і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Внутрішні води України. Озера. Водосховища.Канали.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Озера, водосховища, канали України.

Мета уроку: навчальна: сформувати в учнів уявлення про основні озера, канали, водосховища України; загальні риси гідрологічного режиму та роботи озер, водосховищ України; розвивальна: розвивати вміння учнів аналізувати тематичні карти;

виховна: сприяти розвитку навичок мислення високого порядку, критичного мислення; сприяти формуванню екологічної культури особистості, формувати географічні компетентності.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення: інтерактивний урок з географії

Обладнання: дидактичні матеріали, опорно - інформаційні схеми, атласи, географічна карта «Фізична карта України», контурні карти.

Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, «Географічна лабораторія», «Мандрівка», розповідь вчителя, «Географічна розминка», «Географічний практикум», «Дерево рішень», «Географічний крос», «Так чи ні».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Основна частина уроку

1. Актуалізація знань учнів проводиться вчителем у формі «Географічної розминки»:

Зачитується коротка характеристика найбільших річок України, учні повинні назвати їх і показати на карті.

1.Саме ця річка є найбільшою водною артерією України, у межах України її довжина становить 1121 км. Річка бере початок у Росії, поповнюючись численними протоками, впадає в Чорне море ( Дніпро).

2.Вона є другою за протяжністю річкою Європи, яка у нижній частині протягом 175 км є природним кордоном між Україною а Румунією. Бере початок у Німеччині і тече через десять країн Європи ( Дунай).

3.Ця річка протікає у західній часині України. Вона бере початок на північно - східних схилах Українських Карпат на висоті близько 1000м (Дністер).

4.Вона є досить великою водною артерією, що протікає паралельно Дніпру. Вона бере початок на Подільській височині, протікає в північно – східному напрямку між Подільською та Придніпровською височинами. ( Південний Буг).

5.Це найбільша річка на сході України, є притокою Дону. Бере початок на Середньо руській височині, протікає в країні середньою течією. Має велике значення у водопостачанні Донбасу ( Сіверський Донець).

2.Мотивація навчальної діяльності учнів. Одного разу відомий французький письменник Антуан де Сент – Екзюпері, льотчик, літак якого зазнав аварії в безводній пустелі Сахарі, змінив своє ставлення до води. У книзі «Планета людей» він написав:

« Водо! У тебе немає ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати. Тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке. Не скажеш, що ти необхідна для життя: ти – саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити ніякими почуттями. Із тобою повертаються до нас сили.»

Прокоментуйте, підтвердіть чи спростуйте вислів Екзюпері. 3.Вивчення нового матеріалу:

а)Вступне слово вчителя:

Озеро – це водойма, що має улоговину в земній поверхні, у якій стік води уповільнений або зовсім відсутній.(визначення висвітлюється на екрані). В Україні налічується близько 20 тис. озер, з них 43 площею до 10 км.кв. розподілені вони на території нерівномірно. Найбільшими озерними районами країни є Полісся, заплави Дніпра, Дунаю, та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор’я , а також гірські області

б)класифікація озер;

1.За характером водного балансу:

-стічні, з яких витікають річки;

-безстічні, з яких не витікає жодна річка;

-проточні, у які річки несуть свої води і виносять їх.

2.За ступенем мінералізації:

-прісні - солоність становить 1 - 4 проміле;

-солонуваті – солоність становить 4 – 24 проміле;

-солоні - солоність становить 24 - 47 проміле;

-мінеральні – солоність становить більше 47 проміле.

3.За походженням озерних котловин.

в)робота в малих групах «Географічна лабораторія»: кожна група отримала випереджальне завдання, на уроці дає характеристику типам озер; всі учні наносять озера на контурну карту.

Походження

Утворення

Приклади

Заплавні

У старицях і зниженнях заплав річкових долин

Повсюди, найчастіше на Поліссі

Дельтові

При зміні течії водотоків серед наносів дельт

Дельта Дунаю (Ялпуг, Кагул, Китай, Кугурлуй, Катлабуг)

Лиманні

Опускання та затоплення морем гирл річок

Закриті лимани: Хаджибейський, Куяльницький, Тилігульський, Сасик.
Напівзакритий: Молочний

Залишкові

Колишні морські затоки(відокремлені після підняття узбережжя)

Саки, Донузлав, озера на Перекопському перешийку (Айгульське), Сиваш

Карстові

У розчинених водою гірських породах (вапняках, крейді, солях)

Шацькі озера (Світязь,Пулемецьке,Луки,Турське), Слов’янські ( Ріпне, Сліпне, Вейсово ).

Льодовикові

У льодовикових карах Карпат

Бребенескул, Несамовите, Марічейка

Вулканічні

У кратерах згаслих вулканів

На Закарпатті: Ворочевське,Синє, Липовецьке.

Загатні

Гірські річки, перекриті загатами (завалами, зсувами)

Переважно в  Карпатах: Синевир (глибина 24  м)

-група І – Дельтові озера.

Ялпуг - найбільше прісне озеро на Україні - знаходиться поблизу міста Болграда на Одещині. Довжина озера 25 км, ширина від 2 до 7 км, пересічна глибина 2,6 м, найбільша в середній частині і досягає 6 м. Площа водної поверхні озера становить 149 км2.До дунайських озер ще входять: Кагул, Кугурлуй, Катлабуг і Китай. Озеро багате на рибу: тут зустрічається 41 вид; найбільше промислове значення мають сазан, краснопірка, окунь, щука. В озері є цінні нерестилища коропа, сазана, ляща, судака та інших риб. Із цим озером пов’язана старовинна легенда. Начебто геніальний російський поет О. Пушкін дорогою до Одеси відпочивав на березі Ялпугу, милувався його красою і навіть посадив у прибережному парку дуб. Так це чи ні, але болградці старанно оберігають старовинний дуб і плекають надію, що невдовзі озеро, як визначна памятка природи, приверне до себе багатьох туристів.

-група ІІ - Лиманні озера.

Куяльницький лиман — лиман на півн.зах. узбережжі Чорного моря, розташований на північ від Одеси. Площа 60-56 км² Довжина 28 км., ширина — 3 км. Середня глибина близько 3 м. Відокремлений від моря піщаним пересипом шириною до 3 км. Солоність води в даний час близько 75 промілле. У лиман впадає річка Великий Куяльник. У районі Куяльніцького лиману розташована найнижча точка України: −5 метрів від рівня моря.

Тилігульский лиман.

Тилігу́льський лима́н, гірко-солоне озеро на півдні України (на територіях Одеської області та Миколаївської області). Довжина 80 км., ширина 0,2 — 3,5 км, глибина — до 19 м; площа 170 км2. Від моря відокремлений піщаними пересипами завширшки близько 4 км. Дно лиману подекуди вкрите чорним намулом, що має лікувальні властивості.

Хаджибейський лиман.

Хаджибе́йський лима́н - лиман на півн.зах. узбережжі Чорного моря, на півн.-зах. від Одеси. Від моря відділяється піщаним пересипом завширшки бл. 5 км. Довж. 31 км, шир. 0,5 — 2,5 км, площа 70 км, глибина до 2,5 м. Дно X. л. місцями вкрите шаром чорного мулу, що має лікувальні властивості; на цій базі розвинувся болотяний і кліматичний Хаджибейський курорт. В Хаджибейський лиман впадає річка Малий Куяльник.

-група ІІІ –Залишкові озера. Сиваш – система дрібних мілководних (макс. глибина до 3,2 м) заток на західному березі Азовського моря, між Херсонською областю та Кримом. Відокремлений від основної частини Азовського моря піщаною косою Арабатська стрілка. Довжина - близько 200 км. Ширина – 2-35 км. Солоність води сягає 260 ‰. Солі – хлористі сполуки Na, Mg, сульфат Mg – важлива хімічна сировина.Взимку Сиваш замерзає, температура води у теплий період коливається від +20 до +32 °C.Загальні запаси солей Сивашу – близько 200 млн.тон.

-група ІV – Карстові озера. Світязь - Світязь розташований у північно-західній частині Волинської області, на північ від села Світязь.Його часто називають Українським Байкалом за виняткову прозорість води й глибину. Довжина озера 9,3 км, ширина 4-8 км. Площа 27,5 км², найбільша глибина 58,4 м, середня глибина — 7,2 м, прибережна смуга мілководна. Верхні шари води влітку прогріваються до 20 °C і більше, на глибині (15—17 м) температура постійна і становить 9 °C. Взимку озеро замерзає. На озері є острів площею до 7 гектарів. Через канал Світязь з'єднаний з озером Пулемецьким та озером Лука. Озера мають виключно карстове походження. Озеро Світязь був вибраний одним із семи природних чудес України. Воду з озера колись возили до Варшави, де продавали місцевій прекрасній половині людства. Такі ванни вкрай сприятливо впливали на шкіру, позбавляючи від проблем. З великої висоти обриси озера чимось нагадують мамонта, який відпочиває посеред незайманого лісу.

Павло Тутковський знайшов найглибшу точку озера й довів, що величезні кам’яні валуни, які можна спостерігати на берегах, потрапили сюди разом з неймовірною за своїми розмірами брилою льоду зі Скандинавських гір!

Світязь отримує воду з підземних джерел і опадів. В нього не впадає жодна річка, що вкрай дивно для природного водоймища. Вода з озера придатна для вживання без кип’ятіння, завдяки високому вмісту срібла, яке вбиває всіх бактерій.

-група V Льодовикові озера. Бребенескул лежить на дні льодовикового кару. Береги високі, з кам'яними осипищами. Живиться атмосферними опадами і ґрунтовими водами. Вода чиста, блакитного відтінку, слабо мінералізована. Дно кам'янисте, підвищується у східному напрямку, на глибині вкрите сірим намулом. Ширина озера 67 м, довжина 147 м. Найбільша глибина 3,2 м. У Бребенескулі відсутня риба. Фауну представляють мікроскопічні ракоподібні та земноводні, зокрема Тритон карпатський, Тритон гірський.

-група VІ – Загатні озера. Синевир найбільше озеро Українських Карпат. Озеро вважається найцікавішим об'єктом Національного природного парку «Синевир» і є однією з візитних карток Українських Карпат. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, має середню площу 4—5 гектарів, його середня глибина становить 8—10 м, максимальна — 24 м. Через висоту над рівнем моря і порівняну глибоководність навіть у найтепліші дні прогріваються лише верхні 1—2 метри озера. Озеро утворилося в результаті потужного зсуву, спричиненого землетрусом близько 10 тисяч років тому. На висоті 989 м гірські кам'янисті породи стали на шляху швидкого струмка, утворивши греблю і повністю перегородивши вузьку долину. Улоговина, що при цьому виникла, заповнилася водою трьох гірських струмків. У прозорій воді озера добре почуваються форель озерна, райдужна та струмкова. Стрімкі схили, вкриті стрункими ялинами, вік яких становить 140—160 років, спадають прямо до водної поверхні. Згідно з легендою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, за наказом графа було вбито кам'яною брилою за його жебрацьке походження.

г)розповідь вчителя: Водосховища України «Мандрівка ріками України».

Клімат України посушливий, тому ріки і озера влітку міліють. З метою збереження води протягом року , люди почали будувати на річках греблі і запасати воду у водосховищах. Сьогодні в країні існує 1100 водосховищ. Також люди створили рукотвірні ріки-канали, які дають воду для великих міст та для зрошування полів. Давайте здійснемо мандрівку нашими ріками і покажемо водосховища на них та найдемо найбільші канали : 1 група – Дніпро(Київське, Канівське, Кременчуцьке(найбільше за площею), Дніпродзержинське, Дніпровське(найглибше), Каховське(найбільше за об’ємом -18 м);

2 група – Дністер (Дністровське);

3 група – Південний Буг (Щедрівське, Ладижинське);

4 група – Сіверський Дінець (Печенізьке, Червонооскільське, Краснопавлівське);

5 група – канали (Дніпро – Донбас, Дніпро – Кривий Ріг, Дністер – Одеса);

6 група – зрошувальні канали і системи(Північно – Кримський канал-найдовший, Каховський канал, Краснознамянський канал).

д)Вчитель:прийом «Дерево рішень». Водосховища дають багато позитивного для людей та природи: їх вода обертає турбіни гідроелектростанцій і виробляє електричний струм, у водосховищах розводять рибу, раків, на берегах водосховищ люди відпочивають, завдяки водосховищам регулюється стік річок і забезпечується судноплавство, на берегах створюється свій мікроклімат: тут влітку прохолодніше, а взимку тепліше.

А чи завжди позитивно впливає на природу будівництво водосховищ?

Відповіді учнів:

-затоплення орних земель, пасовищ;

-підтоплення грунтів;

-зменшення швидкості течії, її непродуктивне випаровування;

-нагромадження забруднюючих речовин, зниження якості води, її«цвітіння» від водоростей;

- зменшення вмісту кисня у воді, замори риби;

-руйнування берегів, поширення ерозійних процесів, зсувів, замулення прибережної зони.

ІІІ.Систематизація та узагальнення знань учнів.

Прийом «Географічний крос».

Учні по черзі виходять до дошки і на карті показують озера, водосховища, канали, які вони вивчили на уроці.

ІV. Підведення підсумків уроку.

Прийом «Так чи ні».

Вчитель називає твердження, учні повинні підняти руку, якщо твердження вірне: 1.Озеро Світязь льодовикового походження.

2.Кременчуцьке водосховище найбільше за площею.

3.Бребенескул – найвище озеро України.

4.Озеро Синевир утворилось під час землетрусу.

5.Сиваш – озеро з солоною водою.

6.Печенізьке водосховище розташоване на Дністрі.

7.Озеро Ялпуг має прісну воду.

8.Північно-Кримський-найдовший канал України.

9.Шацькі озера розташовані на Причорноморській низовині.

10.Каховське водосховище найбільше за обємом води.

11.Ладижинське водосховище найглибше серед водосховищ України.

12.Озеро Донузлав залишилось від давнього моря.

Вербальне оцінювання роботи учнів на уроці.

V.Домашнє завдання. Опрацювати §22 у підручнику, підготувати повідомлення про водні ресурси України.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Розробка урока для учнів 8 класу, що вивчають географію поглиблено. В розробці використані інформаційно-комунікаційні технології(презентація), робота в групах, випереджальні завдання учням.
 • Додано
  25.02.2018
 • Розділ
  Географія
 • Клас
  8 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  3004
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  QL108946
 • Вподобань
  0
Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь