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вниз. Нахил вперед, м’яч вперед. Повторити 8-10 разів.

2. В. п. – м’яч вниз. Крок лівою ногою назад на носок, м’яч вгору, прогнутися. Те ж з лівої ноги. Повторити 6-8 разів.

3. В. п. – м’яч вниз. Рівновага на лівій (правій), м’яч вгору. Повторити 8-10 разів.

4. В. п. – стоячи на відстані одного кроку від стіни спертися на неї м’ячем. Згинаючи руки, нахилитися вперед, торкнутися грудьми стіни, прогнутися. Повторити 8-10 разів.

5. В. п. – стоячи на відстані кроку від стіни, спертися стіною, м’яч за головою. Прогнутися у попереку. Повторити 6-8 разів.

6. В. п. – стоячи на колінах. Спертися руками на м’яч. Зігнутися в спині, голову вниз. Повторити 6-8 разів.

7. В. п. – стійка ноги нарізно, напівнахил вперед, м’яч вгору. Нахил вперед якомога нижче, торкнутися м’ячем підлоги. Повторити 8-10 разів.

8. В. п. – стоячи на носках, м’яч на краю стола. Відвести ліву (праву) ногу назад на носок, прогнутися у попереку. Повторити 4-5 разів.

9. В. п. – лежачи на спині, м’яч між колінами. Зігнути ноги до грудей і обхопити їх руками. Повторити 6-8 разів.

10. В. п. – м’яч вниз. Праву (ліву) ногу назад на носок, прогнутися, м’яч за голову. Повторити 5-6 разів.

Вправи для виправлення кругловигнутої спини

1. В. п. – м’яч вниз. Піднімання м’яча вгору, дивитись на м’яч. Повторити 6-8 разів.

2. В. п. – м’яч вниз. Згинаючи ліву ногу, м’яч вгору, нахил вправо. Повторити 6-8 разів.

3. В. п. – лежачи на животі, спертися зігнутими руками на м’яч. Випрямляти руки, не відриваючи стегон від підлоги 8-10 разів.

4. В. п. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба долонями вниз, м’яч між ступнями. Згинання і розгинання ніг, торкаючись до грудей. Повторити 8-12 разів.

5. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Колові рухи тулубом праворуч та ліворуч. Повторити 5-6 разів.

6. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч за голову. Нахил вперед, м’яч вгору. Повторити 5-6 разів.

7. В. п. – сід, м’яч між ступнями. Піднімати м’яч якомога вище. Повторити 8-10 разів.

8. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Глибокі присідання, м’яч вниз, спина пряма. Повторити 8-10 разів.

9. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Енергійні нахили вперед, м’яч між ногами. Повторити 8-10 разів.

10. В. п. – сидячи на лаві, партнер тримає за стопи, м’яч за голову. Нахили назад з торканням м’яча підлоги. Повторити 10-12 разів.

Вправи для виправлення сколіозів

1. В. п. – лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах, триматися руками за першу рейку гімнастичної стінки, м’яч між колінами. Опускання колін праворуч та ліворуч. Повторити 5-6 разів.

2. В. п. – лежачи на лівому боці, носки ніг під першою рейкою гімнастичної стінки, голова на м’яч. Нахили праворуч та ліворуч, руками діставати однойменні коліна. Повторити 6-8 разів.

3. В. п. – сід, м’яч за головою. Пружні нахили вперед, м’яч вгору, торкнутись носків. Повторити 8-10 разів.

4. В. п. – стоячи правим боком до гімнастичної стінки, права нога на рейці на рівні попереку, м’яч за голову. Повороти ліворуч. Те ж саме в іншу сторону. Повторити 6-8 разів.

5. В. п. – сидячи на п’ятах, м’яч за голову. Стати на коліна, м’яч за голову. Повторити 6-8 разів.

6. В. п. – стійка ноги нарізно, м’яч вгору. Згинаючи праву ногу, нахил ліворуч. Повторити 6-8 разів.

7. В.п. – сід ноги нарізно, м’яч вниз. Нахил до лівої і правої ноги з торканням м’ячем носків. Повторити 10-12 разів.

8. В.п. – стоячи на колінах, м’яч справа. Спираючись правою рукою на м’яч, ліву ногу в сторону на носок. Те ж саме з іншої ноги. Повторити 10-12 разів.

9. В.п. – лежачи на спині, м’яч між ступнями. Підняти м’яч прямими ногами і торкнутися ними підлоги за головою. Повторити 8-10 разів.

10. В.п. – стоячи на колінах, м’яч на голові. Сісти на п’яти, м’яч ліворуч. Те ж саме праворуч. Повторити 10-12 разів.

Ігри та естафета з набивним м’ячем

Ігри на зосередження уваги

1. В.п. – одношеренговий стрій, м’яч вниз. За умовним сигналам (поза) викладача займаючі виконують визначені дії:

а) руки на поперек – м’яч на груди,

б) руки вперед – м’яч вниз,

в) руки вгору – м’яч вперед,

г) руки за спину – м’яч на підлогу.

2. В.п. – те ж саме. За сигналом (сплеск в долоні) бігти з м’ячем до контрольної лінії, покласти його за лінією і повернутись у в.п.

3. Під музичний супровід на протязі 30 секунд. Пересування по колу, виконуючи рухи: м’яч на груди, за голову, на голову, за спину. Коли вказаний час закінчується, зробити крок вліво (вправо), покласти м’яч на підлогу. Час кожний учасник визначає самостійно.

4. В.п. – одношеренговий стрій, м’яч вниз. За командою (сплеск) просування вперед, за другим сплеском – повернення у в. п.

5. В.п. – те ж саме. За сигналом просування спиною вперед, за другим сигналом, повернення у в.п. м’яч покласти на підлогу перед собою.

6. В.п. – в одношеренговому строю розрахуватись на перший і другий. Другі номери передають свій м’яч першим. Перші з двома м’ячами (один на одному роблять чотири кроки уперед, чотири кроки назад (спиною вперед), потім те ж саме виконують другі номери.

7. В.п. – одношеренговий стрій, м’яч вниз.

1 – присід, м’яч на підлогу,

2 – встати,

3-4 – поворот кругом,

5 – присід, взяти м’яч,

6 – встати, м’яч ззаду,

7-8 – поворот кругом, м’яч внизу.

8. В.п. – те ж саме.

1 – крок лівою, м’яч на груди,

2 – крок правою, м’яч вгору,

3 – крок лівою, м’яч на груди,

4 – приставити праву, в.п.,

5-8 – два повороти кругом.

Ігрові вправи для підготовки організму до фізичної діяльності (розминка)

1. В.п. – стійка ноги нарізно в колоні (можливо декілька колон), м’ячі у направляючих. Передача м’ячів вліво, вправо, вгору, між ногами.

2. В.п. – стоячи по колу (лицем всередину, назовні). На відстані передачі м’яча один одному. Старатися догнати одним м’ячем другий.

3. В.п. – о.с. Передача м’яча за спиною із однієї руки в другу, перед грудьми, не торкаючись тулуба.

4. В.п. – м’яч на одній руці. Викручування м’яча по спіралі вгору.

5. В.п. – стійка ноги нарізно, м’яч утримується ступнями. Стрибком, підкинути м’яч вгору і піймати його.

6. В.п. – о.с. Підкинути м’яч вгору, повернутися кругом і піймати його.

7. В.п. – м’яч між ступнями. Підкинути м’яч назад через голову і піймати його.

Естафети

При проведенні естафети необхідно:

1) групу поділити на дві або більше команди;

2) виконання завдання починати за сигналом;

3) естафета закінчується при умові, що всі учасники виконали завдання;

4) перемога дістається команді, що найшвидше виконала завдання і допустила менше помилок.

1. М’яч попереду, в сторони,вгору – добігти до вказаного місця, повернутися кругом, швидко повернутись на місце і передати м’яч слідуючому партнеру.

2. Бігти і котити м’яч по підлозі однією рукою до вказаного місця і знову швидко повертатися до свого наступного гравця.

3. Те ж саме, але котити м’яч ногами.

4. Те ж саме, але котити м’яч гімнастичною палицею.

5. У кожного гравця по три м’ячі. За сигналом добігти до вказаного місця і покласти м’ячі. Швидко добігти до свого гравця, торкнутись його. Другий гравець добігає до м’ячів, бере їх, повертається до команди і передає м’ячі слідуючому гравцю.

6. Направляючий кожної команди за сигналом біжить до гімнастичної стінки, залізає на неї і кладе м’яч за верхню рейку. Швидко повертається до своєї команди, торкається рукою свого гравця. Той знову біжить до стінки, бере м’яч і передає його слідуючому гравцю.

7. За сигналом гравці команд біжать по гімнастичній лаві і котять м’яч по підлозі праворуч від лави. Повертаються назад і котять м’яч ліворуч від лави.

8. Кожен гравець повинен з двома м’ячами в обох руках пройти по вузькій частині гімнастичної лави і не опустити м’яч на підлогу.

9. Гравці почергово з двома м’ячами біжать до мотузки, перестрибуючи її, повертаються назад і передають м’ячі слідуючому гравцеві.

10. В парах біжать і передають м’ячі від грудей один одному.

11. Те ж саме, але котити м’яч по підлозі.

12. Гравець стрибаючи на двох ногах з м’ячем, швидко просувається вперед.

13. Те ж саме, в присіді.

14. Гравці кожної команди підбігають до щита, кидають в нього м’яч, ловлять, повертаються на своє місце і передають м’яч своєму партнерові.

15. Гравці кожної команди з м’ячем добігають до гімнастичного мату, роблять перекид вперед, швидко повертаються і передають м’яч своєму партнерові.

Методика навчання

Ефективність вправ з набивним м’ячем залежить від організації і методики проведення занять. Підбираючи вправи, необхідно враховувати вік, стать та фізичну підготовленість учнів. Вправи слід розпочинати з м’ячами мінімальної ваги. Для безпеки виконання необхідно постійно витримувати визначені інтервали і дистанції між учнями. Важливо враховувати відстань від стін, вікон, дзеркал та інших предметів, що можуть бути в гімнастичному залі. Дотримання правил безпеки і попередження травматизму – необхідні умови проведення занять. Для запобігання травм пальців, необхідно попередньо навчити правильно ловити м’яч двома і однією рукою. Для цього корисні кидки на невеликі відстані та з малою швидкістю, та своєчасною готовністю кистей до ловіння м’яча. В момент торкання м’яча долонею, треба м’яко зігнути руки в ліктьових суглобах і не допускати торкання м’яча до тулуба. При виконанні силових вправ, треба не затримувати дихання і своєчасно робити вдих і видих. Для дітей надзвичайно корисні вправи на поставу. Такі вправи можна виконувати на місці і в русі. Комплекси вправ треба складати з урахуванням ритму і темпу виконання, чергування рухів з прямими і зігнутими руками. Корисно, після 2-3 силових вправ з набивним м’ячем, виконати вправи загального впливу без м’яча і вправ на розслаблення. Щоб уникнути одноманітної рухової діяльності, корисно використовувати одиночні силові вправи з кидковими рухами. В ігри та естафети треба включати тільки ті вправи, що добре засвоєні учнями. Кидкові вправи в умовах великого залу або майданчика необхідно виконувати з максимальними зусиллями. Ступінь зусиль легко контролюється дальністю кидка. З метою чіткого проведення занять, а також запобігання травматизму, кидкові вправи повинні виконуватись за командою вчителя і всім класом одночасно. Викладач постійно повинен пам’ятати, що тільки при умові чіткої організації і правильної методики, навчання буде ефективним і цікавим, дасть можливість запобігти травматизму.

Зміст

Стор.

Вступ………………………………………………………….3

Характеристика вправ…………………………………….…3

Класифікація вправ…………………………………………..5

Термінологія……………………………………………….....6

Загальнорозвиваючі вправи з м’ячем……………………….7

Підстрибування……………………………………………..13

Вправи на спритність……………………………………….14

Кидкові вправи……………………………………………...16

Групові вправи……………………………………………...24

Комплекси корегуючої гімнастики………………………..25

Ігри та естафети з м’ячем…………………………….…….31

Методика навчання вправ з набивним м’ячем……………33

Максимович Наталія Юріївна

ВПРАВИ З НАБИВНИМ М’ЯЧЕМ

методичні рекомендації

Рекомендовано міським методичним об’єднанням викладачів фізичного виховання вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації м. Києва

Художнє оформлення обкладинки – Н.Ю. Максимович

Авторське редагування

Підписано до друку 25.08.2014 р. Формат 60х84/16.

Папір Data Copy. Гарнітура Таймс. Друк різографічний.

Ум. друк. арк.. 6,6.

Наклад 200. Зам. 04/06.

Видавництво – Гімназія «Київська Русь»

Опис документу:
Загальнорозвиваючі гімнастичні вправи, в тому числі і з набивним м’ячем, є основою оздоровчих видів гімнастики, головним завданням яких є – всесторонній розвиток і зміцнення здоров’я людей. Вправи з набивним м’ячем широко використовуються не тільки як оздоровчі, але як і спеціально-підготовчі у багатьох видах спорту. Це пояснюється їх всестороннім впливом, надзвичайною різноманітністю, варіативністю та емоційністю.
 • 22.02.2018
 • Фізична культура
 • 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас
 • Інші методичні матеріали
 • 10315
 • 0
 • 29
 • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Соціальне партнерство закладу позашкільної освіти та сім’ї»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись