і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Виховна година "Світ професій"

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відділ освіти Сєвєродонецької міської ради

Середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 1

Розробила

вчитель початкових класів

I категорії

СЗШ №1 м. Сєвєродонецька

Колпакова Олена

Миколаївна

м. Сєвєродонецьк

Тема. У світі професій різних і цікавих

Мета: ознайомити учнів з професіями людей, що працюють у середовищі природи, що працюють серед людей, що працюють з технікою, у світі художніх образів, із знаковими системами; розвивати в учнів кругозір, вміння орієнтуватися в світі різних професій; виховувати повагу до людей, що працюють, створюючи наш добробут, любов до природи…до художніх професій.

Обладнання: ілюстрації, аркуші паперу, олівці.

Література:

1.Свашенко А. О. «500 загадок для занять із дітьми». – Х.: Веста: Видавництво

«Ранок», 2007

2. Хорунжий В.І. Трудове навчання. –Тернопіль «Астон», 2005

3. Усі уроки трудового навчання. – Харків, «Основа», 2008

Хід класної години

I Організаційний момент

II Повідомлення теми і мети класної години

Зранку іде на роботу мій тато.

Уде старанно весь день працювати

Буде по місту людей він возити,

Усмішки радісні буде дарити.

Мама до школи піде працювати,

Буде маленьких навчати читати,

Чисто писати і рахувати,

Дружбу дитячу свою шанувати.

Кожного дня я навчаюсь у школі,

Але я виросту скоро доволі.

Буду робити як мама і тато.

Тільки професію треба обрати!

III Новий матеріал

  • Ой, а ти хто?

  • Я дідусь-майстровик,

Той, що до роботи звик!

Чув, що ти професію собі майбутню вибираєш. А які професії ти знаєш?

  • Діти, а які професії можете підказати йому ви?

  • А чи зможеш ти відгадати ось ці загадки?

  • Як у народі називають

Того, хто землю обробляє,

Хто ниви житом засіває,

Високі врожаї збирає. ( Хлібороб)

  • Хто це, хто такий хоробрий?

Хоч суворий, але добрий.

Вчить ведмедів танцювати,

А собак – в футбола грати.

Мавп катає на слонах,

Зайченяток – на вовках.

Лева й тигра обіймає…

Як він зветься? Хто вгадає? ( Приборкувач)

  • Йдуть без страху по канату,

Можуть легко танцювати

На циліндрах і на кулях,

Вільно ходять на ходулях.

Як же звуться ці артисти?

Відгадав? …(Еквілібристи).

4.Булки, хліб і пиріжки

Випікає залюбки. ( Пекар).

  • Робить ліки й продає.

Відгадали, хто він є? (Аптекар).

  • Ні?

  • Хіба ти не знаєш професій?

  • А ким працюють ваші мама і тато?

  • Щоб правильно вибрати професію, потрібно більше знати про те, які професії взагалі існують. Слухай уважно! На світі так багато професій, що їх неможливо порахувати за допомогою пальців рук і ніг. Але всі вони поділяються на п’ять груп. Хочеш дізнатися про них більше? Бери цей чарівний компас. Він приведе тебе на перехрестя п’яти доріг. По одній підеш, дізнаєшся про професії типу «Людина – людина». По другій підеш, дізнаєшся про професії типу «Людина – природа». По третій підеш, дізнаєшся про професії типу «Людина – знакові системи». По четвертій підеш, дізнаєшся про професії типу «Людина – техніка». По п’ятій підеш, дізнаєшся про професії типу «Людина – художній образ». А дізнаєшся про все, то зможеш правильно вибрати собі професію. І вже із сьогоднішнього дня починати до неї готуватися. Отож,тримай компас, і щасливої тобі дороги. Тільки не забудь! Потрібно уважно слухати, щоб нічого не пропустити, і гарно запам’ятовувати!

Професії

типу «людина-природа»

Назвіть людей, які в своїй роботі стикаються з світом рослин, тварин, з лісами, садами, з землею, горами, водами.

Правильно, це садівники, квітникарі, лісники, доярки, хлібороби, пасічники. Кожний з них працює в якійсь одній сфері діяльності, тобто має свою професію. Всі ці професії відносяться до блоку професій «людина – природа». Поговоримо про деякі з цих професій.

Ви полюбляєте смачні фрукти: яблука, груші, сливи? Їх вирощує садівник.

Хто ж вони? Садівники – це висококваліфіковані робітники. Які мають глибокі знання з біології та сільського господарства. Вони мають велику любов до природи, велику працездатність та високу професійну майстерність.

Сучасний садівник повинен майстерно володіти агротехнічними навичками та уміннями, необхідними для вирощування саджанців, насадження садів, догляду за рослинами з урахуванням їх розвитку та росту. Садівник складає спеціальний календар, щоб вчасно боротися із шкідниками та хворобами плодових дерев.

А якими ж інструментами користується в своїй роботі садівник? Для рихлення ґрунту навколо кущів і дерев він використовує лопату, а для вирівнювання ґрунту, згрібання сухого листя, дрібних гілок –граблі. Щоб обрізати сухі гілки, використовують садові ножиці, а щоб відрізати зайві пагони,використовують секатори. Іноді гілки і пагони розміщені дуже високо, тому в цих випадках для їх обрізування використовують спеціальні сучко різи. Обрізують дерева, ріжуть живці, захищають рани,вирізують шипи садовим ножем. Для боротьби з комахами-шкідниками та різними хворобами дерев і ягідників використовують обприскувачі.

А тепер послухайте загадку.

У пору літню, в час осінній.

Навесні – в гарячий час.

Косять., жнуть вони і сіють

Орють лан у котрий раз!

Зараз ми поговоримо про працівників села, про хліборобів.

Рано навесні розпочинається робота хліборобів. Спочатку вони обробляють грунт, сіють пшеницю і овес, жито і ячмінь, а коли вони зійдуть і вкриють землю зеленим килимом, у хлібороба теж є робота. Необхідно підживити рослини, щоб вони буйно розвивалися, дали високий врожай. Хлібороб бореться зі шкідниками рослин. А коли посіви достигнуть, колосок наллється вагомим зерном, настає гаряча пора – жнива. Необхідно вчасно і без затрат зібрати врожай, засипати його в засіки. А який запашний, білий, пухкий і смачний коровай з нової пшениці!

Врожай зібрано, а хлібороби все працюють у полі. Орють землю,сіють озимину, щоб знову буяніли хліба в полі і щоб на наступне літо знову зібрати високий врожай.

Руки хлібороба не знають відпочинку. А все для того, щоб всі люди в країні мали хліб. Недарма народний вислів гласить «Хліб – усьому голова!»

Скажіть, а як вирозумієте цей вислів?

  • Розгляньте подані малюнки.

  • Розкажіть, люди яких професій на них зображені.

  • До якого типу відносяться люди названих вами професій?

  • Доведіть свою думку.

Професії

типу «людина-людина»

А тепер ми познайомимося з професіями людей, які працюють у середовищі людей, з особливостями цих професій. В них головним предметом праці є люди. Це вихователь дитячого садка,лікар, учитель,перукар, продавець тощо.

Хто стрічає весело малюка-пустунця?

Хто пісень навчає нас, веселить без кінця?

А це ж наша вихователька!

На цій ілюстрації зображено вихователя дитячого садка. Вона читає книжку, а діти уважно її слухають.

Ми бачимо, що вихователь завжди з дітьми. Вона повинна багато вміти і знати. Перед нею стоїть нелегке завдання навчити дітей сприймати і розуміти природу,мистецтво. Вихователь повинна вміти шити, майструвати,клеїти, грати і співати. Вихователь повинна любити дітей, бути у всьому їм взірцем,тому що діти переймають риси характеру вихователя.

Про роботу вихователя більшість з вас знає, тому що перед школою ви ходили до дитячого садка, у кожного вас була своя улюблена вихователька.

А хто зображений на цій ілюстрації?

Предметом праці лікарів теж є люди.» Професія лікаря – це подвиг. Вона вимагає самовідданості, чистоти душі і думок», - писав видатний письменник А. П. Чехов. На долю представника цієї професії випало найбільш відповідальне завдання: боротися з хворобами, укріплювати здоров’я людей, продовжувати їх життя.

Діти, ви знаєте, що лікарі бувають різні: дитячі, дорослі, хірурги,терапевти та інші, і кожний з них користується для лікування людей різним інструментом. ( Демонстрація ілюстрацій медичного інструменту).

А який медичний інструмент ви бачили?

  • Розгляньте подані малюнки.

  • Розкажіть, люди яких професій на них зображені.

  • До якого типу відносяться люди названих вами професій?

  • Доведіть свою думку.

Професії

типу «людина-техніка»

А тепер ми познайомимося з професіями людей, що працюють у середовищі техніки, тобто з такими професіями людей, що обслуговують техніку, керують нею або створюють нову техніку.

Поговоримо про професію швачки. Ця професія дуже цінується в народі. Чому?

Тому що всі ми хочемо бути одягненими в зручний і красивий одяг.

Шиття одягу та інших виробів до XVIII століття виконувалося вручну. Механізувати цю роботу люди не могли з за того, що вушко і вістря голки були розміщені на протилежних кінцях. Людям знадобилося кілька тисячоліть, перш ніж вушко голки було перенесено до вістря, а це дало можливість механічно з’єднувати окремі деталі одягу.

Перші швейні машинки були недосконалими. А зараз у швейних цехах фабрик встановлені різні універсальні і спеціальні швейні машини.

Працювати на сучасні швейній машині складно. Це пояснюється виключно великою швидкістю роботи машини, яка сягає до 8000 стібків за хвилину. Шиття одягу вимагає швидкого акуратного і точного виконання різних робочих операцій. Швачка повинна мати добру координацію рухів, повноцінний зір, вміти швидко переключатися з виконання однієї операції на іншу. Професія швачки приваблива для дівчаток ще і тим, що навички, набуті в процесі виробництва, знадобляться вдома, в сім`ї.

Однією з най розповсюджених професій є професія водія.

Відомо, що у всьому світі нараховується більш 300 мільйонів автомобілів. І за кермом кожного з них водій. А ще є тролейбуси. Трамваї, електрички, і на кожному з цих транспортних засобів є водій. Професія водія виникла разом з виникнення м автомобіля. Водій автомобіля (шофер) повинен добре знати конструкцію автомобіля, вільно орієнтуватися у всіх його системах, мати добрі навички в керуванні автомобілем, знати дорожні знаки. Ці вимоги ставляться і водіїв інших транспортних засобів.

  • Розгляньте подані малюнки.

  • Розкажіть, люди яких професій на них зображені.

  • До якого типу відносяться люди названих вами професій?

  • Доведіть свою думку.

Професії

типу «людина-знакові системи»

А тепер познайомимося з професіями людей, що працюють з різними знаковими системами. Цей тип професій називають «людина - знакові системи». До нього відносяться професії бухгалтера,поштаря, телеграфіста.

Управління будь-яким підприємством неможливо без точної економічної інформації про господарську діяльність підприємства. Збором такої інформації займаються бухгалтери. В перекладі з німецької мови слово «бухгалтер» означає «книго водій». Тобто людина, яка в бухгалтерських книгах веде облік прибутків і видатків, пов`язаних з роботою підприємства.

Професія бухгалтер – одна з найстаріших. Ще в староіндійських общинах фігурує бухгалтер з обліку сільськогосподарського виробництва. На території Російської імперії, до якої входила і Україна,посада бухгалтера офіційно введена в 1700 році. В основному бухгалтер працює з цифрами. Поряд з різними видами обліку бухгалтери займаються нарахуванням заробітної плати всім працюючим на підприємстві чи в установі.

Основним знаряддям праці бухгалтера була рахівниця,потім – лічильна машинки – колись механічні,арифмометри. Зараз основним знаряддям праці бухгалтера є калькулятор чи комп’ютер.

Досить розповсюдженою є професія телеграфіста. Слово «телеграф» у перекладі з грецької означає «далекописання». Способи передачі сигналів на великі відстані були відомі давно, задовго до винайдення електричного телеграфу. В запорозьких козаків це були факельні пости, які розміщувалися на видиму відстань один від одного від кордону до Січі. І коли кордон переходили вороги, на першому посту запалювали сніп соломи, прив’язаний до великої жердини. Цей вогонь було видно до другого посту, де зараз же запалювали сигнал. За короткий час звістка про напад доходила до козаків.

Потім з’явився семафорний сигнал. Сигнали передавали рейками. Закріпленими на високих вежах. На флоті і до цього часу використовують спосіб передачі сигналів прапорцями або світловим семафором

У 1892 році завдяки винахідниками з’явився телеграф, який був оснащений літеродрукувальним апаратом. Без телеграфного зв’язку немислиме існування сучасного суспільства. Основним знаряддям праці телеграфістів є сучасні апарати, а основним видом роботи телеграфістів є передача і прийом телеграм, які поступають у районні і міські вузли зв’язку від населення, установ, підприємств та організацій.

Найбільш масовим видом зв’язку є поштовий зв’язок. Його завдання - швидко приймати, передавати і вручати адресатам повідомлення у вигляді листів , бандеролей, посилок. Газет, журналів,грошових переказів, пенсій. Всю цю роботу виконують поштарі.

У нашій країні дуже багато міст і сіл. І у всі куточки люди пишуть листи своїм рідним і близьким. Тому поштарям нема часу для відпочинку.

  • Розгляньте подані малюнки.

  • Розкажіть, люди яких професій на них зображені.

  • До якого типу відносяться люди названих вами професій?

  • Доведіть свою думку.

Професії

типу «людина-художній образ»

А тепер познайомимося з професіями людей, що створюють художні образи, їх знаряддями та предметами праці.

Україна наша багата на таланти. Є чимало відомих народних майстрів,які оживлюють образи у деревині,глині, на тканинах. Для декого з них цей вид став професією. Однією з таких професій є вишивальниця.

Історія прикрашання предметів побуту за допомогою вишивання сягає своїм корінням сивої давнини. Вишиванням оздоблювали предмети одягу і домашнього вжитку. Зараз в Україні працюють фабрики,які випускають багато товарів побутового призначення. Серед виробів, що вишивають на них, - столова і постільна білизна, предмети декоративного призначення: рушники, серветки, доріжки,картини, панно тощо.

Робота вишивальниці ручна, але останнім часом впроваджується і машинне вишивання.

Вишивальниця повинна чітко уявляти роль декоративного оздоблення. Для успішної діяльності вона повинна володіти основами композиції, законами гармоній, поняттями тону, його призначення. Професія вимагає акуратності,посидючості,терпеливості, мати добрий зір і хорошу координацію рухів.

Не менш цікавою є професія скульптора. Скульптура – це мистецтво, яке говорить мовою пластичних мас. Скульптура об’ємна, її можна споглядати з різних боків. Старовинні скульптури, які дійшли до цього часу, хвилюють глядача можливістю побачите минуле і сьогодення.

Скульптор, одержавши завдання для роботи, починає довгий пошук художнього образу.

Пошук ведеться роками. Спочатку скульптор працює з м’яким матеріалом (глиною або пластиліном), виконує масштабі, а потім виготовляє скульптуру у натуральну величину. Після цього переходить до виготовлення скульптури з каменю або бронзи, які і прикрашають наші міста і села.

Ось подивіться на цю скульптуру. Важливу роль для скульптора відіграють природні задатки. Але, крім творчої обдарованості, він повинен володіти і фізичною силою. Йому потрібен широкий кругозір, уміння аналізувати явища, узагальнювати їх.

Якщо світ речей, що оточують нас, радують своєю красою, зручністю і надійністю, підкорює своєю єдністю з природою, то можна бути певним, що до всього цього доторкнулися талановиті руки художника дизайнера.

Красиво, надійно, зручно, дешево – ось основні вимоги, що їх дизайнер повинен завжди пам’ятати, створюючи свої проекти.

Слово «дизайн» у перекладі з англійської означає «ескіз», «малюнок», «проект». Створення доцільної форми і кольору предметів, відповідних до законів краси, займаються дизайнери. Дизайнер – це людина, яка вміє не тільки добре малювати,ліпити,креслити, а й робити складні математичні розрахунки. До кожного виробу дизайнер повинен підібрати таку форму, щоб вона сприяла якнайкращій його роботі.

  • Розгляньте подані малюнки.

  • Розкажіть, люди яких професій на них зображені.

  • До якого типу відносяться люди названих вами професій?

  • Доведіть свою думку.

IV Підсумок

  • Ось і закінчилася твоя подорож, хлопче. Чи сподобалася тобі вона?

  • Про які професії ти дізнався під час неї?

  • Які тобі сподобалися?

  • А чи можеш ти тепер відгадати мої загадки?

  • Як у народі називають

Того, хто землю обробляє,

Хто ниви житом засіває,

Високі врожаї збирає. ( Хлібороб)

  • Хто це, хто такий хоробрий?

Хоч суворий, але добрий.

Вчить ведмедів танцювати,

А собак – в футбола грати.

Мавп катає на слонах,

Зайченяток – на вовках.

Лева й тигра обіймає…

Як він зветься? Хто вгадає? ( Приборкувач)

  • Йдуть без страху по канату,

Можуть легко танцювати

На циліндрах і на кулях,

Вільно ходять на ходулях.

Як же звуться ці артисти?

Відгадав? …(Еквілібристи).

4.Булки, хліб і пиріжки

Випікає залюбки. ( Пекар).

  • Робить ліки й продає.

Відгадали, хто він є? (Аптекар).

  • А чи зможеш ти назвати професії людей, зображених на малюнках?

  • Ти познайомився тільки з частиною існуючих професій. Можливо одну з низ ти вже уподобав і станеш наполегливо навчатися. Щоб досягти своєї мрії. А якщо - ні. То підростаючи ти дізнаєшся про багато інших професій. І обов’язково обереш собі ту , що буде до душі тобі і людям.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Виховна година розширює уявлення дітей про світ професій різних і важливих.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Переглянути запис
2 академічні години