і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Використання інтелект-карт у діяльності класного керівника

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Токарівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Використання інтелект-карт

у діяльності

класного керівника

Підготувала

ЗДНВР Римаренко М.В.

2017 р.

Майндмеппінг (mindmapping, ментальні карти) — це зручна і ефективна техніка візуалізації мислення і альтернативного запису. 
Карти пам'яті (англ. Mind map) — спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем. Також може розглядатися як зручна техніка альтернативного запису. 

Карти пам'яті використовуються для створення, візуалізації, структуризації і класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації, вирішення завдань, ухвалення рішень, при написанні статей. 
Карта пам'яті реалізується у вигляді діаграми, на якій зображені слова, ідеї, завдання або інші поняття, зв'язані гілками, що відходять від центрального поняття або ідеї. У основі цієї техніки лежить принцип «радіантного мислення», що відноситься до асоціативних розумових процесів, відправною крапкою або точкою дотику яких є центральний об'єкт. (Радіант - точка небесної сфери, з якої як би виходять видимі шляхи тіл з однаково направленими швидкостями, наприклад, метеоритів одного потоку). Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і отже, невичерпність можливостей мозку. Подібний спосіб запису дозволяє карті пам'яті необмежено рости і доповнюватися. 

В українських перекладах термін може звучати по-різному — «карти розуму», «карти пам'яті», «інтелект-карти», «майнд-мепі».

 • Об'єкт уваги (вивчення) сфокусований в центральному образі.

 • Основні теми і ідеї, пов'язані з об'єктом уваги, розходяться від центрального образу у вигляді ідей. Гілки пояснюються і позначаються ключовими образами і словами.

 • Ідеї наступного порядку (рівня) також зображаються у вигляді гілок, що відходять від центральних гілок і так далі

 • Гілки формують зв'язану вузлову структуру (систему).

Якість і ефективність інтелект—карт можна покращувати за допомогою кольору, малюнків, символів і абревіатур, а також за допомогою додання карті тривимірної глибини, що дозволяє підвищити цікавість, привабливість, оригінальності і ефективність карти розуму. А це дозволяє збільшити наші творчі здібності при створенні і подальшому використанні карт, генеруванні ідей, і покращує запам'ятовування інформації, що міститься в карті.

Концепція Ментальних карт

Ментальні карти - це зручний інструмент для відображення процесу мислення і структуризації інформації у візуальній формі.

Таким чином, МК можна використовувати, щоб "застенографувати" ті думки і ідеї, які проносяться в голові, коли ви роздумуєте над яким-небудь завданням.

І навпаки, МК дозволяють так оформити інформацію, що мозок легко її сприйме, бо інформація записана на "мові мозку".

Ментальні карти відображають природний спосіб мислення людського мозку

Якщо ви хочете сприйняти яку-небудь інформацію і для цього оформляєте її у вигляді таблиць, списків, звичайного тексту і так далі, то вашому мозку потрібно буде зробити додаткову роботу по перекладу цієї інформації зрозумілою для нього мовою. Якщо ж ця інформація оформлена у вигляді Ментальних карт, то вона легко і просто укладеться у вашій голові, тому що записана на "мові мозку".

Тоні Бьюзен (Tony Buzan), автор техніки ментальних карт, пропонує нам перестати боротися з собою і почати допомагати своєму мисленню. Для цього потрібно тільки виявити незаперечний зв'язок між ефективним мисленням і пам'яттю і запитати се6я, що саме сприяє запам'ятовуванню.

Традиційна система запису

Ментальні карти

У лінійному записі зазвичай використовуються текст із заголовками, списки, таблиці і схеми. Речі начебто прості і логічні. Проте всім знайоме зусилля, яке доводиться прикладати, учитуючись в конспект, навіть зроблений особисто. Чому?

 • Записане важко запам'ятати і ще важче відновити в пам'яті. Це відбувається тому, що візуально такий запис виглядає монотонно, з елементами, що постійно повторюються, – словами, абзацами, списками і так далі А ми, коли у нас перед очима пливуть монотонні картинки, легко відключаємося.

 • У такому конспекті важко виділити головні ідеї. Зазвичай ці ідеї ми запам'ятовуємо завдяки особливим ключовим словам, які для нас є носіями вражень про ідею. Ці слів небагато і вони втрачаються в масі нічого для нас не значущих, звичайних слів.

 • Час при такому записі витрачається дуже неефективно. Ми спочатку записуємо багато непотрібного, а потім вимушені це непотрібне читати і перечитувати, намагаючись знайти ті самі ключові слова і визначити ступінь їх важливості.

Наслідки всього цього обширні і різноманітні: нудьга, неуважність, незасвоюваність інформації, витрата часу, відчуття власної тупості, тиха ненависть до предмету, що вивчається, і так далі. Причому іноді чим старанніше ми записуємо, тим гірше результат, тому що ми вимушені боротися з самими собою, а це стомлює.

1. Замість лінійного запису використовувати радіальну. Це означає, що головна тема, на якій буде сфокусовано нашу увагу, поміщається в центрі листа. Тобто дійсно у фокусі уваги.

2. Записувати не все підряд, а тільки ключові слова. Як ключові слова вибираються найбільш характерні, яскраві, такі, що запам'ятовуються, «говорять» слова.

3. Ключові слова поміщаються на різноколірних гілках, що розходяться від центральної теми. Зв'язки (вітки) повинні бути швидше асоціативними, чим ієрархічними. Асоціації, які, як відомо, дуже сприяють запам'ятовуванню, можуть підкріплюватися символічними малюнками.

Поради Тоні Бьюзена з технікиі створення ментальних карт

Поступово ви розвинете свій особистий стиль майндмеппінга, але на першому етапі, необхідно дотримуватися наступних правил.

 1. Важливо розміщувати слова на гілках, а не в ромбах і паралелепіпедах тощо. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю заперечує ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнює рух погляду по гілках і вносить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об'єктів.

 2. Писати на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.

 3. Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це простіше і економніше.

 4. Пишіть друкованими літерами, якомога ясно і чітко.

 5. Варіювати розмір літер і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.

 6. Обов'язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.

 7. Часто використовувати малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов'язковий). Іноді ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків.

 8. Прагнути такої організації простору, щоб не залишалося порожнього місця а гілки не розміщувалися дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш паперу формату А4, для великої теми – А3.

 9. Гілки, що розрослися, можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.

 10. Розташовувати лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.


Звертайте увагу на форму ментальної карти, що вийшла, — вона багато що виражає. Цілісна, міцна, жива форма показує, що ви добре розібралися в темі. Буває і так, що всі гілки карти вийшли красиві, а одна - якась корява і плутана. Це вірна ознака того, що цій частині слід приділити додаткову увагу – вона може бути ключем до теми або слабким місцем в її розумінні. 
Отже, резюмуємо: починайте з основної теми та задайте найбільш важливі загальні ідеї, що відносяться до цієї теми неї, і розташовуєте їх як гілки навколо неї, а потім розвиваєте ці теми у підгілки (гілки 2, 3 і так далі порядків), на яких поміщаєте ваші ідеї або ключові слова.

Використання карт знань в педагогічній практиці.

Карти знань ідеально підходять для використання в школах і коледжах, можуть бути застосовані до будь-яких видів завдань, активно привертає учнів різного віку в творче мислення, організацію і вирішення проблем. Гнучкість карт знань дозволяє розглядати будь-яку тему або питання, вони можуть використовуватися для всього класу, групи або індивідуально. Можливості карт знань дозволяють:

 • поліпшити пам'ять, нагадати факти, слова і образи

 • генерувати ідеї

 • надихнули на пошук рішення

 • продемонструвати концепції і діаграми

 • аналізувати результати або події

 • структурувати проекти

 • підсумовувати інформацію

 • організувати взаємодію між учнями в груповій роботі або рольових іграх.

Крім ознайомлення своїх учнів з теорією і практикою інтелект-карт, вчитель може використовувати інтелект-карти у вирішенні ряду власних практичних завдань, роблячи викладання і, відповідно, навчальний процес легшим і приємнішим заняттям.

Підготовка лекцій

Одним їх найефективніших застосувань, які знаходять інтелект-карти у викладацькій справі, є підготовка на їх основі лекцій.

Лекцію у формі інтелект-карти набагато легше підготувати, ніж написати її «лінійний» варіант; крім того, вона надає як викладачеві, так і учневі те велика перевага, що весь зміст лекції виявляється, як мовиться, на долоні. Таку лекцію легко піддати ревізії з метою оновлення інформації в ній, а її хороші мнемонічні якості означають, що короткий часу перед самою лекцією виявляється достатньо, щоб відновити в пам'яті все цей зміст. Оскільки рівень знань лектора, як правило, росте, одна і та ж інтелект-карта, коли використовується з року в рік, здатна дати народження лекції, зовсім не схожої на попередню. Лекції від цього тільки виграють, позбавляючись відомого свого недоліку, коли читаються з року в рік без яких-небудь змін, унаслідок того що викладач просто використовує уторовану доріжку. Вони також виграють і в тому, що стають цікавішими як для викладача, так і для учнів.

Як змістовно-структурна основа лекції інтелект-карта дозволяє викладачеві забезпечувати ідеальний баланс між імпровізованою мовою, з одного боку, і ясною і добре структурованою презентацією — з іншою. Це забезпечує точне дотримання тимчасових рамок лекції, а також, якщо це викликано якою-небудь необхідністю, дозволяє міняти тривалість лекції в ту або іншу сторону шляхом внесення необхідних коректив до ходу викладу матеріалу лекції. Ця можливість редагувати «на ходу» виявляється особливо корисною, коли перед самим початком лекції виявилася яка-небудь нова інформація, що відноситься до предмету лекції (новина з преси; інформація, надана попереднім лектором, і т. п.).

Планування на рік

Інтелект-карта може використовуватися як засіб, що надає викладачеві можливість оглядати «з висоти пташиного польоту» виховну програму цілого року, структурно відмежовувавши початок і кінець семестрів і указуючи на типи занять, які передбачається провести (наприклад, класний керівник міг би скласти план організації заходів, що для цього потрібно, кого треба запросити ).

Планування на семестр

Інтелект-карта, присвячена плануванню на семестр, є докладнішою частиною річного плану і нерідко приймає форму меншою за розміром інтелект-карти з розвиненішою мережею вторинних і так далі гілок, що відходять від головних гілок річного плану. Семестровий план може містити інформацію, які теми з виховного плану передбачається пропрацювати протягом семестру, а також порядок, в якому будуть проведені заходи, класні години.

Заняття і презентації

Використовуючи велику класну дошку (чорну або білу) або графопроектор, вчитель може по ходу заняття доповнювати інтелект-карту відповідними елементами. Це дозволяє схемний представляти учням хід розумового процесу вчителя, а також структуру заняття. Графічний метод представлення інформації захоплює аудиторію, дозволяє їй краще запам'ятати і засвоїти висловлюваний матеріал. Після заняття вчиться можуть бути роздані чорно-білі копії, що містять лише остов інтелект-карти, розглянутою на занятті, і, окрім іншого домашнього завдання, - запропоновано заповнити їх по пам'яті і розфарбувати.

Іспити

Якщо метою іспиту є перевірка знань що вчаться, ніж їх здатності виконувати письмові роботи, інтелект-карта є ідеальним рішенням. Інтелект-карта, складена що відповідає, негайно продемонструє вчителеві його здатність оперувати вивченим матеріалом, а також його слабкі і сильні сторони в даній сфері.

Крім того, інтелект-карта дозволяє буквально з першого погляду визначити ті питання, в наочній сфері яких асоціативний ланцюжок у учня по якихось причинах виявляється порушеним. Вчитель отримує ясне і об'єктивне уявлення про знання що вчиться, без урахування маловажних в таких випадках аспектів, якось: письменність викладу, орфографічні помилки і акуратність листа. Крім того, це забезпечує величезну економію часу, а саме того часу, який в нормі йде на прочитання і оцінку традиційних екзаменаційних відповідей.

Переваги викладання за допомогою інтелект-карт

 1. Привертають увагу учнів, тим самим роблячи її сприйнятливішою і готовою до співпраці.

 2. Роблять заняття і презентації органічнішими, такими, що приносять радість як вчителеві, так і учням.

 3. Теоретичний матеріал на основі інтелект-карт є гнучким, його легко пристосовувати до умов, що змінюються. У наш час стрімких змін і розвитку всіх сфер життя вчитель повинен легко і без значних витрат часу вносити корективи до своїх занять.

 4. Оскільки інтелект-карти ілюструють лише інформацію, що безпосередньо стосується предмета занять, учні краще засвоюють матеріал.

 5. На відміну від лінійного тексту, інтелект-карти не тільки зберігають факти, але і демонструють взаємозв'язки між ними, тим самим забезпечуючи глибше розуміння предмета учнями.

 6. Фізичний об'єм теоретичного матеріалу викладача значно зменшується.

Предмет і тема (приклади)

Наука - використання карт, щоб визначити процеси, такі, як біологічні цикли життя або організувати інформацію, таку як властивості матеріалів. Використовуйте для експерименту дослідження і планування. 
Українська мова - складання карт може допомогти розблоковувати творчу уяви, скласти план написання есе. З її допомогою можна резюмувати книги, вірші і п'єси або навіть аналізувати засоби масової інформації і друкарські статті. 
Математика - Карти розуму можуть бути використані для запису даних і сортування формул. 

Історія - використання Карти для підсумовування інформації і сортування фактів, що мають відношення до історичних подій. 
Іноземні Мови - використання Карти розуму допоможе переглянути і нагадати словарний запас, організацію ключових фраз, використані в есе. 

Географія - Карти розуму прекрасно підійдуть для унаочнення різних областей. 
Дизайн і технології - використання Карти дозволить планувати обширні курсові роботи і оцінювання різних областей діяльності. Ідеальне рішення для планування і підведення підсумків дослідження.

Інструменти для побудови карт знань

 1. FreeMind - вільна програма для створення карт знань.

 2. Bubbl.us - один із сервісів Веб 2.0 для створення карт знань.

 3. Графвіз - розширення Вікі.

 4. Graphsy

 5. Webbing tools

 6. Bookvar.net

 7. Text2mindmap

 8. Mindomo –

 9. Mindmeister

 10. Cayra

 11. Dabbleboard

 12. Gnletting

 13. Cmap.ihmc.us

 14. Flowchart

 15. Vue.tufts.edu

 16. Mind42 - колективне створення, можливість обговорювати карту на сервісі

 17. Cmappers

 1. Використанні джерела:

 1. Карти розуму матеріал з Вікіпедії.

 2. Mind Maps – досвід використання, автор Тимур Василенко, веб-ресурс Іmprovement.ru. Досить детальна стаття про досвід використання Mind Maps

 3. Mindmap.ru дуже потужний ресурс, присвячений інтелект-картам.

 4. Концепция ментальных карт, автор Сергей Шипунов, веб-ресурс Ментальные карты

 5. Использование МК при проведении презентаций и для запоминания списка слов, автор Александр Богомолов, веб-ресурс Ментальные карты

 6. О ментальных картах (области применения), автор Колесник, , веб-ресурс Ментальные карты

 7. Ментальные карты, блог Колесник.ру

 8. Карты знаний, матеріал з сайту ИнтеВики

 9. Пост Карти знань, матеріал з блогу Учимся с Гугл.

 10. Mind-mapping.org - огляд ПЗ для побудови карт знань.

 11. ЖЖ спільноти Mind-Maps

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Використання карт знань в педагогічній практиці. Карти знань ідеально підходять для використання в школах і коледжах, можуть бути застосовані до будь-яких видів завдань, активно привертає учнів різного віку в творче мислення, організацію і вирішення проблем. Гнучкість карт знань дозволяє розглядати будь-яку тему або питання, вони можуть використовуватися для всього класу, групи або індивідуально.
 • Додано
  25.02.2018
 • Розділ
  Виховна робота
 • Тип
  Презентація
 • Переглядів
  5079
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  15
 • Номер матеріала
  QG440094
 • Вподобань
  0
Курс:«Стратегії профілактики та вчасного реагування на прояви суїцидальної поведінки неповнолітніх»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь