Власні та загальні іменники. Позакласне читання «Мова – душа народу»

Опис документу:
Ознайомити учнів із поняттями «власні» та «загальні» іменники, вчити вживати їх у власному мовленні, удосконалювати читацькі навички; збагачувати словниковий запас; розвивати уважність, уміння логічно мислити; виховувати прагнення пишатися нашими видатними співвітчизниками, прививати любов до рідної мови.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект відкритого уроку

з української мови,

проведеного в 3-А класі

Вчитель початкових класів:

Пилип В. І.

Українська мова

3 клас

Тема. Власні та загальні іменники. Позакласне читання «Мова – душа народу»

Мета. Ознайомити учнів із поняттями «власні» та «загальні» іменники, вчити вживати їх у власному мовленні, удосконалювати читацькі навички; збагачувати словниковий запас; розвивати уважність, уміння логічно мислити; виховувати прагнення пишатися нашими видатними співвітчизниками, прививати любов до рідної мови.

Обладнання. Підручник для 3 класу «Українська мова» М. Д. Захарійчук, А. І. Мовчун (Київ: Грамота, 2015), інтерактивна дошка (слайди з матеріалами до уроку), картки, конверти з прислів′ями, портрети поетів, таблиці.

Тип уроку. Інтегрований

ХІД УРОКУ

І. Організація учнів до уроку

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий ,

І гостей зібрав чимало.

Поверніться обличчям до гостей

І лагідно промовте «Добрий день!»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Є багато країн на землі,

В них – озера, річки і долини…

Є країни великі й малі

Та найкраща завжди – Батьківщина.

Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій і мальовничій землі, у нашій славній Україні. Тут жили наші діди, прадіди, тут живуть наші батьки. Де б ми не були, нам завжди хочеться повернутись до рідної домівки, почути рідне слово.

Мова – душа народу

Учні.

Солов′їну, барвінкову,

Колосисту навіки –

Українську рідну мову

В дар дали мені батьки.

Берегти її, плекати,

Буду всюди й повсякчас,

Бо ж єдина, так, як мати, -

Мова кожного із нас.

Не цурайтесь мови, люди,

Рідного джерельця,

Хай вона струмочком буде,

Хай дійде до серця!

Хай вона в піснях лунає,

Кожен день і в свято.

Соловейком хай співає

В українській хаті.

Бо ж вона така багата

І така чудова.

Неповторна і крилата

Українська мова!

Наша мова калинова

І ласкава, і медова,

І багата, і не бідна -

От що наша мова рідна!

Розцвітай же, слово!

І в родині, і у школі,

Й на заводі, і у полі,

Пречудесно, пречудово -

Розцвітай же, слово!

ПРАВИЛА РОБОТИ НА УРОЦІ

  1. Ми поважаємо свою думку і думку інших.

  2. Ми не сміємося над чужими помилками.

  3. Ми маємо право на помилку, адже вчимося.

  4. Ми ділимося напрацьованими матеріалами та думками.

  5. Ми завжди допомагаємо одне одному.

  6. Ми слухаємо, що нам хочуть сказати інші, за потреби – запитуємо.

  7. Ми цінуємо здобутки інших.

  8. Ми намагаємося виконувати роботу якнайкраще.

ІІІ . Актуалізація опорних знань

1. Каліграфічна хвилинка

Уу Ук ра Україна

Україна славиться рослинним і тваринним світом.

Завдання: підкреслити головні та другорядні члени речення.

2. Фронтальне опитування.

- Який розділ ми почали вивчати?

- Які частини мови ви знаєте?

- На які питання відповідає іменник?

- На які питання відповідає прикметник?

- На які питання відповідає дієслово?

- На які питання відповідають назви істот?

- На які питання відповідають назви неістот?

3. Розподільний диктант.

- Запишіть слова, розподіляючи їх за питаннями хто? або що?

Ведмідь, голуб, кукурудза, шпак, троянда, картопля, вівця, малина.

4. Вправа 252

- Прочитайте вірш.

- Спишіть вірш. Підкресліть іменники, які називають імена людей.

- Яким великим українцям належать ці імена?

- Чому виділене слово пишемо з великої букви?

- Які ще слова можуть писатися з великої букви?

ІV. Оголошення теми та завдань уроку

Сьогодні ми поглибимо свої знання про правопис слів з великої букви, ознайомимося з новими поняттями «власні» та «загальні» іменники, будемо читати напам’ять вірші про мову.

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1.Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 104).

Загальні іменники – це назви, що даються багатьом предметам. Наприклад: село, сестра, мама. Загальні іменники пишуться з маленької букви.

Власні іменники – прізвища, імена по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, майданів, річок, морів, гір - пишуться з великої букви. Наприклад: Іван Якович Франко, Дністер, Запоріжжя, Карпати, Чорне море.

2.Творчість Т. Г. Шевченка.

3. Робота за підручником.

Вправа 253

  • Прочитайте текст.

  • Де народився Т. Г. Шевченко?

  • Яким було життя малого Тараса?

  • Назвіть найкращих друзів хлопчика.

  • Кого найбільше любив малий Тарас?

  • Перекажіть текст.

4.Вибіркове списування

- Випишіть власні іменники із вправи 253.

Фізкультхвилинка.

VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань.

  1. Творчість І. Я. Франка.

  2. Робота за підручником

Вправа 254.

  • Прочитайте текст.

  • Про кого в ньому йдеться?

  • Де народився І. Я. Франко?

  • Де навчався поет?

  • Перекажіть текст.

3 . Списування.

  • Спишіть текст. Підкресліть загальні назви однією рискою, а власні – двома.

4.Конкурс «Кращий декламатор».

- Вдома ви готували завдання для позакласного читання: вивчали вірші про мову.

РІДНА МОВА
По-своєму кожна
Пташина співає,
По-своєму кожен
Народ розмовляє.
У мене й народу  мого
Українська є мова чудова,
Своя, материнська.

По світу її,
Як святиню, нестиму
Допоки живу,
В чистоті берегтиму,
З Любов’ю сердечною,
Вірністю сина.
Ця мова для мене,
Як мати, єдина.
С. Жупанин

РІДНА МОВА
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «будь ласка», 
Вдячне «спасибі», 
«Вибач» тремтливе, — 
Слово у серці — 
Як зернятко в ниві. 
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини!» — 
Щедро даруй ти 
Людям, дитино! 
Мова барвиста, 
Мова багата, 
Рідна і тепла, 
Як батьківська хата.
В. Гринько

ВСЯ МОЯ РОДИНА
Мати, мова, Батьківщина - 
От і вся моя родина.

Батьківщина, мати, мова - 
Три цілющих, вічних слова.

Батьківщина, мова, мати - 
Нас повік не роз'єднати.
М. Сингаївський


РІДНА МОВА
Велична, щедра і прекрасна мова. 
Прозора й чиста, як гірська вода, 
Це України мова барвінкова, 
Така багата й вічно молода.

Рідна мова, мов гірська вода, 
Рідна мова вічно молода, 
Рідна мова, в серці з ранніх літ 
Гордо лине мова у політ!

Вона, як ніжна пісня колискова, 
Заходить в серце й думи з ранніх літ, 
Це мова, наче пташка світанкова, 
Що гордо лине у політ!
Ю. Косинська

ЛЮБІТЬ РІДНУ МОВУ
Мова — краса спілкування, 
Мова — як сонце ясне, 
Мова — то предків надбання, 
Мова — багатство моє.

Мова — то чиста криниця, 
Де б'є, мов сльоза, джерело, 
Мова — це наша світлиця, 
Вона як добірне зерно.

Мова — державна перлина, 
Нею завжди дорожіть: 
Без мови немає країни — 
Мову, як матір, любіть!
Ф. Пантов

  • До чого закликають нас автори віршів? (Любити рідну мову, берегти її, гордитися нею)

5.Робота в групах.

Гра «Хто більше слів за 1 хвилину»

1 – ша група записує назви міст;

2 – га група записує назви рік;

3 – тя група записує назви сіл;

4 – та група записує імена дівчат;

5 – та група записує імена хлопчиків.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

Гра «Доповніть речення»

Прикметник називає…

Відповідає на питання…

У реченні зв′язаний…

Змінюється за…

П а р а № 1

П а р а № 2

П а р а № 3

Ми поглибили знання про нашу рідну мову, слово. Ми пишаємося тим, що

VІІ. Домашнє завдання

1. Творчість Лесі Українки.

2.Вправа 255.

3.Вивчити правило.

4. ПЧ. Читати вірші Т. Г. Шевченка, І. Я. Франка, Лесі Українки.

Дякую за увагу

10

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.