і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Виховна година (урок - подорож) "Геть паління! Ми - здорове покоління!"

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ВІДДІЛ ОСВІТИ МІСЬКОЇ РАДИ

МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

СЕЛИДІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 2

Виховна година (урок - подорож)

"Геть паління! Ми - здорове покоління!"

Класний керівник 5-А класу

учитель математики

спеціаліст І кваліфікаційної категорії

Дмитрієва Тетяна Львівна

Селидове

2016

Виховна година (урок - подорож)

"Геть паління! Ми - здорове покоління!"
Мета: ознайомити дітей з історією виникнення та поширення тютюну; розширити знання дітей про шкідливість паління; розкрити поняття «щастя»; вчити дітей відповідати за свої вчинки і володіти собою; виховувати силу волі, зневагу до тютюнопаління.
Обладнання: бейджики, малюнки дітей (антитютюнового спрямування), записи на дошці, відеоапаратура, костюми до вистав

Хід заняття:
- Діти, кожному з вас, мабуть, доводилося чути розмови або читати, дивитись по Т Б про шкідливі звички. Що ж означає вислів «шкідливі звички»? Які шкідливі звички ви знаєте?
- Сьогодні ми поведемо подорож станціями. Прочитаємо тему нашої виховної години.
Станція «Історична»

- А зараз надамо слово історичним дослідникам, які розкажуть про історію виникнення та поширення тютюну. (Матеріал підбирали діти в бібліотеці).
1-й учень: Тютюн родом з Америки. 12 жовтня 1492 року матрос Родріго Тріана з корабля «Піанта» флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!»
Спочатку Колумб уважав, що перед ним східний берег казкової Індії. Насправді це був один з Багамських островів, якому Колумб дав назву Сан- Сальвадор.
Серед подарунків, що їх піднесли острів’яни Колумбові, було сушене листя, згорнене в трубочку, яке вони курили.
2-й учень: У пошуках золота Колумб поплив далі і 28 жовтня 1492 р. зійшов на берег Куби.
Місцеві жителі зустріли прибулих з травою для куріння, яку вони називали «сигаро».
У грудні 1492 р. корабель «Санта-Марія» зазнав аварії. Людей вдалося врятувати, але інший корабель не міг умістити екіпажі двох команд, тому частина людей залишилася на острові, тоді як корабель вирушив до Європи. Залишені матроси були першими європейцями, які навчилися палити від острів’ян. І хоч в уявленні набожних іспанців пускати дим з ніздрів могли лише чорти, багато матросів втяглися в це заняття.
Таку притягальну силу мав тютюн.
Згодом його насіння було завезено до Іспанії, а потім і до всіх куточків земної кулі.
3-й учень: Швидкому поширенню тютюну сприяли дивовижна його властивість – виробляти в людини потяг до куріння, який дуже важко перебороти. Потреба в тютюні виявилася такою великою, що тілі північно-американські провінції спеціалізувалися на вирощуванні цієї рослини. Тюки тютюну з Америки заповнили порти всього світу, даючи величезні прибутки торговцям.
4-й учень: До Росії тютюн завезли англійські купці у 1585 р. через Архангельськ. Не скрізь тютюн проникав без перешкод. У Італії його оголосили «забавкою диявола». Римські Папи відлучали від церкви тих, хто курив або нюхав тютюн. Для попередження інших п’ятьох ченців, які піймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. У Англії за наказом Єлизавети І (1585р.) прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї, а фаворита Уолтера Ролі було, навіть, страчено.
5-й учень: У Росії за царювання Михайла Федоровича за паління вперше карали 60 ударами палиць по ступнях, вдруге – відрізали ніс або вуха.
Але в цій боротьбі переміг тютюн, бо торгівля ним була дуже прибутковою.
6-учень: У Росії торгівля тютюном дістала дозвіл у 1697 р. за царювання Петра І. Але він наклав високе мито на ввіз зілля з-за кордону, збагачуючи таким чином свою казну.

Станція «Театралізоване дійство»

Вчитель: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо.

(в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)

Закон:Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.

Учениця:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.

Учень:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.

Тютюн(зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити)

Свита:Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)

Закон:Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують.Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.

Здоров"я(вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям?

Тютюн:О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.

Здоров"я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим?

Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.

Тютюн:Та що  ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?

Здоров"я:Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками лікарів пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.

Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!

Природа:Так, винні.

Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками.

Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!

Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.

Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?

Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!

Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 3 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.

Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?

Бюджет:О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну прямі та непрямі витрати в Україні на тютюнопаління перевищують 10 млрд. гривень.

Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це?

Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.

Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.

Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну.Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."

Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво!

(рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)

Запальничка:Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась.( плаче).

Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)

Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.)

До дітей: виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією?

Учні: Ні.

Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно.

Станція «Здоров’я»

Учениця розповідає про вплив паління на організм людини.

Під час паління тютюн розщеплюється на синильну кислоту, сірководень, нікотин, аміак, оксид вуглецю, сірководень, нікотин, аміак, продукти горіння. Ці продукти перебувають у вигляді твердих частинок, краплин рідини. Всі частинки спрямовуються в легені. Легені складаються з великої кількості капілярів. Неважко уявити. Яка величезна кількість частинок диму осідає в легенях.
Фільтр цигарки спроможний затримати лише 20% речовин. Решта все ж потрапляє до легень. Температура диму 55-60 С. Руйнівно діяти на організм починає тепло. Температура повітря нижча від температури диму. Такі перепади температури руйнівно діють на зуби. На зубах відкладається тютюновий дьоготь – і вони починають жовтіти. Слизова оболонка рота під впливом тепла і хімічних елементів подразнюється і запалюється. Активно виділяється слина. Курці змушені її спльовувати. Частина слини потрапляє у шлунок разом з хімічними елементами. Втрачається апетит, з ‘являється біль у шлунку. Змінюється голос, з’являється хронічний кашель. Кров з легень не може достатньо збагатитися киснем. Змінюється колір обличчя. Особливо це стосується жіночої статі. Настає кисневе голодування. М’язи слабшають. Нервова система спочатку через недостатність кисню збуджується, а потім навпаки гальмується. Може настати її параліч, припинитися дихання, зупинитися серце.

ВІКТОРИНА

  • Назвіть богиню здоров’я в грецькій міфології. (Гігієна)

  • Наука про збереження і зміцнення здоров’я. (Валеологія)

  • Яка середня тривалість життя в Україні? (64 роки)

  • Хто у своїй клятві проголосив: “Не нашкодь хворому”? (Гіппократ)

  • Назвіть загальну кількість м’язів у людини. (656 м’язів)

  • Назву якої хімічної посудини дістав один із елементів ока? (Колбочки)
   Паління тютюну чи здоров’я – обирайте самі!

Станція «Займи позицію»

В кабінеті розвішані надписи «Так», «Ні», «Важко сказати». Вчитель просить учнів підійти до напису який вони виберуть для відповіді на запитання: Чи шкодить паління здоров’ю?

Два учні розігрують ситуацію: 1 учень пропонує другому закурити на що той ламає цигарку і пропонує з’їсти цукерку.

Станція «Факти»
1) - На основі статистичних даних, 40% дорослого населення – курці. Чому ж люди починають палити?
Перша причина – цікавість (25%).
Друга – наслідування дорослих.
Третя – бажання здаватися модним.
Четверта – невідома (просто так).
- Обміркуйте кожну з причин. Чи варті вони того, щоб з кожною випаленою цигаркою, втрачати здоров’я, а значить, працездатність, можливість забезпечити свою майбутню сім’ю, здатність сприймати радощі життя? Так чи варто втрачати щастя задля такого сумнівного «задоволення» випалити цигарку?
- Часто кажуть, що одна крапля нікотину вбиває коня. Що ж відбувається в організмі з кожною випаленою цигаркою? Вчені довели, що 1 цигарка вкорочує життя людини приблизно на 15 хвилин.

2) «Хто палить тютюн, той гірше...» (собаки)

«Палити — здоров’ю...» (шкодити)

«Хто не палить і не п’є, той здоровеньким...» (росте)

«Любити паління —   шкодити...» (серцебиттю)

«Скоріше кидай палити, щоб зростання...» (не припинити)

3). Нікотин — одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. Птахи (горобці, голуби) гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака — від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 міліграмів, або 2–3 краплі.

4) У Франції, в Ніцці, у результаті конкурсу «Хто більше викурить» двоє «переможців», викуривши по 60 сигарет, померли, а інші учасники з важким отруєнням потрапили до лікарні.

5) В Англії зареєстрований випадок, коли 40-літній чоловік, що вже давно палить, уночі під час важкої роботи, викурив 14 сигар і 40 сигарет. Вранці йому зробилося погано, і незважаючи на надану медичну допомогу він помер.

6) У літературі описаний випадок, коли в кімнату, де лежав тютюн у тюках, поклали спати дівчинку і вона через декілька годин померла.

7) У дітей, матері яких палили під час вагітності, є схильність до припадків. Вони значно частіше захворюють на епілепсію. Діти, що народилися від матерів, що палять, відстають від своїх однолітків у розумовому розвитку.

8) Куріння впливає на тривалість життя: 35-річна жінка, яка курить, проживе на 5 років менше за ту, яка не має такої звички; 35-річний чоловік – на 7 років менше, ніж чоловік, який не курить.

9) Мало хто знає, що наймолодшим курцем в світі був маленький хлопчик, народжений в Іспанському містечку у 1881 році - великий художник ХХ століття - Пабло Пікассо. У його матері були дуже важкі роди, і щойно появившись на світ, лікарям довелося вдихнути йому сигаретний дим, оскільки дитина самостійно не могла дихати. Пікассо помер в 92 роки від серцевого нападу!!!

10) В Україні курить кожен другий чоловік і п'ята жінка;
Всього в країні нараховується 9 мільйонів активних курців, що складають третину всього працездатного населення;
Україна займає 17 місце в списку країн-лідерів по кількості курців;
Щорічно до числа курців долучається не менше, ніж 100 000 українців;
Кожен четвертий підліток викурює першу сигарету у віці 10 років.
За офіційною статистикою в Україні щороку від хвороб, пов'язаних з курінням помирає

120 000 чоловік.

Станція «Смішинки»

Сміх – це ознака хорошого і міцного здоров’я.

Один видатний лікар ХVІІ ст. підмітив, приїзд клоуна в місто приносить більше користі для здоров’я жителів, ніж десятки мулів, завантажених ліками. А по 100 роках німецький учений Гуфеланд стверджував: “Вражають тіло і душу разом, сміх є і додає життєвої сили усім органам”. Сміх – найкращі ліки; сміх – найкращий союзник відпочинку. Отож і ви посміхніться, послухавши жарти.

Секрет довголіття

  • Чи знаєте ви секрет довголіття?

  • Щодня треба їсти часник!

  • Чудово! Але як це тримати в секреті?!

Усе чую

  • Синку, не ходи щовечора на дискотеку, бо оглухнеш!

  • Спасибі, мамо, я вже пообідав.

Проблеми із зором

  • Дмитрику, з’їж морквинку, у ній багато вітамінів.

  • Багато їв, і жодного разу не бачив.

Знайшов вихід

У школі вивчають методи першої медичної допомоги.

  • Що б ти зробив, Петрику, якби твій маленький брат ковтнув ключ?

  • Я б лазив у будинок через кватирку!

Сила любові

  • Ти мене любиш?

  • Так.

  • Дуже-дуже?

  • Так.

  • А що ти любиш понад усе?

  • Пиво...

Причина

  • Лікарю, скажіть відверто: невже грижа у мене також від алкоголізму?

  • Без сумніву. Ви надірвалися, коли йшли здавати порожній посуд.

Станція «Долоньки»

На дошці вивішено макет тулуба людини. Учням роздаються долоньки на яких вони пишуть на що впливає паління і кріплять відповідно на макет.

Висновок:
- Що ми сьогодні дізнались нового?
«Тютюн завдає шкоди тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації.» (О. де Бальзак).

На дошці напис: 31 травня. Що це за дата?

31 травня - Всесвітній день без тютюну


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
На виховній годині ознайомити дітей з історією виникнення та поширення тютюну; розширити знання дітей про шкідливість паління; розкрити поняття «щастя»; вчити дітей відповідати за свої вчинки і володіти собою; виховувати силу волі, зневагу до тютюнопаління.
 • Додано
  01.03.2018
 • Розділ
  Виховна робота
 • Клас
  5 Клас, 6 Клас
 • Тип
  Інші методичні матеріали
 • Переглядів
  474
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  2
 • Номер матеріала
  BS193401
 • Вподобань
  0
Курс:«Професійний розвиток педагогічних працівників. Як навчати дорослих ефективно? »
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь