і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Виштовхувальна сила в рідинах і газах. Закон Архімеда.

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

16.03.2017, вчитель Пиріжок Яна Олексіївна, 7-А клас

Тема уроку: Виштовхувальна сила в рідинах і газах. Закон Архімеда.

Мета уроку:

освітня: формувати поняття про архімедову силу, вивести закон Архімеда; з'ясувати причини виникнення виштовхувальної сили в рідинах та газах;

розвивальна: розвивати уміння користуватися матеріалом в повсякденному житті; розвивати вміння аналізувати результати експерименту, робити висновки.

виховна: підвищувати пізнавальний інтерес учнів до вивчення фізики; розвивати уявлення про застосування людиною фізичних знань в побуті та техніці.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: динамометр, посудина з водою, посудина з солоною водою, металевий циліндр, сире яйце, тенісний м’яч.

Методи навчання: словесні (бесіда, пояснення),елементи проблемно-пошукового, евристичний, метод проблемного навчання, демонстраційний та експериментальний.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, фіксація відсутніх.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Тестова перевірка домашнього завдання (Кожна правильна відповідь 1 бал, взаємоперевірка правильних відповідей)

1. Якою літерою позначається сила?

а) p; б) F; в) S; г) h.

2. Яка одиниця виміру тиску:

а) Н; б) м; в) Па; г) кг

3. Як називається тиск нерухомої рідини?

а) статичний; б) гідравлічний; в) атмосферний; г) гідростатичний.

4. Формула тиску:

а) F=mg; б) p=; в) F= mgh; г) p=

5. Чому дорівнює нормальний атмосферний тиск:

а) 760мм.рт.ст.; б) 740мм.рт.ст.; в) 750мм.рт.ст.; г) 720мм.рт.ст.

6. Від яких величин залежить вага тіла?

а) густини тіла; б) об'єму тіла; в) маси тіла;

г) від маси та густини тіла.

7. Що таке сила?

а) Це причина зміни швидкості тіла після взаємодії;

б) це причина взаємодії тіл;

в) це наслідок взаємодії тіл;

г) це спосіб передачі речовини.

8. Виберіть правильне твердження.

а) Тиск передається у всі боки по-різному;

б) тиск створюється на поверхні тіл;

в) тиск рідин та газів передається у всі боки однаково

г) тиск передається тільки в рідинах.

9. Які є способи зменшення тиску на поверхню?

а) Збільшення сили, зменшення площі взаємодії;

б) зменшення сили , зменшення площі взаємодії;

в) зменшення сили, зменшення площі взаємодії;

г) Збільшення сили , збільшення площі взаємодії.

10. Переведіть 4 МПа у систему СІ. Виберіть правильне твердження.

а) 4 000 000 Па; б) 40 000 Па; в) 0,000004 Па; г) 0,00004 Па.

11 .Властивість рідин полягає в...

а) Постійності об'єму та форми;

б) постійності форми та зміні об'єму,

в) зміні об'єму та форми;

г) постійності об’єму та зміні форми.

Перевірити тести та поставити оцінку до картки. Призначити відповідального за картку.

  1. Актуалізація опорних знань.

Для початку давайте пригадаємо поняття які ми з вами вже вивчили на минулих уроках і які знадобляться нам сьогодні («мозковий штурм»)…

  1. Що таке вага та сила?

  2. Яким приладом ми вимірюємо силу?

  3. Що таке тиск? Яка формула?

  4. Як називається тиск нерухомої рідини? Чому він дорівнює?

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Російський письменник А.П.Чехов в повісті «Степ» пише: «Єгорко... розігнався і пролетів із висоти півтора сажня.Описавши в повітрі дугу,він упав у воду,глибоко занурився,але дна не дістав;якась сила,холодна і приємна на дотик,підхопила і понесла його знову вгору».

Яка ж сила підхопила Єгорку і підняла вгору? Яке її походження? Від чого вона залежить? Хто вперше пояснив існування цієї сили? Яке її застосування в житті? На всі ці запитання ми дамо відповідь сьогодні на уроці!

Отже, тема нашого уроку «Виштовхувальна сила, Закон Архімеда.»

Які ми можемо поставити цілі перед собою на сьогоднішньому уроці?

  1. Вивчення нового матеріалу.

А чи пробував хтось з вас у водоймищі підіймати камінь? А цей самий камінь підіймати на березі? Чому наші зусилля різняться? А де легше плавати у ставку чи у морській воді? Чому? Отже, рідина має виштовхувальну силу. Давайте перевіримо це на досліді

Дослід №1 (склянка з водою, тенісний м’яч, металевий циліндр, динамометр)

Якщо занурити у воду м` яч і випустити там його з рук,він спливає. Чому?(діє сила) Зануримо тепер у цю ж рідину циліндр. Тіло потонуло. Чи діє сила в цьому разі?(так) Підвісимо тепер цей же циліндр до пружини,спостерігаємо її розтяг. Потім зануримо його у воду, виявляємо скорочення пружини, меншу силу тяжіння. Чому? Подіяла сила,яка виштовхнула м` яч з рідини. В фізиці її так і називають виштовхувальною силою.

Дослід №2 (склянка з водою, металевий циліндр, динамометр)

Циліндр повісити на динамометр та опустити в склянку. Що відбувається з показами динамометра? (зміна ваги тіла)

На тіло, розташоване в газі, також діє виштовхувальна сила, але вона значно менша, від виштовхувальної сили, що діє на те саме тіло в рідині, адже густина газу набагато менша від густини рідини.

А чи цікаво вам який вчений і як саме відкрив таке явище?

Повідомлення дітей про Архімеда.

Багато легенд ходить про те як саме Архімед відкрив цю силу.

Повідомлення дітей про відкриття Архімедом виштовхувальної сили.

Виштовхувальну силу, яка діє на тіло в рідині або газі, називають також архімедовою силою (на честь давногрецького вченого Архімеда, який перший звернув увагу на її існування та визначив її значення).

Закон Архімеда: На тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила, яка дорівнює вазі рідині або газу в об’ємі всього зануреної частини тіла: Fарх=рід(газу)gVзан

Здається я дещо неправильно сформулювала закон, давайте відкриємо книгу та знайдемо потрібний для нас закон Архімеда.

Записати закон Архімеда та формулу для знаходження архімедової сили (ст.177 в підручниках)

Давайде подивимося на формулу та спробуємо сказати від чого залежить сила Архімеда? (Від рідини в яку занурюють тіло та від об’єму тіла яке занурюють)

Кожне тіло має свій об'єм. Якщо це тіло занурюється в рідину, то воно витісняє частину рідини і займає її місце. Об'єм витісненої рідини дорівнює об'єму тіла. На цьому явищі ґрунтується метод вимірювання об’єму тіла за допомогою мензурки.

Дослід №3 (сире яйце, склянка із звичайною водою та склянка із солоною водою)

Архімедова сила залежить від густини речовини.

Задача: Визначте силу Архімеда, яка діє на хлопчика, у воді. Об'єм тіла хлопчика V=0,03 м3. (10*1000*0,03=300Н)

  1. Закріплення нового матеріалу.

Запитання до класу у вигляді лотареї :

1. Один добре вихований, скромний, ввічливий хлопчик занурився у воду і поводив себе там добре. Але рідина все рівно виштовхувала його. За що виштовхнули ні в чому не винну дитину? (Відповідь: тому, що вага хлопчика менша ваги рідини взятої в об’ємі його тіла)

2. Чому в недосоленому супі курка тоне, а в пересоленому спливає? (Відповідь: густина дуже пересоленого супу більша).

3. Звернемося до книги та спробуємо відповісти на питання після нашого параграфа (27, ст.179, «Контрольні запитання»)

Кількісні задачі:

  • Яка виштовхувальна сила діє у гасі на повністю занурену сталеву деталь об’ємом 50 см3?

  • Ланцюг витримує навантаження 10 кН. Чи можна на ньому втримати у воді мармурову плиту об’ємом 0,4 м3

  1. Підведення підсумків уроку.

Отже, діти, сьогодні на уроці ми з вами познайомилися ще з одною силою, з якою ми часто зустрічаємося в нашому повсякденному житті – це сила Архімеда, або виштовхувальна сила. Давайте повернемося до наших цілей, які ми ставили на початку уроку. Чи достигли ми їх?

Якщо ми досягли наших цілей то скажіть, будь ласка, де мі можемо зустріти Силу Архімеда?

Рефлексія

Якби я зустрів Архімеда…

Я розповіло що дізналася про…

Мені було цікаво запитати у нього про…

Домашнє завдання:

Опрацювати 27 ст.175, впр.27 ст.179: №3 (с.р.), №5(д.р.),

ст.180 «Експериментальне завдання» (в.р.)

Виставлення оцінок за урок

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
конспект уроку
  • Додано
    22.02.2018
  • Розділ
    Фізика
  • Клас
    4 Клас, 7 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    8022
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    CA500988
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання