Виховний захід на тему: Зупинимо СНІД, поки він не зупинив нас!

Виховна робота

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

29.01.2021

473

57

0

Опис документу:
Розробка виховного ( позакласного заходу) для учнів 7-11 класів на тему: "Зупинимо СНІД, поки він не зупинив нас!" Метою якого є привернути увагу до гострих злободенних проблем, що виникають у молодіжному середовищі...
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховний захід на тему:

Зупинимо СНІД, поки він не зупинив нас!

Мета:

  • Привернути увагу до гострих злободенних проблем, що виникають у молодіжному середовищі, зокрема, таких як НАРКОМАНІЯ, АЛКОГОЛІЗМ, СНІД;

  • сприяти молоді у пошуку шляхів виходу зі складних життєвих ситуацій;

  • розширювати коло моральних цінностей, формувати активну життєву позицію підростаючого покоління.

Хід заняття

Ведуча 1: Доброго дня, шановні друзі!

Ведуча 2: 1 грудня у всьому світі відзначають день боротьби зі СНІДом, оскільки СНІД - вже не казка, а жахлива реальність. СНІД – трагічна проблема, яка стосується кожного. Цю проблему потрібно вирішувати, і найпростіший спосіб для нас – треба якомога більше дізнатися про СНІД.

Ведуча 1: Ми сьогодні зібралися, щоб поговорити про здоров’я, як його зберегти в цей страшний час, коли планетою крокує чума нинішнього покоління – СНІД.

Ведуча 2: Погодьтеся, ми з вами живемо в неабиякий час, ритм сучасного життя дуже стрімкий і цікавий, ще донедавна наші однолітки не мали змоги грати в комп’ютерні ігри і навіть не чули, що таке віртуальне життя, не уявляли , що таке Інтернет.

Ведуча 1: Сьогодні сучасний світ відкриває перед нами великі можливості, ми поспішаємо жити, не замислюючись над тим, що іноді потрібно зупинитися, потурбуватися про себе, про своє життя, лише здорова людина відчуває себе повноцінною особистістю. Лише здорова людина приносить користь суспільству.

Ведуча 2: Але, на превеликий жаль, разом з прогресом планетою впевненою ходою крокує жахлива велика проблема, яка загрожує існуванню всього людства – це чума ХХІ століття – СНІД.

Ведуча 1: Все людство розуміє небезпеку смертельної хвороби СНІД і застерігає: «Будьте пильними, володійте знаннями і інформацією, як вберегтися від цього лиха».

Ведуча 2: Ми думаємо, що ви вже багато чули, читали і знаєте про страшну хворобу, і тому ми пропонуємо вам взяти участь у вікторині: «Що ти знаєш про СНІД?».

Вікторина (я)

-1. Чи знаєте ви, що таке ВІЛ? (вірус імунодефіциту людини)

-2. Чи знаєте ви, що таке СНІД? (це синдром набутого імунного дефіциту, яка виникає після проникнення в організм людини особливого вірусу, що має назву вірус імунодефіциту людини ВІЛ)

-3. У чому різниця між ВІЛ-інфекцією і СНІДом? (ВІЛ-інфекція – це інфекційне захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини. А СНІД – це кінцева стадія ВІЛ- Інфекції)

-4. Чим небезпечний СНІД? ( При ураженні імунної системи людина часто хворіє. Крім СНІДу можуть розвиватися і інші хвороби, від яких людина може померти)

-5. У якому році було відкрито ВІЛ? (у 1983р вченими Роберт Галло, Люк Монтаньє)

-6. Хто такий донор? Чи знаєте ви , які хвороби передаються через кров? (Людина, яка дає кров людям, які її потребують, називаються донором. Через кров передаються, крім СНІДу, такі хвороби, як сифіліс, вірусний гепатит, малярія.)

-7. Якими шляхами людина може заразитися на СНІД? (при переливанні крові; при статевому контакті; при використанні для ін’єкцій нестерильних шприців; при вагітності від матері до дитини.)

-8. Чи може інфікуватися ВІЛ донор? ( ні, тому що забір донорської крові здійснюється за допомогою систем разового використання)

-9. Які найпоширеніші шляхи розповсюдження? (статевий, при ін’єкціях)

-10. Чи існує ризик ВІЛ-інфікування в стоматологічному кабінеті? (для того , щоб відбулося зараження повинна бути певна концентрація (титр) вірусу, у слині концентрація занадто мала, щоб заразитися потрібно десятки літрів слини, отже слиною ні. Отже можна говорити про ймовірність зараження лише через контакт з кров’ю, але стерильність є норма лікарської практики)

-11. Чи відомо вам перші ознаки зараження вірусом СНІДу? (Збільшення лімфатичних вузлів в кілька місцях одночасно, тривала, понад місяць, підвищена температура – 37.5-38ºС )

-12. Чи хворіють на СНІД тварини і чи можна від них заразитися? (ні, бо ВІЛ є причиною захворювання на СНІД, а ВІЛ – вірус імунодефіциту людини)

-13. Якими шляхами СНІД не передається від людини до людини? (через повітря при розмові, при користуванні спільним посудом, туалетом, через речі, воду, в транспорті, через поручні, через рукостискання)

-14. Які групи населення можуть захворіти в першу чергу? (гомосексуалісти, повії, наркомани, хворі які потребують донорську кров, новонароджені)

-15. Крім аналізу крові, де ще можна виявити СНІД? (В малій кількості в слині, в сльозах, в поту, більше в крові та спермі)

-16. За якої температури гине вірус імунодефіциту людини? (при температурі кипіння за 1 хвилину)

-17. У якому році в Україні було зареєстровано перший випадок ВІЛ-інфекції? (у 1987р)

-18. Який інкубаційний період захворювання на ВІЛ? (може тривати від кількох місяців до 15 років.)

-19. Через який проміжок часу після передбачуваного зараження доцільно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію? (через 3-6 місяців, коли організм людини виробить антитіла до ВІЛ)

-20. Як уберегтися від СНІДу? (Не квапся розпочати доросле життя. Уникай випадкових сексуальних статевих зв’язків, користуйся одноразовими шприцами, не користуйся предметами особистої гігієни, які належать іншій людині, а саме: зубна щітка, станком для гоління, манікюрними інструментами. Косметичними маніпуляціями, а саме: проколювання вуха, татуювання…)

Дуже добре що ви уже знаєте багато інформації про ВІЛ/СНІД. Азараз пропоную до вашої уваги перегляд відеоролика над яким

Демонстрація відеокліпу „Show must go on”.

( https://www.youtube.com/watch?v=dgAgKzQ-O7g)

Ведуча(я): Шоу повинно продовжуватися – співав соліст рок – групи

QUEEN” Фреді Меркьюрі, осмислюючи миттєвість свого життя... У1991 році він помер від СНІДу...

Доля винесла такий же вирок

- кумиру американського кінематографу Року Хадсону,

- балеруну Рудольфу Нурієву,

- телезірці Аманді Блейк,

- тенісисту Артуру Ешу,

- фігуристу Джону Керрі...

а ще мільйонам таких же, як ми людям...Перед смертю усі рівні.

Сьогодні на її порозі стоїть ще 39,5 млн. людей.

2002 рік в Україні оголошено роком боротьби зі СНІДОМ, у 2003 році Україна отримала грант Глобального фонду на реалізацію програми подолання епідемій...

...Але Україна залишається лідером за кількістю ВІЛ-інфікованих серед Європейських держав.

Може тому, що:

- населення недостатньо інформована про глобальність наслідків захворювання, адже СНІД набуває масштабу пандемії!?

- панує думка, що прихильників здорового способу життя це не стосується.

- більшість людей просто не задумується над небезпекою, яка, можливо, поряд.

Ведуча(я): То ж уявімо себе учасниками міжнародної конференції лікарів-інфекціоністів, які обговорюють проблему ВІЛ/СНІДу

I-й лікар - статистик: Епідемія інфекції найбільш поширена серед людей, що становить групу найвищого ризику внаслідок багатьох соціальних та економічних причин. У той час як в усьому світі приблизно 50% усіх випадків інфікування ВІЛ припадає на людей віком від 15 до 24років. В Україні, за даними офіційної статистики, вікова група 18-29 років має найвищі показники захворюваності, за нею йде вікова група 30-39 років. Відносно велика кількість інфікованих дітей віком до 12 років є наслідком передачі інфекції від матері до дитини. Епідемія не вражає чоловіків і жінок однаковою мірою з багатьох причин. Ілюстрацією цього можуть слугувати офіційні дані щодо смертності внаслідок СНІДу. Загалом з 1987 року найвищі показники смертності серед чоловіків мала вікова група 30-34років, тоді як пік смертності серед жінок припадав на вікову групу 25-29років. Серед них найбільший відсоток належить групі ін’єкційних наркоманів.

За даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом, перші випадки ВІЛ-інфекції в Україні були зареєстровані 1987р. після початку широкомасштабного дослідження населення на антитіла до ВІЛ. На кінець року було виявлено шість ВІЛ-інфікованих жителів України і 75 іноземних громадян, які згідно з чинним на той час законодавством були депортовані із країни. Кількість ВІЛ-інфікованих іноземців, що виявлялися щорічно, до 1994р.мала чітку тенденцію до зниження, а кількість громадян України коливалася в межах 6-4одиниць.Щодо регіонального поширення-це приморські області: Херсонська, Одеська, АРК, Запорізька, а також Дніпропетровська та Хмельницька.

II-й лікар - дослідник: Зараз вже доведено, що причиною захворювання на СНІД є ВІЛ-інфекція, тому для виявлення джерела СНІД, потрібно встановити джерело ВІЛ-інфекції.

Чи походить ВІЛ від тварин?

ВІЛ відноситься до сімейства лентивірусів, інші віруси цього сімейства призводять до подібних розладів імуної системи та інфікують багатьох ссавців. Вони специфічні для кожного виду. На сьогоднішній день існує два види ВІЛ: ВІЛ-1; ВІЛ-2. Було встановлено, що ВІЛ-1 являється потоком вірусу імунодефіциту мавпи(ВІМ), який виявляють у деяких африканських мавп. В 1999р. американська група дослідників вирішила, що ВІЛ з’явився від різновидності ВІМ 2, знайденого у шимпанзе підгрупи троглодитів і що люди набули вірус годуючись м’ясом цих мавп. ВІЛ-2 походить від чорних мангабейських мавп. У них він захворювання не викликає.

III-й лікар - практик: До клінічних проявів СНІДу відносяться: лихоманка, збільшення лімфатичних вузлів, підвищення пітливості у нічний час, головний біль, кашель. Виділяється 4 стадії ВІЛ:

- Безсимптомна

Хвороба по типу генералізованої лімфаденопатій з збільшенням лімфатичних вузлів.

-СНІД-асоційований комплекс: різке зниження (більше 10%) маси тіла, стомлюваність, сонливість, втрата апетиту, неприємні відчуття в області живота.

-Власне СНІД, який закінчується летально.

Симптоми ВІЛ-інфекції:

Більшість людей, які інфіковані ВІЛ, не помічають, що вони інфіковані, але деякі водночас після зараження переносять короткочасне нездужання. Хвороба може проявитися у вигляді болю в горлі, лихоманки (підвищення температури),але бувають і більш серйозні прояви. Така інфекція називається безсимптомною і може продовжуватися багато місяців і навіть років.

Іноді у людей з безсимптомною ВІЛ-інфекцією збільшенні лімфовузли, що називаються персистируючою генералізованою лімфаденопатією. Але це саме по собі зовсім являється ознакою інфекції, так як лімфовузли мають збільшуватися при багатьох захворюваннях.

У людей з ВІЛ, почуваючих себе здоровими, імунодефіцит можна виявити, проводячи лабораторні тести. Насправді вірус ніколи не прихований повністю, його присутність може бути виявлено.

V-й лікар - волонтер: Червона стрічка прийнята в США у часи війни 1991року в Персидській протоці як символ пізнання проблеми СНІДу і знак протесту активістів проти виділення державою величезних коштів на військові дії, у той час як фінансування на боротьбу зі СНІДом адміністрація Буша урізала. Активісти обрали своїм символом червону стрічку по контрасту з жовтими стрічками, які носили в пам’ять військовослужбових, які загинули на війні. Але червона стрічка пережила війну в протоці і набула міжнародне значення як символ стурбованості проблемою СНІД. Червона стрічка з’явилась на церемонії вручення престижної премії „Еммі” у 1991р. на врученні „ Оскара” і на концерті у підтримку пізнання проблеми СНІД пам’яті Фредді Меркьюрі у 1992р. під час проведення Всесвітнього дня СНІД в 1992р. і на церемонії інавгурації Президента США Клінтона у 1993р.

Учень:

В колисці син всміхнувся, рада мати

До себе пригорнула теплі рученята!

Щасливий ним замилувався тато,

Він мріє про майбутнє немовляти.

Син перший крок зробив і мовив перше слово,

За нього мати все віддать готова,

А батько вірить: виросте людина,

Пишатимуться з матір’ю ще сином.

Веселі вийшли син і мати

Він поспішає у обійми тата:

І сонце світить, і метелик в’ється

І мак цвіте, і тихо пісня ллється.

Вже час до школи, син розумний, щирий,

Все знати хоче, і в усе він вірить!

Мак відцвітає, пелюстки зронивши,

А син про майбуття складає вірши.

Та не завжди на небі світить сонце,

І не завжди безхмарно у віконці.

Вмить чорна хмара заступає небо.

А як же жити? Але жити треба.

Чи то була образа, грубе слово,

Нерозуміння. Відчай. Друзів змова.

Чи може, нерозділене кохання?

Та крок ступив хлопчина до нірвани.

Як у страшному сні: події, люди,

Він прагнув забуття – його не буде.

Душа вмирає, погляд угасає,

А мак достиг, голівками киває.

Він наче свічка догорає,

У матері синочка вже немає.

На кладовищі лиш могила свіжа,

Та вітер завиває люто, хижо.

Знов мак цвіте рожево-білим цвітом,

Чиясь дитина знову нудить лісом.

Ми вільні в виборі, і в планах на життя,

Не був би вибір кроком в небуття.

Ведуча (я): Про що йшлася мова і як ви зрозуміли слова доболі тривожного вірша???

Демонстрація відеофільму «Коротко про головне. Скажи СНІДу ні» (https://www.youtube.com/watch?v=qUgv3L9raWU)

А я просимо вас висловити свою думку щодо ставлення до проблеми ВІЛ/СНІД.

Ведуча(я): Стигма і страх, оточуючі СНІД сьогодні на стільки великі, що в багатьох місцях учасники програми лікування доглядають за хворими без жодного згадування слова „СНІД”.

Всьому світу відомий випадок з молодою африканкою, яку забив до смерті збуджений натовп у місцевому барі після того, як вона публічно визнала себе ВІЛ-позитивною у Всесвітній день боротьби зі СНІДом в 1998р. І це не єдиний випадок. Щохвилини піддаються дискримінації хворі, інфіковані люди у всього світі.

Світ переповнений злістю, страхом, негативними емоціями і відчуттями до всього, що пов’язано зі словом СНІД, бо найбільшого поширення він набув у сфері наркотиків, гомосексуалізму, проституції та безвідповідальних статевих відносин.

Запрошуємо до перегляду міні-вистави.

«Театр тіней»

На сцені біла ширма. Дії за нею освітлюють настільною лампою. За ширмою — силуети молодих людей, які виявляють одне до одного ніжні почуття (звучить мелодія). З’являється силует вагітної жінки. Чути голос дитини.

  • Дитя. Я вже є! Я вже тут!!! Я жива! Як тут затишно й тепло. Який прекрасний цей світ. Як добре, що я є!

З’являються силуети тата і мами. У руках цигарки. Курять. Чути стривожений голос дитини (звучить тривожна мелодія).

  • Дитя (кашляє). Ой, що сталося? Чому так важко дихати? Невже там, нагорі, якась пожежа? Я задихаюся в цьому димові! Годі, не треба!

Звучить пісня «А хто п’є — тому наливайте…» Виходять мама й тато. Батько із пляшкою й склянками. Розпивають спиртні напої.. Мамі стає погано.

  • Дитя. О, Господи! Що це?! Що сталося? (Стогне.) Ой, як нестерпно болить голова… Мамо, чи чуєш ти мене? Допоможи! Я боюся, що можу померти!

Знову тривожна мелодія. З’являються тато і мама. Тато пропонує шприц із наркотиком. Роблять ін’єкцію. Мама непритомніє.

  • Дитя. О, мамо, мамо! Навіщо ти це зробила? Я помираю. Я ще не бачила сонця! Моє обличчя жодного разу не пестив вітер! Я ніколи не дізнаюсь, як пахнуть квіти, як розправляє крильця метелик перед тим, як летіти. Мамо, це ти вбила мене!

Виходить лікар.

  • Лікар. На жаль, дитину врятувати не вдалося. Це мала бути красива дівчинка з чорним густим волоссячком. Шкода. До цього не можна звикнути. Щоразу, коли таке трапляється, я плачу і тягнуся до валідолу. Але така моя робота. Дитина померла. Мама, якщо її можна так назвати, у дуже важкому стані. Із нею буде все гаразд, крім одного: вона ніколи не зможе мати дітей! Дівчата, вас так багато в цьому залі, кожна молода, красива. У вас попереду велике, гарне життя. Але один необдуманий крок може все зіпсувати…

На сцену виходять учасників (дитина) із запаленою свічкою і робе запис на дошці :народження, юність, молодість, зрілість.

1 ведучий. Коли народжується людина, загорається вогник її життя. Протягом юності, молодості та зрілості цей вогник стає більш яскравим та потужним, набирає нових кольорів і відтінків.

2 ведучий. Як довго він полум’янітиме, залежить від самої людини.

1 ведучий У хворих на СНІД свічка життя гасне дуже рано.

Соціальний ролик до дня померлих від СНІДу

https://www.youtube.com/watch?v=uNnrvdCQho8

Ведуча(я): Після допінгу агресивної інформації було б цікаво знати відчуття нашої аудиторії.

(робота з залом)

Ведуча(я): а ще до нас на поштове відділення надішли листи. пропоную їх почути бо їх історія не єдина...

...А скільки їх ?..

...Безліч...

Крик їхніх душ виривається з грудей із надією лине у безкінечність... .

Почуйте їх!

І –й лист: …Я хочу звернутися до людей, які вважають нас наркоманами, повіями, підлими людьми: не думайте про нас погано. Я не наркоманка, але так сталося, що у мене ВІЛ, і в цьому немає моєї вини. Не потрібно думати про нас, як про вигнанців із суспільства. Ми такі ж, як і ви. Тільки у нас в крові є вірус. Нам і вам необхідно спілкуватися і не зациклюватися на хворобі. Не потрібно викреслюватися нас із життя - в цьому нічого страшного немає, з цим можна жити. А коли прийде час...він прийде, і від цього нікуди не дінемося. Ми такі ж, як і ви, нічим не відрізняємося від вас, ми не пришельці, і не потрібно від нас відгороджуватися…

Тетяна (28 років)

ІІ–й лист: ...Люди! Я один з мільйонів тих кому сказали, що ви тут більше непотрібні і смерть для них-лише питання часу. Я ВІЛ-інфікований... І дізнавшись про це, багато з вас ставлять на мені хрест. Але чому?! Адже я ще тут, я ще з вами, і хто сказав, що я так просто здамся. Ні! Навпаки! Я буду боротися за кожен день, час, за кожну хвилину свого життя. Мені ж всього двадцять. Я, може, тільки тепер і став розуміти, що таке життя. А мені вже відрахували, скільки залишилося! А я любити хочу, хочу сина й доньку. Хочу, щоб мене любили. І я щиро вірю, що все це буде в моєму житті. Але я не хочу при зустрічі з вами бачити у ваших очах страх і жалість, а тим паче, ненависть. І я маю на це повне право, тому що я така ж людина, як і ви.

Олександр (20 років)

Ведуча: Не можна залишитись байдужим до почутого, хотілося, щоб ваші душі сколихнули ці звернення.

Закріплення і підсумки заходу

Ведуча (я): А зараз пропоную вам розглянути ситуацію і дати відповіді на запитання:

Микиті 15 років, він інфікований ВІЛ, який викликає СНІД. Микита не виглядить хворим, але швидко стомлюється. Він продовжує ходити до школи, але не знає, чи потрібно розповісти про те, що він ВІЛ-інфікований.

Запитання:

1. Чи повинен Микита і далі відвідувати школу? Чому?

2. Чи повинен він розповісти комусь про те, що він ВІЛ-інфікований? Чому?

3. Як ви відреагуєте, якщо він розповість про це вам?

4. Який ступінь ризику для вас, якщо Микита сидітиме поруч у школі?

Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу – це ви самі. Для систематизації знань про ВІЛ/СНІД та шляхи передачі, ми зараз проведемо гру «Міфи і факти»

1. Небезпечно обіймати людину, хвору на СНІД. (міф)

2. Заразитись на СНІД можна, користуючись спільним туалетом. (міф)

3. Перебувати у класі разом з учнем, що хворий на СНІД, цілком безпечно (факт)

4. Люди, які вводять собі внутрішньовенні лікарські препарати, не повинні користуватися шприцами інших людей. (факт)

5. Не можна заразитися на вірус СНІДу (ВІЛ), кусаючи той самий бутерброд, що їсть людина, хвора на СНІД. (факт)

6. Можна заразитися на СНІД, якщо мав тільки один сексуальний контакт. (факт)

7. Якщо хтось у школі одержав травму, що супроводжується кровотечею, варто зупинити йому кров власними руками. (міф)

8. СНІДом можна заразитися, якщо хворий чхає або кашляє на тебе. (міф)

9. ВІЛ спричиняє СНІД. (факт)

10. ВІЛ вражає імунну систему організму. (факт)

11. ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД можна відрізнити від здорової людини за зовнішніми ознаками. (міф)

12. СНІД передається через поцілунок. (міф)

13. СНІД передається через повітря. (міф)

14. Вірус відразу можна виявити після інфекції. (міф)

15. Медицина не має ліків, вакцин від СНІДу, щоб перешкоджали б інфікуванню. (факт)

16. Чи можна вберегтися від СНІДу? (факт)

Ведуча: В історії існування людства зареєстровано безчисленну кількість фактів перемоги людини над небезпекою. Бажання жити має надприродну силу, саме воно викликає черговий поштовх людської думки! У свій час винайдено ліки від тифу, чуми та нового та не менш страшного захворювання як Ковід-19.

Недалекий час нового відкриття, яке захистить нас від СНІДу. Треба вірити і прагнути до перемоги – і ми переможемо СНІД разом! Наука привчила нас до оптимізму. Є отрута - буде й протиотрута

На долю нашого покоління випало серйозне випробування — створити сім’ю і виховати здорових дітей в умовах епідемії ВІЛ/СНІДу. Попередні покоління людства не знали подібних загроз. Але те, що найбільше цінувалось у всі часи — дошлюбна цнотливість і подружня вірність, — допоможе і нам. Адже це найкращий захист від ВІЛ. Як і золоте правило моральності: «Стався до інших так, як ти хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Воно додасть сили протидіяти дискримінації і підтримувати людей, які цього потребують.

І ми вміємо це робити! Підтримка ВІЛ-позитивних є нашим обов’язком!

Всі учасники

Як почуєш — серце завмирає,

Від СНІДу наслідки сумні,

Від нього ліків ще немає,

Тому ми скажем:

Усі разом:

СНІДу — НІ!

Дякую за увагу!

Зупинимо

СНІД, поки він не зупинив нас!

НАРОДЖЕННЯ

ЮНІСТЬ

МОЛОДІСТЬ

ЗРІЛІСТЬ

13

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.