Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Природотерапія для дітей, що постраждали внаслідок воєнних дій
»
Взяти участь Всі події

Виховний захід: «Соборна мати Україна – одна на всіх, як оберіг».

Позашкільна освіта

Для кого: 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас

28.01.2022

69

1

0

Опис документу:

Виховний захід до Дня соборності України для здобувачів освіти середнього і старшого шкільного віку

Мета:виховання національної свідомості вихованців i людської гідності, відродження паростків духовності, формування рис громадянина Української держави; виховання глибокої поваги та любові до Батьківщини; поглиблення знань про історичний факт злуки українського народу, його значення; пробудження інтересу до поглибленого вивчення історії та культурних надбань українського народу.

Форма: Розповідь з елементами довідок, повідомлень, бесіди, діалогу.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Любіть Україну всім серцем своїм

і всіми своїми ділами.»

В. Сосюри «Любіть Україну»


Виховний захід: «Соборна мати Україна одна на всіх, як оберіг».

(до Дня соборності України – 22 січня для здобувачів освіти середнього і старшого шкільного віку).

Мета:

виховна – виховання національної свідомості вихованців i людської гідності, відродження паростків духовності, формування рис громадянина Української держави; виховання глибокої поваги та любові до Батьківщини;

навчальна – поглиблення знань про історичний факт злуки українського народу, його значення;

пізнавальна – пробудження інтересу до поглибленого вивчення історії та культурних надбань українського народу.

Форма: Розповідь з елементами довідок, повідомлень, бесіди, діалогу.

Місце проведення: навчальний кабінет.

Тривалість: 45 хвилин.

Обладнання: комп’ютер, проектор, інтерактивна дошка; відеофільм «Мальовничі куточки України», документальний фільм «Становлення української державності».

Педагог:

В історії становлення незалежності і соборності України, особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день з’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День незалежності і соборності України.

Сьогодні День Соборності України, свято рідного краю, свято нашої держави. Ми пишаємося, що ми – українці, а наша Вітчизна – Україна, земля, дорога та мила серцю кожного із нас.

Україна – рідний край, земля з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, працелюбними, мудрими й талановитими людьми. Ми горді зватися українцями. Поклик рідної землі завжди відчували наші прадіди й діди, ті, хто живе в Україні та кого доля закинула на чужину. І де б не був українець, захвилюється аж до сліз, почувши рідне слово.

Демонстрація відеофільма «Мальовничі куточки України»{1}

Україна... Її майбутнє в руках молоді. Від нас залежить, якою буде наша держава! А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою, щасливою.

Упродовж століть землі України були розрізнені, належали до різних держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави.

У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення, утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. Одна з таких сторінок нашого минулого – боротьба українського народу за соборність своїх земель. Щороку 22 січня весь український народ із вдячністю згадує тих героїв, які боролися за об’єднання усіх національно-демократичних сил українства, хто словом i ділом намагався відродити незалежну Соборну Українську державу.

Ідея всеукраїнської єдності формувалася ще з часів Київської Русі, Галицько-Волинської держави, Запорізької Січі, Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, Гетьманщини. Та реалізувалась ця мрія внаслідок української революції 1917-1920 років, під час якої з великою силою розкрилися свободолюбство i національний дух українського народу, утворилися дві демократичні держави – Українська Народна Республіка (УНР) та Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР). Нажаль, дві роз’єднані республіки не могли існувати як єдиний політичний, економічний організм, цьому заважав ряд причин. Долаючи перешкоди, народ України прагнув до соборизацiї всіх українських земель у власну державу. 01 грудня 1918 року представники державного Секретаріату ЗУНР К.Левицький, Л.Цегельський, члени Директорії – В.Винниченко, С.Петлюра, П.Андрiєвський, Ф. Швець підписали у Фастові Предвступний договір про майбутнє об’єднання двох республік. Цей договір став першим i основним актом соборності, викликав схвалення українського загалу.


Демонстрація світлин політичних українських діячів – творців Акту Злуки.{2}

Вихованці:


Кость Антонович Леви́цький (18 листопада 1859 р. —12 листопада 1941 р.) – найвизначніший політичний діяч Галичини початку XX ст. З листопада 1918 р.- голова Державного секретаріату ЗУНР, міністр фінансів ЗУНР, потім — голова комісії з виборчої реформи при уряді. В липні 1941 р. був засновником і головою Національної Ради у Львові.
Цегельський Лонгин Михайлович (29 серпня 187513 грудня 1950).

18 жовтня 1918 року ввійшов до складу Української національної ради ЗУНР.

9 листопада 1918 року д-р Л.Цегельський стає державним секретарем (міністром) внутрішніх справ ЗУНР. 1919 року Лонгин Цегельський у новому уряді обіймає посаду керівника Секретаріату закордонних справ ЗУНР.

1 грудня 1918 підписав у Фастові від імені Української Національної Ради ЗУНР передвступний договір з Директорією УНР про об'єднання ЗУНР і УНР в єдину Українську державу. Автором тексту цього договору був Лонгин Цегельський. У складі делегації брав участь в урочистому проголошенні злуки ЗУНР з УНР та в роботі Трудового конгресу України. 22 січня 1919 призначений заступником міністра зовнішніх справ Української Народної Республіки. Того ж дня Лонгин Цегельський зачитав та передав грамоту Національної Ради «Про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною» голові Директорії Володимиру Винниченку, під час урочистого проголошення Злуки на Софіївській площі у Києві.

Винниченко Володимир Кирилович (26 липня 1880р. — 06 березня 1951р.) — український політичний та державний діяч, а також прозаїк, драматург та художник. 15 червня 1917р., очолив Генеральний секретаріат і став генеральним секретарем внутрішніх справ УНР. Винниченко — автор майже всіх декларацій і законодавчих актів УНР.

Петлюра Симон Васильович (10 травня 1879р. 25 травня 1926 р.) — український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик. Організатор українських збройних сил. Член ГС УЦР (від 28 червня — 31 грудня 1917) був на посаді Генерального секретаря з військових справ. З листопада 1918 р – Головний отаман військ УНР. Голова Директорії УНР (9 травня 1919 — 10 листопада 1920).


Швець Федір Петрович (11 листопада 1882 р. — 20 червня 1940 р.) — український геолог, громадський і політичний діяч. Професор Київського університету. Член ЦК Селянської спілки та УПСР. У19181919 рр. — член Директорії УНР. Від 1920 р.— в еміграції в Празі: Професор УВУ та Українського педагогічного інституту імені Михайла Драгоманова

Педагог: 03 січня 1919 року на першому засідання Української Народної ради було одностайно прийнято Ухвалу про злуку ЗУНР i УНР. Директорія i Рада Народних Міністрів прийняла рішення святкувати об’єднання УНР i ЗУНР – 22 січня. Мабуть, ця дата не була випадковою, адже вказаний день збігався з річницею історичного IV Універсалу Центральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалася самостійною, незалежною державою, отже він мав стати днем подвійного всенародного свята – Незалежності i Соборності. 22 січня 1919 року на Софіїській площі, біля пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому, у присутності десятків тисяч киян лідери УНР і повноважна делегація ЗУНР заявили про свій непохитний намір збудувати єдину соборну Українську державу. З раннього ранку місто набуло святкового вигляду. На будинках державних установ майоріли національні синьо - жовті прапори. В Акті злуки проголошувалося: «Однині воєдино вливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина Угорська Русь) i Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили, i за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина, незалежна Українська Республіка».

Демонструються фрагменти документального фільму «Незалежність, омріяна в віках».{3}

Вихованець Цей день увійшов до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України, і відзначають його з 1990 року. Ті вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. У розмаїтті жовто - синіх знамен 22 січня 1990 року наші сучасники поєднали живим ланцюгом злуки Схід і Захід України.

Живий ланцюг — символічна акція, яку проводять великі гурти людей, узявшись за руки. В Україні найбільша така подія відбулася у неділю 22 січня 1990 року, коли майже три мільйони людей взялися за руки, з'єднавши Львів і Київ у день 71-річчя Злуки УНР і ЗУНР. Цей живий ланцюг був одним з наймасштабніших у світовій історії та став ще одним кроком до здобуття незалежності України.


На фото:Живий ланцюг Львів — Київ з нагоди святкування історичного Акту Соборності України. 22 січня 1990 року.

Акцію «живий ланцюг» Львів — Київ було організовано Народним Рухом України. У ній взяло участь за офіційними даними близько 450 тисяч осіб (за неофіційними — від 1 до 5 мільйонів).
Педагог: Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності.

Соборність – це символ. Символ боротьби за волю. Порозуміння між людьми. І часточка надії і віри у майбутнє.

Вихованець: Пам’ятаймо про незліченні жертви наших співвітчизників, покладені на вівтар незалежності, соборності, державності. Любов до землі, до рідного слова прирекли багатьох славних синів і дочок України на тюрми і поневіряння. Маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.

Педагог: День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель та єдності нації під якою розуміють соціальну єдність, політичну єдність, єдність традицій і перспектив розвитку, економічну та соціальну однорідність суспільства. Ми переконані, що відзначення Дня Соборності, вшанування творців Акту Злуки – це не тільки суспільна потреба, а й моральний обов’язок берегти світлу пам’ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом з метою здобуття незалежності, соборності, державності.


Використані джерела:

1. «Дивовижні місця України»

https://www.youtube.com/watch?v=-iL4uRGuqXY

2. Вікіпедія.

https://uk.wikipedia.org/wiki/

https://uk.wikipedia.org/wiki/

https://uk.wikipedia.org/wiki/

https://uk.wikipedia.org/wiki/

https://uk.wikipedia.org/wiki/87

3. «Незалежність, омріяна в віках»

https://www.youtube.com/watch?v=A6IH5eqNKDs

6


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили