Вільям Шекспір – велика людина Англії

Опис документу:
Формування в учнів внутрішньої мотивації до вивчення мови і культури, розвитку в них уваги і сприйняття, слухової пам'яті, мислення та уяви, здатність до аналітичної діяльності, допомогти учням узагальнити знання про Шекспіра і його творчості, розвивати у учнів інтерес до мови, яка вивчається та країн англомовного світу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вільям Шекспір – велика людина Англії

Освітня мета: Розширення кругозору учнів і підвищення їх інтелектуального рівня за рахунок знайомства з класиком англійської літератури Вільямом Шекспіром.

Виховна мета: виховання високої культури в учнів при вивченні творчості великого драматурга.

Розвиваючі цілі: Формування в учнів внутрішньої мотивації до вивчення мови і культури, розвитку в них уваги і сприйняття, слухової пам'яті, мислення та уяви, здатність до аналітичної діяльності

Практична мета: допомогти учням узагальнити знання про Шекспіра і його творчості, розвивати у учнів інтерес до мови, яка вивчається та країн англомовного світу.

Обладнання: портрет Вільяма Шекспіра, відеоролик «Життя і творчість Вільяма Шекспіра», тексти творів, аудіозаписи сонетів, малюнки дітей, ілюстрації сцен трагедії «Ромео і Джульєтта».

Перегляд відеоролика: https://drive.google.com/open?id=1qRljYGwcNrX1rrojUO5qARXOFnGwdvoT

«Вільям Шекспір був людиною всеосяжної і всепроникливої душі; в цьому ніхто з давніх і нових поетів не може зрівнятися з ним»

Джон Драйден.

Хід заняття

Учитель: Всім відомо, що Епоха Відродження багата на чудові вірші, п’єси та сонети. Ними можна насолоджуватися та перечитувати нескінченну кількість разів. Зразками творчості тієї епохи потрібно саме проникнутися, щоб відчути їх велич та грацію. Саме тоді жив та творив великий майстер пера – Вільям Шекспір. (Відеоролик «Життя і творчість Вільяма Шекспіра»)

Ми вирішили провести деякі дослідження та визначити актуальність творчості Шекспіра у сьогоденні. (Презентація. Слайд 3)

Учень: Вільям Шекспір – англійський поет і драматург. Завдяки своєму таланту, він розкрив всю тендітність та силу кохання. Кожен в своєму житті, звісно, чув про історію нещасного кохання та захоплювався силою характеру персонажів. У своїй книзі А. А. Анікст писав: «Чудовий англійський драматург Вільям Шекспір був одним з найбільших художніх геніїв. Ним створені неперевершені зразки трагедій». Вивчення творчості Шекспіра – одна з актуальних тем в літературі. І, дійсно, ще дуже багато загадок залишилося навколо цього автора. Наприклад, є думка, що драматург не є автором своїх творів. Вільям Шекспір – це лише псевдонім для групи письменників. Дехто вважав його блазнем та ледарем.

Учитель: Це дуже прикро чути. Але такі слова можуть пов’язані з тим, що автор ніколи не писав нікому листів та не ніколи не писав про себе. Відомо, що ще юнаком Шекспір хотів працювати у театрі. Колись він стояв він перед афішею Берберджевого театру і дивився на імена Томаса Кіда, Роберта Гріна, Крістофера Марло та сподівався, що й його ім’я там з’явиться.

Учень: Шлях до слави у драматурга почався досить сумно. Він був змушений тікати зі свого рідного Стратфорду до Лондону. Одного разу він дозволив собі полювати у заповіднику Томаса Люсі – могутнього поміщика. Цим він накликав на себе його лють. Шекспіра довго переслідували слуги Люсі та кожного разу били його. Так побачила життя одна з його найперших п’єс про злого поміщика. Драматург був окрилений своєю мрією та вірив, що знайде свою долю. Але світ був суровим та пошуки долі перетворилися на пошуки грошей. Влаштувавшись до театру він став писати п’єси. Але Шекспір отримував лише відсоток від зароблених грошей. За кожний його твір платили господарю театру, а той сам вирішував скільки дати автору. Шекспір був дійсно щасливий коли побудували «Глобус». (Слайд 3)

Учень: Нещодавно визначали 450 річницю із дня народження Шекспіра. Його твори – приклад, того, що мудрі слова не піддаються впливу часу, а автор й досі серед нас. (слайд 4)

Учень: «Чи справді існував Шекспір?». Здавалося б як можна піддавати сумніву факт існування цей факт? Але це питання почали підіймати у ХІХ столітті. Автором шекспірівських творів називали і Френсіса Бекона, і Єлизавету Сідні, і Крістофера Марло, згадувалися королі, міністри, графи. Його сонети... їх – 154. Питання виникли тому, що вони не мають єдиного циклу. Більшість дослідників вірять, що ці сонети - порив душі. Герої сонетів - білявий юнак і Смаглява красуня. Смаглява красуня – Мері Фітон, придворна дама королеви Єлизавети. І хоча вона білявка, повірте, ці сонети – про неї.

(Слайди 5 – 7)

Творча сторінка

О, Шекспіре! Як мило й любо чути,

Що твої талант і велич вічні,

Нам, Шекспір, ніколи не забути

Зміст твоїх трагедій таємничий.

0, Шекспіре! Твої герої й нині

Величчю душі чарують знов,

І надихає наше покоління

Їх віра в щастя і любов.

Завдання учням: До вашої уваги пропонується аудіо та тексти сонета № 66. Порівняйте оригінал та переклад та скажіть чи вдалося передати Дмитру Павличко всю емоційність, яку вклав автор?

Сонет № 66 оригінал: https://drive.google.com/open?id=1r2YMLzB87Hy2UDmbMR0Xxy4mK60gE9Gv

Сонет № 66 переклад: https://drive.google.com/open?id=1bTWt4Otm5woA5RNty8dyBZHY17n8JAhi

Учень: Помилковою є думка, що трагедії народжують песимістичне ставлення до життя. В творчості трагедія показує проблеми життя та довгі страждання героїв, але вони не закликають нас до відчаю. Гуманістичні твори показують велич життя та силу характеру, прекрасні та сильні риси людської сутті, навіть, коли вони показані через страждання.

«Гамлет» – найважчий образ для тлумачення зі всіх трагедій Шекспіра, унаслідок надзвичайної складності його задуму. Гамлет, принц датський, дізнається, що його батько помер неприродньою смертю. Він був убитий Клавдієм, який потім одружився з його матір’ю та отримав собі престол. Гамлет пообіцяв помститися та покласти за це своє життя.

Учень: Головний герой звинувачує себе й інших, але протягом чотирьох актів не робить нічого рішучого для вирішення проблеми. Лише в п’ятому акті Гамлет вбиває лиходія. Гамлету здається, що він попав у картину зіпсованості світу, який представляється йому «садом, порослим бур’янами». Він говорить: «Весь світ – в’язниця, з безліччю затворів, темниць і підземель, причому Данія – одна із гірших». Тому він сумує: «Століття розхиталося; і найпоганіше, що я народжений відновити його!». Гамлет – приклад чесності перед собою та приклад цілеспрямованої людини, що тримає своє слово.

Учень: Трагедія «Король Лір» не може залишити когось байдужим. Головний герой сприймає за правду слова та ласку двох дочок, які бажали лише його грошей та влади, а найменшу вигнав. Але найщиріше його любила лише вона. Хоча читач розуміє помилку героя, він не перестає йому співчувати. До короля приходить розуміння та починається внутрішній двобій із собою. Він розуміє, що накоїв. Карає за те, що пролилася людська кров.

Учень: Ромео і Джульєтта – юні, чисті істоти, не покалічені життям. Їх смерть обумовлена віковою трагедією – проблемою батьків та дітей. Не за власним бажанням закохані опинилися по різні сторони. Але сила їх кохання та рішучість допомагала боротися. Всім відомий трагічний кінець цієї історії. Вона вчить нас тільки одному- боротися за своє щастя.

Учень: Шекспір… Його життя... 52 роки... Злети. Падіння. Розчарування, зневіра – і знову сподівання. В 16 років почав працювати. У 18 – мав свою сім’ю. 23-літнім – ступив на лондонські тротуари. За 20 років театральної праці створив 37 п’єс, 154 сонети, 2 поеми. Писав тільки для «Глобусу». Нічого не вигадував – все брав зі старої, забутої літератури, історичних хронік, дякувам друзям Джону Хемінгу і Генрі Конделлу. Вони надрукували його п'єси, зберігши їх для майбутніх поколінь. Краса, правда й доброта – це суть його мистецтва і людини у світі.

Учень: Ми вже дізналися достатньо про життя Шекспіра. Настав час ознайомитись ближче з його найвеличнішими творами. Наші молоді, але талановиті актори підготували для вас фрагмент з найвідомішої трагедії Шекспіра.

Інсценізація уривку « Ромео і Джульєтта»

(На сцені імпровізований балкон, обвитий зеленою тканиною, та прикрашений квітами. Звучить музика. До балкону підходить Ромео. Вгорі край вікна з’являється Джульєтта).


Ромео 
В тім вікні сяйнуло світло!
Там схід, сама ж Джульєтта — ясне сонце!
Зійди ж, прекрасне сонечко, і сяйвом
Блиск заздрісного місяця убий!
Він і без того зблід, він занедужав
Від прикрості, що ти, його служниця,
А все ж затьмарила його красою.
Тож не служи ревнивцеві блідому!
Вестальчин одяг, бляклий, зеленавий
Лише безумці носять. Скинь його!
Он владарка моя, моє кохання!
Дізналася б вона, як я люблю!
Вона заговорила? Ні, мовчить…
Ну що ж. Нехай. Адже говорять очі.
Я відповім… Який-бо я зухвалець.
Ні, не до мене очі ці говорять.
О, що, коли б і справді тії очі
На небі сяли, зорі ж — на обличчі?
Обличчя ясні зорі ті затьмило б,
Як сонечко — ліхтар; та з неба ж очі
Лили б такі потоки променисті,
Що всі пташки співати почали б,
Подумавши, що то вже сходить сонце!
На руку ось схилилась край віконця,
Притиснувши долоню до щоки…
Якби мені за рукавичку бути І доторкатись до щоки її!


Джульєтта (схиляючись на руку). О лишенько!


Ромео. Вона заговорила… Ні, мовчить.


Джульєтта
Ромео, о навіщо ти — Ромео?
Зміни своє ім’я — зречися батька.
Як ні, то присяжись мені в коханні,
І більше я не буду Капулетті.


Ромео. Послухать — чи відповісти одразу?


Джульєтта
Лише твоє ім’я — мій ворог лютий.
А ти — це ти, а зовсім не Монтеккі.
Що є Монтеккі? Та що ім’я?
Назви хоч як троянду,
Не зміниться в ній аромат солодкий,
Назви хоч як Ромео, він — Ромео,
Найвища досконалість все ж при ньому,
Хоч би він був і зовсім безіменний…
О, скинь же, скинь своє ім’я, Ромео!
Воно ж не є тобою, і взамін Візьми мене усю!..


Ромео
Ловлю на слові!
Назви мене коханим, і умить
Я вдруге охрещусь і більш ніколи
Не буду зватися Ромео.
Яким ім’ям назвать себе — не знаю,
Своє ім’я ненавиджу я сам!
Свята моя, адже ж воно — твій ворог.
Я б розірвав його, коли б воно
Написане стояло на папері!


Джульєтта
Мій слух не похопив ще й сотні слів
Із уст твоїх, а голос я впізнала:
Хіба ти не Ромео, не Монтеккі?


Ромео
О ні, свята, знай: що не те й не інше,
Якщо вони для тебе осоружні.


Джульєтта
Як ти зайшов сюди, скажи, й навіщо?
Як міг ти перелізти через мур,
Адже високий він і неприступний?
З гадай-но, хто ти, смерть тебе спіткає,
Як хтось із наших побачить тебе тут.


Ромео
Кохання принесло мене на крилах,
І не змогли цьому завадить мури;
Кохання може все і все здолає,—
Твоя рідня мені не перешкода.


Джульєтта. 

Вони тебе уб’ють, коли побачать.


Ромео
В очах твоїх страшніша небезпека,
Ніж в двадцяти мечах. Поглянь лиш ніжно —
Й мені ненависть їхня не страшна.


Джульєтта
О, не хотіла б я нізащо в світі,
Щоб тут вони побачили тебе!..


Ромео
Своїм плащем мене прикриє ніч.
Та, як не любиш ти,— нехай знаходять…
Хай краще смерть від лютої злоби,
Ніж довгий вік без ніжності твоєї.
Джульєтта. Хто показав тобі сюди дорогу?


Ромео 
Моя любов! Вона мене навчила,
Дала мені пораду, я ж за те Позичив їй очей.


Джульєтта 
Моє лице ховає маска ночі,
Але на нім пала дівочий стид,
Що ти в цю ніч мої слова підслухав.
Хотіла би постійність зберегти,
Від слів своїх відмовитись
Хотіла б. Та годі прикидатись.
Мене ти любиш, знаю, скажеш — так.
Тобі я вірю! З мене досить слова.
О, не клянись!
І я б могла байдужою здаватись,
Якби зненацька не підслухав ти
Любов мою й слова мої сердечні.
Пробач мені, мій любий, і не думай,
Що мій порив палкий — це легковажність;
Мою любов відкрила темна ніч.


(
Ромео подає Джульєтті руку, викують танець.)

Учитель: А зараз до вашої уваги я хочу запропонувати невеличку вправу. Називається вона «Пошук слова». Це завдання дозволить нам перевірити, чи дійсно ви так гарно знаєте творчий шлюх Шекспіра.

Посилання на вправу: https://learningapps.org/display?v=ph1tyypck19

Версія для друку: https://drive.google.com/open?id=15fX1XG18A6RPXGttC5dCY6iqfKoXnYF7

Учитель: Таким чином, ми бачимо, що теми творів Вільяма Шекспіра й досі залишаються актуальними. Шекспір, як один з найвеличніших майстрів, створив яскраві, наділені могутньою волею характеру образи. Його трагедії змінили світ.

Ось і закінчилася наша зустріч з видатним письменником славетної доби Відродження. Але попереду ще безліч таких зустрічей з Шекспіром – про нього повсяк час нагадуватимуть вам з кіно – і телеекранів, естради, театральної сцени його давні й сучасні для кожного покоління герої.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00