Матеріал:

Вода — розчинник.    Розчинні й нерозчинні речовини. Значення води в природі

docx
11.02.2022
3 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Тема. Вода — розчинник.
Розчинні й нерозчинні речовини. Значення води в природі.

Мета уроку: розкрити значення води як розчинника, ознайомити з поняттями «розчинні та не­роз­чинні речовини»; розвивати увагу, спостережливість, мислення, пам’ять учнів, навички групової діяльності на уроці; формувати науковий світогляд, навички співробітництва та співдружності, виховувати сумлінність та наполегливість при виконанні завдань, дбайливе ставлення до води.

Очікувані результати: учні називають властивості води; наводять приклади розчинних і нерозчинних речовин; описують результати власних спостережень і дослідів.

Базові поняття та терміни: вода, розчинник, розчини, розчинні та нерозчинні речовини.

Обладнання: підручник, карта, ватман, склянки з водою, олія , сіль , пісок, фільтрувальний папір,фарби, презентація

Тип уроку: комбінований.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

  1. Перевірка домашнього завдання. Поділ на дві групи:

А) Бліцопитування

- до якої частини природи ( живої чи неживої) належить води?

- найбільші водні об’єкти нашої планети (показати на карті)

- які види водойм у нашій місцевості?

- якого кольору вода?

Б)

- як пахне вода?

- які водні об’єкти України ви знаєте? ( показати на карті )

- які властивості має вода?

- у чому міститься вода?

2.Відгадай !

У річках і морях живе

Але часто по небу літає,

А як набридне їй літати

На Землю знову стрибає.

Донизу летить краплинкою,

А вгору – невидимкою.

Про який процес у живій природі йдеться? .

Повідомлення учнів :

1. Кругообіг води

2. Види кругообігу води

3.Послухайте загадку.

Я і хмара, і туман,

І потічок, і океан.

4.Повідомлення теми і мети уроку.

Так , діти, сьогодні знову ми з вами говоритимемо про воду, а точніше - про її властивості та значення. Отже, тема уроку:

Вода - розчинник. Розчинні і нерозчинні речовини. Значення води в природі.

5.Проблемна ситуація.

Недавно на очі мені потрапила казка, яка містила запитання. Думаю ви допоможете відповісти на нього.

Два віслюки несли на спинах мішки. Один ніс сіль, а інший – вату. Перший ледве пересував ноги, а другий йшов весело й легко. Невдовзі тваринам трапилася на шляху річка. Осел, що ніс мішок із сіллю, зайшов у воду і почав купатись. Коли він вийшов із води , його ноша полегшала. Другий віслюк теж , дивлячись на першого почав купатися. Проте його ноша стала важчою.

Як ви думаєте чому? Діти висловлюють припущення. Правильну відповідь ми дізнаємось згодом.

6.Фізкультхвилинка. А зараз трохи відпочинемо.

Сонце. Жарко. Стало тихше. До землі летять все ближче

Пара летить все вище й вище (підняти руки) Нижче, нижче, нижче, нижче.

Повітря хмари охолоджує

І опади випадають

III. Засвоєння нових знань.

(а) Слово вчителя з елементами бесіди; б) складання схеми; в) демонстрація дослідів.)

Відомо, що вода має багато властивостей. Однією з них є те, що вода є розчинником.

Розчинники — хімічні сполуки або суміші, які здатні розчиняти різні речовини, тобто утворювати з ними однорідні суміші, що складаються з двох або більшого числа компонентів.

Розчинники поділяють на органічні та неорганічні.

Існує багато органічних розчинників: нафтові, спирти, прості та складні ефіри тощо. Органічні розчинники дуже широко застосовують, коли виготовляють пластмаси, лаки, фарби, синтетичні волокна, смоли, клеї в гумовій промисловості. Їх також застосовують і з іншою метою, наприклад для хімічного чищення одягу.

До неорганічних розчинників належать рідкий аміак (він є розчинником для лужних металів, фосфору, сірки, солей та речовин), рідкий сірчистий ангідрид (розчинник для багатьох органічних і неорганічних з’єднань) тощо. Проте найпоширенішим і найкращим неорганічним розчинником, вживаним для великого числа неорганічних і органічних сполук, є вода.

Вода утворює однорідні суміші з багатьма твердими, рідкими, газоподібними речовинами. Такі суміші називаються розчинами. Воду називають розчинником, а іншу речовину розчину — розчиненою речовиною. Згадаймо казочку, яку ви почули на початку уроку і проведемо дослід.

Практична частина. А щоб нам правильно відповісти на запитання із казки ми повинні попрацювати з вами в невеличкій лабораторії. Відкриваємо сторінку 19 вашого зошита і починаємо працювати. Правила техніки безпеки на практичних заняттях.

1.Вода і сіль.(Природні сольові розчини,гази)

2.Олія (Нафта) Нагріти борщ.

3.Глина, пісок.

Отже, пісок є нерозчинною речовиною.

Таким чином ми можемо перевірити будь-яку речовину на розчинність у воді (що ви і зможете зробити під час дослідницького практикуму). Кожного разу ви маєте робити висновок про те, розчинна це речовина чи ні. Тому запам’ятаємо: якщо часточки речовини стають у воді невидимими і проникають разом із водою крізь фільтр — це розчинна речовина; якщо часточки речовини плавають у воді або осідають на дно і затримуються фільтром — це нерозчинні речовини.

Наприклад, у воді розчиняються сіль, цукор, марганець, миш’як.

Нерозчинними у воді є пісок, олово, бензин, алюміній.

То чому віслюку,що ніс сіль стало легше, а тому, що вату важче?

7.Обговорення вислову.

Вода! У тебе немає ні смаку, ні запаху,ні кольору. Тебе неможливо описати … Не можна сказати , що ти необхідна для життя , ти – саме життя… Ти – найбільше багатство в світі.

Антуан де Сент – Екзюпері

Існують регіони у світі де дуже скрутна ситуація з прісною водою. Це пов’язано з посушливим кліматом та з забрудненими водоймами. Всі ми знаємо, що брудна вода дуже небезпечна. Вона переносить різні інфекційні хвороби (дизентерія, холера , черевний тиф,гельмінтози).

IV. Закріплення нового матеріалу.

1. Метод реклами ( у вигляді малюнків на ватмані)

Як треба поводитися з водою? I група

Як не можна поводитися з водою.? II група

2.Задачі ( I група)

А) Якщо чайник чи каструлю заповнити водою і нагріти , то через деякий час вода виливатиметься через край. З якою властивістю води це пов’язано?

Б) Чому садівники на початку зими обов’язково спускають воду у своїх заміських будинках?

Задачі ( II група)

А) Чому човни на зиму витягають на берег?

Б) Коли вода потрапляє в найдрібніші тріщини гір, то руйнує їх. З якими властивостями води це пов’язано?

3 . Робота з підручником . Скласти кросворд.

4. Тести

1.Вода – це:

А) жива природа

Б) нежива природа

В) рукотворна

2. На Землі води за площею:

А) більше ніж суходолу

Б) суходолу більше

В) однаково

3.Вода на Землі перебуває у:

А) трьох станах

Б) двох станах

В) п’ятьох станах

4.Нагріваючись вода:

А) розширюється

Б) стискається

В) не змінюється

5.Прісна вода стає твердою за температури:

А) 0

Б) – 10

В) – 2

V. Підбиття підсумків уроку :

- з якою властивістю води ви познайомились?

- що потрібно пам’ятати, використовуючи воду?

- я дізнався ( дізналась)

VI.Оцінювання

VII. Домашнє завдання.

Розфарбуй склянку з водою якщо: урок сподобався – жовтим, залишив байдужим – червоним, не сподобався - синім.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

0.
docx
21,4 Кб
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Презентація "Вода як розчинник. Розчини. Розчинні та нерозчинні речовини"

pptx
Презентація "Вода як розчинник. Розчини. Розчинні та нерозчинні речовини"

386

Аватар профіля Остаповець Тетяна Іванівна
Пізнаємо природу
5 клас

25 грн

Що таке розчинні та нерозчинні речовини

pptx
Що таке розчинні та нерозчинні речовини

374

Аватар профіля СІрченко Тетяна Павлівна
Пізнаємо природу
5 клас

20 грн

Що таке розчинні та нерозчинні речовини

pdf
Що таке розчинні та нерозчинні речовини

131

Аватар профіля Місько Євгеній Дмитрович
Пізнаємо природу
5 клас

39 грн

Що таке розчинні нерозчинні речовини?

pptx
Що таке розчинні нерозчинні речовини?

194

Аватар профіля Піскова Світлана Іванівна
Пізнаємо природу
5 клас

21 грн

Розчинні та нерозчинні речовини

pptx
Розчинні та нерозчинні речовини

23

Аватар профіля Завгородня Марина Миколаївна
Пізнаємо природу
5 клас

25 грн

Розчинні та нерозчинні речовини

pptx
Розчинні та нерозчинні речовини

24

Аватар профіля Завгородня Марина Миколаївна
Пізнаємо природу
5 клас

20 грн
