Віртуальна подорож бібліотеками світу.

Виховна робота

05.03.2018

1833

0

26

Для кого: 10 Клас, 11 Клас
Опис документу:
В роботі надані матеріали які ознайомлять учнів з роботою зарубіжних бібліотек; переконають, що оволодіння основами інформаційної культури підготує учнів до будь-якого виду пізнавальної діяльності, виховувають в учнів почуття поваги до книги.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Віртуальна подорож бібліотеками світу.

( бібліотечний урок – мандрівка 10 – 11 кл. )

Мета. Познайомити з роботою зарубіжних бібліотек, переконати, що

оволодіння основами інформаційної культури підготує учнів до будь-якого виду пізнавальної діяльності, виховувати в учнів почуття поваги до книги.

Бібліотекар. Перш, ніж відправитись в нашу віртуальну подорож, я хочу повідомити

вам про цікаві подробиці організації роботи бібліотек у Німеччині.

У Німеччині середня вартість однієї книги для дітей становить 15 євро, для дорослих – у твердій обкладинці – 25 євро, в м’якій – 15. Існує закон, за яким ціна книги не може змінюватися за бажанням приватних продавців або торговельних фірм. З 2008р. запроваджено послугу, завдяки чого бібліотеки мають можливість користуватися серверами фірм із записами електронних книг, потім розташовувати їх на своїх веб-сайтах та надавати у користування читачам. Усі питання щодо авторських прав на книги вирішує фірма. Доступ до книг здійснюється через пінкод читацького квитка і з будь-якого комп’ютера в межах бібліотеки або поза нею. Діти, уявить собі, в день фіксується від 2 до 3 тис. відвідувань цього ресурсу або 17 тис. на тиждень! Попит на електронні книги у Німеччини постійно зростає.

Отже, перша бібліотека з якої ми почнемо нашу віртуальну подорож - місто Кельн. Це четверте за величиною місто Німеччини, великий економічний та культурний центр із населенням близько 1 млн. людей. Його головним символом та архітектурною візиткою є Собор св. Петра і Марії. Тут багато різних цікавих музеїв, у т. ч. Дім одеколону ( адже з французької одеколон означає Кельнська вода ), музей шоколаду, поруч з собором – Римсько-германський музей, в якому зберігається археологічна спадщина міста.

Учениця. Історія бібліотек цього міста почалася 120 років тому, коли за ініціативою найбільш активних громадян було створено декілька народних книгозбірень. Центральну бібліотеку Кельна організовано 1969 р. – спочатку як книгосховище. Свій теперішній статус вона отримала в 1994 р. і наразі їй підпорядковані ще 11 районних філій. Річний бюджет бібліотеки дорівнює 12 млн. євро, з них 1,1млн. йде на комплектування, від 11 до 12% - на заробітну плату. Штат закладу нараховує 60 працівників. Бібліотека має 6 поверхів. Загальний фонд складає 1 млн. документів, з яких 28 тис. – мультимедійні видання, 12 тис. – книги, періодичні видання в електронному формати. Кількість користувачів – 100 тис. Читацький квиток для дорослих на рік коштує 23 євро. Для юнацтва до 18 років квіток та відвідування безкоштовне. У репертуар платних послуг входить користування Інтернетом.

Учениця. Я хочу вам розповісти про бібліотеку міста Гамбург. Місто – великий індустріальний, культурний, туристичний центр ФРН, постійно розвивається та будується. В ньому проживають 1,7 млн. мешканців, 15% із яких – емігранти. Це потужний морський порт, який є третім за розміром у Європі.

Історія міської бібліотеки почалася 1899 р. Ініціаторами її створення були місцеві патріотично налаштовані купці, або як їх в той час називали « мішки з перцем». Початком формування фонду стала книжкова колекція, що нараховувала 6 тис. томів. У 1919 р. бібліотека набула статусу публічної. Її штат 491 особа. Тільки третина всіх працюючих – це бібліотекарі, решта – технічний персонал. Також до співпраці тут залучають волонтерив. Річний бюджет ЦМБ – понад 30 млн. євро, з них 19 млн. – заробітна плата. Загалом фонд бібліотеки складає 1,65 млн. прим. документів. Користувачі мають можливість читати книги 27 мовами. Вартість читацького квитка – 40 євро на рік – найдорожча в Німеччині, але цим квитком користуються також члени родини. Для дітей до 16 років він безкоштовний, а для студентів – майже вдвічі дешевший – 22 євро. Користувачі бібліотеки мають безкоштовний доступ до Інтернету. А для збільшення числа віртуальних користувачів бібліотека активно розвиває свій Інтернет - портал, який налічує 2 тис. сторінок.

Учениця. Бібліотека Конгресу – де факто національна бібліотека Сполучених Штатів Америки та дослідницький підрозділ Конгресу США. Є найбільшим за площею книгосховищем та однією з найважливіших бібліотек світу. Знаходиться у Вашингтоні, має три будівлі. Містить близько 32 млн. книжок в каталозі та 61 млн. манускриптів, 5,3 млн. мап, в тому числі 1507, на якій вперше використовується назва « Америка». Тут зберігається Біблія Гуттенберга та Декларація про Незалежність. Є найбільшим сховищем рідкісних видань в Північній Америці. Зберігається безліч репродукцій, документів Конгресу, періодичних видань. Доступ мають члени Конгресу.

Учениця. Я хочу , Вас, ознайомити з електронними бібліотеками. Вперше формування цілісного зібрання друкованих книг у електронній формі було розпочато 1971 року в Іллінойському університеті м. Хартом. Зараз в цей бібліотеці понад 1 млн. документів.

В інших зарубіжних країнах також активно проводяться робота по оцифруванню фондів, особливо значні успіхи мають європейські країни. В листопаді минулого року відбулося офіційне відкриття Європейської цифрової бібліотеки - Europeana. Бібліотека надаватиме вільний та швидкий доступ до європейської культурної спадщини та шедеврів в єдиній багатомовній віртуальній бібліотеці. Понад 1000 культурних установ зі 27 країн Європи надали матеріали для того, щоб зробити доступними в режимі он-лайн понад 2 млн. книг, карт, записів, фотографій… На подальшу роботу над віртуальною бібліотекою Євро комісія має надати понад 200 мільйонів євро.

Бібліотекар. Отже, віртуальна бібліотека це - …

Які основні функції зарубіжних бібліотек ?

Публічні бібліотеки це -…

Електронні бібліотеки це -…

Бібліотекар. На цьому сьогодні бібліотечний урок – мандрівка закінчується, але наші віртуальні подорожі по бібліотеках світу ми продовжимо на наступних уроках.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Виховна робота

05.03.2018

1833

0

26

Для кого: 10 Клас, 11 Клас