Вікторина з української мови «Стежками самобутності рідного народу»

Опис документу:
Мета: в ігровій формі спонукати молоде покоління збагачувати власне мовлення перифрастичними зворотами, іскрометними висловами, що передаються від покоління до покоління та зберігають ідентичність нашого народу; створити ситуацію успіху, що забезпечує розвиток мовлення особистості; сприяти глибшому засвоєнню знань, індивідуалізації навчання, виявити рівень сформованості в учнів необхідних умінь і навичок; тренувати увагу, зосередженість, наполегливість учнів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вікторина з української мови «Стежками самобутності рідного народу»Мета: в ігровій формі спонукати молоде покоління збагачувати власне мовлення перифрастичними зворотами, іскрометними висловами, що передаються від покоління до покоління та зберігають ідентичність нашого народу; створити ситуацію успіху, що забезпечує розвиток мовлення особистості; сприяти глибшому засвоєнню знань, індивідуалізації навчання, виявити рівень сформованості в учнів необхідних умінь і навичок; тренувати увагу, зосередженість, наполегливість учнів.Обладнання: картки з відповідними завданнями, словники (у разі необхідності).

Умови проведення: учні за власним бажанням формують 2 команди та обирають капітанів, згодом виконують однакові завдання на час. Учитель коментує правильність виконання. 1. Паремійна плутанина

Правила гри: поділені на команди учні реконструюють первісний вигляд кожної паремії (прислівя) протягом 5-6 хвилин. Переможцем стає команда, що швидше та правильно впоралася із завданням.Брехнею світ перейдеш,

те душу губить.

Хто чисту совість має,

що язик лепече.

Відвага або мед пє,

аніж завтра голубець.

Замкнув вовка межи вівці -

дзеркало на цимбали.

Що тіло любить,

простояла цілий день.

Не тямить голова,

а назад не вернешся.

Скорий поспіх -

а вибрала дідька.

Краще нині горобець,

А вернувся стрижений.

Виміняв сліпий у глухого

той спокійно спати лягає.

Зачепилася за пень -

або сльози ллє.

Любить, як душу,

людям посміх.

Пішов по шерсть,

нехай тюрму знає! 1. Паремійна плутанинаПравила гри: поділені на команди учні реконструюють первісний вигляд кожної паремії (фразеологізмів) протягом 5-6 хвилин. Переможцем стає команда, що швидше та правильно впоралася із завданням.Сплутані вирази

Правильний варіант

Голова Семіраміди


Колесо Медузи


Сади Фортуни


Гарматна нитка


Піррові обійми


Цапів страх


Заборонений сміх


Люлька Морфея


Гомеричний ріг


Панічний плід


Мясо Аріадни


Перемога миру


Відповіді: голова Медузи, колесо Фортуни, сади Семіраміди, гарматне мясо, люлька миру, нитка Аріадни, заборонений плід, ріг добробуту, цап-відбувайло, піррова перемога, обійми Морфея, гомеричний сміх. 1. Перифраз

Гравці до слів у лівому стовпчику добирають перифрастичний зворот. Кожен правильно дібраний варіант оцінюється 1 балом.Слово

Перифраз

верблюд


нафта


Рим


Земля


артист


Нью-Йорк


Геродот


Президент


життєві перешкоди


креветки


Амазонка


Бразилія


овочі


Англія


Канада


Куба


Японія


Київ


Хортиця


Тарас Шевченко


Маргарет Тетчер


пожежники


бурштин


рибалки
Орієнтовні відповіді: корабель пустелі, чорне золото, вічне місто, блакитна планета, майстер сцени, Велике Яблуко, батько історії, гарант Конституції, підводні рифи, дарунки моря, легені світу, країна футболу та карнавалів, джерело вітаміні, Туманний Альбіон, країна кленового листка, острів Свободи; країна сонця, що сходить; мати міст руських, козацька столиця, пророк нації, залізна леді, приборкувачі вогню, сонячний камінь, любителі дармової юшки.


 1. Перифраз у літературі

Поєднайте імена українських письменників та їх символічні назви.


Ольга Кобилянська

Різьбяр власного духу

Леся Українка

Будитель нації

Іван Котляревський

Майстер живописання словом

Іван Франко

Цариця поезії в Україні

Тарас Шевченко

Бетховен українського села

Олександр Довженко

Гірська орлиця

Григорій Сковорода

Автор першого україномовного історичного роману

Григорій Квітка-Основяненко

Лагідний пророк і викривач жорстокості людей неситих

Марко Вовчок

Перший сентименталіст української літератури

Пантелеймон Куліш

Український Мойсей

Іван Карпенко-Карий

Український Сократ

Ліна Костенко

Зачинатель нової української літератури

Іван Нечуй-Левицький

Перший поет кіно

Василь Стус

Один із батьків новочасного українського театру

Василь Стефаник

Дочка Прометея


 1. Орфографічно-фразеологічний розминка (ключ)

Команди (або капітани) розподіляють слова у дві колонки : з апострофом і без нього. За другими літерами складають фразеологізм.


Знесен…ня, од…їхати, солов…ї, моркв…яний, у гороб…ячім, полум…я, Ігор…я, з…агітувати, кров…ю, сміт…я. риб…ячий, ви…ярок.


 1. Фразеологічна знахідка

Команди отримують слова, що входять до багатьох фразеологізмів. Завдання:

Записати й розтлумачити якомога більше сталих сполук.

 1. Голова (для команди №1)

 2. Ловити (для команди №2)


Орієнтовні відповіді:

 1. Сушити голову, утратити голову, похилити голову, сісти комусь на голову, хоч кіл на голові теши, до булави треба голови, одна голова добре, а дві – краще; що голова, то розум; накласти головою, за дурною головою і ногам нема спокою.

 2. Ловити дурних у решето, ловити на ходу, ловити кожну хвилину, ловити на гачок, ловити рибу в каламутній воді, ловити кожне слово, ловити гав, ловити вітер, ловити мух, ловити зівак.


 1. Мовні скульптори

Гравці моделюють словосполучення, розкриваючи дужки.Моделі словосполучень

Утворені словосполучення

Відректися (друг, батьки, погляди)


Зазнати ( знущання, горе, поневіряння)Одружитися (дівчина, удовиця, незнайомка)Дорікати (учитель, мати, друзі)Зглянутися (старість, дитина, немічні)Глузувати ((люди, недоліки, недорікуватість)Відповіді: відректися друзів, батьків, поглядів; зазнати знущань, горя, поневірянь; одружитися з дівчиною, з удовицею, з незнайомкою; дорікати вчителю, матері, друзям; зглянутися на старість, на дитину, на немічних; глузувати з людей, з недоліків, з недорікуватості).


 1. Підсумковий конкурс «Найрозумніший»

Охочі з кожної команди вибірково усно виконують завдання, що пропонувалися раніше, не зазираючи в картки. Наприклад, Григорій Сковорода - …, Нью-Йорк - …, Виміняв сліпий у глухого …. У разі успішного виконання завдання команди отримують додаткові бали.

 1. Підсумки вікторини.


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили