і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

ВИСМІЮВАННЯ ЧИНОШАНУВАННЯ, МАЛОДУШНОСТІ, ПРИСТОСУВАНСТВА В ОПОВІДАННІ А. ЧЕХОВА «ХАМЕЛЕОН

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок № __________

ТЕМА. Висміювання чиношанування, малодушності, пристосуванства в оповіданні А. Чехова «Хамелеон»

Мета: продовжити роботу над виразним читанням за особами; визначити жанр літературного твору, його тему та ідею; вчити характеризувати героїв оповідання, розмірковувати над його назвою; розвивати усне мовлення; виховувати неприйняття хамелеонства як соціального явища.

Потрібно по краплі вичавлювати із себе раба.

Максим Горький

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

- Доведіть, що твір А. Чехова «Хамелеон» — оповідання.

Виразне читання оповідання за особами

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Як ви розумієте слова М. Горького, винесені в епіграф? (Можна згадати сорокарічне мандрування Мойсея по пустелі з метою виростити нове покоління: не рабів, а вільних людей.)

-Кому з героїв творів Чехова можна було б надати пораду: не принижуватися, пам’ятати про почуття власної гідності, яке не залежить від соціального стану (чину)?

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого

Бесіда за запитаннями

  • Хто такий Очумєлов? Яке враження він справив на вас?

  • Яку роль у розкритті характеру Очумєлова відіграють такі речі, як шинель, конфіскований аґрус?

  • Простежте, як поводиться Очумєлов. Від чого залежить зміна його поведінки?

  • Як Очумєлов називає собаку та у зв’язку із чим? (Бродячий; собака; «чорт знає що»; ніжна тварина; собаченятко; цуцик)

  • Чим схожі Очумєлов і Хрюкін? Які значення мають прізвища героїв для розкриття їхніх характерів?

  • Прослідкуйте за поведінкою Хрюкіна. Як він поводиться?

  • Як до Хрюкіна поставився натовп? Чому натовп у кінці оповідання регоче з Хрюкіна? Чому люди оточили Хрюкіна?

  • Поясніть зміст назви оповідання? Розкрийте алегоричний зміст слова «хамелеон». (Пристосуванець)

  • З чого ви сміялися, коли читали твір? Які людські вади висміює автор?

1. Характеристика персонажів

Слово вчителя

Головний герой оповідання — поліцейський наглядач Очумєлов. Його прізвище має особливе значення (очуміти — утратити глузд). Він наділений певною владою (над городовим, простими людьми), але, з іншого боку, залежить від високопоставлених чиновників. Це робить його лукавою, лицемірною людиною, яка думає не про справедливість, а про те, як догодити вищим чинам.

Очумєлов — малоосвічена людина, яка говорить короткими, неправильними реченнями («Чому тут? Це ти навіщо палець?»); використовує лайливі слова (мерзотник, шельма, чорти). Мова героя вказує на його соціальний стан, звичку віддавати накази, розпорядження («Не міркувати!», «Я цього не залишу, я покажу вам, як собак розпускати», «Я ще доберуся до тебе»).

Хрюкін — золотих справ майстер, своє прізвище теж отримав не просто так. Він погано поводиться: напивається, дражнить собаку, знущається із неї, а потім ще й вимагає матеріальної компенсації. У розмові з Очумеловим запевняє, що не бреше, хоча очевидці стверджують зворотне; він згадує, що його брат служить жандармом, таким чином намагаючись вплинути на хід розгляду справи.

Єлдирін — городовик. Його репліки є поштовхом для зміни подій в оповіданні: до думки Єлдиріна дослухається поліцейський наглядач.

2. Визначення теми та ідеї оповідання

Слово вчителя з елементами бесіди

Тема — суд над собакою. Соціальні відносини поширюються й на собак: якщо безпритульний — винищити, якщо генеральський — відвести до господаря.

- Навіщо Чехов написав це оповідання? Які негативні риси характеру людей він мав намір показати? (Чиношанування, пристосуванство, малодушність, запобігливість, підлабузництво.

Ідея — висміяти пристосуванство, чиношанування й лукавість чиновників, які навіть не замислюються над справедливістю.)

3. Сенс назви оповідання

- Чому автор дав оповіданню саме таку назву?

4. Види комічного в оповіданні

- Який із видів комічного, на вашу думку, використовується в оповіданні «Хамелеон»? (Розповідь не викликає добродушного сміху, скоріше — подив і смуток. Надії на виправлення Очумелова-хамелеона теж не виникає, адже поліцейський наглядач «іде собі далі базарною площею». Можна зробити висновок, що використаний вид комічного — сатира.)

5. Літературні паралелі

— Прочитайте мініатюру Ф. Кривіна «Доля Хамелеона».

Доля хамелеона

Хамелеон не любить виділятися, хоча для цього він має всі можливості. Він міг би стати зеленим на жовтому тлі, це було б дуже гарно, або, наприклад, жовтим на зеленому. Але він вважає за краще бути непомітним: зеленим на зеленому або жовтим на жовтому, нехай це не дуже красиво, але головне — не виділятися! Так вважає Хамелеон. Якби хто-небудь знав, як йому набридло пристосовуватися! Фон постійно змінюється, за ним тільки встигай. Пристосуєшся до зеленого, увійдеш у смак, освоїш всі тони і відтінки, — чого, здається, більше: квітни, зеленій, нехай коріння, як зелена травичка, — так ні ж, зелене змінюється жовтим. І знову в нього вростати, освоювати, входити у смак, тому що без смаку така справа не робиться. Адже в кожен колір потрібно душу вкласти — коли зелену, а коли жовту душу. Причому душу теж потрібно вміти вкладати: погано, коли не докладеш, але погано і коли забагато вкладеш… І лише перед смертю Хамелеон висловлює свій протест загальному фону.

І тоді на цьому тлі з’являється щось яскраво-пурпурове, яке заявляє про себе на весь світ, спростовує будь-який фон, який до того робив Хамелеона непомітним. Тепер він помітний, тепер його добре видно всім. Ідіть, дивіться — ось як помирають Хамелеони!

Бесіда

- Які почуття викликає у автора хамелеон? (Співчуття: «Якби хто-небудь знав, як йому набридло пристосовуватися!»)

- Як ви думаєте,чи набридло пристосовуватися Очумєлову? (Можливо; достатньо згадати, як він нервує, як його кидає то в жар, то в холод.)

- Хамелеон з мініатюри Кривіна тільки перед смертю висловлює свій протест загальному фону.

- Чи спроможний на протест хамелеон з оповідання Чехова? (Поки що ні)

6) Міні-дискусія за проблемним запитанням

  • Чи правильно зробив Чехов, що висміяв таких, як Очумєлов, Хрюкін? Чи живуть зараз серед нас такі, як вони?

Висновок. А. П. Чехов висміював підлабузників, чиношанувальників, пристосуванців. Йому прикро було дивитися на те, як людина принижується, постійно змінює власну думку. Але, на жаль, очумєлови, хрюкіни живучі, тому і корисно читати твори А. П. Чехова, щоб подивитися на себе збоку й змінитися на краще.

7) Cтворення сенканів (у групах)

Приклади сенканів, складених учнями

Чехов

розумний, талановитий;

висміює, звинувачує, створює;

показав, якою є людина.

Геній.

Очумєлов

недобрий, хвалькуватий;

пристосовується, принижує, боїться;

постійно змінює свої думки.

Підлабузник.

IV. Підбиття підсумків уроку

V. Домашнє завдання

Письмово відповісти на запитання: «У чому небезпека хамелеонства?»

Тема. А. П. Чехов «Хамелеон». Висміювання підлабузництва, чиношанування, запопадливості та самоуправства у творі

Мета: повідомити про життєвий і творчий шлях А. П. Чехова, розкрити ідейно-тематичну сутність його оповідання «Хамелеон»; розвивати навички переказу та аналізу художнього твору з використанням цитат, уміння висловлювати власну думку; формувати негативне

ставлення до таких рис людського характеру, як самоуправство, підлабузництво, чиношанування; виховувати почуття власної гідності.

Обладнання: портрет А. П. Чехова, матеріали для проведення заочної екскурсії «Життєві шляхи А. П. Чехова», виставка книг письменника.

Тип уроку: засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.

Випереджальне завдання творчим групам: екскурсоводи готують матеріали для заочної екскурсії, літературознавці — повідомлення «Чехов і Україна», бібліографи — презентацію виставки книг письменника.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя

— Вивчаючи на попередніх уроках байки, ми переконалися, що ці невеличкі твори можуть бути сильною зброєю в боротьбі з людськими вадами. Минають роки, а висміювання залишається найбільш дієвим засобом боротьби з недоліками на шляху до морального вдосконалення людини. Кожний із нас, я впевнена, не раз ставив собі запитання: Якою людиною я хочу бути? До чого мені прагнути?

2. «Мікрофон»

  • Якою людиною ви хочете стати?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

У ч и т е л ь. Сподіваюся, що в основу свого розвитку ви поклали моральні цінності. І сьогодні на уроці ми познайомимося з людиною високоморальною, майстром маленьких оповідань, а також із героями твору «Хамелеон»; з’ясуємо, яких людей і чому висміює А. П. Чехов, продовжимо розвивати вміння аргументовано висловлювати власні думки.

ІІІ. Робота за темою уроку

1. Заочна екскурсія «Життєвими шляхами А. П. Чехова»

2. Повідомлення «літературознавців» «А. П. Чехов і Україна»

— А. П. Чехов побував у різних куточках України.

Улітку 1888 та 1889 років він відпочивав у селі Лука, поблизу міста Суми, у садибі поміщиків Лінтварьових.

Місцевість, де розташувалося село Лука, справді була «поетичним краєм». Чехов жив у флігелі, який із трьох боків обіймав сад. Унизу протікав красень Псьол. Сім’я Лінтварьових складалася із старенької матері й трьох дочок. Це були інтелігентні й освічені люди, добрі й гостинні. Чехов багато мандрував Харківською і Полтавською губерніями.

Побував у Сорочинцях, де народився М. Гоголь, Лебедині, Гадячі. Письменник відвідав Одесу, Львів. У 1998 р. у зв’язку з хворобою А. П. Чехов переїжджає до Криму, в Ялту. У 1900 р. до Ялти завітав колектив Московського Художнього Академічного театру, щоб хворий письменник зміг побачити на сцені свої п’єси. Нині в будинку, де жив Чехов,— музей. Письменник писав: «Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її літературу,

музику і чудову пісню, сповнену чарівної мелодії.

Я люблю український народ, який дав світові такого титана, як Тарас Шевченко».

3. Презентація «бібліографами» виставки книг А. П. Чехова

  • Яким постає перед вами Антон Павлович Чехов після прослуханих повідомлень?

4. Робота зі змістом оповідання «Хамелеон»

1) Слово вчителя

— А. П. Чехов — добра, порядна і спостережлива людина. Він знав: люди бувають хороші й погані — іноді живе людина і не думає, що робить, що говорить. Письменник брав своїх героїв з життя, показував їх такими ми, якими вони були насправді.

Зараз ми з вами вирушимо на базарну площу і подивимося, що ж там відбувається.

2) «Розповідь свідка»

  • Переказ окремих епізодів оповідання учнями як свідками події

  • Виразне читання уривків оповідання за особами

3) Бесіда за запитаннями

  • Хто такий Очумєлов? Яке враження він справив на вас?

  • Яку роль у розкритті характеру Очумєлова відіграють такі речі, як шинель, конфіскований аґрус?

  • Простежте, як поводиться Очумєлов. Від чого залежить зміна його поведінки?

  • Як Очумєлов називає собаку та у зв’язку із чим? (Бродячий; собака; «чорт знає що»; ніжна тварина; собаченятко; цуцик)

  • Чим схожі Очумєлов і Хрюкін? Які значення мають прізвища героїв для розкриття їхніх характерів?

  • Прослідкуйте за поведінкою Хрюкіна. Як він поводиться?

  • Як до Хрюкіна поставився натовп? Чому натовп у кінці оповідання регоче з Хрюкіна? Чому люди оточили Хрюкіна?

  • Поясніть зміст назви оповідання? Розкрийте алегоричний зміст слова «хамелеон». (Пристосуванець)

  • З чого ви сміялися, коли читали твір? Які людські вади висміює автор?

4) Міні-дискусія за проблемним запитанням

  • Чи правильно зробив Чехов, що висміяв таких, як Очумєлов, Хрюкін? Чи живуть зараз серед нас такі, як вони?

Висновок. А. П. Чехов висміював підлабузників, чиношанувальників, пристосуванців. Йому прикро було дивитися на те, як людина принижується, постійно змінює власну думку. Але, на жаль, очумєлови, хрюкіни живучі, тому і корисно читати твори А. П. Чехова, щоб подивитися на себе збоку й змінитися на краще.

5) Cтворення сенканів (у групах)

  • 1 і 2 групи — А. П. Чехов;

  • 3 група — Очумєлов;

  • 4 група — Хрюкін.

Сенкан (сенкен) — це вірш, який синтезує інформацію і факти в стисле висловлювання, що описує або віддзеркалює тему. Слово «сенкен» (французьке — «п’ять») означає вірш із п’яти рядків:

1) тема (іменник) — одне слово;

2) опис теми (два прикметники);

3) дія, пов’язана з темою (три дієслова);

4) фраза з 4 слів (висловлює ставлення до теми або почуття з приводу обговорюваного);

5) одне слово-синонім до теми (висновок).

Приклади сенканів, складених учнями

Чехов

розумний, талановитий;

висміює, звинувачує, створює;

показав, якою є людина.

Геній.

Очумєлов

недобрий, хвалькуватий;

пристосовується, принижує, боїться;

постійно змінює свої думки.

Підлабузник.

IV. Оцінювання діяльності учнів

Очікувані результати

Учень:

  • переказує близько до тексту зміст оповідання А. Чехова «Хамеліон»;

  • наводить конкретні приклади висміювання у творі підлабузництва, чиношанування, запопадливості та самоуправства;

  • висловлює особисте ставлення до проблем, порушених в оповіданні, аргументуючи думку прикладами і цитатами із твору.

V. Домашнє завдання

Прочитати оповідання А. П. Чехова «Товстий і тонкий». Написати 3–4 запитання товстому і тонкому, обов’язково використавши словничок у кінці оповідання. Виписати із тлумачного словника значення понять: «комічне», «гумор», «сатира», «іронія», «сарказм».

Індивідуальне завдання: виконавцям ролей Ведучого, Товстого, Тонкого підготуватись до рольової гри-інсценізації (див. в уро

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 години
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти