Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Сучасні підходи до соціалізації дошкільника
»
Взяти участь Всі події

Вплив умов середовища на проростання насіння

Біологія

Для кого: 7 Клас

05.03.2021

132

2

0

Опис документу:
сформувати в учнів знання про умови, необхідні для пророс¬тання насінини, і час висівання та глибину загортання насіння, продовжити формування вмінь і навичок проводити спостере¬ження; розвивати дослідну діяльність, вміння робити висновки; вихо¬вувати почуття відповідальності, за¬цікавленість предметом.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Мета:

  • сформувати в учнів знання про умови, необхідні для проростання насінини, і час висівання та глибину загортання насіння, продовжити формування вмінь і навичок проводити спостереження;

  • розвивати дослідну діяльність, вміння робити висновки;

  • виховувати почуття відповідальності, зацікавленість предметом.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: розповідь вчителя з елементами бесіди, робота з підручником.

Обладнання: таблиця «Будова насіння», колекція насіння, склянки з пророслим насінням, опорні конспекти.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

II. Актуалізація опорних знань.

2.1. Повідомлення учнів

1. «Яке значення має розповсюдження плодів і насіння у житті рослин і людини?»

2. Охарактеризуйте пристосування плодів і насіння до поширення
різними способами.

2. 2. Випишіть номери способів поширення плодів і насіння, а поряд – номери рослин, які цим способом поширюють свої плоди і насіння.

Способи поширення

  1. Самостійне

  2. Вітром

  3. Водою

  4. Тваринами

  5. Людиною

Рослини

  1. Клен.

  2. Кульбаба.

  3. Чистотіл.

  4. Череда.

  5. Береза.

  6. Вільха.

  7. Горобина.

  8. Осот.

  9. Стрілолист.
    10. Часник.

11. Помідори.

  1. Бальзамін.

  2. Кульбаба.

  3. Огірок-пирскач.

  1. Пшениця.

  2. Яблуня.

  3. В'яз.

  4. Ліщина

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Поетична хвилинка

С ветки на землю

Шлёпнулся желудь,

Желудь созревший,

Желудь тяжелый.

Он от испуга

Плачет и плачет

И желудиных слезинок не прячет:

— Что же мне делать, дуб-исполин?

Эй, отвечай-ка, я же твои сын!

— Что делать?

В землю зарыться, чтобы к весне

В дубок превратиться.

Лейра Эрадзе

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

V. Вивчення нового матеріалу

5.1. Самостійна робота з підручником

Умови, які потрібні для проростання насіння (на основі прочитаного учні виконуюють завдання)

5.1. 2. Інтерактивна вправа «Метод ПРЕС»

1. Дай відповіді на запитання за таким алгоритмом:

  • висловлювання власної точки зору (я вважаю, що ...)

  • обгрунтування своєї думки (тому що ...)

  • аргументи на підтримку власної позиції (наприклад,...)

  • висновок (отже,...)
    Запитання до учнів

  1. Чому для проростання насінин необхідне тепло?

  2. Чому для проростання насінин необхідна вода?

  3. Чому для проростання насінин необхідне повітря?

  4. Чи проросте насінина, якщо у неї пошкоджений зародок?

  5. Чи проросте насінина, якщо у неї видалити сім'ядолі?

      1. Вислухай думки однокласників та створи на основі почутого узагальнюючу схему.

Схема 1

Умови проростання насіння

Проростання насінняце сукупність різноманітних процесів, які відбуваються в насінині й обумовлюють утворення проростка і вихід його назовні.

5.1.4. Прийом «Творча лабораторія»

Спостереження за результатами раніше закладеного досліду

Перша склянка — насінина квасолі із зародком і двома сім'ядолями.

Друга склянка — насінина квасолі із зародком І однією сім'ядолею.

Третя склянка — насінина квасолі без зародка.

Завдання

- В усіх склянках насіння перебувало в однакових умовах, знаходилось на вологій ваті.

- В якій склянці насіння не проросло? Чому?

- В якій склянці проросток насінини найбільший? Чому?

- Чому в другій склянці проросток насінини менший, ніж у першій?

- Отже, яке насіння треба висівати?

5.1.5. Час висівання насіння. Поняття про озимі та ярі рослини

Розповідь вчителя. Прийом «Дерво рішень» (на базі вивченого матеріалу колективно або в групах учні пропонують варіанти розв`язання завдань та заповнюють «дерево»)

  • Що треба враховувати, визначаючи час висівання насіння?

  • Насіння яких видів рослин висівають раніше? Чому?

  • Коли висівають теплолюбні рослини?

  • Чи відрізняється час висівання насіння в південних і північних районах країни?

5. 2. Типи проростання насіння

Робота з підручником, складання схеми

Типи проростання насіння

Підземний Надземний

Сім'ядолі залишаються Сім'ядолі з брунькою

в грунті, а на поверхню виносяться на поверхню

виноситься тільки брунька ґрунту (гарбуз, квасоля)

з першими справжніми листочками

(горох, пшениця)

VI. Узагальнення знань учнів

6.1. Прийом «Світлофор»

( учитель ставить запитання з вивченого матеріалу, учні піднімають картки:

зелену, якщо вони знають відповідь, та червону, якщо утруднюються з відпо-віддю)

  1. Які умови необхідні для проростання насіння?

  2. Як відбувається проростання насіння?

  3. Від чого залежить глибина загортання насіння?

  4. Чому насіння висівають лише в певний період?

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

Вивчити § 33,

повідомлення «Сезонні явища в житті рослин».

Творче завдання

Проаналізуй етапи проростання насіння 1-5.

Чому першим при простанні розвивається корінь? Як живиться проросток 2-3?

Як здійснюється мінеральне і органічне живлення рослини 5?

1 2 3 4 5

Додаток 4

Чи знаєте ви, що:

  • найбільшої кількості води для проростання потребують злако
    ві — 50—70 % від їхньої маси, конюшина червона — 145 %;

  • кукурудза проростає за температури +44 °С, квасоля — +46 °С,
    диня, огірок— +44...+50 °С,
    а пшениця може прорости за температури +4 °С, жито — +1 °С;

  • насіння конюшини, латаття зберігає здатність до проростання
    через 80—160 років?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили