Бібліотека

Виховний захід "ВОДА ЗАГАДКОВА І МОГУТНЯ"

Опис документу:
СЦЕНАРІЙ ФІЗИЧНОГО РАНКУ ДЛЯ УЧНІВ 6-8 КЛАСІВ присвячений Всесвітньому дню води(22 березня) " ВОДА ЗАГАДКОВА І МОГУТНЯ" В програмі цікаві факти про воду , танці, досліди присвячені різним властивостям води

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

СЦЕНАРІЙ

ФІЗИЧНОГО РАНКУ

ДЛЯ УЧНІВ 8 КЛАСУ

ВОДА ЗАГАДКОВА І

МОГУТНЯ

СНЯТИН 2014 РІК

  • клас

ВОДА ЗАГАДКОВА І МОГУТНЯ

Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води; звернути увагу на особливості рідкого стану даної речовини, її аномалії; загострити увагу на значенні води у природі та в житті людства, у зародженні життя на Землі; зорієнтувати школярів на збереження водних ресурсів для майбутніх поколінь.

Обладнання: на передньому плані сцени виготовлена з паперу морська хвиля; надписи

«Н20», молекули води, вислови: «Воді надана чарівна влада стати соком життя на Землі» (Леонардо да Вінчі), «Вода... У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке» ( Антуан де Сент-Екзюпері ); екран, на який проектуються зображення морських краєвидів; на сцені: фонтан, два столи (один з надписом «Наукова лабораторія», де є прилади для проведення дослідів з водою, другий — з надписом «Наукова канцелярія»).

ХІД ЗАХОДУ

Голос за сценою. Вода це найбільш розповсюджена речовина на Землі. Вона така звичайна. її ми

використовуємо щодня. Але дедалі менше чистої води залишається на планеті. Вода потребує

захисту. Щоб привернути увагу до проблем води, Генеральна Асамблея ООН у 1992 році

постановила щорічно 22 березня відзначати Всесвітній день водних ресурсів. На виконання цієї

постанови, а також щоб краще вивчити властивості та особливості води, у нашій школі проводиться

пізнавально-розважальна програма

«Вода загадкова і могутня».

— Зустрічайте її Величність Воду!

(Під звуки морських хвиль до зали заходить Вода.)

  • Вода — могутня і загадкова, Силу маю просто казкову, Грунт і все живе вмиваю, Годую і напуваю.

Отож колискою життя воду здавна називають, А блакитнії шляхи артеріями життя вважають.

Заходять учасники заходу.

1-й учень

Є у світі дивина.

Прісна — без смаку вона,

Запаху немає теж, її в руки не збереш.

2 -й учень

Коли чиста, то прозора — за що люблять її зорі. Сіль чи цукор як ковтне — не знайдеш їх вже ніде.

3-й учень

У світі ми знаємо воду різну: Столову і технічну, Фруктову і медичну,

А ще є мінеральна: корисна, лікувальна.

4-й учень

Умиватись і купатись, мити все і прати буде все та ж вода всім допомагати.

5-й учень

Вода знаходиться без ліку в морях, озерах, океанах, ріках.

6-й учень

Дощ і злива восени, сніг, що зігріває нам городи, повінь весняна і град рясний — пов'язані з водою ці явища природи.

1-й учень

Вода і солі розчиняє, і до їжі людей потрапляє. Зелені рослини, куди не піди, також не живуть без води.

2-й учень

Ковзани мчать із усіх сил, бо вода з'явилась там, де лезо із заліза із льодком зустрілось.

3-й учень

  • заломіть ви світло у крапельці води — і райдуга зір радує після дощу завжди.

4-й учень

Поверхневий натяг утворює крапельку води.

  • водомірка, дякуючи цьому, біжить по поверхні - і не знає біди!

5 –й учень

Інтерференція — прекрасний вид, зміна кольорів на бульбашці покращить краєвид.

6-й учень

При ста кипить,

При плюс чотири — сильно розширяється.

Хто, скажіть, у цьому світі її не впізнає?

1-й учень

Два атоми водню до її складу входять, ще й атом кисню приєднався.

Про Н20 — прекрасну воду весь світ великий наш дізнався.

2 -й учень

  • горе не горе, біда — не біда, якщо є на світі звичайна вода.

3-й учень

З гори збігає без труда, вона біжить, шумить, в морозний день тверда вона, попробуй ти її розбить, нагрій її і в небеса злетить — і не біда, тепер ви скажете мені, що звуть її вода.

Танець «Говорила чиста вода»

4-й учень. Вода вражаюча речовина. Вона звичайна, повсякденна, домашня. Ми звикли до неї і не помічаємо її дивних властивостей. 2/3 земної поверхні вкрито водою. Земне життя народжене водою і не може без неї існувати. Ми — діти води. Недарма в казках жива вода оживляє навіть мертвих.

5-й учень. Що ж таке вода? Перш за все це хімічна сполука. Вона складається із Гідрогену та Оксигену. Майже 200 років тому Гей-Люссак і Гумбольдт довели, що 2 атоми Гідрогену і один атом Оксигену, об'єднуючись у молекулу, народжують воду.

6-й учень. А тепер представники наукової канцелярії прийшли розповісти нам про водні аномалії.

Виходять науковці, сідають за стіл.

На екрані демонструється 1-й сюжет.

1-й науковець.

Слово «аномалія» грецького походження. Воно означає відхилення від загальної закономірності, ненормальність.

Перша аномалія. Вода за своєю будовою і родом речовини повинна плавитись і кипіти за температур, значно нижчих, ніж є на Землі. А вона кипить за температури 100 °С і починає замерзати за температури, нижчої від +4 °С. Температура кристалізації води 0 °С.

2-й науковець.

Друга аномалія. Висока теплоємність. У води теплоємність у 10 разів більша, ніж у заліза. Вода нагрівається у 5 разів повільніше, ніж пісок. Щоб нагріти на 1°С один літр води, потрібно в 3 300 разів більше тепла, ніж під час нагрівання одного літра повітря. Проте вона у стільки ж разів більше віддає тепла при охолодженні.

3-й. науковець.

Третя аномалія пов'язана з першою. Щоб випарувати воду з чайника, треба у 5,5 разів більше тепла, ніж для того, щоб довести цю воду до кипіння. Вода має велику питому теплоту випаровування. Якби не ця властивість, то влітку всі озера, ставки і ріки дуже швидко б висохли і загинуло б усе живе у водоймах.

Дослід «Неспалимий кульок». У целофановий кульок наливаємо воду. Знизу кульок нагріваємо на полум’ї пальника – кульок не буде горіти, бо вода все тепло вбирає в себе.

4-й науковець.

Четверта аномалія. Замерзаючи, вода віддає дуже багато тепла. 1 літр води, замерзаючи, може нагріти на один градус за Цельсієм 250 тисяч літрів повітря. Ось чому у холодні зимові ночі в теплицях ставлять бочки з водою: замерзаючи, вода виділяє тепло і зігріває повітря в теплицях.

На екрані демонструється 2-й сюжет.

1-й науковець.

П'ята аномалія. Замерзаючи, вода розширюється. Тому лід легший за воду. Він плаває на поверхні води. Лід і вода — гарні теплоізолятори: завдяки цьому річки та озера не промерзають до дна. Під льодовою шубою навіть зимою в Арктиці морські мешканці не замерзають. Завдяки розширенню води при замерзанні здійснюються так звані «холодні вибухи». Якщо треба зруйнувати скелю, то на морозі в ній свердлять отвір і заливають у нього воду. Коли вода замерзає, вона розширюється і руйнує скелю. Цим ефектом і пояснюється поступове руйнування гірських порід. Правда, таке роз-ширення може стати фатальним для водопроводу, живих клітин. Взимку іноді бувають аварії водяного опалення, коли в трубах, що не мають достатньої теплоізоляції , вода замерзає і розриває їх! Але все ж таки від цього більше користі, ніж шкоди. Закутуючи воду у льодову шубу, природа зберігає її мешканців.

2-й науковець.

Аномалія шоста, найдивніша. Коли речовини нагріваються, вони розширюються, а під час охолодження стискаються. Але у води є свої особливості. Вода теж стискається при охолодженні, але за температури +4 °С вона знову починає розширюватись, хоча температура продовжує знижуватись. Тому вода найгустіша за температури +4 °С. Така вода і найважча. Вона взимку у водоймах опускається на дно і перебуває там до потепління. А більш холодні прошарки води лягають поверх 4- градусної води, тому що їхня густина і вага менші. Ось чому на дні річки чи озера взимку порівняно тепло. Це рятує всіх мешканців водойм, що там зимують.

На екрані демонструється 3-й сюжет.

3-й науковець.

Сьома аномалія. З усіх рідин, окрім ртуті, вода має найбільший поверхневий натяг. Що це таке? Нескомпенсовані сили зчеплення між молекулами. Усередині рідини притягання між молекулами зрівноважене;. А на поверхні — ні. Молекули води, що перебувають на глибині, тягнуть униз поверхневі молекули. Тому молекула води прагне затягнути себе у вузлик. Стягують її сили поверхневого натягу. Крапля води ніби упакована у свою поверхневу плівку, яка дуже міцна. По цій плівці, як по паркету, бігають комахи-вертячки, водомірки. За неї чіпляються личинки комарів, і навіть слимаки зі своїми мушлями повзають по ній. Хоч вони і важчі за воду, проте не провалюються — плівка їх утримує. Фізики розрахували: для того щоб розірвати стовпчик води товщиною 3 см, потрібна гиря масою 100 тонн! Але це можна зробити тоді, коли вода дуже чиста. У природі такої води не існує . У ній завжди розчинені якісь мінеральні речовини, наприклад солі. Чужі речовини розривають ланцюжок молекул води, і сили зчеплення між ними сильно зменшуються. Проте вченим у лабораторіях вдалося отримати таку воду і розірвати її було так само важко, як і сталь найкращого ґатунку.

Могутні сили міжмолекулярного зчеплення піднімають воду вгору по тонких трубках ( капілярах) і щілинах, долаючи силу тяжіння. Чим тонші труби, тим вище піднімається вода по них.

Сили поверхневого натягу тягнуть вгору воду із глибини ґрунту і «годують» рослини поживними речовинами, які піднімаються з водою.

Дослід «Мильні бульбашки»

Якщо у воду налити речовину, що зменшує сили притягання між її молекулами, то і сила

поверхневого натягу зменшиться. Речовини, що пом 'якшують воду — луги. Мильна бульбашка ще цікава тим, що на її поверхні спостерігається явище інтерференції. Мильна бульбашка це міцно натягнута тоненька плівка з води. Товщина плівки постійно змінюється внаслідок притягання її до землі, і бульбашка виграє різними кольорами.

Дослід «Жадібний Бокал»

  • бокал, по вінця наповнений водою, акуратно кидають (ребром до води) одногривневі монети. Їх буде велика кількість ( приблизно50 шт.), а вода не виливатиметься, бо воду утримує поверхневий натяг.

4-й науковець. Аномалія восьма може сказати, що вода найкращий розчинник у світі. Вона розчиняє багато різних речовин. Але залишається інертною тобто не змінюється від тих речовин, які розчиняє. Завдяки цьому вода змогла стати носієм життя. Розчини всіх речовин, що є у нашому тілі, містять воду. Найбільше води в мізках — 81 %, у м'язах — 50-75%. «Воді надана чарівна влада стати соком життя на Землі» Леонардо да Вінчі.

На екрані демонструється 4-й сюжет.

Звучить пісня «Несе Галя воду». На сцену виходять ведучі. .

1-й в е д у ч а. Звук у воді поширюється у 5 разів швидше, ніж у повітрі. Сильний струмінь води під тиском ріже навіть метал. А ще вода текуча її легко перелити в посудину різної форми. Вода нестислива.

Демонстрація дослідів:

• переливання води із однієї посудини в іншу;

• сухі аркуші паперу розлітаються, а мокрі прилипають один до одного;

• накрити аркушем паперу стакан води, міцно притиснути, а потім перевернути. Вода не виливається, бо вага води дорівнює силі тиску атмосфери.

2-й ведуча І, нарешті, поговоримо про значення води. У 523 році до н. е. під час переходу через Лівійську пустелю в страшних муках від спраги загинуло 50-тисячне військо шаха Камбїза, яке не міг перемогти ніхто. Людина може прожити без води 13 днів. Адже вона сама на 65 % складається з води.

1-й в е д у ч а. У морській воді розчинено багато цінних речовин. Підраховано, що в ній знаходиться майже 10 млрд тонн золота, а срібла у 500 разів більше. Але добути ці метали важко. Лауреат Нобелівської премії Фріц Габер захотів отримати золото з води, проте на 1 грам добутого золота він витратив 2 грами золота у грошовому еквіваленті.

2-й в е д у ч а. А чи знаєте ви про живий світ у краплі води? 200 років тому голландець Ленвенгук зазирнув у цей світ через збільшуване скло. І він вразив його, адже це був світ мікроорганізмів (вірусів, бактерій, мікробів), які живуть і розмножуються у воді.

1-й ведуча. На Землі знаходиться 1300*10¹³ тонн води. Об'єм цих запасів становить 1350 мільярдів кубічних кілометрів. Із них 2,5 % припадає на прісну воду, яку ми використовуємо щоденно. Решта

— солона вода морів та океанів.

2-й вед у ч а. Вода може бути другом або ворогом, але, як писав Ґете, природа не визнає жартів, вона може бути тільки завжди правдива, завжди справедлива, помилки ж ідуть від людей.

Виступ про водні ресурси України

Гумористичний номер «Без води». Виходять усі учасники заходу промовляють разом:

Без води життя не буде,

Хай завжди це знають люди.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.