Виховна година "Що таке гідність?"

Виховна робота

Для кого: 6 Клас

27.03.2021

151

2

0

Опис документу:
Мета: (розвити компетентності): навчальні: учні мають засвоїти зміст поняття гідність, уміти тлумачити його та наводити власні приклади; підвести дітей до осмислення таких проблем: чому не можна принижувати людську гідність, чому кожна людина варта поваги, як не втратити гідність.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Що таке гідність?

Мета: (розвити компетентності): навчальні: учні мають засвоїти зміст поняття гідність, уміти тлумачити його та наводити власні приклади; підвести дітей до осмислення таких проблем: чому не можна принижувати людську гідність, чому кожна людина варта поваги, як не втратити гідність; комунікативні: учити учнів правильно розмовляти рідною мовою; збагачувати словниковий запас; розвивати і збагачувати мовлення учнів; загальнокультурні: виховувати в учнів почуття гідності і честі, уміння поважати ці почуття в інших людях та бажання й уміння зберігати власну гідність.

Тип уроку: урок брейнстормінг.

Обладнання: роздатковий матеріал для учнів, аудіозапис Гімну України, зображення Державного Прапору і Герба України, презентація.

Ти знаєш, що ти людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя єдина,

Очі твої одні…

Василь Симоненко

Перебіг уроку

І. Організація класу. Привітання

Швидко літо промайнуло, перейшли ми в 6 клас,

Зараз кожен промовляє, хто і як змінився в нас (діти за бажанням промовляють як вони змінилися за літо).

Як же хлопці підросли! А дівчатка розцвіли!

Всі засмаглі та здорові! До роботи вже готові?

Робота над епіграфом уроку

Ти знаєш, що ти людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя єдина,

Очі твої одні…

Василь Симоненко

Отже, тема нашого першого уроку «Що таке гідність?».

Слово вчителя

Протягом життя ми всі робимо вчинки та приймаємо рішення. Деякі з них є правильними, деякі призводять до помилок. Таким чином ми вчимося та розвиваємося. Є також певні орієнтири, на які ми маємо рівнятися – морально-етичні принципи, затверджені суспільством.

Гідність – це вміння бути чесним та безкорисним, що допомагає вчинити правильно, навіть якщо для цього доведеться боротися з особистими емоціями та переступати через свої слабкості.

Гідність – це внутрішнє відчуття благородства та відчуття власної відповідальності за своє життя та життя близьких. Чеснітсь, благородство, порядність, співчуття до навколишніх та доброзичливість допомагають людині стати гідною, тобто, іншими словами, справжньою людиною.

Гідність - сукупність рис, що характеризують позитивні моральні якості людини.

Наше життя є складним. В ньому зустрічається усе: радість і горе, нагороди та випробування. Ми стикаємося з підлістю, зрадою, ненавистю та болем. Це також невід’ємні частини нашого життя, але тільки від нас залежить: чи гідно ми витримаємо ці складні життєві іспити та вийдемо з труднощів переможцем, зберігши людяність,чи зламаємося та втратимо єдине, що нам по суті належить – свою гідність.

Сьогодні, коли в сучасному світі досить важко знайти правильний шлях, адже моральні цінності та еталони правильної поведінки у суспільстві докорінно зламані, а людське життя не важить нічого, сьогодні, як ніколи, гостро постає проблема пошуку та відродження насамперед у самому собі цих вічних рис, що врешті решт і роблять людину гідною – тобто справжньою Людиною.

ІІ. Актуалізація життєвого досвіду та опорних знань учнів

Охарактеризуйте людину з почуттям особистої гідності.

До уваги педагога! Важливо прослідкувати, щоб були названі такі характеристики людини, яка має почуття особистої (власної) гідності: впевненість, принциповість, толерантність, щирість, чесність, справедливість, уміння слухати і говорити, уміння твердо сказати «Ні», прямо і чесно висловлюватися, знання своїх прав, уміння відстоювати свою позицію, не порушуючи прав інших людей, уміння не принижуватися та не принижувати інших. Людина, яка не має почуття особистої гідності відрізняється пасивною громадянською позицією, її життєва позиція «моя хата з краю». Але в такої людини може проявлятися активність у приниженні інших людей, проявах насилля та експлуатації. Така людина може виглядати слабкою, безсилою, метушливою, неспокійною або мати агресивний вигляд, пильно вдивлятися в оточуючих, часто тримати «руки в боки» чи стискати кулаки. У ході представлення груп педагог задає питання:

- Чи доводилося вам зустрічатися з людьми, які мають почуття особистої гідності?

- За яких обставин це було? За якими ознаками ви віднесли людину до тієї чи іншої категорії?

- Що можете сказати про ваше почуття гідності?

- Як воно проявляється? Наведіть приклади.

-Чи було вам коли-небудь соромно за свої вчинки?

- Чи пов’язано це з вашою особистою гідністю?

Творче завдання «Футболка»

Педагог звертає увагу учнів на те, що популярною в молоді формою одягу є футболка. Підлітки носять футболки з портретами та прізвищами своїх кумирів, логотипами відомих фірм. Потім педагог роздає учням паперові контури футболок і пропонує кожному створити дизайн власної футболки, яка була би своєрідною саморекламою господаря і підкреслювала його індивідуальність. До уваги педагога Варто наголосити учням, що зараз не проводиться конкурс на кращий ескіз, тому кожен працює, як уміє. Якщо окремі учні будуть категорично відмовлятися малювати, можна запропонувати їм придумати напис до своєї футболки.

Запитання для обговорення:

- Чи сподобалася вам ця робота?

- Які труднощі у вас виникали у процесі створення дизайну футболки?

- Як ви обирали варіанти дизайну, щоб підкреслити в ньому вашу індивідуальність?

Завершальним етапом вправи є презентація ескізів футболок учнями.

До уваги педагога! Цьому етапу роботи слід приділити особливу увагу. Бажано, щоб усі учні коротко презентували свої футболки. По закінченні обговорення варто наклеїти ескізи футболок на стіну чи дошку й ще раз звернути увагу на те, що немає подібних футболок. Можуть бути схожі ідеї, але засоби втілення цих ідей у кожного свої. Тобто, це ще раз свідчить про те, що у людей є багато спільного, але, як особистості, вони по-різному проявляють свою індивідуальність.

ІІІ. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок

Історії героїчних вчинків українців

Подія, що сталася 15 березня 2005 року в Харківській області, сколихнула весь світ. Маленька 5-річна Настя Овчар врятувала від вогню свою 2-річну сестру, при цьому дістала 80% глибоких опіків тяжкого ступеня. З такими травмами в Україні важко залишитися в живих. Завдяки тому, що про її подвиг дізналася вся країна, багато кинулися на допомогу. Грошей вистачило на операцію в престижній американській клініці в Бостоні.

Про 12-річного Андрія Жовтонога Україна дізналася у грудні 2010 року. Цей хлопчик не роздумуючи стрибнув у колодязь за молодшим братиком, який провалився туди за відсутності люка. Аби маленький братик не замерз, Андрій взяв його собі на плечі. Маленький герой провів у крижаній воді, яка сягала йому плечей, аж 7 годин, поки їх не знайшли батьки та міліція. Весь цей час хлопчик розповідав братику казки, аби той не плакав.

Рятуючи людину, лікар Василь Питлик забув про власні травми і майже не відчував болю.13 січня Василя Питлика вночі викликали на операцію, але вийшовши на вулицю він провалився у каналізаційний люк. Він відчув жахливий біль, проте самотужки вибрався і поспішив до машини.

У лікарні йому наклали гіпс, але він не відмовився від участі в операції. На спеціальному стільці він провів півтори годинну операцію і врятував свого пацієнта.

Згодом додаткове обстеження виявило у нього перелом ребер та компресійне стиснення шийного хребця. Він лікувався майже півроку та отримав ІІІ группу інвалідності, проте й досі працює хірургом, його вважають одним із кращих фахівців Івано-Франківщини.

Дві подружки-першокласниці гралися біля ставка. 6-річна Іринка необережно ступила на лід і крига тріснула. Важкий зимовий одяг умить намок і потягнув дівчинку на дно.

Маленька Ганна спробувала схопити дівчинку за руки, але в неї не вийшло. Тоді вона притягнула санчата, які й подала Іринці. За допомогою такого механізму їй вдалося витягнути дівчину на поверхню.

Які ви знаєте свята, присвячені поняттю «гідність»?

Так, 21 листопада Україна святкує День гідності. А 21 жовтня весь світ визначає всесвітній День гідності.

ІV. Підведення підсумків.

Вправа «Закінчи речення»

Закінчити речення словами чесно, нечесно, гідно, негідно.

  1. Не говорити правду – це…

  2. Не кривдити менших і слабших – це…

  3. Не брати того, що тобі не належить – це…

  4. Не виконати домашнє завдання – це…

  5. Не допомагати батькам у домашній роботі – це…

  6. Не пояснити товаришеві завдання – це…

  7. Не реагувати на зауваження вчителя – це…

  8. Не помічати неповаги до людини – це…

  9. Не помічати старших, які стоять біля тебе в міському транспорті – це…

  10. Не вміти терпляче вислуховувати тих, із ким розмовляєш, - це…

Якою повинна бути людина?

Як виховати в собі гідність?

Для чого це робити?

Закiнчуючи урок, хочу побажати вам стати красивими людьми, нехай промениться доброта у ваших очах, а iз серця струменить спiвчуття, милосердя, повага до людей. Нехай вашi вчинки і ваше ставлення до людей завжди викликають у них позитивне, добре, шанобливе ставлення до вас.

Діти, вчіться доброти і ніжності. Вчіться піклуватися про інших, співчувати тим, хто в скруті, допомогати їм і словом і ділом.

Є багато людей, в яких можна цього навчитися: батьки, вчителі, інші люди.

Пісня О.Білозір «Неповторність»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.