Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Дислексія: як подолати труднощі та підвищити успішність в навчанні
»
Взяти участь Всі події

Виховний захід: лікарські рослини нашого краю.

Біологія

Для кого: 6 Клас

17.10.2021

43

2

0

Опис документу:

Виховний захід містить опис лікарських рослин, рослин - символів, а також легенди про них та народні повір'я. Це розширює кругозір учнів про лікарські рослини свого краю, їх профілактично - лікувальну дію, виховує любов до природи та життя.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Лікарські рослини

Нашого краюЛікарські рослини нашого краю

Мета: розвити кругозір учнів про лікарські рослини свого краю, їх профілактично – лікувальну дію і виховати любов до природи, до життя, до своєї батьківщини.План

1. Рослини - символи.

2. Лікувальна дія культурної флори.

3. Лісові цілителі.

4. Вічне джерело людини.1. «Кожному мила своя сторона» - говорить народна мудрість. Тому, що рідний край – це невичерпне джерело краси, яка не може замінити навіть найчерствішу людину.

2. Саме у нашому краю краплини ранкової роси можуть сіяти прекрасніше ніж коштовне каміня.

3. Травинка, що вперто пробивається скрізь сірий асфальт, безодня нічного, зоряного неба, ласкава чи сердита ріка, ширяння орла, чи політ бджоли, ніжні співи солов’я, або вигини лебединої шиї.

4. Блакить мою душу обвіяла

Душа моє серце намріяла,

Душа причастилась кров’ю трав –

Добриятель світу сказав!Струмок серед гаю як стрічка

На квітці метелик як стрічечка,

Хвилюють, милують, квітують поля –

Добридень тобі – Україно моя!

5. Флора нашого краю унікальна: тут є найрізноманітніші звірі, рослини. Бог надав рослинам лікарських властивостей, про що свідчать тексти святого письма «Їжею для людини повинні бути плоди рільництва».

6. Людина зверталась за допомогою до рослин, коли мають для цього потребу: одні вживають для лікування, інші для вдосконалення краси.

7. Наукою доведено, що цілющі властивості рослини діють лікуюче, саме на організми іншого біотипу. Тобто генетичному складу має відповідати генетично відповідна флора. А усякі заморські крами ні лікувальної ні профілактичної дії не мають.

8. З роду в рід кладе життя мости

Без коріння саду не цвісти,

Без стремління човен не пливе

Без коріння сохне все живе.

9. Людина має завжди пам’ятати звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його звичаї та культуру.

10. Є щось святе в словах мій рідний край

Для мене – це матусі пісня ніжна

І рідний сад від квіту білосніжний

І той калиновий у тихім лузі гай.

11. В Україні, як і у багатьох народів світу є рослини – символи: тополя, барвінок, вишня, верба, калина.

12. Українське прислів’я говорить: « Без верби і калини – нема України». Символ роду, краси, печалі і любові. Ця рослина здавна шанована в Україні. Нема хати біля якої не росла б калина.

13. У народній медицині нема кращих ліків від застуди ніж калиновий чай. Свіжі ягоди з медом вживають при кашлі, серцевих захворюваннях.

14. Дбайливо охороняють і оберігають у народі калину. Наруга над нею вкривала людину ганьбою.

Пісня: «Не ламай тополю край дороги…»

15. Легенди, повір’я оповідають про неї, як про живу істоту.

16. Народна легенда говорить, що колись напали на українське село вороги. Дівчина красуня, яку схопили бусурмани, вирвалася і почала тікати. Але раптом розірвалося її чарівне намисто і розпалися по землі яскраві намистинки, з яких і виросли калинові кущі.

17. Барвінок – символ життя та продовження роду людського. Постійно зелені та блискучі сяючі листочки приваблюють до себе кожного. Ніхто в нашому краю не відбуває без нього ні весілля, ні хрестин. Також вважають його лікарем душі, українським Євшан – зіллям, що завжди нагадує про свою стороньку, про свій коханий край. Наші емігранти так потребували цього зілля, так їм його не вистачало, що туга за ним виливалася у словах, що крають серце і водночас зігрівають його.О, принесіть, як не надію,

То крихту рідної землі.

Я притулю до уст її

І так застигну, так зомлію…,Хоч кухоль з рідною водою!

Я тільки очі напою,

До уст спрагнілих притулю,

Торкнусь душею вогняною.

18. «Хата моя, біла хата, рідна моя сторона, пахне любисток і м’ята, мальви цвітуть край села».

Колись біля кожної хати українського села ріст любисток. Народні перекази приписують любисткові надприродну силу, його вважають символом любові та незрадливості, кохання. У медицині його використовували при хворобах нирок та шлунка. Чудовим ароматом, барвою життя та нових сил наповнює м’ята кожну нашу домівку. А чай з неї повертає молодість і красу.

19. Виявилось, що не тільки дикорослі, я й культурні рослини мають цілющі властивості. З цього випливає, що наші харчі мають стати ліками, а ліки харчами. «Найкращі ліки – наша їжа». Цю фразу любив повторювати батько медицини Гіпократ. Особливої уваги вона набула нині, коли Україну понівечив Чорнобильський атом. Хто найкраще виводить із організму радіонукліди? Це ж звичайно петрушка, чорна смородина, червоний буряк, капуста, гарбузи.

20. Людина нерозривно пов’язана із природою. Наукою доведено, що організм людини краще засвоює рослинну їжу. Тут і вітаміни, і вуглеводи, і жири, і білки. Вважають, що найбільший вміст білків є у бобових. Округла форма, насінина відповідає формі сліз.

21. Існує легенда про горох. Як Господь вигнав Адама із раю – то він мусив узятися за роботу: обробити землю, щоб прогодувати себе з Євою. Трудно було Адаму звикати до тяжкої праці. І от, як він перший раз взявся обробляти землю, то дуже плакав. І де падали сльози – там і ріс горох.

22. Квідчастий луг і дощик золотий

А вдалині мов акварелі

Примружились гаї, замислились оселі

Ах серце, пий!

Повітря мов прив’ляий трунок,

Це рання осінь, шле цілунок

Такий чудовий та сумний.

23. Віє передзимній

Вітерець студненький

По степах осінніх в’ється павутиння,

Що ж то між травою,

В’ялою сухою,

Кульбаба жовтіє.

Ви коли – небудь їли зелений салат із кульбаб! Він корисний, як кажуть і старому, і малому. При порушенні обміну речовин, хворобах печінки і шкіри. А яке цілюще із неї варення!

24. Росла в гаю конвалія

Під дубом високим

Захищалась від негоди

Під віттям широким.

Конвалії квітки

Лагідні, як усміх ранку,

Ніжно сяйні, як зірки.

25. Конвалію у ХVI столітті вважали символом медицини. Цілющі властивості білосніжної королівни нашого лісу добре вивчені і широко відомі. Найбільше її використовують при хворобах серця.

26. «Червоній троянді, що цвіте в саду».

Скільки я для неї дивних сліз знайву.

Королева квітів, символ багатства та краси – здавна прикрашає квітники наших оселей. Надзвичайно корисні її подруги: шипшина та малина. Хто з нас не пив малинового чи шипшинового чаю? Бездоганна комора вітаміну С та мінеральних солей.

27. Хто з нас не зустрічав полин? Підвищує загальний тонус організму, протидіє накопиченню шлаків, прискорює транспортування кисню, завдяки чому в крові зростає кількість гемоглобіну. В нашому краю полин використовують при хворобах шлунку.

28. Ця рослина росте майже в цілому світі. Її можна знайти всюди. Це кропива завжди поблизу людини. Вона багата вітамінами. Тому її використовують при малокрів’ї , при загоюванні ран та виразок.

29. На околицях нашого села росте, зовсім на перший погляд не приваблива рослина – чистотіл. Його використовують при новоутвореннях.

«Розквіту папороті шукаєш ти в лісах».

Пошук чар – цвіту папороті символізує, що на Івана – Купала починається збір лікарських трав.

30. Існують рослини, що дарують людині свою енергію. Це на сам перед: берези, дуби, сосни. Притуліть долоні до білокорої берізки хвилин на двадцять і вважайте, що ви зарядилися вітамінами на цілу добу. Ці дерева, як і люди мають свою історію, біографію, долю. Дуб постає, як символ незламної сили, могутності, незламного довголіття. У стародавніх слов’ян він був священним деревом. Люди вірили в те, що дуби росли до того, як був створений світ.

31 «І волошками синім в полі серед трав, як казки чудесні і легенди склав».

Ця тендітна квітка доповнює запах і пишність наших полів. Наче сині очі виглядають волошки у зелених житах. І це не даремно, так вони породичалися. Рости поряд із злаком життя – отже теж мають бути символом життя.

32. Найцінніше, що є в людини – це її життя. Воно дається їй тільки раз і кожній своє. Таємниця життя. Вона хвилює людей завжди, а особливу винайдення еліксиру молодості.

Трави, що є його складниками, майже кожної пори року милують наше око: ромашка березові бруньки, звіробій. Як бачимо рецептом може скористатися кожний.

33. Джерелом життя вважають сонце, а енергія прихована в рослинах приходить разом із їхнім вживанням до людського організму, продовжуючи утримувати в ньому сонце.

Огонь життя лелійте

Огонь вина

Як мак, душею рожевійте

Серце піснями вщерть налийте

І випийте до дна.Огонь життя лелійте

Огонь вина

Любіте землю і трави –

І все життя.Вітайте нив золотисті лови!

Любіте храм краси і слави,

Природи співчуття,

Любіте землю і трави –

І все життя.Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.