Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Створюємо квести та вебквести для роботи у класі та дистанційно
»
Взяти участь Всі події

Виховний захід «Традиції Новорічних свят»

Виховна робота

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас

21.02.2021

93

1

0

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з цікавими фактами про свято Миколая, про свято Різдва, з традиціями святкування в Україні та країнах світу; виховувати любов і повагу до традицій рідної України та інших країн; викликати у дітей позитивні емоції, створити атмосферу добра і дружби; виховувати в учнів чуйність, доброту, доброзичливість, милосердя, вдячність; сприяти розвитку творчих здібностей.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховний захід «Традиції Новорічних свят»

Мета: ознайомити учнів з цікавими фактами про свято Миколая, про свято Різдва, з традиціями святкування в Україні та країнах світу; виховувати любов і повагу до традицій рідної України та інших країн; викликати у дітей позитивні емоції, створити атмосферу добра і дружби; виховувати в учнів чуйність, доброту, доброзичливість, милосердя, вдячність; сприяти розвитку творчих здібностей.

Обладнання: роздруковані розмальовки «Мої плани на 2021 рік» та картки «Цікаві факти про Різдво і його святкування в різних країнах світу», новорічний капелюшок з картками «Цікаві факти про Святого Миколая», кольорові шаблони ялинок, музичний супровід.

(Попередньо роздати розмальовки, дати учням завдання знайти цікаві факти святкування Нового року та Різдва у різних країнах)

Вчитель: Вітаю вас, любі друзі! Як ваш настрій? Вже святковий? Дійсно, хоча зимові канікули лише через пару днів, а новорічні свята уже почали приходити до нас із вами!

19 грудня кожна дитина очікує знайти під подушкою подаруночка чи смаколика від Миколая Чудотворця. А чи знаєте ви легенду про нього?

Легенда:

Одного разу вирядився Касіян паном та пішов до Бога жалітися на людей. Каже: - Вони Миколая шанують, почитають, на його ім'я церкви будують. А про мене ні слова!

Бог вислухав Касіяна та й каже до янголів: «Покличте мені Святого Миколу. Скажіть, щоб зараз прийшов!»

- Немає його на небі,- відповідають ангели. - Пішов на Чорне море людей рятувати.

Пройшов деякий час. Знову Бог Миколая кличе.

- Та немає його, - кажуть ангели. - На Землі людей від пожежі рятує.

І третього разу Святого Миколая не знайшли, бо він козаків із турецької неволі визволяв. Лише вчетверте явився той перед Богом: у старій свитині, мотузком підперезаний, чоботи в болоті й руки в грязюці.

- Де ти був? – спитав Бог.

- Допомагав мужикові воза з багна витягнути.

Тоді Бог відповів Касіяну:

- Ось бач, за що Миколая шанують. Він на небі не сидить, а на землі діло робить, а ти паном тут, на небі, кутки обтираєш. Іди геть від мене! Будуть люди тебе боятися, а не шанувати. Миколу ж будуть згадувати двічі на рік».

 • Які позитивні риси Миколая перелічені в легенді? 

 • Як саме Миколай допомагав людям?

 • Чому святого Касіяна люди не поважають так, як Миколая?

 • Чому Бог прогнав Касіяна?

 • Чи знаєте ви, у які дні святкують День Миколая Чудотворця? (народ святкує Миколая взимку – 19 грудня та весною – 22 травня). 

Можливо ви вже знаєте, що Миколай – це реальна людина, яку за благородні вчинки і праведний спосіб життя нарекли святою. Народився він приблизно 280 року в місті Патара (Греція). Коли Миколі було 17 років, померли його батьки – і він роздав майже все своє майно бідним людям. Пропоную вам ближче познайомитись із цією дивовижною людиною!

Цікаві факти про Святого Миколая (учні тягнуть по черзі факти з новорічного капелюшка та зачитують всім)

 • Прийнято вважати, що Святий Миколай піклувався про дітей і був покровителем  сиріт. Виявляється, головна місія Миколая – допомагати подорожнім. Миколай вважається покровителем моряків. Легенда переказує, що коли він був мирійським єпископом, у місті запанував голод. Поруч з містом Мир було пришфартоване судно із зерном і комнада не хотіла ділитися із мешканцями. Та Миколай переконав моряків роздавати милостиню і запевнив, що в них зерна не поменшає. Все сталося так, як обіцяв святий.

 • Вчені намагалися дослідити, як виглядав святий Миколай та який спосіб життя вів. Виявилося, що його зріст – 167 см, святий мав гарні карі очі. Є припущення, що Миколай був вегетаріанцем.

 • Мало хто звертає увагу, що в святого був надійний помічник – віслючок. Він завжди подорожував із вірною твариною. Його часто зображали на малюнках з Миколаєм. До речі, у країнах Європи досі зберіглася цікава традиція: залишати поруч із ліжком чи чобітками декілька морквинок для віслюка.

 • Легенда оповідає, що золоті монетки Миколай завжди насипав у будинок через димар. Оскільки коло нього вночі завжди сушилися шкарпетки, то гроші потрапляли саме в них. Відтоді з’явилася традиція: розвішувати на свято різдвяні шкарпетки коло каміну.

 • Мало хто знає, що народився Миколай Чудотворець у Туреччині. Датою народження Миколая вважається 270 рік.

 • Виявляється, праведний та щедрий Миколай народився в дуже заможній родині. Проте його батьки були ревними християнами, тож виховали сина з найкращими манерами. Після смерті батьків синові дістався величезний дорогий маєток. Миколай, не вагаючись, роздав свій спадок бідним людям.

 • І це не вигадки – Миколай був дуже щедрою людиною. Існує легенда, як Миколай таємно допоміг своєму сусідові в скрутну хвилину. Розповідають, що сусід утратив все своє майно і не мав можливості зібрати весільний посаг для доньки. Аби зберегти честь чоловіка, уночі Миколай насипав йому в черевики гору золотих монет.

 • Миколай сам дуже рано став сиротою. Ще в юнацькому віці померли двоє його батьків. Відтоді святий вирішив, що це його обов’язок – дбати про дітей-сиріт. Також в багатьох країнах на свято Миколая прийнято влаштовувати масові заходи в дитячих будинках та збирати велику кількість подарунків.

1. У які дні шанують Миколая? (19 грудня та 22 травня)

2. Чи існував насправді Миколай Чудотворець? (так)

3. Чим прославився Миколай за життя? (допомагав бідним, сиротам, робив гарні вчинки)

4. Які традиції щодо святкування Дня Миколая ви запам'ятали?

5. Яким дітям святий Миколай дарує солодощі? (слухняним)

6. Де Миколай залишає подарунки дітям? (під подушкою, у взутті, у панчохах, біля дверей)

7. Що дарує Чудотворець дітям, які протягом року не слухали своїх батьків? (різки та каміння замість подарунку)

8. Коли католики святкують День святого Миколая? (6 грудня)

9. Яким ви уявляєте святого Миколая?

Важно знайти дитину, яка б із нетерпінням не очікувала на вісточку від Миколая. Аби Миколай Чудотворець почув бажання дітлахів, йому пишуть листи.

Як написати листа святому Миколаю?

Перш за все, це слід зробити заздалегідь, аби поштова служба встигнула доставити цінний лист святому. Якою повинна бути структура листа:

Привітання та звернення до Миколая.

Коротка розповідь дитини про себе (ім’я, вік, місто проживання).

Коротка розповідь про родину, друзів чи хобі.

Перелік добрих справ, які дитина виконувала протягом року.

Якщо дитини знає, що завинила, у кінці листа слід попросити вибачення та пообіцяти змінитися в новому році.

Вказати чіткий перелік подарунків, які хоче отримати дитина.

Попрохати добра, миру, щастя своїй родині та всій Україні.

Поставити Підпис.

Але пам’ятайте: головна винагорода – не модні гаджети чи нові речі. Миколая – це Чудотворець, він допоможе бути здоровим, принесе мир у країну та злагоду в дім. Тому варто писати достатньо скромний перелік подарунків і не забути попрохати про блага для своїх рідних, друзів.

Тож куди слід надсилати справжнього листа до Миколая? Тс-с-с… Я розкажу вам по секрету…

Адреса резиденції в Києві:

Головна резиденція святого Миколая в Мамаєвій Слободі

вул. Михайла Донця,  2

м. Київ

03061

І ще попереду нас чекають два улюблених свята. Так, це Новий рік та Різдво! Давайте більше дізнаємося про те, як святкують їх у різних куточках нашого світу!

Цікаві факти про Різдво і його святкування в різних країнах світу

З 24 на 25 грудня у більшості країн християнського світу відзначають Різдво Христове західного обряду. Його ще називають католицьким. До нього вже долучилися минулого року й українці, хоча багато хто святкував цей празник і раніше. Наближення празника по всьому світу розпочинається ярмарками, встановленням ялинок і прикрашанням вулиць святковою ілюмінацією. Впродовж багатьох століть у різних куточках планети сформувалися й власні різдвяні традиції та звичаї.

У США на Різдво Христове чекають святого Миколая, точніше Санта Клауса, на санях і з подарунками. Образ усміхненого доброго бороданя в червоному вбранні вигадала компанія напоїв «Кока-Кола» для реклами своєї продукції ще в 1930 році. Американці святкують Різдво по-різному, адже в США живуть люди різних культур і традицій: тут є і ялинки, прикрашені іграшками, гірляндами та ангелом на верхівці, і багатий урочистий обід, головна страва якого - запечена індичка, і подарунки. Різдвяні пісні звучать у той день звідусіль.

Як і у США, в Канаді переплітаються різні традиції і культури. Отож і святкування народження Спасителя теж відбувається по-різному. Країна поділена на англійську та французьку частини. У англійській частині дотримуються британських традицій. Святкують 25 грудня, обдаровуючи зранечку один одного подарунками, потім йдуть до обідні. А повернувшись, влаштовують святковий обід із запеченою індичкою, воловим м’ясом та пудингом. У французькій частині Канади більше уваги приділяють святій вечері. Близько опівночі до урочистої Літургії в кожному будинку під ялинку ставлять ясла. Після Богослужіння сім’я сідає до святкового столу, головною стравою якого є м’ясний пиріг, а на десерт – шоколадний корж. Діти шукають подарунки у великих шкарпетках.

Британці теж купують подарунки. До святкового столу готують фруктовий пудинг із 13 складників, що символізують Ісуса Христа і його апостолів, смажену індичку з соком журавлини. До свята дарують близьким квітку пуансетії, що символізує «Вифлеємську зірку». Діти шукають подарунки не під ялинкою, а в прикрашених шкарпетках біля каміна або ліжка. Пишучи листи до святого Миколая, вони кидають їх у камін, бо вірять, що дим піднімає їхні листи-побажання до неба. Колядують діти за кілька днів до свята. Також ставлять спектаклі, схожі до українських вертепів.

У Голландії Святий Миколай приносить подарунки в день свого свята (там це 6 грудня). Голландці виставляють для цього свої чобітки. Білому коневі Миколая залишають сіно. У перший день Різдва жителі запалюють вогники на ялинці. Після святкової літургії сідають до столу, декорованого білими, зеленими і червоними квітами. Головними стравами є дичина (зайчатина, індичка чи качка) і обов’язково святковий хліб, а на десерт – різноманітні пудинги. Після цього голландці колядують і читають оповідання про Різдво.

Святкування Різдва Ісуса Христа в Ірландії починається богослужінням. Дітям дарують адвентний календар (календар постів), де під кожним грудневим днем заховано ласощі з шоколаду. На свято готують деруни, запечену птицю, смажену картоплю, тістечка, паштети з рубленого м’яса і пудинги з ромовою підливою або сметаною. В деяких районах зберігся звичай запалювати на вікні свічку, що символізує освітлення дороги Святій Сім’ї і стомленим мандрівникам, які заблукали вночі. Діти вішають на свої ліжка шкарпетки чи наволочки, щоб святому Миколаю було де покласти подарунки.

Іспанці відзначати празник починають традиційною лотереєю. На Святий вечір уся родина сідає за стіл, на якому мають бути смажене порося, качка в апельсиновому соусі, запечена індичка, риба, халва та тістечка. Після вечері йдуть на Богослужіння. Ялинка і різдвяний вертеп у іспанців теж популярні. Подарунки діти отримують 6 січня – у день Трьох Царів. Іспанці вважають, що волхви до новонародженого Ісуса приїжджали на верблюдах, тому діти залишають для цих тварин воду та їжу в садах або на ґанку. Чемні діти наступного після Різдва ранку знаходять порожні посудини, а в черевиках – безліч подарунків. Для неслухняних Царі залишають спеціальне їстівне «вугілля» з цукру.

Напередодні Різдва в Австралії жителі розстеляють біля своїх будинків покривала і колядують. Багато хто святкує на пляжі. Австралійці обдаровують один одного презентами, грають у крокет, пляжні ігри, купаються. Традиційна святкова вечеря у них - це гриль-страви, також холодні страви з морепродуктів, індичка, салати, десерт зі сметани, граната й полуниці.

В Мексиці головним атрибутом свят є вертеп. Люди переодягаються в Пресвяту Марію та святого Йосипа і подорожують домівками, просячи про нічліг для втомлених подорожніх. Урочисте святкування починається після обіду 25 грудня. Члени родини діляться солодким хлібом, діти отримують подарунки. У деяких сім’ях вони отримують подарунки ще й 6 січня – у день Трьох Царів.

Для німців Різдво Христове - родинне свято і данина традиції. Неодмінним атрибутом прикраси будинку є віночок з чотирма свічками. Ще до свята кожного тижня адвенту (передріздвяного посту) запалюється одна зі свічок. Ялинка – незамінна для німців, адже за переказами вважається, що саме з Німеччини звичай прикрашати хвойне деревце поширився по всьому світу. Майже в кожному будинку також ставлять дерев’яні ясла з маленьким Ісусиком. У Різдво німці співають колядки, ласують за святковим столом, особливо полюбляють імбирні тістечка.

Різдво Христове у Франції - свято сімейне, але відзначають його лише один день. До святкового столу подають індичку. Проте найчастіше сім’я збирається не вдома, а в ресторані. Традиційний французький десерт – «різдвяне поліно» (рулет з кремом або морозивом, политий шоколадом) і тістечка з родзинками та мигдалем. Найкращим подарунком під ялинку для французів є шоколад.

У Швеції народження Ісуса Христа - теж сімейне свято, і обов’язково з ялинкою. Різдвяний обід подають опівдні. Це печена шинка, сушена риба, квасоля, рисова каша з молоком, мигдалем і корицею, медові пряники, гаряче вино з прянощами. Увечері з-під ялинки кожен дістає свій подарунок. Наступного дня шведи приймають гостей, вітають близьких і друзів, влаштовують бали. Цього дня всі танцюють навколо різдвяної ялинки, знімають з неї прикраси і виносять з дому. Святкування триває аж до 13 січня.

Я приготувала для вас ось такі ялиночки, на них уже є іграшки, але не вистачає подарунків. Подарунки будуть дуже особливі: в іграшки-кулі треба вписати по одному слову – це будуть побажання всім однокласникам на наступний рік! (Учні пишуть слова на шаблонах ялинок)

А поки ви чекаєте своєї черги написати побажання, я пропоную розповісти, які добрі справи ви можливо зробили впродовж цього року?

Також я просила вас заповнити ось такі новорічні розмальовки та написати про плани на 2021 рік.

(Вчитель вибірково зачитує плани на 2021 рік, потім зачитує слова-побажання на наступний рік з шаблонів, та бажає їх здійснення і веселих свят)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили