Виховний захід «О слове рідне! Хто без тебе я»

Опис документу:
Показати учням красу та багатство української мови, викликати бажання вивчати її, збагачувати свій словниковий багаж, розвивати навички виразного читання. Виховувати любов і повагу до рідної мови свого народу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Виховний захід «О слове рідне! Хто без тебе я»

Тема: Писемність і українська мова

Мета: Показати учням красу та багатство української мови, викликати бажання вивчати її, збагачувати свій словниковий багаж, розвивати навички виразного читання. Виховувати любов і повагу до рідної мови свого народу.

Обладнання: Виставка словників української мови, висловлення про мову, виставка кращих зошитів учнів.

На дошці плакат:

Усунути деформацію мови, очистити її від спотворень, повернути нашій мові справжню народну красу - це справа честі всіх нас, і старших, і молодших, це природний обов'язок перед незалежною, вільною Україною. Адже і мовою нації визначається моральне здоров'я народу, його розвиненість, культурність. ” (О. Гончар)

Хід уроку

Вступне слово вчителя.

Сьогодні на уроці постарайтесь зрозуміти, що мова - багатство народу, її треба вивчати і берегти, щоб передати цей національний скарб далі, новим покоління, бо без мови не має народу. Зникає мова - зникає і народ.

Виступ учнів.

1 -й

О слово рідне! Пращура молитва, .

Громи Перуна, Велеса поля,

Софія Київська - творіння Ярослава -
Слов'яиомовна праведна земля й

2-й В мені, в тобі Бояна віщим співом

Воно живе, здолавши тьму віків,

Воно Мстиславича Романа голос

І ратний клич Данилових полків.

3-й О слово рідне! України слава!

Богдана мудрість і Тараса заповіт.

І гул століть і сьогодення гомін

В тобі злелись, як духу моноліт.

4-й О слово рідне! Мудре і прадавнє,

Ти виросло з могутньої землі!

Тебе валуєви жорстоко розпинали,

А ти возносилось і не корилось - ні!

5-й О слово рідне! Подарунок мами!

І пісня ніжна, і розрада нам!

Я всім на світі поділюся з вами ,

Та слова рідного нікому не віддам.

Учень читає вірш “Українці мої”

Я запитую в себе, питаю у вас, у людей,

Я питаю в книжок, роззираюсь на кожній сторінці,

Де той рік, де той місяць, де той проклятий тиждень і день, Коло ми перестали гордитись, що ми українці?

І що є в нас душа, повна власних щедрот і чеснот,

І що є у нас дума, яка ще од Байди нам в'ється,

І що ми на Вкраїні таки український народ,

А не просто юрба, що у звітах населенням зветься.

Я до себе кажу і до кожного з вас говорю,

Говорімо усі, хоч ми добре навчились мовчати.

Запитаймо у себе: від коли, з якої пори

Почали українці себе у собі забувати?

Українці мої, дай вам, Боже, і щастя, і сил!

Можна жити “хохлом”, і не згіркне від того хлібина,

Тільки, хто ж колись небо прихилить до ваших могил,

Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна?!

Вчитель:

Протягом кількох століть жорстоко знищувалась культура українського народу. Особливої наруги зазнала наша мова, оскільки саме вона була, є і буде коренем роду українського. Її забороняло, ігнорували, принижували, охрестивши «холопською».

Зародившись десь на світанні слов'янського життя, мова наша витерпіла справжнє лихоліття, тортури, утиски Польщі, Москви, але, перегорівши, як криця, дійшла до нас свіжою, мужньою, незаплямованою, справді щиро слов'янською, мовою.

А як же виникла наша мова, яка історія виникнення письма? Сьогодні, 21 лютого, - день писемності і рідної мови. Так звернемось до історії нашої писемності. Кожна епоха приносить свої винаходи і відкриття. Найбільшим винаходом людства було письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти істинне знання. Адже саме завдяки написаному слову люди збагнули світ і своє місце у ньому.

Поява письма в історії людства не випадкова, писемність виникає з потреби зафіксувати думку, щоб передати її на відстань або прийдешнім поколінням.

Розповіді учнів.

  1. й

Кожен народ іде своїм шляхом до створення писемності. Та етапи розвитку письма в усіх народів земної кулі приблизно однакові. Первісні люди, щоб запам'ятати місце перебування, напрям руху мисливців, сигналізувати про наявність якихось предметів або істот в тому чи іншому місті, використовували зламані гілки дерев, укладені в певному порядку стріли, камінці. Це були перші спроби людини передати повідомлення. Більшість вчених вважає, що це був перший крок до письма, підготовчий ступінь до його встановлення. Часто самі речі не означали нічого, а використовувались як умовні знаки. Таким письмо Кіпу, поширене у древніх інків - вузликове письмо: на паличку нав'язувались різнокольорові шнурки з вузликами. Таким було письмо ірокезів - на черепашки, кожна з яких мала певне значення, про яке домовлялись заздалегідь. Черепашка, пофарбована у білий колір, означала щастя, мир; у чорний - небезпеку, у червоний - війну.

  1. й

З глибини тисячоліть, з епохи палеоліту, дійшли до нас малюнки на скелях, зображення тварин і людей, вирізьблені на поверхні каменя. Вважається, що печерні наскельні малюнки та різьблення мають відношення до мисливської магії. Люди вірили, якщо перед полюванням намалювати тварину і простромити зображення стрілою, то полювання буде вдалим. Ці первісні малюнки були попередниками малюнкового письма.

Сучасні слов'янські алфавіти беруть початок з кирилиці - системи писемних знаків, за допомогою яких Кирило, один з двох братів - солунян, посланих до Моравії , - записав деякі релігійні тексти. До прибуття Кирила і Мефодія на Русь вже існувало письмо: у вжитку було його кілька типів: устав, півустав, скоропис, в'язь. Устав - урочисте письмо, літери великі, мають прямі лінії Сучасне слов'янське письмо побудоване на основі кирилиці. Ним користуються українці, росіяни, білоруси, болгари, серби, македонці.

3-й

Першими писемними творами були літописи. Визначним літописцем був Нестор. Він був надзвичайно незалежною у своїх поглядах людиною. Він єдиний автор “Повісті временних літ”, бо він звів воєдино літописи, створені його попередниками. У цілості збереглася найцінніша пам'ятка давньоруської літератури “Слово о полку Ігоревім”. А найперша наша пам'ятка, написана в Києві в 1056 - 1057 рр. - це “Остромирове Євангеліє”.

4-й

Українська мова функціонує як національна мова українського народу в Україні. За даними перепису з 49 млн. населення 37,4 млн. українці. З цієї кількості рідною мовою - українську - вважають 32 млн. чол. Поза межами України українська мова в усній формі поширена в Росії, Молдові, Білорусі, Казахстані. Крім того, українську мову використовують в Польщі, Чехії, Угорщині, США, Канаді, Австралії. Вважають, що українська мова почала своє існування після розпаду давньоруської мови, у XIV ст. Сучасна українська мова пов'язується з виходом у світ творів І. Котляревського, Т.Шевченка.

Учень читає вірш “Рідна мова”

Слова я чую барвінкові,

І серце щемно завмира,

Так, ніби сонце по струмкові
Дарує щастя і тепла.

Того освітленого дива,

Яке у рідній мові є, -
Душа вогненна і правдива,

Що первоцвітом виграє...

Моя ти пісне колискова,

Моя ти зіронька свята!

Живи, цвіти, вкраїнська мово,

Зціляй і душу і вуста.

Своєю паростю гінкою
Вростай у різнобарв'я мов,

Буди всесильною рукою
В серцях і ніжність, і любов!

Вчитель

Я переконана, що не має жодного справжнього українця, який би не був зачарований мелодійністю, душевністю нашої української пісні.

(Учні співають українські пісні).

Вчитель

Мова - це показник культури людини. Недаремно кажуть: “Заговори, щоб я тебе побачив.” На жаль, сьогодні не багато людей, які досконало володіють рідною мовою. Причиною цієї прикрості є, насамперед, те, що в результаті української і російської мов утворився “суржик”, який є небезпечний і шкідливий, оскільки засмічує одну з найкрасивіших мов світу. Треба докласти всіх зусиль, щоб позбутися звички говорити “по-простому”. Говорити слід правильно, бо перед нами відповідальне завдання: взяти все краще з надбання наших предків, щоб відродилася і розквітла Україна, щоб усміхнулася доля нашого народу.

Учень

Ти, рідна мово, чиста, як роса,

Цілюща й невичерпна, як криниця,

Святиня наша, гордість і краса,

Ти - розуму народного скарбниця!

Як легко йти з тобою по землі
І підставлять вітрам лице відкрите!

Для мене ти - як і насущний хліб,

Без тебе я не зміг би в світі жити.

Вчитель

Отже, ми згадали історію виникнення писемності, - відчули красу рідної української мови, послухавши виступи своїх товаришів. Подякуємо їм за це. Я хочу, щоб ви написали твір-мініатюру “Передаймо нащадкам наш скарб - рідну мову”. А закінчимо урок піснею “Молитва за мову” (“Господи, помилуй нас” муз. і сл. Т. Петриненнка).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розроблення і використання цифрового освітнього контенту в освітньому процесі Нової української школи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.