Води суходолу Євразії

Опис документу:
Сформувати загальні уявлення про особливості внутрішніх вод Євразії;повторити, поглибити та систематизувати знання про найбільші річки материка

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

7 клас ВОДИ СУХОДОЛУ ЄВРАЗІЇ

Мета:

Навчальна:створити загальні уявлення про особливості внутрішніх вод Євразії;повторити, поглибити та систематизувати знання про найбільші річки материка; вдосконалювати практичні вміння

Розвивати: вміння самостійно визначати способи навчальних дій у рамках запропонованих умов та вимог; свідомо виконувати способи раціональної навчальної діяльності: складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;

Виховна: пізнавальні можливості, самостійність, самовдосконалення,увагу, пам’ять.

Обладнання: фізична карта Євразії

Тип уроку:комбінований.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Картографічний практикум

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Дивуй!»

Наступним етапом нашого дослідження материка за типовим планом є характеристика його внутрішніх вод. Естафету кліматичних рекордів Євразії продовжують гідрографічні рекорди. Незважаючина те, що найдовші та найповноводіші річки материка перебуваютьпоза межами Євразії, нашому континенту теж є чим пишатися: з десяти найдовших річок світу п’ять течуть в Євразії, з десяти найбільших озер — три в Євразії. На нашому материку найпотужніший шарбагаторічної мерзлоти, грандіозні гірські льодовики, колосальні запаси підземних вод. Визначимо, як розподіляються внутрішні води,які особливості мають найбільші річки материка.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Загальна характеристика внутрішніх вод

Загальний обсяг річкового стоку в Євразії — найбільший у світі. Найдовша та найповноводіша річка Євразії — Янцзи (5800 км). Характерною ознакою Євразії є величезна площа басейнів внутрішнього стоку. Річки цих басейнів не досягають океанів, а впадають у замкнуті озера або губляться в пісках.За загальною площею басейнів внутрішнього стоку (30 % площі материка) Євразія не має собі рівних.

В Євразії багато озер, вони різняться за розміром, водним режимом та походженням. Особливо багато озер на північному заходіЄвразії в умовах вологого прохолодного клімату.

Євразія має значні запаси підземних вод. Найбільші артезіанські басейни розташовані між шарами осадових порід у надрахвеликих рівнин. З областями складчастостей пов’язані виходи мінеральних вод, які мають лікувальні властивості, серед яких найбільш відомі цілющі джерела Карлових Вар у Чехії, Віші у Франції, в Українських Карпатах, на Камчатці, Японських островах.В Ісландії та на Камчатці багато гейзерів. Багаторічна мерзлота в Євразії займає найбільші площі у світі. Вона покриває майже 1/3території Азії. Товщина мерзлого шару гірських порід коливаєтьсявід кількох метрів на північному заході до 1200 м на півночі. Навесні та влітку, коли верхній шар мерзлих порід розтає, утворюютьсячисленні болота.

Сучасне зледеніння Євразії охоплює острови Арктики й найбільш високі гірські системи. Покривними та гірськими льодовиками вкриті значні площі Євразії — близько 230 тис. км2. Покривне зледеніння типове для таких островів, як Ісландія, Шпіцберген,Нова Земля. Гірські льодовики покривають найвищі гірські системисвіту: Гімалаї, Тянь-Шань, Памір, Куень-Лунь, Каракорум, Альпи.

Висновок 1. Євразія багата всіма видами внутрішніх вод: річками,озерами, болотами, підземними водами, льодовиками; області багаторічної мерзлоти займають найбільші площі у світі.

2.Дослідження особливостей річкових систем материка

Робота з картою «Світовий океан»

Завдання

1) За картами атласу визначте, до басейнів яких океанів належатьрічки Євразії.

Результати занесіть у таблицю.

Басейни стоку річок

Тихий

Атлантичний

Індійський

Північний

Льодовитий

Внутрішній стік

2) Установіть, до якого басейну належать річки, що протікаютьу вашій місцевості.

Найбільшу водостічну площу має Північний Льодовитий океан. Сюди несуть свої води такі великі річки, як Об, Єнісей, Лена,Печора. Майже всі річки басейну Північного Льодовитого океану живляться талими сніговими водами. Узимку вони надовго замерзають.

Другим за величиною є басейн Тихого океану. Йому належатьрічки півострова Індокитай і Східної Азії, серед яких найбільші:Янцзи, Хуанхе, Амур, Меконґ. Майже у всіх річок цього басейнупереважає дощове живлення. У верхів’ях вони гірські, зі стрімкоютечією, глибоко врізаються в товщі гірських порід.

Третій за величиною — басейн Індійського океану. До ньогоналежать переважно річки, які беруть початок на Тибетськомуй Вірменському нагір’ях, у Гімалаях. Це Інд, Ґанґ із Брахмапутрою, Тигр і Євфрат. Річки цього басейну мають дощове живлення,а у верхів’ях — льодовиково-дощове. Улітку всі річки під час мусонних дощів і танення гірських льодовиків сильно розливаються,узимку — міліють. Особливо велике водопілля трапляється на ріці Ґанґ, коли рівень води піднімається на 10–12 м.

В Атлантичний океан і його моря впадають річки Західної, Південної й частково Східної Європи. Річкова мережа тут густа, але таких великих рік, як в Азії, немає. Живлення річок та їхній режимрізноманітні. На заході, в області морського клімату, річки не замерзають (Сена, Луара тощо). Вони повноводні цілий рік. На сході,там, де взимку буває сніговий покрив і річки замерзають, хоч і ненадовго, формується весняна повінь (Вісла, Одра, Ельба). Річки, якіберуть початок в Альпах (Рейн та ін.), мають переважно льодовикове живлення. Великі річки Європи — Дунай, Дніпро, Дністер, щовпадають у Чорне море, мають змішане живлення і весняні повені,є важливими транспортними артеріями, джерелами водопостачання й електроенергії.

До областей внутрішнього стоку належать річки, які впадаютьу Каспійське море. Серед них найбільша річка Європи — Волґа, річки, що протікають Туранською низовиною й внутрішніми областями Іранського й Аравійського плоскогір’їв.

Висновок 2. Річки Євразії належать до басейнів усіх чотирьох океанів, а басейн внутрішнього стоку є найбільшим у світі. Тип живленняй режим річок залежить від кліматичних умов — кількості опадів і їхнього розподілу за порами року, а також від переважних температур.

3.Найбільші річки Євразії

Робота з мультимедійною презентацією

Хуанхе (Жовта ріка) і Янцзи (Блакитна ріка) — найбільші річки Євразії, беруть початок на пустельній північно-східній окраїні Тибету. У верхній течії вони мають глибоке русло й приймаютьвелику кількість приток, які стікають із гір. Рясні мусонні дощічасто спричинюють катастрофічні повені. Ґанґ — священна річка індійців, бере початок у льодовиках Гімалаїв. Ріка перетинає густонаселені області Індії й Бангладеш, годує сотні мільйонів людей. Волґа — найбільша з річок Європи, типова рівнинна річказ повільною течією. Бере початок на Валдайській височині, витікаючи непримітним струмком із невеликого болота. У своїй течіїна південь Волґа приймає сотні приток, найбільші з яких — Ока й Кама. Дунай — міжнародна річка, перетинає територію десятиєвропейських держав. У нижній течії утворює мальовничу дельту із сотнями мілких рукавів і приток. Головна річка України —Дніпро. Бере початок на Валдайській височині, перетинає Росію, Білорусь і 981 км тече територією України. Дніпро приймає близько 1000 приток, має весняну повінь й змішане живлення.Із грудня до середини березня замерзає. Дніпро є найбільшоюсудноплавною річкою України та важливим джерелом водопостачання.

Висновок 3. Територією Євразії протікають багато довгих та повноводних річок. Вони є найважливішими транспортними артеріями,джерелами водопостачання, електроенергії.

Озера Євразії різні за походженням улоговин, розмірами, глибинами, солоністю й розміщені нерівномірно.

Найбільша кількість озер на північному заході Євразії.

Льодовиково-тектонічне походження: Ладозьке (найбільше в Європі) й Онезьке. Льодовикові — Женевське, Боденське.

Тектонічні — Байкал, Іссик-Куль, Мертве море.

Вулканічні — поширені на Камчатці, Японських і Філіппінських островах, Малайському архіпелазі.

Залишкові (реліктові) — збережені на місці давніх водойм, які існували в умовах вологішого клімату: Каспійське й Аральське моря.

2. Видатні озера Євразії

Виступи учнів, що отримали випереджальне завдання, з повідомленнями.

Байкал — найглибше озеро планети. Глибина — 1642 м, протяжність 636 км, найбільша ширина 79 км; містить понад 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Впадає 1123 річки, витікає лише одна Ангара.

Каспійське море — найбільше за площею озеро у світі. На території, яку воно займає, — 376 тис. км2,— могли б розміститися така велика європейська держава, як Німеччина. Основною водною артерією, яку живить Каспій, є Волґа.

Балхаш у Центральній Азії — єдине у світі озеро, де солоність води в різних його частинах суттєво відрізняється. У західній частині Балхашу вода прісна, а у східній — солонувата. Річка Ілі, яка, впадаючи в озеро, опрісняє його західну частину, витягнута. Серпоподібна форма озера перешкоджає швидкому перемішуванню води.

Мертве море — розташоване на північному заході Аравійського півострова в найглибшій западині світу на 295 м нижче від рівня океану. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою частиною суходолу на Землі. Солоність води в морі становить 260-270 %о.

Сарезьке озеро на Памірі — одне з наймолодших на земній кулі: утворилося 1911 р. під час землетрусу внаслідок перекриття річки Мургаб величезною брилою. Озеро «висить» над родючими долинами на висоті 3250 м над рівнем моря.

Іссик-Куль на Тянь-Шані — одне з найкрасивіших озер світу, назва перекладається з киргизької як «Тепле озеро». Вода в озері ніколи не замерзає.

Озеро Світязь — «український Байкал» — найглибше озеро України — понад 58 м.

Аральське море — сумний рекордсмен, зона екологічного лиха. Від початку 60-х рр. ХХ ст. море площа озера зменшилася понад у чотири рази. Це пов’язано із забором вод річок, які впадають у нього,— Амудар’ї й Сирдар’ї на зрошення. До висихання було четвертим у світі озером за площею водного дзеркала.

Практична робота 10 (продовження). Позначте на контурній карті: озера:

Каспійське, Женевське, Ладозьке, Байкал, Мертве море.

3. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності

Проблеми

Шляхи вирішення

• Нестача прісних вод у посушливих районах та районах великого скупчення населення;

• забруднення природних водойм промисловими та побутовими відходами, обміління річок та озер через надмірні витрати водних ресурсів на зрошення полів

(в Азії зосереджено 3/4 зрошуваних полів усього світу)

• Заощадливе використання водних багатств;

• запровадження технологій замкнутого циклу з використання води на підприємствах;

• опріснення морських вод;

• відновлення річкових та озерних екосистем шляхом запровадження природоохоронних заходів

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Практична робота 10 (продовження)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Учитель допомагає учням сформулювати висновок за допомогоюпитань: На які види внутрішніх вод багата Євразія? Чому води материка розподілені по його території нерівномірно? Які особливостірежиму мають річки, що належать до різних басейнів стоку? Якінові знання та уміння ви здобули сьогодні на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
8
дн.
2
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!