Зараз в ефірі:
онлайн-конференція:
«
Освіта проти насильства: методи профілактики та алгоритми реагування
»
Взяти участь Всі події

Виразне читання поезій Ліни Костенко. Духовне багатство – найбільший скарб у житті

Опис документу:
Ідейно-художнє багатство поезій Ліни Костенко, виразне читання віршів напам'ять.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Козацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Виразне читання поезій Ліни Костенко.

Духовне багатство – найбільший скарб у житті

Конспект демонстраційного уроку

з української літератури

проведеного у 8 класі

вчителем української мови

та літератури

Шевченко В. П.

2018р.

Тема. Виразне читання поезій Ліни Костенко. Духовне багатство – найбільший скарб у житті.

Мета: ознайомитися з лірикою Ліни Костенко, ідейно-художнім багатством її поезій, шляхом аналізу віршів розкрити внутрішній світ поетеси; розвивати навички виразного читання віршів напам’ять, критичного мислення, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати кращі моральні якості учнів, любов до поезії.

Тип уроку: урок-літературне кафе.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, збірки її поезій, музичне супроводження, літературна виставка, відеофільм, презентація.

Методи та прийоми: слово вчителя, декламування віршів, евристична бесіда, аналіз ліричних творів, постановка проблемних завдань, робота у групах.

Хід уроку

Поезія – це завжди неповторність,

Якийсь безсмертний дотик до душі.

Ліна Костенко

І. Організаційний момент.

ІІ.Оголошення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Доброго дня! Ми раді вітати Вас в нашому затишному літературному кафе. Cьогодні ми відчинимо двері у дивовижний світ, світ художнього слова видатної української поетеси Ліни Костенко. Її знають і люблять мільйони людей не тільки в Україні , а й далеко за її межами.

Мета нашого уроку – розглянути поезії Ліни Костенко, основні мотиви її лірики, розвивати навички художнього аналізу поезій.

Ліна Костенко поетеса виняткового таланту, яка в найтяжчих умовах не пішла на компроміс із совістю, не продала свого таланту, не кривила душею, залишилася стійкою у своїх переконаннях.

Щоб краще зрозуміти думку автора, ідею про те, що духовне багатство найбільший скарб, необхідно не тільки знати зміст, а й виразно читати, передаючи почуття, переживання поета. Сьогодні ми розкриємо глибинність думок у поезіях, спробуємо зрозуміти внутрішній світ ліричної героїні, .

ІІІ. Актуалізація опорних знань

А зараз пропоную переглянути відео про життєвий і творчий шлях поетеси.

Відео про життєвий і творчий шлях поетеси.

Ми  навмисне не будемо детально зупинятися на біографічних відомостях, адже, за словами Ліни Костенко, найкраще про поета говорять «самі вірші». Читаючи вірші Л. Костенко, ми будемо очищати власні душі від байдужості та брехні і наповнювати їх милосердям та любов’ю.

ІV. Основний зміст роботи. Виразне читання віршів напам’ять.

Презентація (Слайд№1).

Філософська лірика

Основні мотиви:

  • утвердження нерозривного звязку поколінь;

  • особистої відповідальності кожної людини за майбутнє;

  • роздуми про сутність поезії, роль Слова в житті народу;

  • проблема деградації, змізернення людської душі.

Слово вчителя.

Є одвічні питання, які хвилюють людство протягом століть. Поетеса порушує проблему справжніх цінностей, сенсу у житті людини, духовності і бездуховності. У кожному з нас живе філософ, кожен із нас прагне стати особистістю,мати власну точку зору. Тож сьогодні на творах Ліни Костенко ми намагатимемося дійти до суті проблемних питань і спробуємо дати на них відповіді.

Виразне читання поезії «Життя іде і все без коректур…»

Запитання до бесіди:

  • Що найбільше хвилює ліричного героя?

  • Який провідний мотив вірша?

  • У чому полягає особливість поетики твору?

Орієнтовний художній аналіз.

У своєму вірші Ліна Костенко відкриває нам марнотратство днів, які ми не намагаємося вберегти. Жаль, що усвідомлюємо це занадто пізно, коли час вже далеко попереду. Людям все варто робити, обдумавши десятки разів, адже життя – це не зошит, з якого можна вирвати неохайну сторінку. Поетеса вдається до засобу персоніфікації, щоб передати стрімкий лет часу, миттєвість людського життя в часі. У розумінні Ліни Костенко, смисл людського життя полягає в тому, щоб «зробити щось, лишити по собі». У цьому вірші звучить мотив відповідальності творця за слово, за кожний написаний рядок, за творчість. Людська душа – це крихкий кришталь, який дуже легко розбити. Неуважний рух і з'явиться тріщина. Під одним з цих «рухів» можна розуміти слово.

Виразне читання поезії «Затінок, сутінок, день золотий»

Запитання до бесіди:

  • Над чим змушує замислюватися ця поезія?

  • Які образи створюють загальну картину пустки?

  • Чому в цій хатині живе сама самота?

Орієнтовний художній аналіз.

Вірш «Затінок, сутінок, день золотий…» Ліни Костенко не тільки про запустіння покинутих сіл, а й про запустіння наших душ і смуток нащадків над погаслим отчим вогнищем. Кожне слово поетеси – оцінка явища чи події, пропущена крізь призму неповторного художнього світосприймання.

У вірші «Затінок, сутінок, день золотий» постають перед очима хата і двір, звідки зникло життя, хоч воно і нагадує про себе закляклими руками шовковиць, білими трояндами, що плачуть і моляться. Поетеса роздумує про те, де ділись люди, які там жили, і дає можливість кожному читачеві задуматись над швидкоплинністю життя.

Виразне читання поезії «Вже почалось, мабуть, майбутнє…»

Запитання до бесіди:

  • Які справжні й вічні цінності проповідує в цій поезії Ліна Костенко?

  • До яких філософських роздумів і узагальнень спонукає вірш?

  • То що ж найголовніше у житті людини: матеріальні чи духовні цінності? 

Орієнтовний художній аналіз.

Коли починається майбутнє? Де той вимір, у якому нинішнє втрачає свої часові ознаки, перетікаючи за межу часу й простору про­сто в майбутнє? З притаманною їй афористичністю авторка вірша торкається найуразливіших точок нашого часу: адже ми ризикуємо знецінити коштовне, загубитися в юрбі, про­міняти неповторне на підробне. І поетеса з доброю та мудрою посмішкою дає нам суттєві поради, як треба жити, аби не втратити найкращих людських якостей, завдяки яким людина, власне, і зветься людиною. Цей вірш звучить як заклик, благання, в якому поетеса нагадує сучасникам про неминущі духовні, мистецькі вартості ­– про все, що прийшло до нас у спадок від попередніх поколінь і що треба сумлінно берегти.

Виразне читання поезії «Страшні слова, коли вони мовчать…»

Запитання до бесіди:

  • Який стилістичний прийом використала авторка в назві?

  • Чому так важко дібрати слово для твору? Чи кожен поет переживає такі муки?

  • Якою бачить Ліна Костенко місію поета на землі?

Орієнтовний художній аналіз.

«Авторка звіряється: слова – ніби живі згустки, що ввібрали у себе радощі й болі мільярдів людей, які їх промовляли. Чутлива душа поета все це вловлює, тому з побожним страхом ставиться до слова. Тим паче коли усвідомлює своє надскладне завдання: сказане мільярди разів слово треба вимовити, як уперше, треба сказати так, як до тебе ніхто й ніколи не говорив. Лише тоді це буде справжня поезія – «завжди неповторність, якийсь без­смертний дотик до душі» (В. Пахаренко).

Митець несе велику відповідальність перед людьми за свої слова, творіння, адже до нього прислухаються, йому вірять. Як важливо сказати щось своє, неповтор­не, вагоме, яке б зачепило душу людини, підтримало її, розрадило. Ліна Кос­тенко переконана: якщо ти справжній поет, то твоя «поезія — це завжди не­повторність, якийсь безсмертний дотик до душі». Ці слова, які є головною думкою поезії, стали афоризмом.

Виразне читання поезії «Подаруй мені, доле, у вікнах березу»

Запитання до бесіди:

  • Як розкривається внутрішній конфлікт героїні твору?

  • Що хвилює Ліну Костенко?

Орієнтовний художній аналіз.

Сучасна доба викликає у поетеси потребу глибокого самоаналізу, оскільки вона відчуває дисгармонію з тією епохою, в якій вона живе. Ліна Костенко є поетом, якому властиве виняткове заглиблення у гармонійний світ творчої уяви. Вона розмірковує над глобальною проблемою відносин з епохою, прагнучи передусім висловити своє ставлення до неї, оцінити власну роль і значущість для свого часу.

Напруга конфлікту ліричної героїні з дійсністю, виражена передусім несприятливістю епохи, увиразнюється тим, що вона стверджує, що не можна прожити життя не поранивши собі душу. Але не зважаючи на дисгармонію з епохою, поетеса акцентує, що достойно прожила життя, не зрадивши своїх світоглядних принципів.

Виразне читання поезії «Крила» у виконанні Б.Ступки. Відеоролик.

Запитання до бесіди:

  • Що розуміє автор під поняттям «крилатість»?

  • Яку людину називають крилатою? А яку безкрилою?

  • Коли говорять людині, що у неї виросли крила за плечима?

  • Чому образ крил найчастіше поєднують з поняттям «щастя»?

Орієнтовний художній аналіз.

Крилатість у розумінні поетеси – це і щастя, і правда, і чесність, і довір’я, і вірність, і кохання, і поривання, і щирість, і турбота, пісня, надія, поезія, мрія. Крила є символом духовного багатства людини, її незалежності, волі, чистоти помислів, злету над буденністю, прагнення до високості.

Крилатою називають ту людину, яка подолала нелегкий тернистий шлях, зуміла вирватися з буденщини життя, піднятися над сірістю, дріб’язковістю цього світу. Вона не зупинилася перед труднощами, продовжуючи йти до своєї мети. Безкрила ж людина – це та, яка не має сили волі, приземлена, переймається лише побутом, надає перевагу матеріальному над духовним.

У людини виростають крила, коли вона перебуває у стані піднесення, відчуває приплив сил, енергії та натхнення. Саме тому такий стан часто поєднують з поняттям «щастя».

(Слайд№2).

Інтимна лірика

Основні мотиви:

  • возвеличення духовного кохання;

  • оспівування щирих почуттів;

  • розсудливість у коханні;

  • нещасливе кохання.

Слово вчителя.

Лірична героїня інтимної лірики Ліни Костенко – це героїня з позаминулого століття. Для неї кохання – морально й духовно піднесене. У віршах поетеси змальовано не фізичну любов, яка є досить популярною в наш час, а духовну. І це не старомодність, а сприйняття кохання як стану душі.

Виразне читання поезії «Моя любове! Я перед тобою…»

Запитання до бесіди:

  • Які мотиви співіснують у поезії?

  • Чого боїться лірична героїня?

  • Доведіть, що справжня любов возвеличує людину.

Орієнтовний художній аналіз.

У поезії Л.Костенко «Моя любове, я перед тобою» інтимний мотив тісно переплітається з філософським. Якою б сильною не була любов, лірична героїня Ліни Костенко нізащо не згодиться стати рабою почуття, вона прагне зберегти себе як особистість. У вірші «Моя любове! Я перед тобою...» вона просить любов не допустити до того, «щоб світ зійшовся клином», щоб зникло з її життя те, для чого вона живе. І якщо таке станеться, якщо вона заплутається в дрібницях, розміняє на спотички свої широкі дороги, то кості гордих її предків «перевернуться в гробницях».

Любов не могла зупинити мужніх воїнів, відвернути їх від бою, від їхніх ратних обов’язків перед Батьківщиною. Ліричні героїні Ліни Костенко кохають ніжно, віддано, але це прекрасне почуття не затьмарює їм світу, не відбирає розуму, не робить слухняними і покірливими. Воно може принести сльози чи щасливу посмішку, горе чи радість, але ніколи не зможе примусити людину забути, хто вона є і яке її призначення на землі.

Виразне читання поезії «Спини мене отямся і отям…»

Запитання до бесіди:

  • У чому полягає внутрішній конфлікт героїні твору?

  • У чому виражальна функція прийому відсутності розділових знаків?

Орієнтовний художній аналіз.

В цьому творі немає розділових знаків. Це не помилка редактора, це авторський своєрідний прийом. Таким чином поетеса показує нам той бурхливий потік почуттів, який ллється з її душі і вона не може розставити там розділові знаки, бо цей потік є одним великим цілісним явищем, що охопило авторку цих слів. Адже, вона перебуває у стані високої психологічної напруги, афекту. Таке написання поезії не відповідає класичному стилю, якого, зазвичай, дотримується Ліна Костенко. Але вірш «Спини мене» показує неприв’язаність поетеси до жодних поширених в літературі аксіом, доводить той факт, що у віршованих рядках усе залежить лише від авторського задуму.

В поезії розвивається внутрішній сюжет, а точніше внутрішній конфлікт. Лірична героїня закохалася, але чомусь боїться цього кохання. Внутрішній конфлікт твору – це боротьба ліричної героїні з собою, зі своєю пристрастю. У цій боротьбі вона мобілізує усі сили, всю здатність чинити опір небажаній любові, але в неї нічого не виходить і вона здається на волю долі.

Виразне читання поезії «Двори стоять у хуртовині айстр»

Запитання до бесіди:

  • Якою є історія кохання ліричної героїні?

  • Що нагадує ліричній героїні про коханого?

  • Чи справді кохання зостається з людиною на все життя?

Орієнтовний художній аналіз.

Поетеса з першого рядка занурює читача у пейзаж осіннього саду, адже айстри є символом осені. Лірична героїня захоплюється красою квітів, їхнім пишним цвітом, що нагадує їй сніжну хуртовину, а тут раптом одне питання переводить увагу читача із осіннього саду на внутрішній світ героїні. Про кого вона згадує? Чому саме в цей момент? посеред одного з таких дворів стоїть печальна, задумана жінка, яка уявляє собі свого милого. Про те, що жінка печальна, ми дізнаємось із наступного рядка: «Яка сумна й красива хуртовина».

В даному випадку йдеться про психологію людини: коли людина сумна і невесела, то й все навкруги здається теж сумним і невеселим. А можливо цей сад був місцем зустрічі двох закоханих, можливо на цьому місці, серед цих квітів вони повідали один одному таїнство свого кохання, або навпаки, мусили попрощатись назавжди. Жінка згадує про свого коханого, ніби відчуває його присутність, бо їй про нього нагадують то музика, то осіння хуртовина. Але тепер квіти не радують її, бо через якісь певні причини вона не може бути щасливою в коханні.

(Слайд№3).

Пейзажна лірика

Основні мотиви:

  • оспівування краси рідної землі;

  • єднання людини з природою;

  • вміння радіти життю;

  • оживлення природи.

Слово вчителя.

Найбільше гармонії та душевної злагоди – у тих віршах Ліни Костенко, де домінує мотив єднання людини з природою. Тема відпочинку душі серед гармонійної природи, частиною якої є й сама людина для Ліни Костенко дуже важлива.

Виразне читання поезії «Цей ліс живий»

Запитання до бесіди:

  • Чи справді ліс у творі ожив? Як авторці це вдалося?

  • Який мотив лунає у двох прикінцевих рядках?

Орієнтовний художній аналіз.

Поетеса зображує ліс, як живу істоту. Все побачене у лісі, дії в ньому, набувають в її очах олюднення та оживлення.

Загальне сприйняття опису формується завдяки цілому рядові міні образів, що, міняючи один одного, будують в уявленні читача картину старого лісу. Проте бачиться він так, як, можливо, наші далекі пращури бачили його, в якому кожне дерево і кожна рослинка являла собою живу істоту.

«Костенко має глибинний зв'язок з природою, – зазначає австралійська дослідниця творчості поетеси Галина Кошарська. – Вона постійно оживає в її спогадах, даруючи душевну рівновагу та велику втіху. Для неї природа завжди жива; вона дає задоволення на естетичному та емоційному рівнях».

Виразне читання поезії «Осінній сад ще яблучка глядить»

Запитання до бесіди:

  • Які почуття викликає у вас ця поезія?

  • За допомогою яких художніх засобів поетеса досягає виразності?

Орієнтовний художній аналіз.

Невеличкі замальовки поетеси створюють в уяві неповторні картини осінньої краси, вражають лаконічністю і разом із тим дивують, заворожують, дихають магією слова.

Образ саду у поезії «Осінній сад ще яблучка глядить…» відтінений ніжністю, ласкавістю, від нього віє таємничою казковістю. Також помічаємо контрастність кольорів. Ніч, тінь (чорний колір) та «світанків очі променисті», білий кінь (білий колір). Людині властиво сумувати за прожитими роками та прагнути повернути їх, хоча б через спогади.

Виразником цієї теми є образ білого коня: «Між стовбурами пробігає тінь... А у світанків очі променисті. То білий кінь, то білий-білий кінь шукає літо у сухому листі». Відповідно в образі сухого листя вбачаємо старість, похилий вік.

Виразне читання поезії «Вечірнє сонце, дякую за день»

Запитання до бесіди:

  • Який провідний мотив вірша?

  • Чому вчить нас ця поезія?

Орієнтовний художній аналіз.

Для кожної людини надзвичайно важливими є вміння радіти життю, його незвичайним і буденним подарункам. Ліна Костенко щедро наділена оцим даром радості, умінням відчувати неповтор­ність кожної хвилини, талантом ділитися з усіма своєю трепет­ною любов’ю, своїм щастям буття.

Лірична героїня вдячна за кожен прожитий день: «Вечірнє сонце, дякую за день!». Пересічна людина не помічає краси навколишнього світу, а Ліна Костенко здатна віднайти прекрасне у найнепримітніших речах. У своїй любові до всього сущого вона ніби зливається з природою, стає гармонійною й невід’ємною її частиною.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Ось і закінчується засідання нашого літературного кафе. Поезія Ліни Костенко – це світ афоризмів, які хвилюють кожне серце. На завершення нашого літературного кафе пропоную добірку найяскравіших афоризмів Ліни Костенко. Виберіть один афоризм, який найбільше вас вразив та прокоментуйте його.

Звичайно, на одному уроці осягнути всю глибину й масштабність творчості Ліни Костенко неможливо, але сьогоднішня робота дала змогу усвідомити її місце в літературному процесі ХХ століття. Ви збагатили свій внутрішній світ новими знаннями та емоціями. Тож пам’ятайте, що «поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».

VІ. Оцінювання. Домашнє завдання.

Написати листа письменниці.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.